Primaria sectorului 1 vrea sa aloce 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:38 Actualitate | Administratie Locala

Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: USER UPLOADED
Primaria sectorului 1 vrea sa aloce 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului, potrivit unui proiect de hotarare aflat pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu Local de joi. Primarul sectorului 1, Dan Tudorache, a dorit sa aloce aceasta suma Patriarhiei Romane inca din luna iulie, insa proiectul nu a fost adoptat, majoritatea consilierilor USR si PNL votand impotriva.

documente
(26 Oct 2016) PDF, 590KB
"Mentionam ca sprijinul financiar se va acorda din bugetul Consiliului Local al Sectorului 1, iar verificarea deconturilor justificative  ale lucrarilor de executie se va face de catre Directia Investitii si Directia Management Economic din cadrul aparatului de specialitate al Primarului Sectorului 1 al Municipiului Bucuresti, potrivit competentelor. Fata de cele mai sus-mentionate, inaintez Consiliului Local al Sectorului 1 prezentul Proiect de hotarare privind acordarea unui sprijin financiar Patriarhiei Romane in valoare de 10.000.000 lei pentru finantarea unor lucrari la Catedrala Mantuirii Neamului (Catedrala Nationala), in vederea analizarii si supunerii lui spre adoptare", se arata in expunerea de motive a proiectului, semnata de primarul Dan Tudorache.

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat in luna august, la  propunerea primarului general Gabriela Firea, 15 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului.


Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat din bugetul pe anul 2016  circa 10 milioane de lei pentru biserici. Doua milioane lei merg pentru Catedrala Mantuirii Neamului, iar restul sumei se imparte intre mai multe biserici care au nevoie de lucrari de modernizare/consolidare/constructie.

Printre bisericile care primesc bani de la municipalitate in 2016 se numara:

  •     Biserica Ilie Gorgani - 150.000 lei
  •     Biserica Sf. Gheorghe Nou - 200.000 lei
  •     Biserica Dobroteasa - 100.000 lei
  •     Biserica Chiajna Giulesti - 200.000 lei
  •     Biserica Amzei 100.000 lei
  •     Biserica Bulgara 100.000 lei
  •     Biserica Rusa - 100.000 lei
  •     Biserica Caramidarii de jos - 100.000 lei
  •     Biserica Radu Voda - 300.000 lei
  •     Biserica SF.Anton - Curtea Veche - 100.000 lei
  •     Biserica Plumbuita - 200.000 lei
  •     Biserica Ovidenia -100.000 lei
  •     Biserica Victor Daimaca - 100.000 lei

Lucrarile la Catedrala Mantuirii Neamului au inceput in februarie 2011, iar Patriarhia estimeaza ca se vor finaliza in 2017.

Costul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului pana la stadiul rosu-gri, adica pentru finalizarea constructiei, fara tencuiala, dar cu geamuri si usi, este de aproximativ 80 de milioane de euro, a anuntat Patrarhia Romana in martie 2014.

"Initial, costurile lucrarilor la rosu-gri, adica constructia netencuita, dar cu geamuri si usi, au fost estimate la 100 de milioane de euro. Dupa ce au fost reevaluate calculele, odata cu finalizarea lucrarilor din subteran, costurile au scazut cu 20 de milioane de euro. Astfel ca estimam ca in final suma sa fie de 80 de milioane de euro", a explicat la vremea respectiva, pentru agentia Mediafax, parintele Constatin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.

Pentru lucrarile de infrastructura si pregatirea santierului au fost cheltuiti aproximativ 25 de milioane de euro, dintre care jumatate de la autoritatile statului si jumatate de la cetateni din tara si din strainatate, a mai spus Stoica.

In 2012, statul roman a sprijinit constructia Catedralei Mantuirii Neamului cu aproape 8,4 milioane de euro, din care 4,2 milioane de euro de la Guvern si 2 milioane de euro de la Primaria Generala a Capitalei. In 2014, Primaria Capitalei a alocat pentru catedrala Mantuirii Neamului inca 6 milioane lei.



Citeste mai multe despre   









3411 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    minciuna (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:48)

    Nevermind [utilizator]

    usb s-a abtinut, nu a votat impotriva. Ca si datorita abtinerii nu a trecut proiectul, e una, insa e o mica-mare diferenta intre abtinere si impotriva.
  • +5 (13 voturi)    
    Aloooo! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    PAI NU DEJA S-AU BAGAT IN EA CCA 250 MILIOANE EUR BAN PUBLIC???
    • +6 (10 voturi)    
      Ai uitat ce-ai votat (?) (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Acum ei dispun de banii publici si fac ceva pe ce vrei tu. Odata votata, mafia va fura cit va putea.
      • -4 (4 voturi)    
        nu votez (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:11)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Nu am mai votat din 1996 de cand am luat tzeapa cu Tzapul
        • +6 (6 voturi)    
          Atunci n-ai dreptul să comentezi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:32)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Foarte bine. Acum tragem toți după voi.
          Voi ăștia scârbiți e ca și cum ați votat cu toți în proporția stabilită de cei prezenți la vot.
          Iar cu țapul sau cu Johannis nu a fost țeapă, preferai pe Zâmbilici sau pe Tonta?
          Datorită unora ca tine ne-am procopsit cu alde Fierea sau Opărescu.
    • +5 (7 voturi)    
      Asa, si? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu sunt destui!
      Popii mai vor!
      Vor bani! Multi bani! Da-le bani! Da-le toti banii!!
    • +1 (1 vot)    
      Valoare (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:10)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Din cate stiu eu, in estimarea initiala era vorba, intr-adevar, de 100 milioane euro, pentru ridicarea la rosu. Nu mai stiu cat mai trebuia pana la final, insa doar atat erau costurile initiale.
      Se pot verifica in multe locuri. Sunt publice toate devizele.
      • 0 (2 voturi)    
        devize (Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:14)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        Sunt doua feluri de devize. Alea de la guvern (micsorate in presa cu 50%) si alea reale.
        Eu am auzit si cifra de 400 mil euro, dupa "suplimentari". Ai uitat ca un cui costa 1 euro in investitiile facute de stat?
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:51)

    Soljenitin [utilizator]

    Dragi cetateni ai sectorului 1, va recomandam cu caldura sa mergeti la catedrala si sa faceti acolo plangeri, reclamatii, jalbe-n protap, etc. pentru urmatoarele situatii si nu numai:

    - drumurile sunt vai de mama lor;
    - petreceti, in medie, 3 ore in trafic la si de la locul de munca;
    - va tusiti bojocii afara de cat de mult a investit primaria in calitatea aerului;
    - trebuie sa faceti curatenie la 3-4 zile pentru ca se umple mobila de praf;
    - va jefuieste/bate careva si politia vine dupa o ora de la solicitare;
    - mergeti sa va procurati ceva acte de la taxe-impozite, primarie, prefectura si trebuie sa va luati cate o saptamana de concediu pentru asta;
    - mai vine careva si va ia un parc ca sa il transforme in mall;
    - scolile si gradinitile sunt mizerabile si arata ca dupa razboi;
    - etc.

    De asemenea, tot la catedrala smenuirii neamului sa va duceti si cand veti fi bolnavi, deoarece bani pentru spitale tot nu vor fi.

    Amin!
    • -6 (6 voturi)    
      draga Omule (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Imi pare ca nu esti bagat inca in politica si de aceea te intreb plin de respect - cum de ai scapat???

      Idei ai, stii sa scrii, cred ca stii sa citesti, o lista stii sa intocmesti, de vorbit in public cred ca te descurci si daca nu te pot ajuta, nu mai ramane decat sa CANDIDEZI.

      Esti din sectorul 1?
      Acum ca este momentul!
    • +5 (5 voturi)    
      Alte destinatii.. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:40)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      O alta destinatie mai potrivita nu doar pentru locuitorii sectorului 1 poate fi Templul Masonic ce se va ridica undeva langa Romexpo.
      De faptul ca masonii au primit GRATUIT de Stat un teren de 2,1milioane lei, nu am auzit pe nimeni indraznind sa se planga sau sa injure...
      Cu ce bani se va construi acel templu? Ca doar masonii nu sunt idioti sa faca donatii...
      Iar daca avem un templu, inseamna ca este ridicat in cinstea cuiva...Cine o fi, ca Dumnezeu sigur nu este acolo....
  • +5 (7 voturi)    
    Nesimtire, coruptie si decadenta (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:51)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Primarul sectorului 1 este un om slab sau corupt. Nu poti sa acorzi bani unei catedrale cand tu nu ai bani sa construiesti un spital de arsi, un spital nou.
    S-a apucat sa renoveze cazatura de spital existenta, infestata cu virusi si bacterii in tencuiala, care ar fi trebuit daramat si ars pamantul de sub el.
    Ii doresc acestui domn primar ca atunci cand va avea nevoie de acces intr-un spital sa fie trimis la biserica, sa-l vindece biserica.
    Mare nesimtit acest primar, mare de tot.
  • +6 (8 voturi)    
    Asta ati votat (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O gasca de hoti cu Firea in frunte. O doare in fund de Bucuresti, ci doar de clientela si securistii pe care i-a slugarit, ca sa poate sa fure cit mai mult. CAPITALA O MERITA PE DEPLIN! Continuati sa votati mafia rosie din PSD, ALDE, PRU si USL si veti avea parte de ce meritati
  • +9 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    eu propun ca de acum toti bucurestenii sa se duca la catedrala asta, si sa se planga ca n-au caldura de la radet, ca n-au transport in comun, ca e mizerie pe langa bloc, ca n-au locuri de parcare... etc

    ca doar banii lor acolo se duc :)
  • +7 (9 voturi)    
    o sa ne ia prmarii si camasa de pe noi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:01)

    tropotaru [utilizator]

    pana se constuieste bazaconia asta. Sa fii blestemat, Daniel, paganule lacom si bolnav de putere.
  • +7 (9 voturi)    
    Nenorocitii (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:14)

    Ahha [utilizator]

    In loc sa aloce banii astia RATB-ului sa cumpere autobuze noi
  • +9 (11 voturi)    
    Hmmmm (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:28)

    freeware4all [anonim]

    Vad mai multe probleme aici:

    1) exista mai multe culte in Bucuresti si in Romania, dar vad ca autoritatile dau bani publici doare catre cele afiliate BOR. Intreb si eu: De ce ?
    2) Parca era cera in constitutia Romaniei legat de statul Laic ... (nu like) si ca Statul nu tine partea nici unei religii.
    3) As fi de acord ca statul sa dea bani publici catre orice biserica, cu conditia ca proprietatile, veniturile si afacerile sa fie toate supuse impozitarii preferintiale, dar nu mai putin de 16% (adica poate si ceva mai mult).

    Consider ca BOR nu ar trebui sa mai primeasca nici macar un ban de la stat, ci doar sa plateasca catre el.
  • +4 (6 voturi)    
    comentariu pe fond (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:48)

    ..13 [utilizator]

    exista doua rapoarte ale comisiei de buget - unul are mentiunea ca respinge propunerea si celalalt raport facut la 2 zile distanta, ora 13.30, adaugata ulterior, cu nu are mentionata decizia comisiei...

    In ceea ce priveste oportunitatea cetatenii s-au exprimat si au cerut ca banii sa fie alocati pe alte activitati SI DE ACEEA MA MIR CA a primit aviz favorabil din partea DIRECTIEI JURIDICE.

    Mai mult, lipseste lista de lucrari - anexa 1 de la protocolul de colaborare. Ce denumire tampita si aici ajungem la cea mai grea problema.

    este justificata juridic implicare primariei sectorului 1 in aceasta actiune??? NU.

    Asa ca de fapt ar trebui ca acest act sa nu treaca - lipsa baza legala si acord cetateni pentru utilizarea in acest sens a fondurilor.

    Mai este o problema - nu exista o justificarea juridica solida.

    Nu exista o esalonare a fondurilor care urmeaza sa fie cedate - deci ce sa aprobi???

    Astia - functionarii de la S1 - SUNT ZDRAVENI LA CAP??? Imi pare sincer ca NU.

    DNA unde esti tu ca punand mana pe ei sa ii imparti in doua cete: de misei si de tantalai???
  • +5 (5 voturi)    
    Cum prostesti poporul? Varianta PSD (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:07)

    xnetxnet [utilizator]

    1. Pupi poala popii >> investesti in biserici
    2. Dai de pomana - tai taxe, reduci de unde poti
    3. Dai vina pe cei dinainte