Primaria Bucuresti a demontat o sculptura amplasata temporar in Piata Revolutiei dupa ce mai multi cetateni s-au declarat ofensati de presupusul sau caracter sexual explicit

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 17:14 Actualitate | Administratie Locala

Sculptura controversata din Piata Revolutiei
Foto: Adevarul
Primaria Capitalei a demontat o sculptura amplasata temporar in zona Piata Revolutiei, ca urmare a numeroaselor sesizari ale cetatenilor care s-au declarat ofensati de caracterul controversat al acesteia, potrivit unui comunicat emis de municipalitate. Potrivit unor cetateni, aceasta semana cu un falus.

"Primaria Municipiului Bucuresti a decis demontarea lucrarii amplasate de Kartell Media in Piata Revolutiei. Spatiul expozitional temporar din zona Pietei Revolutiei (cuprins intre str. Academiei - Calea Victoriei si str. Dem I. Dobrescu) a fost reglementat printr-un parteneriat incheiat in data de 7 martie 2016, intre Kartell Media & Events SRL Bucuresti si Institutia Prefectului Municipiului Bucuresti. Scopul acestui parteneriat il constituia "sustinerea proiectului Kulturama" - un proiect care sprijina, promoveaza si ajuta la dezvoltarea tinerilor artisti din Bucuresti", asa cum se specifica in protocolul de parteneriat", se arata intr-un comunicat emis marti de Primaria Capitalei.


Amplasarea sculpturii a fost aprobata de Comisia pentru organizarea si desfasurarea adunarilor publice din cadrul Primariei Capitalei, insa reprezentantii municipalitatii spun ca acestia nu stiau cum arata lucrarea.

"Conform protocolului, organizatorul era obligat, la art. 3.1, sa furnizeze Prefecturii Municipiului Bucuresti, in calitatea sa de partener, toate informatiile necesare organizarii si desfasurarii acestui proiect. In baza acestui parteneriat, comisia pentru organizarea si desfasurarea adunarilor publice a aprobat in martie 2016, (prelungit ulterior) evenimentul de arta vizuala "Kulturama", din Piata Revolutiei, in cadrul caruia "se vor prezenta lucrari personale ale tinerilor artisti". Avand in vedere ca in actualul regulament al comisiei nu este prevazuta obligatia solicitantului de a prezenta, la momentul cererii autorizatiei, ilustrari de tema, evenimentul a fost aprobat de catre membrii comisiei, care s-au bazat pe buna credinta a expozantilor. Subliniem ca daca ar fi existat cea mai mica suspiciune ca aceasta lucrare poate ofensa cetatenii, nu se punea problema acordarii autorizatiei", se mai arata in comunicatul municipalitatii.

In noul regulament, la care se lucreaza in prezent, se va solicita, in mod expres, ca tema fiecarui eveniment cultural-artistic desfasurat in spatiul public sa fie insotita de ilustratii, evitandu-se astfel situatii similare, mai spun reprezentantii institutiei.

Sculptura denumita "Fiinta" a fost amplasata in Piata Revolutiei din Capitala. Autorul lucrarii este Marius Leonte.¬










21738 vizualizari
  • +29 (41 voturi)    
    Cam asta are in cap (Marţi, 25 octombrie 2016, 17:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    blonda de la primarie. Pandele cred ca e complexat rau.
    • +2 (2 voturi)    
      e OK (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:10)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      nu se supara nimeni ca o dea jos, deja fiecare parte implicata cand a fost creata capodopera si-a mancat demult malaiul luat pe aceasta opera de arta.
      ma gandesc la intermediarii afacerii si sculptor.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine Crede (Joi, 27 octombrie 2016, 17:00)

      ArmandOlvedi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Cetatenii ofensati de caracterul explicit/neexplicit al acestei sculpturi ar trebui sa se caute la cap. Daca aia seamana cu o p--a, atunci eu nu am vazut una. Sculptura reprezinta un "trabuc prins in perete" sau mai bine "coada unei comete privita din complexitatea spatiu-timp" sau "visul unui catel" sau "mititei din piata obor pe farfurie de unica folosinta" sau...
  • +19 (31 voturi)    
    mie imi sugereaza un bot de avion... (Marţi, 25 octombrie 2016, 17:40)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ...
    • +2 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 25 octombrie 2016, 23:10)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      sincer si mie tot ceva avion/submarin/peste samd imi sugereaza. In nici un caz ceva sexual si cu atat mai putin explicit. Dar ma rog...frumusetea e in ochii celui care priveste :))
      • +9 (13 voturi)    
        Trebe facut ce-a facut si papa (Miercuri, 26 octombrie 2016, 0:33)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Michelangelo l-a convins pe Papa sa instaleze un simbol al fertilitatii in piata. Cand popii si-au dat seama i-au pus o cruce in varf
  • +21 (27 voturi)    
    .... (Marţi, 25 octombrie 2016, 17:49)

    tirolez [utilizator]

    Cum sa dai aprobare fara sa stii ce expune respectivul?! Ce scuza palida. Daca e adevarat, atunci demisia pentru incompetenta. Daca erau instigari la ... orice?
  • +24 (26 voturi)    
    presupusul explicit (Marţi, 25 octombrie 2016, 17:51)

    LiviusAcris1 [anonim]

    si logica care bantuie Romania
  • +4 (36 voturi)    
    oribil (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:01)

    conservatorul [utilizator]

    Arta ofensatoare produce dispreț. Cei care au ales spre expunere aceasta tentativa de sculptura au grave probleme de înțelegere a conceptului de estetica urbana sau e o bătaie de joc.
    • +1 (11 voturi)    
      ce e ofensator ? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 8:50)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui conservatorul

      ti se pare ca seamana cu un falus ? cred ca nu stii cum arata
  • +10 (44 voturi)    
    Aproape ca-n Iran si la noi! (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:03)

    UnOarecare [utilizator]

    Ce tara ortodoxa e asa mai dezvoltata? Ca mie nu-mi vine nici una in minte!
    • +1 (17 voturi)    
      hop si hipsterii... (Marţi, 25 octombrie 2016, 22:33)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Dar de unde sti tu ca are vreo legatura cu ortodoxia crestina?!...esti cumva mama omida?!...
      • +7 (7 voturi)    
        ... nu ...nu are (Miercuri, 26 octombrie 2016, 7:46)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        ... cu islamul are ... .
      • 0 (10 voturi)    
        E si ortodoxie necrestina? Nu stiam :) (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:02)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        PS: eu am intrebat de ce toate tarile ortodoxe sunt inapoiate pt ca asta mi-a venit in minte citind articolul. Reactia violenta la ce nu intelegi fara a pune insa in practica ceea ce profesezi e tipica.
        • +3 (7 voturi)    
          Exista si ortodoxie necrestina (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:01)

          botezmi [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

          - Iudaism ortodox
          - Islam ortodox (Sunni)
          - Hinduism ortodox

          ...astea sunt doar cele care imi vin in minte acum
          • +2 (4 voturi)    
            .... da.... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:42)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui botezmi

            .... dar floare la ureche pe linga cea crestina ...
          • 0 (2 voturi)    
            Nu si daca folosesti limba romana (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:27)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui botezmi

            ;P

            PS: A nu se face confuzie intre sensurile cuvintelor ortodox si ortodoxie
    • +6 (14 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 6:24)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Sunt ateu . Ca ateu nu am voie sa fiu deranjat de chestii vulgare ? Sau repulsia fata de vulgar e o chestie strict a celor religiosi ? Nu vad nici o legatura cu religia aici .

      nici o legatura cu Iranul . O exagerare prosteasca . In SUA daca expui un penis in fata casei si il vede vreo vecina ingrijorata ca fii-sa de 10 ani l-ar putea remarca , ai dat de dracu .

      Si chestia asta nu e neaparat vulgara , nu stiu ce o fi , dar merita scoasa pe motiv ca e urata , lipsita de mesaj , sens , simbolistica si bun simt . Sau daca tu asa privind chestia asta ai vreo traire , emotie sau vezi vreun mesaj , te rog sa ma luminezi si pe mine. Arta a devenit doar un alt cuvant cu care putem sa acoperim orice . La dracu , e o hidosenie imbecila .
      • -2 (6 voturi)    
        Eu nu am discutat valoarea artistica a sculpturii. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:34)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Nu ma impresioneaza deloc chiar.
        Dar a te gandi la penis cand o vezi spune multe despre mintea celui care gandeste asa. Whatever.
        Intrebarea mea nu avea ca tinta sculptura ci reactia. Subiect complicat coane Mitica....
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 21:36)

          Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Coan Mitica , reciteste ce am scris ...

          "Si chestia asta nu e neaparat vulgara , nu stiu ce o fi , dar merita scoasa pe motiv ca e urata , lipsita de mesaj , sens , simbolistica si bun simt ."
          • 0 (2 voturi)    
            Daca spui tu coane Mitica... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 21:47)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

            Doar ca eu am mai scris odata, in clar, ca am remarcat reactia "boborului" si a votatilor lui referitoare la "chestia" aia.
            Deci `mneata despre ce vorovesti acilea coane Mitica?
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:38)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Si teapa cu cartof infipt e apogeul artei romanesti contemporane... sau nasturele de pe Kiseleff...

        Reprezentarea lui Coposu de la Sala Palatului e facuta de Michelangelo...

        Aberezi.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 21:34)

          Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Cu ce aberez ? Am aceeasi ura pe care o ai si tu fata de "arta" contemporana .

          Nu iti inteleg comentariul
  • +29 (29 voturi)    
    si (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:03)

    nahir [utilizator]

    teapa lui iliescu ar trebui desfintata.
  • +19 (41 voturi)    
    :)))) (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:22)

    Cata79 [utilizator]

    probabil cetatenii ofensati erau ofticati ca lor nu le mai sta asa....
    • 0 (2 voturi)    
      ... da .. da ... da ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 7:46)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      ... invidia !
  • +16 (36 voturi)    
    Uite asa (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:40)

    rutger [utilizator]

    ajung toate tzatzele si tzopii sa faca critica de arta ! Uratzenia de cartof infipt in tzeapa a lui Iliescu nu-i ofenseaza pe astia ! D-aia ii doare-n pix de "Cumintenie..." si de Marele Brancusi !!
    • +5 (7 voturi)    
      Ce are obiectu cu prefectu... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 6:51)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Poate reusesti in logica multor curtisti de pe aici sa explici si legatura. Da ! Porcaria de tapa data artei ideiilor si mai ales bugetului trebui desfiintata iar sumele recuperate de la marlanul care a facut-o si cei care au aprobat-o. La asta adaug si "sexiTraian si cataua lesinata", ce intra in aceeasi categorie si trebuie sa aiba aceeasi soarta. Macar asta bine dispune turistii bucurosi sa vada atata prostie in fata unei institutii de cultura.
      Dna Primar cand incepeti si curatenia prin oras?
  • +8 (8 voturi)    
    mie (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    imi evoca nu o flinta, ci mai degraba o p..linta.
  • +11 (11 voturi)    
    wow (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:26)

    misunel [utilizator]

    citeste cineva sesizarile la primarie? incredibil !
  • +13 (15 voturi)    
    "Fiinta" (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:48)

    OvidiuStoica [anonim]

    Nu-i vorba despre orice fiinta acolo, ci doar de cea patrunsa (de un fior desigur) in plan orizontal.
    E vorba de fiinta plina, babana, ca cartoful.
  • +13 (17 voturi)    
    Meritam (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:58)

    Pac-pac [utilizator]

    Am primit exact ce meritam.
    Monumentul votantului PSD!
  • +8 (8 voturi)    
    Asa simplu e? (Marţi, 25 octombrie 2016, 21:42)

    ouyang [utilizator]

    Pai si cu Falusul lui Ghildush ce facem? E mai putin falic? Nu.
  • +21 (25 voturi)    
    Am o intrebare principala. (Marţi, 25 octombrie 2016, 23:19)

    Azra [utilizator]

    Cand va hotara oare Primaria Capitalei sa indeparteze de pe scarile Muzeului de Istorie Nationala si monstruoasa sculptura nud, care il infatiseaza in chip grotesc,cu o potaie in brate si cu un phallus mult mai explicit, pe cel pe care il intituleaza "Imparatul Traian"? Aceasta autentica oribilitate este o adevarata blasfemie la adresa istoriei noastre nationale ?Am vazut, spre exemplu, de un 1 Martie un martisor legat de gatul falusului explicit al stramosului nostru intr-u istorie! S-a gandit cineva dintre capetele care au aprobat aceasta EXHIBARE BATJOCORITOARE ce vor gandi si zice copiii din clasele primare care vor urca scarile muzeului pentru a-l vizita?!Va mai avea vreun profesor curajul sa le explice ca acel sarantoc fara haine era Imparatul Romei, care mai apoi, impreuna cu Decebal au pus temelia simbiozei acestui neam? Va dati seama cat ridicol debordeaza piatra aceea scrijelita? Copii vor pastra pe viata in mintea lor imaginea unui Traian chilot-less. De fapt, ceea ce s-a urmarit a fost tocmai luarea in derizoriu a istoriei genezei poporului roman si acest lucru a reusit pe deplin prin incultura celor care au aprobat profanarea scarilor Muzeului National de Istorie cu un rebut artistic fara nici un fel de valoare. Dar oare stau si ma intreb: Academia romana nu are nici un fel de opinie in aceasta "chestiune" a lui Traian expusa la vedere pe scarile cladirii cu cea mai multa Istorie Nationala, de pe cea mai faimoasa Cale a Bucurestiului?Oare ce-or zice despre noi si miile de turisti straini ale caror priviri le-ar fi atrase de strania si jalnica facatura? Si ne miram ca nu ne mai respecta nimeni!
    Poate cineva din Redactie sa trimita aceste intrebari si la d-na Primar general?
    PS.Undeva in acel Muzeu se afla o replica a mulajului in marime naturala a Columnei lui Traian(in sectiuni). De ce oare nu s-a reconstituit si pus intr-una din pietele centrale ale Bucurestiului, ca simbol al acelei geneze.Capitala este si asa saraca in asemenea marturii.
    • +1 (5 voturi)    
      ...cum impreuna ? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 7:54)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ... Traian cu Decebal impreuna ? cum ?
    • -2 (10 voturi)    
      ce treabă ar fi avut Traian imperator al Romei (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:22)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ...cu un câine în braţe ?
      atât câinele cât şi exhibarea phalusului mie îmi sugerează mai curând o batjocură la adresa fostului diktator traian, ăla de care abia am scăpat la sfârsitul lui 2014...
    • +1 (3 voturi)    
      Bune sugestii (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:31)

      Reticent [anonim] i-a raspuns lui Azra

      ar trebui să fie și auzite
    • +1 (5 voturi)    
      Imparatul+Potaia (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:25)

      victorland [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Domnule utilizator Azra,
      Cand o sa ajungi la Florenta si o sa dai cu ochii de sculptura lui Michelangelo reprezentandu-l pe David la scara 2/1, probabil ca o sa te deranjeze atât de tare puţa lui, care+ţi va părea mult prea mare, te vei repezi cu un ciocan să o spargi.
      Noroc că ceea ce vei sparge, ca un analfabet in ale artei ce eşti, vei afla că toate sunt copii (atenţie, cu accentuul pe o).
      Glumesc.
      Probabil că nu înţelegi multe, legate de sculptura cu Traian, in braţe cu o lupoaică, sau un lup dacic, sau reverberatii subtile la Romulus si Remus,. la Decebal si la neamul nostru de latini + afişate firesc şi frust, în calea călătorilor ce călătoresc pe Calea Victoriei.
      Mai sunt destule modele de iubitori de arta cultă ce mângâie sânii, ori sexul viril aflate la vedere + se regăsesc în toată lumea, în care apar aceste zone erogene lustruite sau murdare, în funcţie de natura materialului din care este făcută sculptura. De exemplu, la bronz, zonele stralucesc puternic în contrast cu restul suprafeţelor.
      Omenirea merge mai departe.....
    • -1 (1 vot)    
      sincer.. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 14:53)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ..statui nud (complet) sunt realizate de mii de ani (daca ne gandim la capodoperele greciei antice de exemplu). Dar reprezentarea partii inferioare era mult mai reusit in acele sculpturi. In aceasta a lui Traian, ecam ofensatoare si mai ales e gresita!
      Tot respectul pentru sculptor, dar e exagerare!
      si animalul ala chinuit..! haideti ca nu e asa de greu!

      Cat despre acel monument..din articol.. vreu mai multe poze si explicatii..
    • +1 (1 vot)    
      Care Geneza? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 23:01)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Inca mai crezi minciuna aia comunista?
  • +9 (13 voturi)    
    Excellent, primara isi face treaba (Miercuri, 26 octombrie 2016, 1:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa nu mai spuna gurile rele invidioase ca ii blonda. O fi, dar nu la drept.
  • +3 (3 voturi)    
    Sincere felicitari (Miercuri, 26 octombrie 2016, 6:49)

    John M. [utilizator]

    ca au avut curajul sa recunoasca o prostie.
  • +16 (16 voturi)    
    banc (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:32)

    gechi [utilizator]

    Psihiatrul deseneaza un triunghi si si a ntreaba pacientul:
    - Ce va sugereaza acest desen ?
    - Femei goale !
    Apoi deseneaza un cerc:
    - Dar figura asta ce va sugereaza ?
    - Femei goale !
    Mai deseneaza un patrat:
    - Dar asta ?
    - Femei goale !
    - Vad ca aveti o idee fixa cu femei goale !
    - Eu am o idee fixa ? Cine a desenat toate obscenitatile astea?!
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:24)

    liviu_ [utilizator]

    blonda de la primarie dovedeste ca e blonda...

    eu zic sa interzicem orice forma de cremvusti, salam, fructe rotunde, mingii, orice contine gauri etc...
    traiasca!!!

    https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/1a/62/c3/1a62c3445fd0813f862ccae0268b8dc1.jpg
  • -2 (8 voturi)    
    PS: (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:26)

    liviu_ [utilizator]

    dementi (si obsedati) sunt cei ce vad o problema in statuia asta, nu statuia in sine!

    sculptura nu ma impresioneaza... dar sa muti o sculptura pentur simplul motiv ca in bucuresti sunt obsedati sexuali care fac p..... peste tot e o prostie!
  • +4 (8 voturi)    
    Arta la superlativ (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:42)

    Robert M [utilizator]

    Cine au fost cei care au indraznit sa critice minunata statuie ?
    Arta moderna este intangibila, nimeni nu are voie sa o critice si sa spuna deschis ca este gunoi.
  • +1 (1 vot)    
    OK (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:06)

    ipolitic [utilizator]

    Probabil dintr-un acces de pudoare, primul meu comentariu a fost entropizat de onor cenzura. Presupun ca din cauza listei mele cu obiecte similare indecentei in cauza, din eroare strecurandu-se si nasul unui politician tricolor, iubit si abandonat de clujeni. Mea culpa.
    Am revenit totusi cu o observatie inocenta: "falus" e de fapt un cuvant din limba latina, se crie ori "phallus" ori cu usoara indulgenta, "fallus"