FOTO Misterul locurilor de parcare desenate ilegal pe Calea Victoriei: o opera de arta aprobata si finantata de Primaria Bucuresti, desfiintata chiar de Primarie

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2016, 12:30 Actualitate | Administratie Locala

Instalatie Calea Victoriei
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei a sters cele cele 6 locuri de parcare desenate cu vopsea pe pista de biciclete de pe Calea Victoriei si a indepartat semnele pe care scria "Nu parcati! Loc rezervat". Aceasta era de fapt o instalatie artistica, ce facea parte dintr-un eveniment finantat chiar de Primaria Capitalei, prin ARCUB, in cadrul concursului anual de proiecte culturale, si de Administratia Fondului Cultural National.

documente
(10 Oct 2016) PDF, 3MB
Primaria Capitalei a contribuit pentru acest proiect in 2016 cu suma de 65.883 lei. In plus, artistii ne-au trimis protocolul semnat de Primaria Capitalei pentru eveniment, semnat de actualul viceprimar al Capitalei, Aurelian Badulescu,  si un reprezentant al Administratiei Strazilor.



AUrelian Badulescu, viceprimarul Capitalei, a declarat marti pentru HOtNews.ro ca nu a aprobat proiectul in forma aceasta.

"Noi nu am autorizat asa ceva. Am protocolul in fata. Intr-adevar, au venit sa marcheze si acolo, dar eu le-am aprobat altceva. Nu le-am dat niciun "Parca peste tot". Le-am dat aprobare pentru"Atentie, cad frunze",  30 de placute in Parcul Izvor, 5 bannere dintre care 3 in Parcul Izvor. Pe 15 octombrie - actiune performativa in Parcul Izvor, pe 24 actiune in Piata Universitatii, deasupra parcarii subterane. Cand i-am intrebat ei mi-au spus ca pun semnul acela cu Parcare rezervata, nu ca trag linii pe afalt. Scrie undeva in protocol de marcaje?",  a declarat Aurelian Badulescu. viceprimarul Capitalei,  pentru HotNews.ro.

Contactati de Hotnews.ro, reprezentantii Primariei Capitalei, institutia care a amenajat pista, au declarat luni seara ca nu au autorizat amenajarea locurilor de parcare si nu stiu cine a facut acest lucru. Ulterior am aflat ca instalatiile au fost create in cadrul unui eveniment artistic si reprezinta un protest fata de faptul ca trotuarele si pistele de biciclete din oras sunt pline de masini parcate neregulamentar.

"Marcajele de parcare aparute pe pista de biciclete de pe Calea Victoriei au fost realizate ilegal. Am solicitat Administratiei Strazilor sa trimita de urgenta echipaje in teren pentru a readuce pista destinata biciclistilor la starea initiala. De asemenea, reprezentantii Politiei Locale si ai Politiei rutiere vor lua toate masurile legale pentru identificarea si sanctionarea celor care au executat Ilegal aceste marcaje", se arata in raspunsul trimis de Primaria Capitalei la solicitarea HotNews.ro, luni seara.

Instalatiile au fost create in cadrul evenimentului SPATIU EXPANDAT 2016 / ZONA GRI ce va avea loc in perioada 12 octombrie - 15 noiembrie 2016. Interventiile in spatiul public sunt realizate de artistii Dan Acostioaei, Mihai Balko, Radu Boeru, Elana Katz, Monotremu, Miklos Onucsan. In plus, artistii ne-au trimis autorizatia emisa de Primaria Capitalei pentru eveniment.

"Cea de-a sasea editie a proiectului Spatiu Expandat si-a propus sa exploreze tema zona gri. Prin intermediul acesteia am urmarit sa chestionam modalitatile de separare a spatiului public de cel privat, atat in ce priveste dimensiunea sa fizica cat si cea care apartine sferei publice; sa exploram limitele gesturilor, actiunilor si discursului in spatiul public; sa interogam modurile in care se stabilesc si se legitimizeaza cadrele interventiilor publice, precum si masura in care acestea permit participarea diferitelor grupuri si indivizi. Am dorit sa provocam o serie de raspunsuri mai acute la specificitatea spatiul public romanesc, care acum este intr-un moment de tensiune, de formare", se arata in anuntul evenimentului.

Instalatiile urbane sunt amplasate in urmatoarele locatii:
- Mihai Balko, Tezaurul Romaniei, BNR Lipscani
- Radu Boeru, Parca peste tot, Calea Victoriei - Palatul Regal, Biserica Kretulescu, Capsa, Bd. Regina Elisabeta intersectie cu Calea Victoriei, Pasajul Latin.
- Monotremu, Nu te tine nimeni aici, MNAC - Palatul Parlamentului, Anexa, Str. Selari 13, Str. Biserica Amzei nr.7-9, CAP - Bd. Dacia nr.57
- Miklos Onucsan, Atentie cad frunze!, Parcul Izvor, Bd. Regina Elisabeta

Deschiderea evenimentului este anuntata pe 12 octombrie, ora 19:00 la spatiul ODD, Str. Selari nr.13, Bucuresti.

Inainte




Dupa



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
27084 vizualizari
  • +25 (29 voturi)    
    haha (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:36)

    costinescu [utilizator]

    VARZAAAAAAAAAAAAAAA!!!!
    • +21 (25 voturi)    
      Nu-i adevarat... (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:00)

      AdrianSusac [anonim] i-a raspuns lui costinescu

      ...doar s-au pierdut cu firea
  • 0 (28 voturi)    
    PE BANII CUI? (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:37)

    schroedinger [utilizator]

    Se fac porcariile astea?
    Madam firea sa scoata frumos din portofelul ei costurile pentru astfel de mizerii!
  • +31 (37 voturi)    
    Amenda (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Primria ar trebui sa emita in regim de urgenta primariei o amenda usturatoare. Amenda sa intre la bugetul local al primariei.
  • +20 (22 voturi)    
    zero Firea (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:44)

    dana35 [utilizator]

    made in Firea .......doar citea stirile si uite ca a ajunsa primarita =)) <=> zero + zero - zero x zero / zero = zero :))
    • +1 (5 voturi)    
      matematica :) (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:51)

      Qxx [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      Mai bine o lăsai fără ultima împărţire că aşa poate spune cineva că dă infinit în loc de 0.
      Şi tare mă tem că nu asta ai vrut.
  • +19 (21 voturi)    
    proștii (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:45)

    zicsieu [utilizator]

    nici macar sa stearga nu o pot face bine. e jumate de treaba facuta (au ramas urme pe trotuar). jumatati de creier.
  • -6 (28 voturi)    
    bani aruncati (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:48)

    tirolez [utilizator]

    Mai sunt finantate multe astfel de "opere de arta"?
    • +19 (25 voturi)    
      Calm (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:06)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      "Operele de artă" nu trebuie înțelese, ele trebuie să trezească sentimente și să-i facă pe oameni să mediteze. Na, de asta există "arta", că de era pentru înțelegere s-ar fi numit ceva știință reală sau vreun soi de inginerie. Vezi tu, în cazul tău "opera de artă" a avut succes cu sentimentele, mai urmează să-ți trezească și spiritul critic/meditativ.
    • +11 (19 voturi)    
      asa-i cu arta (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:12)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      fiecare intelege si interpreteaza diferit. in cazul de fata, tirolezu nu intelege nimic.
  • +8 (18 voturi)    
    daca se face nu e bine (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:57)

    eu sunt [utilizator]

    daca nu se face iar nu e bine. eu cred ca initiativa ar fi fost misto daca ar fi fost si putin promovata... chiar e nevoie ca oamenii sa costientizeze problema masinilor in marile orase
    • +3 (5 voturi)    
      promovata... (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:44)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      ..cat de bine e primita promovarea artei romanesti?
      Cred ca asta e un alt aspect pe care artistii respectivi l-au urmarit: cum e receptionata arta in spatiul public.. si mai ales promovarea artei in spatiul public..

      Mai ales ca multi oameni nu inteleg definitia spatiului public..
  • +8 (26 voturi)    
    Greu (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:09)

    Ana.Mihai [utilizator]

    cu umorul la romani. Bucurestenilor nu le place sa le pui oglinda-n fata. Unii nu incap in ea de burta si de meltenism.
    Evident ca in Bucuresti pistele de biciclete incurca. Sunt prea scurte, prea putine, de la nicaieri spre nicaieri, facute doar de dragul de a fi facute. Basca, mai si ocupa "locuri de parcare" ad hoc.
    Daca mergi la Bucuresti odata nu ai cum sa nu remarci faptul ca orice strada si trotuar, daca nu e pazit cu extra borduri, se transforma in parcare ad hoc. Astfel pe strazi circula masini si pietoni laolalta.
    Cand vin unii si fac misto de asta, nu e ok.
    Spunea cineva deunazi ca iarna si toamna nu merge nimeni cu bicicleta. Eu traiesc in Copenhaga. 11.000 de persoane nu doar circula pe bicicleta zilnic si indiferent de vreme (or aici e toamna si iarna 9 luni din an), dar chiar fac naveta pe bicicleta din suburbii. Dar au strazile lor, in absolut toate directiile, si nici macar maimutele islamice de care se tot face misto pe platforma hotnews nu parcheaza cand si unde le vine in oras.
    Se numeste civilizatie. Adica chestia aia pe care Bucurestiul si locuitorii lui n-or s-o aiba in veci!
    • -12 (22 voturi)    
      Copenhaga... (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:41)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Ana.Mihai

      Ai preferat sa fugi in Danemarca in loc sa ramai aici si sa incerci sa schimbi situatia. Nu are sens sa mai discuti despre Bucuresti.
      • +3 (5 voturi)    
        a fugit?.. (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

        stii bancul cu puiul de girafa la zoo?

        dar istoria Romaniei? ai invatat cumva despre revolutionarii de la 1848 (pașoptiștii) si cei care ii conduceau? norocul nostru ca "au fugit" la timp si au invatat prin alte tari cum sa-si ajute propria tara.
    • +2 (10 voturi)    
      11.000? WOW! (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ana.Mihai

      Se pare ca civilizatia dauneaza logicii. Bucurestiul are mai mult de 2 mil locuitori. Discriminarea pozitiva si corectitudinea politica vad ca au devenit un mod de gandire, in loc de cea proprie, la unii.

      PS: si celor nascuti/crescuti in Siberia li se pare vara la 2 grade, dar asta deja e logica level 2.
      • -1 (1 vot)    
        gresit (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:47)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        la Copenhaga 2/3 din trafic este reprezentat de biciclete. eu am fost in anii 90 si deja erau mult mai multe biciclete.
        E un oras mare, nu asa mare ca Bucurestiul, dar mult mai civilizat. Ei nu au ghertoii care circula zilnic cu masina, iar vremea e mai rece si ma umeda ca la noi.
        diferenta o face educatie oamenilor
    • +3 (3 voturi)    
      probabil ca nu esti din Bucuresti (Miercuri, 12 octombrie 2016, 10:45)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Ana.Mihai

      esti o provinciala mandra dintr-un oras care nu a avut sansa sa devina Capitala din cauza meltenilor de Bucuresti.

      sunt surprins de cate masini cu numere din toate judetele tarii (dar mai ales din judetul tau) gasesti in fiecare zi in Bucuresti. ceea ce inseamna ca meltenii nu s-au nascut in Bucuresti ci au venit cu masina in Capitala ca sa arate ca sunt demni sa ii mearga pe strazi.

      sunt surprins cata mizerie este in jurul caminelor studentesti. Probabil ca studentii originari de la tine din oras se imbolvavesc de meltenita atunci cand ajung la Capitala.

      problema Bucurestiului nu sunt bucurestenii. ci meltenii importati din tara.

      dar lasa ca ne-ai aratat tu cum te-ai dus la Copenhaga sa te bucuri de civilizatie.
      si de ploaie.
  • +2 (8 voturi)    
    Vrei sa studiezi prostia? (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:40)

    Patrula10000 [utilizator]

    Viziteaza ROMANIAAAAA!
  • +7 (11 voturi)    
    e... (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:55)

    liviu_ [utilizator]

    asta e doar inceputul celor 5 ani de dezazstru sub tutelea firea primaritza
  • +2 (8 voturi)    
    Uhm, a remarcat cineva asta ? (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:16)

    tudor74 [utilizator]

    "Primaria Capitalei a contribuit pentru acest proiect in 2016 cu suma de 65.883 lei." ... pe bune ? Daca acesti bani au fost dati DOAR sa vopsesti pe troturar loc de parcare, frate, ma fac si eu hartist (sic) !
  • -2 (10 voturi)    
    arta sperie (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:53)

    Nevermind [utilizator]

    Altfel nu-mi explic de ce nu este nici macar una bucata biciclist in poze, in conditiile in care vor piste dedicate in tot orasul, eventual si pe luna.