Muzeul Holocaustului si al Istoriei Evreilor va fi amenajat pe str. Lipscani nr. 18-20 din Bucuresti

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 11:32 Actualitate | Administratie Locala

Masini pe Lipscani
Foto: Hotnews
Consiliul General al Municipiului Bucuresti a dat in administrarea Institutului National pentru Studierea Holocaustului din Romania "Elie Wiesel" o cladire pe pe str. Lipscani nr. 18-20 pentru infiintarea Muzeului Holocaustului si al Istoriei Evreilor.

Aceasta cladire a fost alocata initial pentru Pinacoteca Municipiului Bucuresti. Reprezentantii municipalitatii au declarat in timpul sedintei de Consiliu General ca aceasta va fi amenajata in cadrul Casei Cesianu, proaspat renovata.

Pentru realizarea muzeului, Primaria contribuie doar cu cladirea, restul urmand sa fie realizat de institut si de Guvernul Romaniei.

Primaria Capitalei a intrat in posesia cladirii de pe str. Lipscani, in 2013, in urma unui schimb cu Banca Comerciala Romana, primaria primind cladirea-monument istoric din strada Lipscani 18-20 pentru  terenul pe care este construit Turnul Bancorex din Calea Victoriei nr.  15 si 6 milioane de euro.

Potrivit raportului realizat de expertul Gheorghe Licurici, raport comandat de Primarie, constructia cu teren aferent, subsol + parter + doua etaje din str. Lipscani nr. 18 - 20, monument istoric,  valora in 2013 circa 14 milioane de euro. Aceasta constructie apartinea BCR.

Potrivit aceluiasi expert, terenul construit de 4.210 metri patrati din Calea Victoriei nr. 15  costa doar 8,2 mil euro in 2013. Acest teren apartinea primariei Capitalei. Sumele nu includ TVA.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1658 vizualizari
  • -6 (12 voturi)    
    foarte bine (Joi, 29 septembrie 2016, 11:39)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Sa mearga si romanii care cred ca noi nu am participat.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Joi, 29 septembrie 2016, 13:04)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Care "NOI"?
      Eu n-am participat.
      Tu?
      Ai tai?
      • -1 (7 voturi)    
        Aici la Iasi (Joi, 29 septembrie 2016, 13:40)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        1.Sunt din Iasi si vreau sa va spun ca pana la razboiul mondial 1939-1945 aici la Iasi evreii si romanii au trait vreo 200 de ani in deplina armonie. (Iasul avea cam 35% evrei). La fel cum au trait in deplina armonie cu romanii si ultimii evrei ramasi, cei din anii 60, 70 si 80.
        2.In 1941 in Europa toti omorau pe toti, iar in RO 1941 guvernul facea politica bezmetica antisemita a ocupantului german, amplificata de psihoza razboiului. Populatia nu decida, ea, ceva.
      • -7 (7 voturi)    
        Si ai tai (Joi, 29 septembrie 2016, 14:49)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Daca esti nascut din parinti Romani. E o vina ce trebuie asumata colectiv deoarece prcticile antisemite au fost votate si sustinute de majoritatea populatiei.
        • +3 (5 voturi)    
          Votate?????? (Joi, 29 septembrie 2016, 14:57)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Era un razboi mondial in derulare, ce...votare???? Cei mai buni prieteni ai bunicilor mei erau evrei. Au fost tragedii mari din cauza razboiului, excese si atrocitati, dar de aici si pana la a sataniza tot poporul roman e cale lunga.
          • +3 (5 voturi)    
            ceea ce nu se mai spune (Joi, 29 septembrie 2016, 15:02)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Daca romanii erau asa de "visceral antisemiti", de ce la Iasi a fost fondat primul teatru evreiesc?

            http://metropotam.ro/La-zi/Primul-teatru-evreiesc-din-Iasi-din-Romania-din-lume-art0583478939/
            • -1 (1 vot)    
              Pentru ca era cea mai mare (Joi, 29 septembrie 2016, 16:36)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              comunitate de evrei din tara. Sa nu uitam ca tot la Iasi s-a infiintat Legiunea Arhanghelului Mihai oare de ce ? Mai puneti mana si cititi ceva istorie daca tot va dati mari nationalisti antisemiti (semn sigur de "putinatate" intelectuala)!
              • 0 (0 voturi)    
                te contrazici singur (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:06)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

                Pai cum s-au instalat atatia evrei la Iasi? Nu TOCMAI pt. ca erau bine primiti de romani???
                Pana la nenorocirea numita al doilea RM 250 de ani in RO nu au existat atrocitati contra evreilor, nici contra vreunei etnii conlocuitoare.
                Romanul, fundamental, NU este rasist. Are poate o xenofobie la nivel de ironie si bascalie doar, si aia pt. toti strainii.
        • +3 (5 voturi)    
          ... (Joi, 29 septembrie 2016, 16:04)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          "E o vina ce trebuie asumata colectiv..."
          Hai, ma lasi?!?
          Colectiv?!?
    • +2 (2 voturi)    
      Ar trebui amplasat... (Joi, 29 septembrie 2016, 15:43)

      Radius [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      ... exact langa muzeul comunismului. In care apostolii comunismului sa fie prezentati cu toate datele personale. S-ar putea economisi bani la intrare...
  • +12 (14 voturi)    
    Romanii, inca odata amnezici.Cu propria istorie. (Joi, 29 septembrie 2016, 11:40)

    DanCelMare [utilizator]

    Nu am fost in stare sa facem la Bucuresti un Memorial pentru cei care au luptat impotriva comunismului, care au suferit si murit la Canal, Pitesti, Aiud... sau pe crestele Carpatilor. (Memorialul Sighet este bine facut... dar e departe de Capitala).

    Nu am fost in stare sa facem o minima amenajare la Fortul 13 Jilava, care ar putea servi aceluiasi scop: al cunoasterii istoriei recente.

    In schimb...
    • +3 (3 voturi)    
      pai nu trebuie zie unele (Joi, 29 septembrie 2016, 13:47)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui DanCelMare

      Pai nu trebuie evocata agonia Romaniei de dupa 1944 pt. ca, mergand inapoi pe fir, se ajunge la conferinta Casablanca ian. 1943, moment cand Roosevelt a oferit lui Stalin in sclavaj jumatate de Europa. (Roosevelt era mare admirator al lui Stalin inca din 1933, cand ii zicea "My partner Uncle Joe" desi se stia ca ucisese deja 10 milioane rusi).
  • +1 (5 voturi)    
    Cooperare se poate? (Joi, 29 septembrie 2016, 11:51)

    vodatepes [utilizator]

    Nu se poate face in cooperare acest muzeu? Bucurestiul cu Budapesta Se pune listele cu evrei deporati la Auschwitz de fiecare tara in parte.
    • +4 (4 voturi)    
      Horthy (Joi, 29 septembrie 2016, 13:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Horthy a deportat (cu dovezi) cca 400.000 evrei si in 1990 a fost reabilitat cu fanfara si covor rosu, de fata cu am-ericanii.
  • +11 (13 voturi)    
    Si alti martiri (Joi, 29 septembrie 2016, 11:55)

    aniod [utilizator]

    Martirii neamului romanesc, cei care au murit in Siberia si in alte parti ar trebui sa aiba si ei un muzeu.
  • +8 (10 voturi)    
    se poate face acolo si un muzeu (Joi, 29 septembrie 2016, 12:29)

    ..13 [utilizator]

    Impotriva COMUNISMULUI???

    Mi se pare normal ca trebuie sa fie in centrul capitalei - in afara de monumentul din Piata Revolutiei care este zi de zi talharit si este din ce in ce mai neingrijit - poate ca merita sa ne concentram putin si pentru lucrurile care merita sa NU FIE UITATE.
    • +8 (10 voturi)    
      Nu, nu se poate (Joi, 29 septembrie 2016, 12:42)

      Tzepe [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Uiti cine a adus comunismul in Romania?
      • +3 (3 voturi)    
        multumesc! (Joi, 29 septembrie 2016, 15:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

        BIne ca totusi astazi ora 3:10 PM pot sa vorbesc/scriu - maine nu se stie...

        Deci ma bucur de ziua de astazi!
        ceea ce va dorim si Dvs,
  • +6 (6 voturi)    
    Ocupatia militara sovietica (Joi, 29 septembrie 2016, 13:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ocupatia militara sovietica 1944-1958, de care nici dracu nu mai sufla azi vreun cuvant, se pare ca a ucis, direct sau indirect, cca. 500.000 romani.
    Aia nu merita prioritar un monument sau un institut?
    Apropo: De ce sintagma "Ocupatia militara sovietica 1944-1958" a disparut in ultimii ani din discursul politicenilor? Sa nu l supere cumva pe tata Putin si ala sa ne taie gazele?
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Joi, 29 septembrie 2016, 13:46)

    toxx [utilizator]

    daca stie cineva istoria pe bune, cu ce au facut evreii in germania inainte de '39 , ca sa vada de ce nemtii s-au suparat pe ei in ultimul hal, cand evreii i-au tradat si s-au pus la masa negocierilor cu UK ca sa aduca USA in razboi contra Germaniei, si ei voiau in schimb Palestina ca fiind pamantul lor. Adica dadeau la schimb ceva ce nu era al lor. Asta dupa ce au atras foametea si somajul in Germania, pentru ca evreii detineau mai mult de jumatate din industrie, antreprenoriat, magazine , etc.

    Iar acum toata lumea lucreaza pentru ei, din capul celor mai mari corporatii si banci.

    luati de aici transcriptul in romana, chiar daca site-ul pare dubios, se gaseste si audio pe youtube cat si pe site-urile straine:

    https://conspiratiisimistere.wordpress.com/2014/02/08/de-ce-au-ajuns-germanii-sa-i-omoare-pe-evrei-cine-a-declansat-si-la-ce-au-folosit-razboaiele-mondiale/

    Analizati si declaratia Balfour
    • -2 (6 voturi)    
      E uimitor ca mai exista azi (Joi, 29 septembrie 2016, 14:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      imbecili care sa colporteze astfel de ineptii. Iar referinta unui site de smintiti e cireasa de pe tort. PS foamea si somajul in Germania interbelica au fost aduse de politica imbecila a admiratorilor sovietelor din republica de le Weimar, politica ce i-a deschis calea lui Hitler pentru a ajunge la putere. Nu evreii ci nemtii insasi si-au adus foamea si somajul prin politica de proasta calitate. Aviz celor din Romania de azi. O politica proasta da apa la moara imbecililor tip RM, toxx si gasca !!
      • +3 (5 voturi)    
        Versailles (Joi, 29 septembrie 2016, 15:06)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Mai citeste ce prevedea Tratatul de la Versailles. Auzi, cica "nemtii insisi"...........
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 29 septembrie 2016, 15:59)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Tu citesti foarte selectiv.
        Sau, cum ar spune altii, vezi doar cu un ochi.
        Vezi si ce ti-a raspuns nea' Toni.
        Deasemeni nu ar strica sa afli de ce anume era asa suparat Hitler asta pe evrei.
        E vorba de "sustinerea" financiara a efortului de razboi de catre bancile germane in WWI.
        Care a incetat, din anumite motove, iar Germania a pierdut razboiul si a avut parte de nenorocirea aia de la Versailles.

        Sefu'... si tu spui ca imi esti bancher?!?
        • 0 (0 voturi)    
          apropo de tratatul de la Versailles (Joi, 29 septembrie 2016, 20:18)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          Germania este declarata perdanta cu toate ca nu avea un bocanc de militar strain pe teritoriul ei.
  • +1 (1 vot)    
    Casa Cesianu! (Joi, 29 septembrie 2016, 16:50)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Casa Cesianu este destul de mica pentru a gazdui Pinacoteca Municipiului Bucuresti. Cladirea de pe Lipscani este in schimb mult mai mare si mai potrivita pentru o astfel de utilizare si era situata si intr-o cladire mult mai centrala decat Casa Cesianu.
    In momentul de fata Casa Cesianu nu exista pe harta!