FOTOGALERIE Cum se ajunge la poluarea cu praf a Bucurestiului: Constructorii de pe santierul de la Ciurel nu respecta normele de mediu si ies cu rotile basculantelor murdare de noroi de pe santier

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 17:36 Actualitate | Administratie Locala

Santier Ciurel 9
Foto: Hotnews
Constructorii de pe santierul Primariei Capitalei de la Pasajul Ciurel nu respecta normele de mediu si ies cu basculantele murdare de noroi, de pe santier, lasand urme de pietris si moloz pe strada. Asta in conditiile in conditiile in care Comisia Europeana a initiat procedura de infrigement pentru poluare cu praf in Bucuresti, iar Primaria Capitalei trebuie sa ii amendeze pe constructorii care nu au puncte pentru a  curata rotile masinilor la iesirea din santier. Imaginile au fost surprinse de un cititor HotNews.ro.


Potrivit Hotararii CGMB 122/2010 privind aprobarea unor masuri si actiuni pentru organizarile de santiere de constructii si demolari din Municipiul Bucuresti, modificata si completata prin HCGMB 190/2013, trebuie sa existe puncte de spalare a rotilor la iesirea din santier, iar constructorul sa salubrizeze zona afectata.

Comisia Europeana a initiat procedura de infrigement la finalul anului 2014, deoarece Bucuresti depaseste cu mult normele admise in ceea ce priveste poluarea cu praf. Cu toate acestea, autoritatile nu au facut mare lucru in acest sens.








































Citeste mai multe despre   









2145 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Firea doarme linistita (Vineri, 23 septembrie 2016, 17:41)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Oricum Firea nu locuieste in Bucuresti, o doare-n cot.
    Sa ne inecam in praf, ce mare chestie.
  • +6 (8 voturi)    
    cred ca un singur santier am vazut (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:08)

    qwerasdf [utilizator]

    unde se spalau rotile camioanelor...
  • +4 (4 voturi)    
    Toate sunt asa! (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:48)

    Andy500 [utilizator]

    Drumul Taberei, Pasajul Sudului, santierele rezidentiale, toate sunt pline de praf!
    Ba mai mult, cei care sapa trotuarele si strazile pentru utilitati, le lasa asa, fara sa le repare la loc!
    Iar Primaria a raspuns ca sunt in programul de reabilitare, dar nu i-au amendat pe cei care au lasat totul vraiste!
  • -3 (5 voturi)    
    de ce dati bina pe o bascula.. (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:59)

    akillies [utilizator]

    ..cand padurile din jurul Bucurestiului au fost taiate?!?!.. acele paduri care trebuiau sa protejeze orasul de praful si viscolul din Baragan?!?!

    Acele paduri ajuns de la armata la becali sau popoviciu sau alt ciumpalac care le-a taiat..?

    O basculanta(sau mai multe) polueaza cu praf orasul?!?!? voi sunteti normali?!?!

    Bucurestiul are parte de poluare cu praf vara (si de viscol iarna) de cand se tot taie in prostie centurile protectoare de padure din jurul lui...
    • +2 (2 voturi)    
      Padurile (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:19)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Ai dreptate, ne trebuie o centura verde.

      Nu au existat paduri de jur imprejurul orasului niciodata.

      Da! Basculantele aduc pe cele 10 roti de diametru cam 1m cateva tone bune de praf pe zi. Toate tonele in aerul pe care il respiram.
  • 0 (0 voturi)    
    Las' ca merge si asa! (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:37)

    Crioan [utilizator]

    Cum sa speli rotile?!
    Noroiul, pietrisul si praful nu au omorat pe nimeni!
    In orice caz, nu pe votantii lui Fierea!
  • +1 (1 vot)    
    stati fara grija, nu va dura mult lucrarea! (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:48)

    N.S. [utilizator]

    doar cateva zeci de ani! :))))
  • -2 (2 voturi)    
    NTZ NTZ (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:59)

    Cetateanu [utilizator]