Proiect controversat al Primariei Capitalei: Gabriela Firea vrea sa infiinteze o firma de constructii a Primariei si sa intre pe piata imobiliara

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 16:35 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, cere Consiliului General al Municipiului Bucuresti permisiunea de a infiinta o societate comerciala pentru construirea de locuinte in vederea vanzarii si inchirierii apartamentelor cu destinatia de locuinte sociale, de necesitate, locuinte pentru tineri casatoriti sau alte categorii de persoane stabilite pe parcurs. Masura este de stanga si ar aduce un nou jucator extrem de puternic pe piata imobiliara din Bucuresti.

Citeste aici proiectul de hotarare ce urmeaza a fi dezbatut saptamana viitoare de CGMB.


"Municipiul Bucuresti isi propune infiintarea unei societati comerciale, avand ca obiect de activitate construirea de locuinte. Deficitul de locuinte la nivelul Municipiului Bucuresti in anul 2016 este de circa 200.000 locuinte, conform datelor publicate in mass media. La Primaria Municipiului Bucuresti este inregistrat un numar mare de cereri de locuinte sociale, inclusiv de la persoane/familii evacuate sau care urmeaza sa fie evacuate din locuintele retrocedate fostilor proprietari", se arata in expunerea de motive semnata de primarul general.

"Prin infiintarea unei societati comerciale, Municipiul Bucuresti doreste sa rezolve o problema majora sociala, cu care o parte dintre locuitori se confrunta de o perioada lunga de timp. Locuintele care urmeaza a fi construite vizeaza atat categorii de populatie defavorizate, cu venituri modeste, care nu permit acestora inchirierea sau achizitionarea de pe piata imobiliara a unei locuinte, cat si posibilitatea valorificarii unei parti din acestea prin inchiriere si vanzare. Legea Administratiei Publice Locale permite Consiliului General al Municipiului Bucuresti sa hotarasca asupra participarii cu capital sau cu bunuri, in numele si in interesul colectivitatilor locale pe care le reprezinta, la infiintarea, functionarea si dezvoltarea unor organisme prestatoare de servicii publice si de utilitate publica de interes municipal, in conditiile legii", motiveaza Gabriela Firea infiintarea acestei societati.


"Infiintarea societatii se justifica atat prin deficitul de locuinte sociale si necesitatea luarii unor masuri pentru dezvoltarea activitatii in domeniul constructiilor de locuinte avand ca scop asigurarea unui fond de locuinte de inchiriat la nivelul municipalitatii, destinat chiriasilor evacuati din casele nationalizate, persoanelor sau familiilor ramase fara adapost in urma avarierii grave sau distrugerii locuintelor proprii ca urmare a producerii unor calamitati naturale, cat si prin necesitatea valorificarii unei parti a fondului de locuinte construit prin vanzare si inchiriere, cu scopul sustinerii activitatii societatii comerciale infiintate", mai spune primarul general.

De notat ca in proiectul de hotarare apare o portita prin care pe viitor se vor putea strecura printre beneficiarii locuintelor de la primarie si alte persoane decat cazurile sociale. E vorba despre formularea "alte categorii de persoane stabilite de Consiliul General" - o formulare extrem de vaga.

De notat ca experienta Romaniei cu firmele care au capital de stat sau cu regiile autonome este una negativa. Doua exemple sunt chiar la Primaria Capitalei, unde RADET si RATB au mari probleme.

Totodata, pe ordinea de zi a sedintei Consiliului General de saptamana viitoare, se afla trei proiecte prin care  se doreste imputernnicirea Consiliului Local al Sectorului 1 de a infiinta trei societati comerciale cu raspundere limitata:

- ina avand ca scop principal prestarea serviciilor de paza a obiectivelor, a bunurilor si a valorilor de pe raza Sectorului 1;

- alta pentru a presta servicii  publice de administrare a domeniului public si privat al Municipiului Bucuresti aflat in administrarea Consiliului Local al Sectorului 1;

- a treia avand ca obiect de activitate administrarea bunurilor imobile ce apartin domeniului public si privat al Municipiului Bucuresti aflate in administrarea acestuia, cu exceptia cladirilor.


Ciprian Ciucu, consilier PNL, ataca insa proiectul primarului general si spune ca Firea vrea sa faca aceste SRL-uri pentru a evita procedurile de achizitii publice si pentru a incredinta direct lucrari catre aceste firme, controlate de PSD.


"Ce a facut Pandele la Voluntari vrea sa faca si Firea la Bucuresti! Gabriela Firea, mana in mana cu Tudorache, primarul Sectorului 1, vor sa faca SRL-uri pentru a evita procedurile de achizitii publice si pentru a incredinta direct lucrari catre aceste SRL-uri ale Primariei Generale si Primariei Sectorului 1, controlate de ei. Pe acelasi model de pedeserizare folosit si de primarul Voluntariului, Florentin Pandele. Din cate am inteles, Curtea de Conturi a finalizat raportul de audit la Primaria Voluntari si machiavalacurile lui Pandele, din aceeasi categorie - SRL-uri ale Primariei - sunt cu probleme. Raportul nu este inca public, il asteptam si publicat. Acesta este reteta clasica a PSD cand vrea sa controleze, departe de ochii presei, ONG-urilor si ai cetatenilor implicati, afaceri cu banii statului: creaza diferite entitati, le aloca sume, marunteste, mizand pe o mai slaba capacitate de monitorizare a acestora, atentia noastra fiind pe Primarie si nu pe multele structuri statelit. Acest model de guvernare este importat direct din Voluntari. Nu luam ca referinta orase europene moderne (Berlin, Viena, Barcelona etc.), noi invatam de la Voluntari. Anticipand, Firea iar va iesi si va zice ca PNL se opune constructiei de locuinte sociale sau pentru diferite categorii de populatie. Va minti, nu este asa. Ne opunem modului prin care astfel de obiecteve, poate legitime, sunt folosite pentru pusculita pesedistilor", a postat Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5156 vizualizari
  • +29 (37 voturi)    
    Hait! (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gata, mafia rosie incepe sa lucreze - e rost de furat de la buget ! Iar mâncătoarea de r*t a securistului de la Latrina 3 si-a dat arama pe fata.
    • -28 (34 voturi)    
      Ce-i rau vere? (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:08)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce-i rau vere? Nu esti un privat abonat la banii publici, asa-i? Iti taie din fonduri? Dai faliment?

      Care-i problema ca se creaza o societate de constructii a Primariei? Sunt mii, daca nu milioane de exemple in Europa Occidentala si America de Nord.


      OK, am inteles ca tii ochii pe noi/ei...
      Dar ceva util pentru societate te-ai gandit sa faci?
      • +18 (20 voturi)    
        Nene (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:00)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Newlock-ul matale pare a old-look, de comunistoid. Rau e ca aceste soc sug bani pentru clientela rosie, pentru mafiotii lui Firea, Dragnea, Negoita, Ghitza scl. E greu sa pricepi, probabil, asa ca da-i inainte: voteaza P$D
        • -7 (9 voturi)    
          Bine, bine.... (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:12)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Bine, bine....cum vrei tu: comunist, pesedist, aviator, martian..ce vrei.
          Dar matale, matale stii sa faci ceva? Ai facut ceva util pentru societate in vietisoara matale?

          PS: Latratul in PU si lipirea de afise/etichete, chiar si virtuale, nu se califica la "ceva util". Pentru oamenii normali, 99% din populatie. Pentru ceilalti....nu stiu.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu poti face dintr-un comunista nimic! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:54)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Doar poate o viitoare puscariasa! Ca sa fure, acesti hoti comunisti din PSD sunt in stare sa scufunde toata Romania. Madam Firea este exact ce Voiculescu, Dragnea, Ponta, Nastase si Iliescu si-au dorit in Romania. Firea este un amestec de ipocrizie, hotie, oportunism, prostie, lipsa de educatie si scrupule, tocmai buna sa manipuleze electoratul batran indobitocit al acestei gasti ce se vrea partid, dar sunt mai bogati decat toti politicienii la un loc.
            • -3 (3 voturi)    
              impotriva prostiei si a delatorilor. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:11)

              tepes [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Cam multe epitete amice chiar si pt. o viata intreaga.Cred ca ai DEXUL langa tine,si injuri de-la a la z,ca aSA VREA MUSCHII TAI,ca oricum nu dai socoteala nimanui nu-i asa?Viteaz esit ma,si dastept nevoie mare,cu mintea ta ai putea traii fara cap.Nu meriti sa-ti mai raspund vreodata-ca ma murdaresc cu veninul car-l vomiti.
      • +13 (13 voturi)    
        raul mai mult decat evident (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:15)

        getodacul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Toate pierderile companiei respective, vor fi suportate din bugetul primariei ... ghici de unde vin banii respectivi!
        Ai ghicit! nu de la managerii companiei, nu de la PSD, nu de la PNL sau vreun alt partid, ci din buzunarul contribuabilului.

        Poti face o astfel de firma cu management privat si cu transparenta a contractelor si cheltuielilor.

        Nu am vazut inca vreo companie detinuta sau infiintata de stat care sa reuseasca asa ceva.
        Ultima data cand am auzit ceva de Tarom a fost ca un manager privat si-a dat demisia pentru ca i se faceau presiuni prea mari din partea C.A.-ului sa ia decizii proaste.
      • +7 (7 voturi)    
        da-ne si noua un exemplu (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:32)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Din milioanele alea din Europa Occidentala sau America de Nord.
      • +2 (2 voturi)    
        Ba e foarte rau. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:51)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pentru ca pana acm statul (inclusiv primariile) nu au reusit sa ne convinga deloc ca licitatiile cu firmele privata de constructii sunt corecte. Cum o sa ne mai convinga acum, cand nici macar nu o sa mainfie nevoie de licitatii si o sa achiziionze direct ceea ce vor ei. Uita-te la RADET.
        In fine, sa faca ce vrea. Dar va spun ca bucurestenii o sa planga peste cativa ani.
        Eu unul sunt satul de experimente si furtisaguri pe banii mei.
        • -2 (2 voturi)    
          gargara frustratilor. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:26)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Ai dreptate Moaca,dar or sa planga hotii si profitorii,ca au pierdut caimacul..
      • +2 (2 voturi)    
        Vorbește pentru proști. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:45)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu cred că Firea știe ce înseamnă so firmă de construcții.Firea face gargară cu vorbe fără conținut.Dacă vrea să facă treabă să întărească departamentul de control cu personal de specialitate și nu lipitori de afișe cum este acum.Și să fie cinstită,dar asta este treabă grea.Nu se încadrează în politica partidului(psd).
    • +22 (26 voturi)    
      Pregatiti Refendumul De Suspendare (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      altfel Bucurestiul devine o suburbia a Voluntariului !
    • +8 (10 voturi)    
      da (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:01)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acu, daca a terminat cu tantarii, ce mai avea de facut?
    • +2 (4 voturi)    
      Corect spus (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:19)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      hai sa furam bani de la cetateni ....pe fata cu acte in regula
      Primaria .......reprezinta cetateanul sau pe primaritza?
      a venit gagica ...are primarua pe mana
      hai sa furam
      cool
      HUOOOOOOOOOOOO P$D
      Madam Fireo altceva decat sa furi mai stii?
  • +21 (27 voturi)    
    Pai are profesor bun acasa. (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:42)

    Johanis [utilizator]

    Nea pandele stie bine cum e sa ajungi dezvoltator.
  • +20 (26 voturi)    
    Aha (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:50)

    Soljenitin [utilizator]

    ICRAL redivivus - vivat comunismul.
  • +20 (20 voturi)    
    hmmm (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:52)

    liviu_ [utilizator]

    si o sa faca multe afaceri cu niste firme din (ales clar aleator) voluntari?!

    cand e obrazu gros... nici macar nu au venit alegerile si isi da arama pe fata!
  • +18 (20 voturi)    
    Diriginte de santier Pandele,fiRea cu maturatul? (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Mitiuca ei de trompeta verbala, naste prematur idei stupide.
  • +19 (21 voturi)    
    Cum "ajuti" tinerii sa-si cumpere locuinte (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:09)

    CosminIvan [anonim]

    Simplu:

    Mai intai infiintezi programul Prima Casa, care cu banii nostri garanteaza credite fanteziste, tinand preturile sus.

    Apoi faci "firma de stat", care tot pe banii nostri face locuinte "ieftine" pe care le da celor cu pile.

    La final te miri ca lumea nu mai face copii, nu mai sunt bani de pensii si eventual militezi pentru importul a cateva milioane de "refugiati".
  • +17 (17 voturi)    
    Cutia Pandelei (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Mă rog, a Pandorei.
    In sistemul nostru și așa foarte organizat cine poate contoriza cine cumpără apartamentele? Cum garantăm că le vor lua cei cu venituri mici? Până la urmă de ce toată lumea trebuie să cumpere o casă?
    Eu cred că e nevoie de un mare referendum pentru asta cu validare la 66% pentru că sunt banii impozitați de la toți, eu poate nu sunt de acord și vreau ca banii mei să meargă în altceva.
    Și da, am fost la vot și nu, nu am votat cu madam, deci pot să mă plâng.
  • +15 (15 voturi)    
    firma de astupat gropi (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:27)

    MihneaUrsu [anonim]

    Sa faca o firma de reparatii rapide gropi/pasaje/tuneluri/treceri la nivel/toaletare. Nu conteaza ce repara, dar sa repare repede. Si bine. Asa la pret de referinta. Doar pentru situatiile cand firmele regilor nu sunt capabile. Si cu profit daca se poate. Fara profit ar deveni o gaura neagra astupata de la buget.
    • -2 (2 voturi)    
      ce sa-ti spun se gasii sfatosul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:43)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui MihneaUrsu

      Si ce sa mai faca Mihneaursu.Esti tu cumva primar general?sau macar consilier? 
  • +21 (21 voturi)    
    Un om a murit in Bucuresti din cauza PRIMARIEI (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:44)

    neagoe [utilizator]

    Dar, d-ma primar, cum e cu promisiunea cu tzantzarii?
    Aia, ca daca veti fi primarita, primul lucru veti rezolva cu tzantzarii.

    In Bucuresti s-a inregistrat primul DECES cauzat de boala West Nile raspandita de tzantzari. Iar pentru ca nu v-ati indeplinit atributiile asta este deja o CRIMA.

    Parchetul trebuie sa se autosesizeze.

    (http://www.romanialibera.ro/societate/sanatate/virusul-west-nile--tot-mai-amenintator-in-romania-427853)

    DEMITEREA si TRIMITEREA in JUDECATA!
    • +6 (8 voturi)    
      Stai linistit, (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:00)

      Aphex [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Ca dupa cum merg lucrurile si la ce tupeu are patzachia asta, o sa termine mandatul la brutarie..
  • +22 (22 voturi)    
    ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:48)

    Kpriciu [utilizator]

    E foame de bani, e foame de bani, baieti...!
  • +7 (7 voturi)    
    O persoana "aleasa" (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:54)

    Invisible [utilizator]

    Personajul asta blond de la primarie sper sa fie invatatura de minte pentru aia care "nu au avut cu cine vota" si ca atare nu s-au prezentat la vot in ziua scrutinului.

    Cu ajutorul neparticiparii acestui segment de lehametitidar prin "implicarea" mosnegilor a ajuns la primarie o ... toanta ... succesoarea altui borfas cu camasa alba.

    Acum asteptam de la niste hoti sa rezolve probleme in timp ce noi ii pazim sa nu fure ... cat de trist ... :(
  • +7 (7 voturi)    
    Votantii lu Firea (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:49)

    xtraterestrii [utilizator]

    Mosi si Babe (fara comentarii) + membrii psd (fara comentarii) + smekerii (oameni de afaceri cu statul si psd) + RESTUL (oameni manipulati care nu vad decat ce li se spune) .........intrebarea mare este ce fac acei Restul care vad cum stau lucrurile la nici cateva luni dupa investire? .....NIMIK
    • -1 (5 voturi)    
      Spun eu (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrii

      Pleaca, scârbiti, în străinătate (cei care pot). Ro e țară pierdută. De pe mâna hoților nu mai rămâne nimic... ca după lăcuste. Lăcustele roșii au furat tot, acum mai încearcă doar să jefuiască ce o fi rămas - prin Pandelică și sluga lui Voiculescu, votată primar de cei despre care ai spus.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:59)

    chiuaua [utilizator]

    Este bine.
    Firma de c-tii sa faca si o piramida D-na Firea, iar pe Domnia Voastra faraoana Bucurestiului.
  • +6 (6 voturi)    
    pamflet (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:05)

    lenderDK [utilizator]

    Asociatia "Smecher de Smecher" decerneaza premiul de "Smecherul Anului" d-nei Gabriela Vranceanu Firea.

    O asteptam cu drag sa speculam impreuna priata imobiliara.

    In cinstea distinsei doamne vom posta 10.000 de anunturi imobiliare false cu telefonul primariei. Tot ce va trebui sa faca doamna Firea este sa raspunda cu binecunoscutul "S-a dat!!!". In felul asta si primaria va participa impreuna cu noi la mentinerea iluziei ca "cererea depaseste oferta".
    • +2 (2 voturi)    
      Se zice (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 17:56)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      JMEKER de la Jermania !! Sunteti rau !! Daca pesede a hotarat infiintarea regiei autonome "Furati DaciaRomania cu totu' cat se mai poate" cu sediul la blonda de la primarie, atunci se va face !! Trebuie sa traiasca si DNA-ul din ceva, sa-si justifice existenta !!
  • +4 (6 voturi)    
    Legalizarea furtului, asta vrea Firea, (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:05)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa stoarca toti banii de la buget.

    Asta vrea orice PSDist, sa fie abonat la bani publici si sa-i castige fara munca.

    Jos Firea! Jos PSD! Jos mafia rosie!
  • +4 (4 voturi)    
    200 000 de locuinte (Vineri, 16 septembrie 2016, 22:20)

    nick24 [utilizator]

    cred ca deja stau goale ca nu le cumpara nimeni.
    Sunt atatea blocuri goale de ani de zile. de unde au scos ca mai e necesar de construit?
    Sa le ocupe pe cele goale intai.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred că vor sa taie toți copacii (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:37)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      din parcuri și să facă blocuri!
      Bună afacere!
  • -5 (9 voturi)    
    Se evaporă profitul? (Vineri, 16 septembrie 2016, 22:21)

    kasandra [utilizator]

    O societate municipală de construcții pentru locuințe ieftine și locuințe sociale ar fi tare bună. În București, locuințele sunt mult prea scumpe pentru familiile tinere și familiile cu mulți copii. Dar mai ales pentru tineri.
    Apariția unui nou jucător pe piața imobiliară bucureșteană - unul care să nu practice rate demente ale profitului- ar fi foarte bună. Dar sunt sceptică. Deja hienele au intrat în fibrilații. Nu o vor lăsa pe Firea să le afecteze ”afacerile”.
    • +1 (1 vot)    
      dupa cutremur (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:36)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      o sa apara multe societati de constructii, pt ca tot ce s-a construit nou, f probabil ca se vor prabusi, nu sunt construite pt gradul 8, nici macar pt 7.
      Intrebati si cereti certificatul de atestare pt gradul seismic, inainte de a cumpara ceva.

      Ce ar face primaria la pret redus? Gradul 0, poate.
      Vor intra toti la puscarie pt toate constructiile care se vor prabusi.
    • -2 (2 voturi)    
      doamna, (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:57)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Pai ce te miri Kasandra,trompetele hienelor actioneaza deja.Dovada sint minusurile care le-ai primit deja.Astia-s catelandrii ce duc opinia publica in incertitudine.Oameni fara Dumnezeu care pt. bani......
  • +5 (5 voturi)    
    Smecherie pesedista! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 6:57)

    hotnewsfil [utilizator]

    Antenista voiculesciana Firea-zbiara-bine esre in plina campanie electorala pentru PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi culmea! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:38)

    nick24 [utilizator]

    Să-l regretăm pe Oprescu!
    • 0 (0 voturi)    
      Cu PSD (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 20:24)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      intotdeauna se poate si mai rau.