Primaria Capitalei a anulat evenimentul Via Sport ce presupunea inchiderea bulevardului Kiseleff, intre Piata Victoriei si str Ion Mincu, in week-end, pentru promenada si evenimente sportive

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 22 iulie 2016, 15:11 Actualitate | Administratie Locala

Via Sport
Foto: Facebook
Dupa 6 ani si 3 weekend-uri, Via Sport se inchide. Primaria Capitalei nu mai permite inchiderea bulevardului Kiseleff, intre Piata Victoriei si str. Ion Mincu, de vineri seara pana duminica la pranz pentru promenada si instalarea unor terenuri de sport pe care bucurestenii le puteau folosi gratuit. Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat in urma cu cateva saptamani ca acest eveniment blocheaza traficul in fiecare weekend, iar coada de masini pe artera, una dintre principalele porti de intrare in Bucuresti, se intinde pana in Baneasa.

"Avand in vedere oportunitatea si necesitatea derularii lucrarilor (n.r. de trasare a marcajelor rutiere) pe perioada verii, PMB a transmis organizatorului evenimentului VIA Sport, care are loc pe b-dul Kiseleff, unul din bulevardele pe care incep lucrarile in aceasta seara, sa elibereze zona, in conformitate cu art.10, lit.b din Legea nr.60/1991, republicata, care interzice "desfasurarea adunarilor publice atunci cand, in perioada, locul si pe traseele unde acestea ar urma sa se desfasoare, se executa lucrari edilitar-gospodaresti". Mentionam ca organizatorului i s-a  oferit posibilitatea de a alege alte zone pentru continuarea evenimentului, pe care acesta le-a refuzat. Reamintim ca Primaria Municipiului Bucuresti sustine evenimentele culturale si sportive din Capitala, acordand in acest sens sprijin tuturor organizatorilor pentru ca astfel de manifestari sa poata avea loc in conditii optime de siguranta", se arata intr-un comunicat emis de Primaria Capitalei.

Organizatorii evenimentului Via Sport, echipa Funvertising, spun ca au cerut Primariei sa ii lase sa organizeze evenimentul macar week-endul acesta, insa reprezentantii municipalitatii nu au fost de acord.

"Precizam ca imediat dupa primirea acestei hartii (n.r. sa elibereze bulevardul) am trimis o cerere oficiala pe mail in care am solicitat, pe de o parte, sa ni se permita desfasurarea evenimentului in acest weekend pentru ca timpul ramas pana la incepere era mult prea scurt si, de asemenea, aveam deja stabilite diferite activitati cu Partenerii nostri si apoi, pe de alta parte, am solicitat sa ni se permita desfasurarea evenimentului pana la sfarsitul lunii august, asa cum este prevazut si in Protocolul semnat cu PMB, pentru ca nu credem ca "lucrarile edilitare" se vor desfasura pe Sos. Kiseleff sau in zonele adiacente de vineri ora 22:00 pana duminica ora 14:00", se arata intr-un comunicat emis de organizatorii Via Sport.

Acestia explica si de ce au refuzat alta locatie. " Dorim sa precizam ca in saptamanile trecute am primit invitatia PMB de a ne muta locatia evenimentului in alta parte si cea mai buna varianta oferita a fost Parcul Tineretului - Platoul din fata Liceului Sincai. Am refuzat relocarea din 2 motive simple.  Unu: Conceptul evenimentului, care reiese si din numele de "Via Sport" este crearea unui spatiu utilizat de obicei pentru traficul rutier intr-un spatiu de relaxare, pe o perioada (vineri seara - duminica la pranz) in care traficul este la cel mai redus nivel al saptamanii si al anului (vara, pe timpul concediilor). Nu ne-am propus niciodata sa facem un eveniment intr-un parc, ci sa inchidem un bulevard al unei capitale europene si sa-l redam publicului pentru a se juca pe el sau a se plimba pe el, asa cum se intampla si in alte capitale. Unul dintre sloganurile din anii trecuti a fost "Stop trafic! Start joc!". Doi: Ratiuni financiare. Sumele stranse anul acesta de la partenerii privati (asa cum au fost in fiecare din cele 7 editii) nu ar fi putut acoperi costurile relocarii, cu tot ce insemna acest lucru.


Organizatorii cer scuze bucurestenilor si sponsorilor pentru anularea evenimentului. "Ne cerem scuze fata de bucurestenii care 7 ani la rand au fost alaturi de noi. A fost o placere sa ne jucam cu voi pe Kiseleff si va multumim ca ati fost mii de oameni care vineri seara veneati inca inainte de ora 22:00 sa ne ajutati sa montam echipamentele pe strada, ati fost mii care v-ati jucat in noptile toride pana dimineata, ati fost mii de familii cu care ne-am revazut in fiecare sambata si duminica dimineata, jucandu-ne cu copiii nostri tenis de masa, baschet, fotbal etc., ati fost mii care ati umplut soseaua, pana la refuz uneori, in dupa-amiezile de sambata. Ne cerem scuze Partenerilor si le multumim ca au fost alaturi de noi. Si celor de anul acesta si celor din anii trecuti. Datorita voua am putut organiza un eveniment unic si gratuit pentru bucuresteni, am putut organiza cea mai mare strada de sport din Romania in Bucuresti. In incheiere, ne-am dori sincer ca Via Sport sa fie singurul eveniment anulat din cauza acestor "lucrari edilitar-gospodaresti"", se arata in comunicatul organizatorilor Via Sport.

Ce inseamna Via Sport

Via Sport a demarat in 2010 si a ajuns la cea de-a 5-a editie. Evenimentul sia- propus sa promoveze activitatea fizica in randul rezidentilor orasului Bucuresti.

"In fiecare vara, pe parcursul a 9 weekend-uri, Soseaua Kiseleff devine locul desfasurarii unor activitati sportive inedite. Fie ca iti place sa invarti rotile bicicletei, sa arunci mingea la cos sau sa o lovesti cu paleta pentru tenis de masa, Via Sport e locul potrivit pentru tine. Avem alveole special amenajate pentru sport si concursuri, o zona de lounge, unde te poti relaxa si zona mind, in care poti practica yoga, juca sah, carti sau rummy si citi o carte buna. Nu am uitat nici de cei mici, care se pot bucura cu jocuri de mini baschet sau mini fotbal.De vineri seara pana duminica dupa-amiaza, pe Soseaua Kiseleff, intre Restauranul Doina si Piata Victoriei, Via Sport opreste circulatia si lasa loc liber distractiei si muzicii bune", descriu organizatorii.










23700 vizualizari
  • +41 (77 voturi)    
    nu te pui cu nebuna.. (Vineri, 22 iulie 2016, 15:21)

    pehash [utilizator]

    sau poate.. te pui?.. daca se gasesc suficienti bucuresteni care sa blocheze traficul, va fi interesant.. :)
    • -3 (17 voturi)    
      Blocare trafic ? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 2:54)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      De ce instigi la blocarea traficului ? Vrei sa ii pedepsesti pe oamenii care se grabesc sa ajunga acasa la familii si copii ?

      Traficul trebuie fluidizat, nicidecum nu trebuie blocat.
      Blocajele duc la marirea poluarii si ne imbolnavesc pe noi dar mai ales pe cei tineri.
      • +2 (4 voturi)    
        depinde de punctul de vedere.. (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        eu iti garantez ca nu era nici o poluare acolo cand inchideau traficul. poti sa-l fluidizezi si mai bine daca elimini trecerile de pietoni si cresti limita de viteza. poti chiar sa faci o autostrada.. suspendata.. prin centrul orasului!.. de poluare tot nu scapi.

        cat despre cei care se grabeau sambata seara sa ajunga "acasa la familii si copii", ai gresit canalul de comunicare - latrinele tv sunt in alta parte.
  • +49 (83 voturi)    
    bravo (Vineri, 22 iulie 2016, 15:23)

    AlexandrescuTudor [anonim]

    bravo fa primarito... felicitari tie si celor care te-au ales :-( de ce nu i-ai mutat in padurea andronache, mai facea si barbata-tu un ban... vad ca iti respecti promisiunile electorale... mai avei una cu ratb-ul... eu zic sa il desfiintezi si pe asta, incurca circulatia jeepanelor...
    • -41 (69 voturi)    
      bravos limbaj (Vineri, 22 iulie 2016, 15:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AlexandrescuTudor

      esti foarte civilizat!!
      • +36 (56 voturi)    
        Da domnule Alexandrescu (Vineri, 22 iulie 2016, 17:08)

        Picsius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu-i mai spuneti primarita. E suficient fa
        • -5 (27 voturi)    
          Foarte bine face! (Vineri, 22 iulie 2016, 20:33)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

          În nebunia traficului din Bucureşti, cu oameni care mor în salvări blocate în trafic, exact asta mai lipseşte, oprirea traficului în centru pt activităţi sportive. Că altundeva n-au loc, numai pe centru.
          Bravo Firea! Eu sunt şofer şi te susţin!
      • +15 (29 voturi)    
        1 (Vineri, 22 iulie 2016, 17:57)

        HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Asta e limbajul pe care il intelege ea. Simplu...
      • +12 (22 voturi)    
        Ea asa comunica in Partid. (Vineri, 22 iulie 2016, 19:38)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Spre exemplu cu Ponta.
  • +36 (56 voturi)    
    Daca se poate... (Vineri, 22 iulie 2016, 15:25)

    Johanis [utilizator]

    mutati evenimentul in Voluntari, doamna primar, sau mai bine transformati voluntariul in sectorul 7 al capitalei.
    Asa va putea vinde mai scump sotul dvs apartamentele construite.
    PSD-ul asta comunist a distrus tara si-o va face in continuare!
  • +30 (56 voturi)    
    Normal (Vineri, 22 iulie 2016, 15:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Competitia ii deranja pe mafiotii care si-au tras vile pe Kiseleff. Aceasta politruca rosie va distruge tot ce inseamna civilizatie in Bucuresti si capitala va eveni un fel de Voluntari mai mare, cu manele prin parcuri. De la sluga lui Voiculescu si a latrinelor nu avem la ce altceva sa ne asteptam.
    • +27 (39 voturi)    
      sedii importante pe Kisseleff... (Vineri, 22 iulie 2016, 17:11)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ..sediul PSD, ambasada Rusiei..
      mai mult se vor face case noi(adica blocuri noi..) si se vor demola case vechi..si nu vrem pe nimeni pe-acolo sa incurce planurile lui fi-rea..
      • +9 (17 voturi)    
        Copacii s-au tăiat deja. (Vineri, 22 iulie 2016, 17:56)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Iar cartierul este împănat de multă vreme cu blocuri de sticlă. . De exemplu măgăoaia de la Piața Aviatorilor care pare că se prăbușește peste piață (un spațiu frumos la vremea lui) și chiar și peste parcul Herăstrău... Acum aștept cu interes să văd ce statui va comanda doamna Firea care să înlocuiască verdeața și cântecul păsărelelor. Că toți primarii Bucureștiului parcă s-au transformat în Mecena, doar că sunt niște mecena de mahala, obraznici, hoți și inculți.
      • +8 (16 voturi)    
        Normal... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:35)

        HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui akillies

        daca fac șobolanii roșii o sedință in wkd. Statutul lor de V.I.P.(Very Important P.I.G.) nu le permite sa meargă pe jos.
    • -6 (16 voturi)    
      TU ORI NU LOCUIESTI IN BUCURESTI... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:27)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ori tu uiti crucis! Unde ai vazut tu vile in zona unde se inchidea circulatia?
      Va bagati ca musca-n dosu' calului!
  • +23 (43 voturi)    
    m-as fi mirat sa faca ceva fatuca asta (Vineri, 22 iulie 2016, 15:38)

    eu sunt [utilizator]

    continuam sa consideram masina mai improtanta decat omul.
    • -10 (32 voturi)    
      oameni sunt si in masina (Vineri, 22 iulie 2016, 17:36)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      totusi nu e chiar atat de OK sa inchizi ditamai Kiselefu'. La vremea respectiva n-am fost deloc de acord cu propunerea populista a lui Oprescu.
      Sport chiar pot sa fac in foarte multe locuri. Nu suntem cu nimic mai castigati ca-l practicam pe Kiselef. A fost doar o chestiune de imagine a fostului.
      • 0 (0 voturi)    
        Oamenii din mașină sunt mai egali (Duminică, 24 iulie 2016, 16:24)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui moka

        decât oamenii de pe stradă. ca să-l parafrazez pe George Orwell în Ferma animalelor. Unde unii porci erau mai egali decât restul animalelor...
  • -29 (63 voturi)    
    Exista ceva mai important decit sportul (Vineri, 22 iulie 2016, 15:42)

    Sparafucile [utilizator]

    Si anume ce ? Ideea de certitudine . Un drum public trebuie sa le dea certitudinea utilizatorilor ca este disponibil in permanenta , 24 de ore din 24 si 7 zile din 7 . A-l inchide uneori si a-l redeschide ulterior genereaza o nesiguranta greu de suportat si sentimentul ca cineva isi bate joc de utilizatorii lui . Iar ideea ca traficul , intr-o metropola aglomerata , este ceva nociv , daunator si toxic in timp ce jocul este ceva nemaipomenit de benefic este , s-avem iertare , izvorita din minti grefate pe structuri psihice dizarmonice . Si nu doar atit , ci necoapte , infantile si hiper exaltate .
    • +24 (44 voturi)    
      Nu-i asa ca dumneata (Vineri, 22 iulie 2016, 16:09)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      conduci mult mai multa masina decit iti permiti de fapt ?

      PS. Am locuit in mai multe locuri din lumea asta. Si peste tot se organizau diferite manifestari care implicau inchiderea temporara a traficului. Si nimeni nu era nefericit, dimpotriva.

      Ideea ca numai traficul este necesar (si permis) intr-un oras extrem de aglomerat, de poluat si de murdar ca Bucurestiul este desigur "izvorita din minti grefate pe structuri psihice dizarmonice".
      • -6 (36 voturi)    
        Aici n-ai nimerit-o (Vineri, 22 iulie 2016, 16:36)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Fiindca eu nici n-am masina . Iar toata pledoaria o fac din pura REPULSIE fata de ideea de a deturna destinatia unui lucru care a fost conceput anume pentru ceva . Hai demonstreaza-ne ca sportul si jocul facute in parcuri sau pe terenuri de sport dauneaza grav sanatatii practicantilor . Si ca numai pe drumuri publice practicate devin ele super - benefice pentru organismul combatantilor .
        • +20 (34 voturi)    
          centrul Montreal se inchide mai bine (Vineri, 22 iulie 2016, 16:47)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          de o luna pe vara circulatiei auto pt tot felul de evenimente sportive culturale, lumea e fericita, socializeaza...

          toapa pe care v-ati facut-o primarita o sa va ia ani din viata si voi ii da-ti fericiti...
        • +15 (27 voturi)    
          Nu am nici o problema cu parcurile (Vineri, 22 iulie 2016, 17:04)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Daca ar fi destule, si la tot pasul.

          In Herastrau nu este loc (nu este nicaieri vrea alee libera si suficient de larga pentru a face toare aceste activitati).

          In alte cartiere nu exista parcuri deloc. In aceste cartiere, daca ai copii mici pe care vrei sa-i scoti la plimbare cu patinele, de exemplu, nici nu ai unde te duce.

          PS. Dvs daca vreti sa jucati basket, unde va duceti ?

          PS. La liceul de informatica de pe Mincu sala de sport este frecvent ocupata de tovarasii de la primarie (si curtea liceului, unde de fapt NU este nici o parcare, este plina de masini scumpe, ca, deh, cine-mparte parte-si face - ca la noi).

          Credeti ca daca vreti dvs impreuna cu prietenii dvs sa inchiriati sala pentru o partida de basket, reusiti ? Va urez mult succes. Sa-mi transmiteti rezultatul.
          • +6 (16 voturi)    
            Herăstrăul este sufocat în weekend (Vineri, 22 iulie 2016, 18:09)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

            printre altele, de cârciumi, de statui monstruoase, de sere și mai nou de biciclete (care s-ar fi plimbat foarte bine pe bucățica aceea de Kisseleff). Și oricum, ideea era să fie dăruit pietonilor un spațiu neconvențional, nu tot timpul, câteva weekend-uri pe an...
            Dar avem și noi ERDOGAN-ul nostru în persoana blondei primărițe și pe susținătorii lui din stradă întruchipați de Sparafucile...
          • -4 (22 voturi)    
            DA DU-TE IN AMERICA... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:31)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

            Mai Air Jordan... ca sa-ti dau un raspuns neaos! Adica, sa stau de 10 ori la un semafor ca vrei tu sa arunci a cos in mijlocul strazii!
            Bai, dar chiar v-a luat D-zeu si ultimul neuron?
            • +5 (15 voturi)    
              SInt sigur, domnule (Vineri, 22 iulie 2016, 18:43)

              Cuca [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

              Schroedinger, ca v-a murit pisica, si de-asta sinteti asa de suparat pe viata.

              Cind ati stat dvs de 10 ori la semafor ? Unde ? Imi puteti spune, va rog ? In weekend circulatia este oprita numai intre restaurantulu Doina (strada Ion Mincu) si Piata Victoriei. Circulatia merge bine merci pe Aviatorilor, sau pe 1 Mai (Mihalache), sau pe Kiseleff pina la Doina, si apoi la stinga sau la dreapta.

              Nu am vazut niciodata vreo aglomeratie semnficativa in aceste zile in aceasta zona.
              • -1 (5 voturi)    
                DU-TE LA OFTLMOLOG... (Vineri, 22 iulie 2016, 22:07)

                schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

                Ai mari probleme cu vederea!
            • -1 (9 voturi)    
              Și ce dacă stai? (Vineri, 22 iulie 2016, 18:51)

              Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

              Nu ai aer condiționat? Nu stai comod în fotoliu sau ce? :))
        • 0 (10 voturi)    
          stii ceva... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:26)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          du-te si pune ştampila pe comunistii rosii ca oricum la cum vorbesti nu stii altceva!

          fac repativ frecvent drumu ala in weekend... si probabil m-ar afecta aceste evenimente, dar le consider necesare si utile! hai sa ne gândim la toti nu numai la votantii psd, da?!
          • +1 (3 voturi)    
            SI daca sunt necesare..... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 7:43)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            ...trebuie facute neaparat pe bulevard? Chiar nu putem sa facem ceva bun fara sa facem si ceva rau?
      • 0 (4 voturi)    
        In alte parti (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 7:42)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Exista alte posibilitati de deviere a traficului astfel incat sa nu se blocheze.

        Nu numai traficul e necesar, dar restul care sunt necesare SE POT FACE SI FARA BLOCAREA TRAFICULUI. Sa spui ca "nu vrem in alta parte. pentru ca acest concept consta in blocarea bulevardului" mi se pare o dovada de imbecilitate.
    • +1 (17 voturi)    
      pleaca ma de pe internet (Vineri, 22 iulie 2016, 16:22)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Ce dracu inseamna ce ai scris acolo?

      Pana si poezia DADA-ista are mai mult sens decat ce-ai scris tu acolo...

      Sigur ti-ai luat pastilele?
    • +14 (20 voturi)    
      s-a dus certitudinea.. (Vineri, 22 iulie 2016, 16:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      n-ai citit articolul? "in perioada, locul si pe traseele unde acestea ar urma sa se desfasoare, se executa lucrari edilitar-gospodaresti"

      deci conform aceste instiintari, Kiseleff se inchide pentru lucrari. sau poate ca e doar o minciuna, ca doar avem primar PSD. in acest caz vor pierde niste procese pentru ca au anulat aiurea evenimentul si tot noi vom plati.

      oricum o dai, bucurestenii pierd. la asa primar.. asta e singura certitudine.
      • 0 (0 voturi)    
        cica (Duminică, 24 iulie 2016, 13:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        lucrarile edilitare inseamna vopsirea marcajelor de circulatie.
        ce bine ca le pot vopsi in timp ce circulatia e in toi.
        o gurista idioata buna doar sa execute ordinele lui dragnea (pana l-or ascunde un pic pe la beciul domnesc).
    • +6 (22 voturi)    
      Veniți direct din comuna primitivă? (Vineri, 22 iulie 2016, 16:29)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Eu cred că ați vrea să ne trageți și o nuia la fund pentru că lăsăm mașina deoparte câteva weekend-uri pe an și ne jucăm pe-o bucățică de străduță printre copaci și flori fără să inhalăm vapori de benzină ascultând cântec de păsărele în loc de vuiet de claxoane. Armonioasă structură psihică mai aveți!!!!!
    • +1 (13 voturi)    
      bre (Vineri, 22 iulie 2016, 17:50)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      orasul inseamna trai in comun. in toate orasele exista zone unde masinile nu circula. scopul unui oras este de a face viata mai buna, nu numai prin drumuri ci si prin teatre, sport etc. daca pt tine este atat de grav ca nu poti merge pe kiseleff in ziua de sambata si mai pierzi 5-10 minute ocolind inseamna ca tu ai o problema, nu cei care fac sport. get a life!
    • -4 (8 voturi)    
      am facut... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      destul de des drumu ala in weekend... e in mare parte gol... in weekend nu prea circula masini...
      sa fim seriosi nu deranjeaza atat de mult!

      mai important ar fi sa termine kktu ala de pasaj de la piata sudului... daca l-ar termina in bbucuresti s-ar castiga vreo 3-4 mandate ale terminatei asteia la cat se asteapta acolo!
      alea sun problemele de trafic, nu un maraton! da alea necesita bani (si mai important: sa nu furi)... deci e mai usor sa enervezi niste tineri, care oricum nu voteaza psd
  • +19 (37 voturi)    
    Organizatie terorista ! (Vineri, 22 iulie 2016, 15:45)

    NicolaeA [utilizator]

    Via Sport este o organizatie terorista care vrea sa destabilzeze statul de drept al PSD-istilor; sunt sigur ca pregatesc chiar o lovitura de primarie; Firea-ti ai dra/////cului !
  • +23 (41 voturi)    
    Pacat, mare pacat (Vineri, 22 iulie 2016, 15:49)

    Cuca [utilizator]

    Era una din putinele initiative civilizate in orasul asta infect. Acum, din nou, voi auzi vuietul motoarelor si voi respira gaze de esapament de-a lungul intregului weekend.

    PS. Nici nu aveti idee ce galagie infernala este de obicei pe Kiseleff in noptile de weekend !

    Exista mii de nemernici care au, se pare, ca singur scop in viata sa ii deranjeze cit se poate de mult pe cei din jur, asa ca isi cumpara motor si prima chestie pe care o fac este sa ii scoata toba si sa ii puna una after-market care face cit se poate de multa galagie, si apoi se vintura prin cartier toata noaptea, fara nici o directie, cu singurul scop cel de a deranja somnul oamenilor. As vrea ca toti acesti idioti sa circule numai pe Primaverii ca sa ii deranjeze pe onor parlamentarii natiei, si sa vedeti atunci cum se schimba legile, una-doua.

    Dar sa revin - era o masura excelenta - timp de 9 weekenduri era liniste pe strada. Si aer curat. Si te puteai plimba in liniste. In plus, se facea sport, si aveai unde te duce cu copiii simbata seara - la un basket, la un badminton, etc.

    Astept cu interes sa vad ce alte masuri idioate va lua aceasta Firea.
    • +6 (38 voturi)    
      am fost acolo in ultimele week-enduri (Vineri, 22 iulie 2016, 16:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      si numarul celor care chiar faceau sport era mult mai mic decat numarul celor din masinile care asteptau la semafor...Nici mie, ca sofer, nu mi-ar conveni sa vin seara dinspre Romexpo si sa stau in trafic la o coada lunga pana la parcul Herastrau.
      Pe de alta parte este adevarat ca exista si variante adiacente: se poate ocoli fie pe la Aviatorilor-Piata Victoriei fie prin Bd Ion Mihalache (de unde se ajunge mai usor la podul catre Grozavesti). Ma rog, eu doar o data m-am pacalit, a doua oara am ocolit frumos pe bd Ion Mihalache.

      PS: fara legatura cu blocarea/deblocarea b-dlui Kiseleff, daca nu v-au placut promisiunile d-nei Firea, si daca stiati ca este hoata, trebuia sa iesiti masiv la vot. Acum degeaba o injurati pe toate forumurile, raul e facut. Sa va invatati minte data viitoare.
      • +5 (19 voturi)    
        Eu am fost la vot (Vineri, 22 iulie 2016, 16:26)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Din pacate, a iesit Firea. Dar am fost.

        In plus, ce era asa de cumplit ca 9 weekenduri pe an sa ocoliti pe bulevardele alaturate ? Nu cred ca e musai sa mearga toata lumea din Bucuresti exact pe bucata de Kiseleff dintre Mincu si Piata Victoriei.
        • -6 (10 voturi)    
          DE CE DIN PACATE? (Vineri, 22 iulie 2016, 18:34)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Pai n-ai votat cu ea? Ce te dai lovit acum?
          • +1 (9 voturi)    
            Am spus (Vineri, 22 iulie 2016, 18:45)

            Cuca [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            "Din pacate a iesit Firea", nu am spus "Din pacate am fost la vot".

            Ati lipsit la lectiile elementare de limba romana, domnule Schroedinger ?
      • +3 (21 voturi)    
        care coada? (Vineri, 22 iulie 2016, 16:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sambata seara nu e trafic in zona. duminica seara era deja eliberat. ai stat tu la coada acolo? sa fim seriosi, pe Aviatorilor sunt 4 benzi si se elimina un semafor cand faceai stanga de pe Kiseleff + ala de la MTR.
        • 0 (12 voturi)    
          da, am stat (Vineri, 22 iulie 2016, 17:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nu acum, dar mai spre inceputul verii am stat.
          • -1 (11 voturi)    
            Offfff (Vineri, 22 iulie 2016, 18:10)

            grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Săracul de tine, cât de chinut și oropsit ai fost tu. Off, off, off
          • +5 (5 voturi)    
            La inceputul verii (Vineri, 22 iulie 2016, 18:46)

            Cuca [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            NU SE INCHIDEA CIRCULATIA !
          • 0 (4 voturi)    
            o sa te intreb altfel.. (Vineri, 22 iulie 2016, 18:59)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Ai stat tu la coada pe Kiseleff sambata seara pentru ca era inchisa circulatia acolo?... Blocajul este intotdeauna pana la Arcul de Triumf. Daca vrei sa ajungi la Piata Victoriei cand intri in Bucuresti de pe DN1, o sa mergi ca tot poporul prin cele 2 pasaje (Baneasa / Piata Presei) un pic peste viteza legala si o sa te proptesti in cele 2 semafoare din dreptul Herastrului.. De acolo, indiferent daca o iei pe Aviatorilor sau pe Kiseleff, ai oricum mai multe benzi decat aveai cand ai intrat in oras, deci nu se poate bloca circulatia.
            Poti sa verifici pe google maps, care are bunul obicei sa tina minte care sunt orele de trafic intens.

            Plus ca "spre inceputul verii", adica in luna Iunie, nu era ViaSport.. au apucat doar 3 weekenduri anul asta, dupa cum spun si in articol.
  • +10 (28 voturi)    
    ... (Vineri, 22 iulie 2016, 15:57)

    B.Dan [utilizator]

    Trec cel putin o data la 2 weekend-uri (niciodata la aceeasi ora) cu masina in zona respectiva si niciodata nu am vazut coada pana la Baneasa. Nici macar pana la Arcul de Triumf nu e. Atat de nesimtiti si mincinosi sunt PSD-istii astia. Bai votantilor PSD, cam cat de prosti sunteti voi?
    • +2 (12 voturi)    
      Asa e. Exact. (Vineri, 22 iulie 2016, 16:29)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Coada aproape pina la Scoala Franceza (sau macar pina la Fintina Miorita) este insa in fiecare zi a saptaminii, in sensul intrarii in Bucuresti.

      Niciodata in Weekend.
    • 0 (10 voturi)    
      nu pana la baneasa (Vineri, 22 iulie 2016, 16:45)

      getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Nu am vazut niciodata pana la Baneasa dar iti garantez ca se facea coada de la Arcul de Triumf iar la intersectia cu Ion Mincu traficul era deviat la stanga spre statuia Aviatorilor si era un cosmar deoarece veneau si cei din partea dreapta. Apoi la Victoriei semaforul tine o eternitate (nu stiu daca se modificau timpii doar in weekend, sincer ma indoiesc), am pierdut 30-40 de minute acolo de mai multe ori duminica seara, pentru o portiune de 1 km.
      • +1 (9 voturi)    
        aoleuu...au oprit traficul si duminica seara? (Vineri, 22 iulie 2016, 17:05)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

        pai astia cu fundatia lor spuneau ca duminica la ora14 debloceaza/
        E rau daca se inchide duminica dupa 17, toti care vin de pe DN1 stau la coada.
      • +1 (5 voturi)    
        vezi ca nu minti bine.. (Vineri, 22 iulie 2016, 17:29)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

        ..sau ai gresit postul!

        Duminica seara nu e blocat nimic pe Kisseleff... deci, ce postezi tu nu are legatura cu subiectul. Poti sa ne psui cum e sambata seara acolo, dar Duminica seara nu are sens..!
        • +1 (3 voturi)    
          ma scuzi boss (Vineri, 22 iulie 2016, 19:06)

          getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          bossule ma scuzi ca am gresit, era vorba de duminica dupa-amiaza nu seara... eh, e relativ timpul asta.

          dar mersi ca ai fost vigilent si m-ai corectat imediat ;) bossule

          iti spun si cum e sambata, sambata nu e nicio problema pt ca nu se intorc fraierii de bucuresteni de unde se intorc ei... ei se intorc duminica dupa amiaza... sau seara

          MInt mai bine acu?
      • -1 (3 voturi)    
        ..... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:39)

        HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui getmyextip

        Si marmota invelea cicolata in staniol
      • 0 (4 voturi)    
        duminica seara.. (Vineri, 22 iulie 2016, 19:08)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

        "la Victoriei semaforul tine o eternitate" cand vii de pe Aviatorilor si trebuie sa imparti drumul cu aia care vin de pe Kiseleff. Sambata seara, daca Kiseleff era inchis, timpii de la semafor se schimbau (sau ar fi trebuit sa se schimbe) automat, ca doar avem sistem informatizat de management al traficului. Duminica seara traficul nu era inchis, doar de vineri seara pana duminica la pranz.
    • -1 (5 voturi)    
      trebuia sa gaseasca o scuza.. (Vineri, 22 iulie 2016, 17:17)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      ..ca sa puna capac unui evneiment frumos si civilizat...!

      Si eu am circulat foarte multe week-enduri in zona si nu am stat la nicio coada...vreodata.., dar asta e..
  • +11 (29 voturi)    
    bravo, fai fireo! (Vineri, 22 iulie 2016, 16:09)

    qwerasdf [utilizator]

    nu mai puteam cu mosul meu sa ies linistita la plimbare ca se juca pinpong huliiigaaanii aia sau baschet. cica baschetul e joc de satanisti, asa am vazut ieri la emisiune la dana grecu

    huuaaa!! de unde are bani tinerii sa cumpere mingi? e hoti, e hoti cu totii!!

    *scuzati gramatica
  • +5 (17 voturi)    
    uite ce inseamna.. (Vineri, 22 iulie 2016, 16:27)

    akillies [utilizator]

    ..sa votezi primarul Bucurestiului, o toapa din Voluntari...

    Ce dracu stie aceasta toapa despre acel eveniment? si ce circulatie blochezi in week-end blocand Kisseleff-ul..?

    spuneti mai degraba ca a facut psd presiuni sa nu mai fie bulevardul inchis (adica sa mearga pietoni multi pe el, pietoni ce pot sa se transforme in multimi de protestatari) ca iar trebuie sa pelce vreun "mare sef" pe usa din dos si in mare graba ca in celebra noapte a alegerilor din 2014 (alegerile presidentiale).. Si cum au prins o toapa gata sa execute ordinele, cum au desfiintat un eveniment foarte util si frumos...
  • +6 (12 voturi)    
    ptr dna Firea.. (Vineri, 22 iulie 2016, 16:28)

    akillies [utilizator]

    ..Puteti sa deschideti toate bulevardele din B, intrarea in bucuresti de pe DN1 este cea mai aglomerata intrare in B din cauza ca acolo aveti BAneassa Shopping Center si juamte de B isi petrece week-end acolo..cealalta jumatae pe valea Parhovei..

    Dar e greu cu aritmetica cand esti primar..!
  • -10 (30 voturi)    
    masura buna (Vineri, 22 iulie 2016, 16:30)

    getmyextip [utilizator]

    Mi se pare o masura buna. Intr-adevar, duminica dupa amiaza cand se intorc in Bucuresti cei care au fost plecati in weekend se faceau niste cozi infernale deoarece Kiseleff era inchis, am facut o data o jumatate de ora de la Arcul de triumf pana la Victoriei, deoarce traficul era deviat pe Bd-ul Aviatorilor. Imi pare rau dar era pur si simplu inacceptabila situatia ca artera principala pe unde se intorc oamenii sa fie blocata in ora de varf a traficului. Desi nu am votat Firea parerea mea e ca a luat o masura buna. Desigur, o masura si mai buna ar fi ca ca evenimentul respectiv sa fie mutat in alta parte unde nu deranjeaza traficul si cei care doresc sa se poata bucura in continuare de activitatile de acolo.
    • -4 (22 voturi)    
      .... (Vineri, 22 iulie 2016, 16:52)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Pai nu ai inteles raspunsul lor?!ei vor sa fie motul, zeii...sa arate ca Bucuresti este capitala europeana ocupand un bulevard, ei nu accepta alte solutii pentru ca pipota lor nu vrea.
      Astia sunt noa generatie de elitisti:ai bicicleta=ZEU, esti sofer=SCLAV pentru ZEII de mai sus.
      • -2 (8 voturi)    
        Concluzia pentru tine (Vineri, 22 iulie 2016, 18:14)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        Ia-ți bicicletă și devină ZEU, sau sabie și devii Luptătorul Luminii (ala Gigi)
      • 0 (6 voturi)    
        fratee ce te dai lovit in aripa... (Vineri, 22 iulie 2016, 20:54)

        Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        iti propun altceva: ai bicicleta, iti pasa: de sanatatea ta si a celor din jur, mai mirosi si altceva decat gaze de esapament; ai masina: stai ore intregi in trafic, nu stii de ce esti prost dispus. Asta in caz ca nu esti postac PSD
    • +4 (22 voturi)    
      FALS (Vineri, 22 iulie 2016, 17:08)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Evenimentul se termina duminica la prinz. TOCMAI din motivele enumerate de dvs.

      Asa ca treaba aia cu coada din cauza ca era Kiselefful inchis este o minciuna.
      • 0 (12 voturi)    
        ADEVARAT (Vineri, 22 iulie 2016, 17:33)

        getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Te rog nu ma face mincinos, nu vorbesc din auzite, am fost in trafic pe acea portiune de mai multe ori duminca dupa-amiaza, seara, spune-i cum vrei.
        In fata de la intersectia cu Ion Mincu era inchisa circulatia si era cei care se jucau baschet, unii cu bicicletele, rolele etc.
        Deci te rog inca o data nu mai veni cu afirmatii daca nu stii despre ce vorbesti.
        • +1 (5 voturi)    
          Duminica seara (Vineri, 22 iulie 2016, 18:49)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

          este deschisa circulatia. Confundati ziua.

          Nu imi spuneti ce si cu stiu, ca stiu - locuiesc la 3 minute de mers pe jos de locul despre care vorbim, si il vad si de la balcon.
        • +1 (5 voturi)    
          pai spune adevarul.. (Vineri, 22 iulie 2016, 19:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

          ai venit seara si era inchisa circulatia? sau ai trecut pe acolo la pranz si era deviat, dar nu era blocaj? plus ca vorbim doar de ultimele 3 weekenduri! daca ai uitat, google maps tine minte.. poti sa verifici.
  • +4 (8 voturi)    
    cu nebuni nu te pui (Vineri, 22 iulie 2016, 16:36)

    eugeniu2001 [utilizator]

    bravo ...psd
    • -1 (13 voturi)    
      alt nebun :) (Vineri, 22 iulie 2016, 16:45)

      GoguIon [anonim] i-a raspuns lui eugeniu2001

      pehash [utilizator]
      sau poate.. te pui?.. daca se gasesc suficienti bucuresteni care sa blocheze traficul, va fi interesant.. :)
    • 0 (8 voturi)    
      pai da.. bravo psd (Vineri, 22 iulie 2016, 18:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui eugeniu2001

      Se pare ca organizatorii aveau pile la psd aripa oprescu, daca de 7 ani tot organizau. Ala nu era tot psd-ist? Ah... dulce ipocrizie hipserista...
  • +2 (14 voturi)    
    aia e! (Vineri, 22 iulie 2016, 16:47)

    JeanCrote [utilizator]

    BRAVO!!
    a rezolvat toate problemele Bucurestiului, a inchis toate celelalte subiecte fierbinti, a rezolvat problema transportului in comun si acum mai era doar asta...ultima problema a orasului asta...
    • -4 (18 voturi)    
      Lasa ca a facut si treburi bune (Vineri, 22 iulie 2016, 17:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui JeanCrote

      eu sunt de acord pentru faptul ca nu mai permite blocarea pietei Constitutiei pentru tot felul de evenimente marunte: targ de nunti, targul pescarilor, targ imobiliar etc. Prea se oprea circulatia pentru orice maruntis.
      • -1 (7 voturi)    
        si ? (Vineri, 22 iulie 2016, 18:09)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        daca se oprea circulatia care era problema? nu aveai pe unde merge? aveai! piata constitutiei nu este nod de trafic dar este perfecta pt tot felul de evenimente sociale. intelegi? oamenii sunt sociali, nu merg doar cu masina. cand mergi cu masina unde te duci? la padure sau la alte evenimente sociale?
  • 0 (18 voturi)    
    Asistatii care voteaza PSD, pesedeii si lumpenii (Vineri, 22 iulie 2016, 17:35)

    Susufler0 [utilizator]

    din mahalalele Bucurestiului, nu fac sport, nu vin pe Kiselef sa joace baschet, badmington, tenis de masa, nu practica astfel de sporturi decadente intr-un sector si intr-un cartier penelist .

    Ei, stau in fata portilor caselor lor, in maieuri , cu burtile rasfrante si practica sporturile de partid : table, barbut, septica.

    Si- atunci, va intreb, e partinic pt d-na Primar, sa incurajeze "manifestari" care convin doar adversarilor votantilor domniei sale ?

    PS. Firea a luat masura cea mai ieftina si la indemana pt pesedaci si asistati. Nu le-a dat nimic acestora, in schimb le-a luat celorlalti, bucurandu-i astfel pe primii, cei care au votat-o si care or s-o mai voteze.

    PPS. Trebuie sa recunosc ca are "clasa" !
    • -2 (8 voturi)    
      serios? (Vineri, 22 iulie 2016, 18:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Au fost aprobate de oprescu. Sa inteleg ca esti votant oprescu? Adica pesedist care nu recunoaste?

      pesedacule "independent"...
      • -1 (5 voturi)    
        Si daca au fost aprobate de Oprescu (Vineri, 22 iulie 2016, 19:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        or fi fost aprobate pt pesedei, te pomenesti !

        In alta ordine de idei, nu te mai chinui sa "intelegi", fiindca nu esti obisnuit si o sa te doara.
        • +1 (5 voturi)    
          pumkin' (Vineri, 22 iulie 2016, 20:40)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Tocmai ti-am demontat "argumentul" numit partid sau votanti, cand discutia este despre ceva punctual: a se inchide sau nu un bulevard.

          Daca gluma aia de logica a ta, tu o numesti gandire... esti bine.

          Esti fan aripa "independenta" oprescu si te-ai ofuscat, am inteles :D
  • +2 (10 voturi)    
    solutie (Vineri, 22 iulie 2016, 17:43)

    Werwolf1 [utilizator]

    Ia trantiti voi o "Cantarea Roamaniei " cu steaguri rosii si proletariat degraba aplaudac pentru PARTID . Sa vedeti ce repede da drumu' festivitatilor doamna ( doamna???). Vrei sa faci sport ? E aprobat de PARTID? Nu e aprobat de PARTID ,nu ai voie ! Partidul ne spune ce trebuie sa facem si noi trebuie sa ascultam ca altfel in aduce Ponta pe Erdogan sa ne certe .
  • 0 (6 voturi)    
    Sa marcheze bulevardul (Vineri, 22 iulie 2016, 18:02)

    Pac-pac [utilizator]

    Bicicletele iarna, acum trebuiesc marcate toate bulevardele principale din Bucuresti, Si in plus de asta, cei care se jucau acolo au treaba cu prins pokemoni, hai sa deschidem bulevardul non-stop.
  • +2 (10 voturi)    
    eu zic ... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:21)

    liviu_ [utilizator]

    sa dublam numarul de autobuze, sa marim taxele pe masini (dar numai persoanelor dup 50 de ani), sa triplam toate impozitele votantilor altor partide înafara de psd, sa închidem orice eveniment cultural dedicat persoanelor sub 70 de ani si asa mai departe...
    si era sa uit... ora de somn intre orele 8 seara si 10 dimineata + 12-18 ziua... in acele ore nu are voie nici ambulanta sa buna sirena decat pemtru membrii psd si persoanele peste 70 de ani... restu nu merita oricum sa traiasca!
    ce nevoie avem de evenimente, de concerte etc... doar votantii ei conteaza... restu da-i dracu!
  • +2 (12 voturi)    
    mda... (Vineri, 22 iulie 2016, 18:30)

    liviu_ [utilizator]

    terorista asta d-abia s-a facut primarita (si alegerile din toamna nu au trecut) si deja a inceput sa schimbe sefii peste tot, sa taie pomi, sa interzica evenimente sportive si muzicale, sa amana constructia anumitor pasaje (care cu 3 zile inainte de alegeri erau "in grafic") s.a.m.d.
    nici nu vreau sa ma gândesc ce o sa faca asta, daca o sa iasa psd la toamna....
  • -1 (7 voturi)    
    Event (Vineri, 22 iulie 2016, 18:41)

    methalman [utilizator]

    Haideti sa ne luam strada inapoi!

    https://www.facebook.com/events/1235976286446596/
  • +3 (9 voturi)    
    Stadion! (Vineri, 22 iulie 2016, 18:56)

    karula [utilizator]

    Daca era ziua lu' Puie Monta se tine pe stadion, nu? Pe Lia Manoliu!
  • -2 (14 voturi)    
    great! (Vineri, 22 iulie 2016, 19:19)

    dan.c [utilizator]

    Cine vrea sa faca sport poate sa faca si in alta parte decat in mijlocul drumului.
  • -1 (15 voturi)    
    si totusi (Vineri, 22 iulie 2016, 19:30)

    J_W [utilizator]

    Cand exista catamai parcul Herastrau chiar langa, de ce era nevoie sa se inchida o sosea ca sa se joace baschet?

    Bine, in afara de ura viscerala pe care o au hipsterii pentru masini, asta ar fi poate o explicatie..
  • -1 (7 voturi)    
    taie "fa" (Vineri, 22 iulie 2016, 20:47)

    gopo2016 [utilizator]

    si copaci sa largesti bulevardul, toarna niste betoane ceva ca esti sefa ce p...ana ta, ce le trebuie la bucuresteni sport, daca v-or sport sa mearga in provincie, ca aia e capitala lu' pandelica si comp.
  • +2 (10 voturi)    
    Firea va fi un dezatru Bucuresti (Vineri, 22 iulie 2016, 23:15)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Dupa 4 ani cu acest personaj absolut incompetent, care nu a condus de facto nimic in viata ei. CV-ul o recomanda mai curand catre o pozitie de sefa de coafor sau manager restaurant.
    Pe bune ? De unde sa stie ea sa conduca o capitala europeana ?
    Vedeti ce mod de operare are ? Nu-si asuma direct masura, ci o ascunde sub paravanul unei masuri administrative.
    Lasitate si lipsa de caracter.
    Vom ajunge in rimul asta o capitala africana, cu milioane de masini si tone de mizerie in aer si pe pamant.
    • +1 (1 vot)    
      DAR CEILALTI (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:12)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      contracandidati ce dracu au condus, care-i experienta lo rprofesionala il ale conducerii.Ce dracu a condus turcescu dar nicusor,ca sa nu vorbesc de predoiu ca asta a fost ministru doar cu numele sa ocupe locul ca de condus conducea basescu cu udrea bica si restul gastii de hoti.
      Sau toti celalti sint competenti doar pentru ca nu sint psd-isti. Bai gagiilor mergeti si vedeti cam cum arata sectorul 3 bucuresti sau sectorul 4 sau sectorul 2 unde au condus penalii ontanu piedone sau negoita in prezent.Vizionati-le precis niciunul nu a fost din gasca voastra dar sectoarele arata foarte bine iar sectorul 3 arata chiar f.f,.f f bine.
      Asa ca la loc comanda competenta lui nicusor turcescu predoiu este de zero barat. In rest numai de bine si asteptarti inca 4 ani sa va aratati competenta ca pina una alta ei sint undeva sub nivelul marii.
  • +1 (9 voturi)    
    Capitala cui? (Vineri, 22 iulie 2016, 23:30)

    buncrestin [utilizator]

    Bucuresteni, nu mai puteti spune ca nici acum nu ati avut pe cine sa votati. L-ati avut candidat pe Nicusor Dan si nu l-ati votat. Mai bine de atat nu puteati spera de la un candidat, daca il vroiati cu adevarat cinstit, poate doar daca venea Mesia si se urca pe cruce iar voi, inca pe ganduri si nu prea convinsi, sa il votati in lehamite. Nu-i nimic, e bine acum ca dna. Firea sa puna biciul pe bucuresteni si sa le arate ca isi merita conducatorii. Manifestarile culturale de anvergura se pot desfasura si in alte orase din tara. Nu e obligatoriu ca Bucurestiul sa fie "capitala" din toate punctele de vedere.
    • 0 (2 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Cu marionete studiate de stanga, sa votezi tu. Ia-l si acasa pe nicu shordan, ca din cauza lui a fost fragmentarea anti firea si omul a avut ca scop doar sa-si testeze in conditii reale intrarea din toamna in politica mare.

      Tura asta a fost pentru desen artistic si sugestiv pe buletinul de vot, ca tot ma intreba tanti de ce am cerut si pix pe langa stampila :D
  • -1 (7 voturi)    
    NASPA (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 9:03)

    EmilNae [anonim]

    Oftica este boala grea ce naiba.Ati mincat o bataita sora cu moartea si acum va revarsati oftica, hihihihihi
    Cit despre sport sa fie dar in sali si pe terenuri hai si in parcuri nu pe strada.Inchiderea kiselefului pt transport afecteaza pe toata lumea bucurestiului. Inchderea kiselefului pentru sport nu afecteaza decit tot pe smecherii din zona adica tot pe aia cu trei sau patru cohone, ca doar nu venea amaritul din prelungirea ghencea sau militari sa faca sport pe kiselef. Asa ca lasati-o jos nici-o pierdere.Doar oftica pentru voi.Fratilor recunoasteti tata la locale ati fost facuti praf si pulbere. Iar despre competenta alor vostri lasati-o naibi ca am vazut cum a fost cu videanu si basescu furt hotie aranjamente cit incape.Daca sinteti bucuresteni mergeti si vedeti cum arata sectorul trei.O sa ramineti muti tata.
    • 0 (4 voturi)    
      sectorul 3 (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:38)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      arata bine din vremea pedelistului negoita, nu a pesdistului care n-a facut decat sa betoneze
      • 0 (2 voturi)    
        so so (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:12)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ambii au betonat, ambii au si dezvoltat. Poti spune ca negoita 2 a continuat ce facea negoita 1. Probabil si aceleasi cote de parandarat de la aceiasi furnizori :))) piedone a mai incercat la 4 sa copieze sistemul brevetat de negoita 1, cu un pic mai mult circ caracteristic lui.

        Ceea ce scapa celor care tot leaga o actiune de partide, este ca primarii care au stiut sa si faca ceva ok, au iesit din nou indiferent partidul din care fac parte vs. trend vot.
  • 0 (4 voturi)    
    Multi nemultumiti (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 9:10)

    Soljenitin [utilizator]

    Multi nemultumiti, bag de seama. Dar la vot ati fost, dragilor, ca sa incercati sa o opriti pe /// asta?
    • +1 (3 voturi)    
      cat pe ce... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Doar ca era concert si au avut treaba. Sau poate era prea frumos cu bicla pe via sport :)))

      In afara de asta, presa total dez_interesata ne-a spus ca ne-a trecut glontul pe la ureche cu marian munteanu si de aia s-a ocupat atat de rapid si total de el ;) Doar-doar voteaza lumea cu nicu shordan, de parca cei care voteaza dreapta si mai si gandesc un pic, pun botul la micul comunist vopsit in hipster studiat matematic.
  • +1 (3 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:50)

    MC123 [utilizator]

    Acest mesaj este pt cei care nu sunt postaci (si sunt multi aici) si sunt de acord cu Firea intr-o incercare de a convinge o parte ca decizia este una personala si gresita:
    - portiunea inchisa este o portiune mica; din orice directie exista cai ocolitoare. Trebuie doar sa verificati google sau gps sau intrebati. Nu necesita foarte mult timp sa ocoliti.
    - nu stai la semafor mai mult decat se sta in cursul saptamanii. As putea spune ca se sta aprox 2 semafoare atunci cand este un pic mai aglomerat
    - in general nu este aglomerat dar se intampla asa cum se intampla oriunde si oricand sa existe asa zisele dopuri formate ad hoc. Aceste dopuri sunt generate in proportie majoritara de soferi
    - sunt un nr finit de weekend-uri in care are loc acest eveniment .blocarea traficului nu are legatura cu aceste weekenduri. Dupa cum am zis de aceste dopuri, ele au fost si sunt si inainte si dupa aceste weekend-uri
    - sportul sau miscarea este sanatoasa iar gazele de esapament sunt daunatoare. La aceste concluzii au ajuns atat imperialistii cat si comunistii. Chiar se incearca sa se micsoreze utilizarea echipamentelor non esentiale ce degaja astfel de gaze.
    - soferul sau posesorul de masina nu este stapan pe carosabil sau nu detine automat o portiune din carosabil doar pt ca are masina. Si nu are automat dreptul sa circule pe orice drum pe care masina lui poata sa il parcurga.
    - decizia luata a fost luata doar pt a se face asa cum vrea ea. Este o reactie pura de copil razgaiat si nu este prima de acest fel. Incercati sa urmariti ce reactii a avut in trecut cand cineva o contrazicea
    - verificati ideile de mai sus prin cercetare personala.

    PS: nu am ajuns inca pe kisselef dar pana acum pe toti care au vb cu mine mi-au zis ca ei inca nu au vazut sa se refaca ceva. O sa astept pana luni sa vad daca s-a miscat ceva dar nu cred. Oricum daca pt marcaje ai nevoie de weekend-uri intregi atunci...
  • +1 (1 vot)    
    Gata! (Duminică, 24 iulie 2016, 9:58)

    stos [utilizator]

    A început strîngerea robinetului de spălat bani.
  • +1 (1 vot)    
    bai (Duminică, 24 iulie 2016, 15:20)

    dragonic [utilizator]

    asa prosti sunteti ??!! ce avantaje sunt , in brambureala de acolo ??!! de ce trebuie dat peste cap un oras ??!! la fel si in fata la parlament , la cina , etc --- sunt suficiente locuri unde se pot face asemenea jucarii fara sens -- parcurile sunt aproape goale , etc --- de ce va incapatanati sa ex-plicati ce nu se poate explica >??? !! de ce trebuie sa copiem tot ce este mai prost di alta lume unde democratia este o rusine ??!!! acolo unde armele sunt pe strada , acolo unde este condamnare la moaret , acolo unde scoala este un fel de bataie de joc , drogurile sunt ca painea calda , toate scursurile societatii sunt vedete , etc -- ce ati inteles din democratia unei libertati prostesti cu sfidarea institutiilor statului , lipsa de respect , scoli cu zero bacalaureati , etc ---- mai cititi si ciocu mic!