Gabriela Firea: Voi propune Consiliului General ca piateta dintre Bd. Carol I si Bd. I.C. Bratianu sa poarte numele maestrului Radu Beligan

de C. Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2016, 16:55 Actualitate | Administratie Locala

Piateta Coltea
Foto: USER UPLOADED
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat ca la urmatoarea sedinta a Consiliului General al Municipiului Bucuresti va introduce pe ordinea de zi un proiect de hotarare prin care piateta situata in vecinatatea Ministerului Agriculturii, vis-a-vis de Teatrul National, la intersectia dintre Bd. Carol I si Bd. I.C. Bratianu, sa poarte numele actorului Radu Beligan.

"Timp de peste sapte decenii, maestrul Radu Beligan a marcat scena mai multor teatre bucurestene si nationale, fiind unul din principalii reprezentanti ai generatiei de aur ai teatrului romanesc. Aceasta cariera artistica de exceptie merita pe deplin omagiul nostru, al bucurestenilor, drept pentru care voi propune Consiliului General, chiar in sedinta de saptamana viitoare, sa aprobe ca piateta dintre Bd. Carol I si Bd. I.C. Bratianu sa poarte numele maestrului Radu Beligan Am toata convingerea ca propunerea va fi acceptata de consilieri", a declarat Gabriela Firea.

Primarul General a subliniat ca proiectul de hotarare va contine un articol prin care se va abroga art. 2 alin b, din HCGMB nr. 31/2003, care prevede ca numele unor persoane pot fi atribuite unor de strazi sau altor spatii urbane dupa cel putin 3 ani de la incetarea din viata a persoanei in cauza.

"Aceasta restrictie care exista in prezent in cazul denumirilor strazilor si spatiilor urbane din Capitala nu se justifica in niciun fel in cazul maestrului Radu Beligan. Sunt convinsa ca ceea ce reprezinta astazi Radu Beligan pentru bucuresteni va fi la fel de prezent in sufletul acestui oras multi ani de acum incolo. Prin urmare nu vad niciun motiv sa asteptam trei ani pentru a recunoaste public meritele deosebite ale marelui maestru", a precizat Gabriela Firea.


Citeste mai multe despre   









2385 vizualizari
  • +17 (21 voturi)    
    Pai normal (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:01)

    mitg [utilizator]

    Oricine care l-a sustinut pe Tonta trebuie recompensat.
  • +13 (17 voturi)    
    statui si piatete (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:01)

    fit [utilizator]

    Hop si Firea! Fuga fuguta, sa nu piarda momentul!
    • +2 (4 voturi)    
      pamantul promis Muftiului sa gazduiasca (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

      o Sala de Spectacole, Sultanul a innebunit ajunge o moscheie la Moscow..la bucuresti nu trebuie...
  • +13 (17 voturi)    
    ati uitat scena stadionului national, (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:07)

    Pseudokinegetikos [utilizator]

    parca a jucat ceva si pe acolo, la o onomastica a altui artist al neamului nostru "mandru"
  • +3 (3 voturi)    
    Piata coruptiei? Nu, piata Radu Beligan. (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:14)

    panamea [utilizator]

    In sfarsit o idee buna de la mega-tzatza PSD.

    Chiar daca Beligan a fost corupt de ceausism si ilicism, noi nu suntem ca el si putem sa facem abstractie de ratacirile omului Beligan in zona dottoratelor de sters pe jos si sa onoram creatia actorului si stilul sau autentic, placut.

    Am putea pune un mare cos de gunoi in mijloc care sa reprezinte coruptia din PSD si cu tzatza Firea gonflabila in el.
  • +5 (5 voturi)    
    Si Varanul il iubea pe Bleigan! (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se vede ca stapinul la care tzatza Firea a fost sluga si pupindosista, turnatorul securist Varan, iubea teatrul si pe marele actor ce aducea osanale lui Ceasca la festivitati
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu...? (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:20)

    benicio [utilizator]

    De ce nu Dem Radulescu?
    De ce nu Gheorghe Dinica?
    De ce nu Stefan Iordache?
    pentru ca ei nu ar fi percutat niciodata cu "valorile" PSD.
    Sau de ce sa nu cinstim un mare actor cat este in viata? Marin Moraru.
  • -8 (10 voturi)    
    O propunere justa. Sustin (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:28)

    D-or [utilizator]

    Maestrul Radu Beligan ne-a facut viata mai frumoasa si mai bogata si nu mai rea. Altfel spus, a fost mai frumos cu el, decit ar fi fost fara el.

    Respectindu-ne valorile, ne respectam pe noi insine. Cei care am fost, asa cum am fost, cei care suntem, asa cum suntem.
  • +3 (5 voturi)    
    Ca de la un PSD ist la altul.... (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:42)

    dandra [utilizator]

    Trebuie premiat domle, o strada, o statuie, un festival, o fundatie....
  • +5 (5 voturi)    
    pa țară (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:53)

    eek [utilizator]

    rămâi în mâna comuniștilor, ești a lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte important (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:53)

    mr_mojo [utilizator]

    In rest nu prea vad nimic de la noul primar. Sau nimic de bine...
  • +7 (7 voturi)    
    Asa nu va mai fi aglomerat centrul ? Bravo tutei (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:55)

    Plagarus [utilizator]

    Pe cand un teatru cu numele maestrului in Voluntari ?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce școală comunistă are Firea! (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:28)

    asavreau [utilizator]

    Voi propune,urmează//propun// și realizarea.Un fel de a vorbi mult și să nu faci nimic.Așa a învățat la Ștefan Gheorghiu,școala de cadre a PCR.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea Faradelegii (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:36)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Tata Firea nu vede nici un motiv sa respecte legea - legea le sta in cale deci legea trebuie sa dispara ! Avem aici un perfect exemplu al modului de a administra tara de catre PSD. Legi pripite si contradictorii date si retrase pentru un interes de moment - asta este contrariul unui stat de drept. Daca o lege poate fi anulata pentru ceva atat de frivol ca un omagiu adus unui actor este clar ca legea nu este nimic in ochii lor. O aparenta, o concesie facuta ba UE, ba altor instante. Ceva provizoriu, de forma, o iluzie... Adevarata lege este puterea bruta a Partidului.
  • 0 (0 voturi)    
    Parcare (Joi, 21 iulie 2016, 8:32)

    termopan [utilizator]

    Faceti doamna parcare acolo, pe o parcare cu numele ilustrului artist comunist nu se supara nimeni ...