Gabriela Firea cere sprijinul premierului Dacian Ciolos pentru a rezolva conflictul dintre RADET si ELCEN

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 16:50 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul general, Gabriela Firea, cere sprijin premierului Dacian Ciolos pentru a rezolva situatia cu care se confrunta sistemul de termoficare al Capitalei, dupa ce mai multe institutii, scoli, gradinite, spitale si asociatii de proprietari, care au o relatie contractuala cu RADET, sunt obligate sa livreze sumele datorate regiei autonome in contul executorului judecatoresc, ulterior banii ajungand la ELCEN, sustine aceasta. Este vorba despre spitalul Elias, Institutul de Boli Infectioase Victor Babes, Universitatea Bucuresti, scoli, unitati militare racordate la reteaua de termoficare, care au conturile blocate. Aceasta decizie a venit in urma unui raport al Primului Ministru, care a decis acest lucru, potrivit unui comunicat emis de Primaria Capitalei.


 "Ani de zile nimeni nu s-a implicat pentru rezolvarea problemei in mod real, iar acum au luat o decizie foarte drastica. Normal era sa ne intalnim. ROMGAZ, ELCEN, RADET sa intre intr-un dialog constructiv, asa cum am facut eu saptamana trecuta si cu reprezentantii primariei pe acest nou mandat, sa dialogam cu toate entitatile. M-am intalnit cu Ministrul Energiei, cu reprezentantii ELCEN, cu reprezentantii RADET, am deblocat o prima suma de 10 milioane de euro. Fostul primar PNL Razvan Sava mi-a lasat subventia neplatita din martie. Imi pun si eu intrebarea de ce? Iar Guvernul tehnocrat, prin Corpul de Control decide astfel de masuri drastice pe care sa le resimta cetatenii. De ce nu s-a asteptat un dialog, o discutie cu toti cei implicati?Fac un apel la buna credinta a primului ministru, Dacian Ciolos, care sigur nu cunoaste aceasta situatie, cu efecte asupra cetatenilor. Il rog pe premier sa solicite ELCEN-ului sa dialogheze cu ROMGAZ, ambele institutii ale statului si sa gaseasca o solutie pentru ca populatia sa nu fie afectata", spune Gabriela Firea


In ceea ce priveste datoriile RADET catre ELCEN, Gabriela Firea spune ca subventia datorata din luna martie Regiei Autonome de Distributie a Energiei Termice de catre Municipalitate a fost platita: "Este foarte bizar ce se intampla, vineri personal am semnat toate documentele necesare astfel incat cele 10 milioane de euro sa ajunga in conturile ELCEN si de acolo 3.5 milioane de euro sa mearga la RADET pentru reparatiile necesare pregatirii anotimpului rece si 6.5 mil euro sa ramana la ELCEN, in contul datoriei RADET".

Primarul General a anuntat de asemenea ca RADET va convoca de urgenta consiliul de administratie si va face toate demersurile juridice pentru a debloca situatia creata.


Reprezentantii ELCEN spun ca nu au blocat contul niciunei institutii si incearca doar sa-si recupereze datoriile.
"Niciun cont al unei institutii publice sau agent economic nu este in acest moment blocat din cauza sau la cererea ELCEN. Electrocentrale Bucuresti a initiat demersurile necesare pentru recuperarea sumelor pe care RADET le datoreaza, pentru agent termic livrat in perioada mai 2013 - decembrie 2014 si neachitat de catre RADET. Astfel, prin solicitarea formulata de catre executorul judecatoresc, in data de 19.05.2016, nr. 903/2016, a fost initiata Executarea silita prin instituirea popririi la tert poprit, debitori ai debitoarei RADET. Mai exact, agentii economici si institutiile care au relatie contractuala directa cu RADET vor livra sumele facturate de catre Regie, in contul executorului judecatoresc si, apoi, banii vor ajunge la ELCEN, pana la concurenta sumei de 1.052.880.023,82 lei. Aceasta masura, a tertului poprit, NU inseamna blocarea conturilor, ci reprezinta doar o redirectionare a sumelor, printr-o decizie a instantei de judecata", se arata intrun comunicat emis de ELCEN.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2718 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Ipocrizie a la latrina 3 (Marţi, 12 iulie 2016, 17:00)

    Kap [utilizator]

    ”Fostul primar PNL Razvan Sava mi-a lasat subventia neplatita din martie”.
    Da' mizeria de Opărescu, din gașca de infractori P$D, ce-a făcut 8 ani de zile doamna știristă? Nu de alta dar se lăuda cu prim-sinistrul de tristă amintire Pontanocchio că rezolvă problema.
    Dai din gură ca mustăciosul condamnat, că turma hantenistă vă hăpăie minciunile îndobitocită...
    • +4 (4 voturi)    
      Cotoroanta asta e pusa doar pt a crea diversiuni (Marţi, 12 iulie 2016, 18:56)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      Si cam uita ca nu mai e prezentatoare la Antene sa ridice probleme, acum trebuie sa si faca ceva sa le rezolve Situatia ELCEN-RADET nu e nici de competenta ei si nici a primului ministru, dar ce tinteste ea de fapt e un motiv sa zica ca Ciolos e un incompetent sau ca nu vrea sa faca nimic si ca ea saracuta are mainile legate, adica exact tiganelile care le facea la pepiniera Antenei 1, ea si sacul ala de box pe nume Badea. Asta e clar mana sforarilor de la FSB care nu sunt destepti, dar sunt mai destepti decat prostii pe care trebuie sa ii manipuleze, adica exact cat trebuie.
  • +9 (9 voturi)    
    Mentalitate PSD (Marţi, 12 iulie 2016, 17:11)

    CezarN [utilizator]

    Sa consumi fara sa platesti. Caci ELCEN ia banii pentru ca a livrat si nu a incasat in trecut, insa pesedistul, ca si milogul de la banci, nu vrea decat sa primeasca fara sa plateasca.

    Hotia a ajuns in RO pe noi culmi. Acuma grupuri de oameni hoti/smecheri fura de la grupul cinstit de romani care isi plateste taxele la fisc, dobanzile la banci, apa calda la RADET, curentul la CEZ, etc, iar smecherii care nu vor sa plateasca toate aceste sarcni (la care, dealtfel s-au angajat prin contracte sau lege) nu fac decat sa creasca pretul platit tot de catre cei cinstiti.
    • +1 (1 vot)    
      ACUM ??? (Marţi, 12 iulie 2016, 18:39)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Începînd cu 1990 ASTA au făcut aproape toate întreprinderile de stat - acei monștri energofagi construiți de ”dragul nostru baci național”.
  • +10 (10 voturi)    
    Fac un apel ca (Marţi, 12 iulie 2016, 17:15)

    loveparade [utilizator]

    "ROMGAZ, ELCEN, RADET sa intre intr-un dialog constructiv" si, in cele din urma, ca intotdeauna, statul roman sa isi scoata dintr-un buzunar sa isi bage in celalalt, sa tina in viata o entitate falimentara/pe pierdere amestecand apele cu o entitate potential profitabila. Este strigator la cer ca entitatile "care au o relatie contractuala cu RADET" sunt efectiv obligate "sa livreze sumele datorate regiei autonome" adica, doamne fereste, sa isi plateasca datoriile!
    "M-am intalnit cu Ministrul Energiei, cu reprezentantii ELCEN, cu reprezentantii RADET" discutie in urma careia nu am inteles nimic si "am deblocat o prima suma de 10 milioane de euro" din pomenile electorale aruncate in campanie.Evident ca din pozitia mea de primar PSD populist, festivalist folcloric si incompetenet nu pot decat sa arat cu degetul inspre PM ca doar el de vina, complet aservit Bruxelles-ului si, sa nu mai vorbim, lui Soros!
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo, Firutza!! (Marţi, 12 iulie 2016, 17:17)

    Cristioan [utilizator]

    Sunt convins ca prolifica stirista a Varanului, actualemmente la Primarie, va reusi sa negocieze asa de bine, incat ne va da si Gigacaloria la un pret extrem de redus, nu doar transportul public gratuit, asa cum a promis!
    Sa ne traiasca!
  • +8 (8 voturi)    
    subventie? (Marţi, 12 iulie 2016, 17:25)

    zigot [utilizator]

    in orasul cu cel mai mare salariu din Ro este normal sa se acorde subventie la toti locuitorii sai?
    sunt foarte multe orase unde salariile sunt sub 75% din cele ale bucurestenilor in care nu se acorda aceste subventii.
    cred ça psd ei trebuie sa inceteze cu pomenile electorale sau sa gaseasca ei izvorul acestor pomeni, nu sa santajeze guvernul
  • +9 (9 voturi)    
    Cu bani de la bugetul de stat, Pandemio ? (Marţi, 12 iulie 2016, 17:39)

    Plagarus [utilizator]

    In perioada 2009 - 2015 RADET a acumulat noi datorii, deşi în Bucureşti gradul de încasare de la populaţie este de peste 90%, fiind cel mai ridicat nivel din ţară. Bugetul municipiului Bucureşti nu a fost niciodată gândit să acopere integral subvenţia pentru energia termică livrată populaţiei.
    Principala cauză a restanțelor ELCEN la plata gazelor furnizate de Romgaz o reprezintă datoriile neplătite ale RADET față de ELCEN pentru energia termică livrată.
    " Din RADET s-a furat ca-n codru 26 de ani. Face parte din sistemul de extorcat bani din bugetul local, impreuna cu RATB si alte regii. Nu au facut investitii, nu au modernizat, si se pare ca nici n-au platit furnizorii. Iar cand banii se termina, primarul cerseste de la bugetul de stat, astfel ca si taranul dinntr-un sat din Botosani plateste tunurile date in Bucuresti. Si voteaza tot cu PSD...??!" (grofu)
  • +7 (7 voturi)    
    Sa ceara sprijin de la mafiotii ei (Marţi, 12 iulie 2016, 17:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa o sprijine asa-numitul artid P$D. Adica o adunatura de hoti condusa de un condamnat penal. Tzoapa de Voluntari da din gura de parca ar fi tot la antenele la care a fost sluga unui securist.
    • +6 (6 voturi)    
      Cotoroanta asta e pusa doar pt a crea diversiuni (Marţi, 12 iulie 2016, 18:18)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Situatia ELCEN-RADET nu e nici de competenta ei si nici a primului ministru, dar ce tinteste ea de fapt e un motiv sa zica ca Ciolos e un incompetent sau ca nu vrea sa faca nimic si ca ea saracuta are mainile legate, adica exact tiganelile care le facea la pepiniera Antenei 1, ea si sacul ala de box pe nume Badea. Asta e clar mana sforarilor de la FSB care nu sunt destepti, dar sunt mai destepti decat prostii pe care trebuie sa ii manipuleze, adica exact cat trebuie.
  • +10 (10 voturi)    
    Cum sa ceara? (Marţi, 12 iulie 2016, 18:03)

    mitg [utilizator]

    Daniel Ciolos n-are copii! Sa nu-i ceara nimic, ca nu e om sfant.
  • +11 (11 voturi)    
    Gata campania electorala !!!! (Marţi, 12 iulie 2016, 18:17)

    polonyca [utilizator]

    Atata poate ea de fapt: sa ceara ajutor !!!! Atata o duce capul....si gata !!! Asta ati votat .....:)
    • +3 (3 voturi)    
      Se indoieste cineva? (Marţi, 12 iulie 2016, 18:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Are cineva indoieli ca atit o duce capul? O demagoaga, incompetenta s carieristam slugannica dar cu tupeu. O PSD-ista perfecta= adica o vootoare condamnata penal. Bucurestii o merita pe deplin!
    • +3 (3 voturi)    
      Sa-i dea o mana de ajutor (Marţi, 12 iulie 2016, 19:13)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Tudy.
  • +3 (3 voturi)    
    Firea își aranjează de pușcărie? (Marţi, 12 iulie 2016, 20:07)

    asavreau [utilizator]

    Diversiunea făcută de Firea ar trebui să o ducă direct la Târgușor.Populația a plătit consumul de en. termică, primăria a plătit subvenția și sunt datorii la ELCEN.Unde sunt banii?Asta trebuie să lămurească Firea și nu să ascundă hoțiile făcute.