Clotilde Armand vrea o strategie in ce priveste necesarul de licee, scoli, gradinite si crese din sectorul 1

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 12:30 Actualitate | Administratie Locala

Clotilde Armand
Foto: Facebook.com
Clotilde Armad, consilier USB sector1, a cerut in cadrul comisiei pentru invatamant a Consiliului local Sector 1 un plan pentru urmatorii ani in ce priveste necesarul de licee, scoli, gradinite si crese, dar si un inventar tehnic al cladirilor in care isi desfasoara activitatea institutiile de invatamant. Clotilde Armand a adus in discutie situatia de la Liceul Tehnic "Mircea cel Batran", care a fost retrocedat, iar pentru a putea folosi cladirea, Primaria sectorului 1 plateste proprietarului in fiecare luna aproape 25.000 de euro chirie, in loc sa il cumpere. Pana acum Primaria sectorului 1 aplatit chirie 1,5 milioane de euro pentru aceasta cladire.

"Am cerut un masterplan, adica am vrut sa stiu care este planul Primariei pentru urmatorii trei-cinci, zece ani, ca sa stim cate scoli sunt necesare, cate licee, cate scoli, gradinite. De altfel, se pare ca nu exista un astfel de plan. O sa revina Primaria ca sa ne raspunda. Noi vom cere un plan sau il vom construi, vrem sa avem o viziune pe termen mediu si lung asupra nevoilor si a lucrurilor care trebuie facute, nu o reactie punctuala pentru fiecare scoala referitor la ce facem anul viitor", a spus Clotilde Armand intr-un mesaj video postat pe Facebook.


Ea a mentionat ca USB a solicitat o organigrama a Primariei, pentru a afla cati dintre angajati se ocupa de problemele legate de invatamant, dar si un inventar tehnic, pentru a vedea daca vreuna dintre cladirile care gazduiesc institutii de invatamant ar putea fi afectata de cutremur.

"Am cerut, in sfarsit, gradul de ocupare a scolilor, pentru ca sunt niste scoli care mereu refuza copiii pentru ca nu au locuri si sunt alte scoli care pur si simplu sunt goale. Evident ca acest lucru tine de competenta echipei care gestioneaza scoala respectiva, a corpului profesoral, dar noi vrem sa stim acest lucru. Adica, de ce sa inchiriem spatii suplimentare pentru unele scoli, cand altele sunt pur si simplu goale", a mai spus ea.

De asemenea, a semnalat "doua probleme acute", vizand Scoala nr. 252, al carei contract de inchiriere expira pe 30 septembrie, dar si Liceul Tehnic "Mircea cel Batran'.

"O sa publicam un material: este o situatie absolut deosebita, un liceu care a fost construit impreuna cu Centrul de Constructii Caile Ferate (CCCF) la sfarsitul anilor '70. Cand s-a privatizat CCCF, nu stim cum s-a regasit acest liceu in lista bazelor de active primite de firma Cord. A fost ceva in neregula aici, dovada ca ei au au fost nevoiti sa dea in judecata Primaria pentru a primi acest activ. Primaria nu s-a prezentat, acest liceu este acum in proprietatea firmei SC Cord SA Buzau, care este acum in faliment. Primaria plateste in fiecare luna aproape 25.000 de euro pentru a inchiria acest liceu, care in mod normal ar trebui sa fie in proprietatea primariei. Pana acum am achitat suma de 1,5 milioane euro", a precizat Clotilde Armand.

Ea a sustinut ca Primaria si-ar fi pierdut dreptul de preemptiune pentru achizitia acestei cladiri.

"Se pare ca la Primarie e un singur jurist, care nu face fata - va dati seama - la acest gen de probleme si pana data viitoare imi vor spune daca exista (contracte ale Primariei cu firme de avocatura, n.r. ). Se pare ca nu exista contracte cadru cu firme de avocatura. Daca nu exista, o sa cer sa fie lansata o procedura de achizitii publice pentru a avea niste contracte cadru cu niste firme de avocatura care pot sa ne reprezinte, pentru a regla acest gen de problema care necesita niste competente certe pe partea juridica", a adaugat ea.


Citeste mai multe despre   









1981 vizualizari
  • -23 (29 voturi)    
    pe asta nu o da nimeni afara (Marţi, 12 iulie 2016, 12:33)

    xanti [utilizator]

    Doamna treziti-va nu sunteti primar ci un amarat de consilier.
    Johannis mai retrage si tu niste cetatenii.
    • +11 (13 voturi)    
      lol (Marţi, 12 iulie 2016, 12:50)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai petre mai, daca ai ceva de zis impotriva la ce zice doamana asta zi-ne si noua asa cu argumente mai clar sa intelegem si noi supararea dumitale.
      Astfel de refulari din astea pe baza de origine si culoare a pielii poti sa faci la coltul blocului cu sticla in mana dar in societate.
      Pana una alta doaman asta zice ca tu platesti din buzunaul tau o multime de bani chirie la un liceu an de an. Cu chiria platita pana acum se putea cumpara liceul ala cu totul. Si asta se intampla ca nu are nimeni chef sa se ocupe de nimic sau ca nu au suficienti juristi. Chiar nu ti se pare interesant ?
    • +8 (14 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 12 iulie 2016, 13:07)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai dreptate, din păcate nu este primar, pentru că hoțomanii de la PSD au făcut ce știu ei mai bine. Clotilde, ține-o tot așa, majoritatea sectorului 1 te susține!
    • +5 (9 voturi)    
      ok (Marţi, 12 iulie 2016, 13:08)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu vei fi primul. Bafta in Babuistan!
    • +7 (9 voturi)    
      pai exact asta e treaba unui consilier (Marţi, 12 iulie 2016, 14:06)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa puna intrebari, nu sa stea ca statuia.

      Intamplator, in ceea ce zice aici, chiar are mare dreptate. Sunt locuitor al sectorului 1 si ii dau perfecta dreptate.

      Poate scapam de mafia lui Chiliman.
    • +3 (3 voturi)    
      Te trage curentul? (Marţi, 12 iulie 2016, 16:16)

      Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar ce s-a intamplat Petre...te trage curentul ca vei fi dat afara pentru incompetenta? Sau mai rau ai auzit niste sirene si ti-a fost frica sa nu iti bata mascatii la usa?
      Doamna Armand are mandatul a 30% din votantii Sectorului 1, deci are tot dreptul sa solicite controale si justificari pentru banul public.
      Stiu ca e incredibil ce se intampla...asa ca mai bine faci ca mentorul tau Nastase- iti tragi un glont in gat!(sau in fular..cum preferi).
  • -14 (18 voturi)    
    )))) cucoana se viseaza primar INSA (Marţi, 12 iulie 2016, 12:48)

    un domn [utilizator]

    ,habar nu are ce nevoie are Sectorul 1!, doar mimeaza ca e implicate, pune pe altii sa gandeasca in locul ei....prafu se alegea de sectorul 1 daca ajungea madam primar ))))
    • +4 (4 voturi)    
      Ia zi-ne tu (Marţi, 12 iulie 2016, 16:18)

      Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Serios? Ia zi-ne tu 'un domn' ce nevoi are S1 si nu stie doamna Armand?
      Nu are toata familia ta adunata cu tot cu mosi stramosi cata scoala si experienta are doamna Armand...asa ca mai bune Cucoana ii zici doamnei mama care te-a facut, ce zici?
    • +4 (4 voturi)    
      Primitivilor! (Marţi, 12 iulie 2016, 17:38)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asa actioneaza un consilier adevarat, nu doarme in front si voteaza toate porcariile pe care i le cere partidul.
      Un consilier se preocupa de soarta orasului, cere socoteala pentru felul cum este condus orasul, aduce in discutie problemele orasului!
      Felicitari doamnei Armand si Uniunii Salvati Bucurestiul care a propus-o. Voi USL-istii invatati la furt o sa aveti ceva bataie de cap.
  • +7 (7 voturi)    
    risipa echivalent corupția (Marţi, 12 iulie 2016, 13:05)

    PavelAnton1 [anonim]

    încet încet se face curățenie și prin primării.

    Pe primari ar trebui să stea tot timpul deschis ochiul DNA-ului
  • +12 (16 voturi)    
    Daca Bucurestiul nu va vrea, va vrem noi! (Marţi, 12 iulie 2016, 13:05)

    PopescuM [utilizator]

    Stimata doamna, nu veniti si la Brasov? Avem nevoie si aici de oameni ca dvs. Numai bine!
  • +8 (12 voturi)    
    daca ar fi toti alesii nostri (Marţi, 12 iulie 2016, 13:23)

    Metusala [utilizator]

    macar pe jumatate atat de interesati de nevoile cetatenilor cum este madam Clotilde Armand
  • +5 (9 voturi)    
    Clotilde vrea. (Marţi, 12 iulie 2016, 13:27)

    Alex735 [utilizator]

    Avalansa de articole cu Clotilde.
    • -8 (12 voturi)    
      este infestat spatiul public cu EA (Marţi, 12 iulie 2016, 13:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      pe modelul partidelor post 1990 isi construieste Cariera Politica..mizerabila...
      • +3 (3 voturi)    
        deranjeaza? (Marţi, 12 iulie 2016, 16:21)

        Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai si de domnul Dragnea sunt pline toate ziarele..diferenta e ca de Dl Dragnea mai aflam de un dosar penal..mai de o minciuna ca nu s-a taiat niciun copac..mai de o motiune de cenzura ca sa nu le mai ia guvernul Ciolos de la gura painea prin privatizari...
        In schimb doamna Armand are initiative, demasca ilegalitati, se implica.
        O fi rau?
        • 0 (2 voturi)    
          )))) esti naiv (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:22)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Florin1982

          de altfel anul nasterii tale spune totul )))) auzi amice...cucoana aceasta e legata de o firma care sifonat bani din afacerea bechtel...si se face ca nu stie...firma la care lucreaza, in strainatate, operatiunile in strainanate alte firmei mama s au ocupat de renovarea Moscovei
          exista per metru patrat cam multi iubitori de Kremlin...vs romani, te rog aduna te, documenteaza te si postacii tai favoriti. P$D si penele sunt aceeasi mizerie, si vad posibil sa vina alturi si Alta Mizerie...
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 12 iulie 2016, 17:17)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Adica PSD si PNL sunt niste mizerabili?

        Hai mai pesede, spune cu subiect si predicat!
      • +1 (1 vot)    
        inteleg ca ati fi preferrat pre-1990? (Marţi, 12 iulie 2016, 17:20)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Stiamte domn, inteleg ca dumneavaostra ati fi preferat modelul Partidului Unic de dinainte de 1989?
        Eu nu!
        • +1 (1 vot)    
          deloc (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

          regret daca ..citez..."dumneavaostra" ati inteles acest lucru
    • 0 (2 voturi)    
      Dar cine e Clotilde? (Marţi, 12 iulie 2016, 23:23)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Am vazut si eu treaba asta... o fi la moda sa o bagi in seama pe Clotilde.
      Na, ea pare bine intentionata si o vad destul de implicata, dar totusi... e un consilier in sect 1. De ce o vedem/ascultam/citim atat de des?
      • +1 (1 vot)    
        Kremlinul vrea Rotatia Cadrelor (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        P$D nu mai raspunde la "telefon" (ilici adoarme frecvent la centrala telefonica) Dughin va ajunge persoana nin grata, Oleg a plecat acasa...cine a ramas in Romania ? cercelata cea frumoasa )))))
      • 0 (0 voturi)    
        de ce (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        poate pentru ca are ceva inteligent de spus?..
  • +7 (13 voturi)    
    In sfarsit, cineva care face ordine la PMB (Marţi, 12 iulie 2016, 13:36)

    pencu [utilizator]

    Hai, ca se poate! Imi creste speranta cand vad ca exista cineva competent in adunatura de cosilieri la PMB. Sper sa reuseasca sa faca ordine acolo.
    • -1 (7 voturi)    
      Mda... comentariu pe dinafara (Marţi, 12 iulie 2016, 14:12)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui pencu

      Doamna nu e la PMB. A refuzat postul de consilier, si a ramas la sect 1.
    • +1 (1 vot)    
      Si nu face ordine... (Miercuri, 13 iulie 2016, 7:50)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui pencu

      Doar se agita ea
      • +1 (1 vot)    
        EXACT (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        agitatia e "by default" dar Proiecte - Iniatiative NADA...presupunand ca ajungea Primar..ce facea in lumina retoricii actuale ? se plangea de Greaua Mostenire...asta facea
  • +2 (4 voturi)    
    Bani aruncati... (Marţi, 12 iulie 2016, 14:42)

    C123 [utilizator]

    De banii astia se facea un pasaj la Piata Romana si niste parcari subterane.
  • 0 (8 voturi)    
    Devine stresant (Marţi, 12 iulie 2016, 16:12)

    silmix [utilizator]

    In fiecare zi un articol cu ce crede Clotilde...

    Daca mai continuati in felul asta mai mult o sa pierdeti din votanti decat o sa castigati.

    E o greseala continua pe care de 25 de ani o fac cei care for sa se pozitioneze intr-un curent contrar partidelor clasice. Intr-un final ajung sa faca o propaganda atat de obositoare incat incepe sa se asemene cu minciuna partidelor de la putere.

    Cand vad cum se duce de rapa PNL-ul si ce masa de idei fara forma de USB-ul Bucurestiul e condamnat sa fie rosu vreo 40 de ani.