Primele declaratii ale lui "Tudy" Ionescu, in calitate de viceprimar: Am facut 3 facultati si doua masterate la Bruxelles. Nu vin deloc din zona mondena

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2016, 19:09 Actualitate | Administratie Locala

Tudy Ionescu
Foto: Facebook
Tudor Tim Ionescu, devenit cunoscut in presa de scandal sub porecla "Tudy", a facut joi primele declaratii ca viceprimar al Capitalei. Tanarul promovat de partidul lui Calin Popescu Tariceanu, ALDE, spune ca a absolvit cursurile a 3 facultati (comert international si stiinte politice) si a facut doua masterate la Bruxelles (politica comparata si studii europene). El se declara preocupat mai ales de "relatiile internationale si Uniunea Europeana" si spune ca "Nu vin deloc din zona mondena, imi pare rau sa va dezamagesc aici".

Ales viceprimar in sedinta de joi a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, "Tudy" a declarat ca Bucurestiul este un oras deficitar la capitolul "pet friendly" si a tinut sa sublinieze ca nu va oferi informatii despre viata personala, adaugand ca nu este "o persoana care vine din zona mondena".

"Suntem deficitari in ce priveste conceptul acesta al orasului "pet friendly". Este ceva ce imi doresc sa dezvolt impreuna cu colegii mei. Cainii comunitari reprezinta o problema - nu as spune acum, neaparat, din perspectiva numarului - dar a modului in care sunt tratati", a spus el, precizand ca are un boxer, cu care a participat la concursuri.

"Nu trebuie sa va spun ca UE trece printr-un moment foarte dificil, un mare semn de intrebare fiind legat de motivul existentei sale, dupa referendumul din Marea Britanie. Eu si colegii mei ne vom dedica eforturile pentru a cladi nu numai Capitala, dar si pentru a cladi Uniunea Europeana un pic si in Bucuresti", mai spune el.

Pe de alta parte, intrebat fiind daca imaginea ii va fi afectata de faptul ca "vine din zona mondena", Tudor-Tim Ionescu a raspuns: "Munca mea este cea pe care o vedeti aici. Nu vin deloc din zona mondena, imi pare rau sa va dezamagesc aici. Nu am discutat niciodata - poate o sa lamurim si acest aspect - la mine lucrurile au fost simple de la inceput. Viata mea personala nu o discut si aici se inchide orice."

Tudor Ionescu a mai spus ca activitatea de antreprenor i-a permis sa vorbeasca cu multi oameni, din diverse categorii, despre problemele care ii afecteaza: "De cinci ani de zile, aproximativ, sunt antreprenor, in zona vinurilor. (...) Acest lucru mi-a permis sa iau legatura cu foarte multe persoane, unul din punctele de vanzare fiind in inima municipiului Bucuresti, in Piata Obor: 40.000 de oameni care circula pe acolo zilnic si cu care am putut sa discut si sa interactionez de-a lungul a cinci ani."

Tot in sedinta de joi a CGMB a fost ales ca viceprimar si Aurelian Badulescu (PSD+UNPR), care a precizat ca primarul general va repartiza in urmatoarele zile atributiile fiecarui viceprimar: "Pana la acest moment nu au fost discutate, urmand ca in zilele care vin sa se stabileasca atributiile si domeniile pe care le vom avea. (...) Cred ca ma pot ocupa de tot ceea ce e nevoie in Bucuresti, de toate problemele oamenilor, in masura in care putem sa aducem un plus in rezolvarea problemelor cetatenilor si imbunatatirea calitatii vietii."

Intrebat daca "apropierea de Gigi Becali" i-ar putea afecta imaginea, el a raspuns: "Eu, inainte de a fi ales de catre bucuresteni, am fost avocat si stiti destul de bine - poate si dvs. ati avut probleme acasa - un avocat, un preot si un doctor vin acolo unde sunt chemati".

De asemenea, intrebat de jurnalisti cum comenteaza faptul ca celalalt viceprimar a aparut in presa mondena, Aurelian Badulescu a precizat ca acesta a fost ales de bucuresteni: "Dumnealui a fost ales de bucuresteni. Poate de dvs, de familiile dvs. Eu nu pot decat sa il privesc ca pe un coleg in aceasta echipa."


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12241 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    le-a facut (Joi, 7 iulie 2016, 19:18)

    the obvious [utilizator]

    cu mana lui ?
    • +14 (18 voturi)    
      Problema e ca e un interlop (Vineri, 8 iulie 2016, 0:24)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      Si ar trebui vazut cam care e relatia si increngaturile cu Firea, ca ea la ordinul cuiva l-a pus acolo.
      E bine ca madam a inceput sa isi dea arama pe fata, acum ii vor iesi la iveala toate combinatiile.
      • +2 (10 voturi)    
        si ce daca...interlopii... (Vineri, 8 iulie 2016, 4:08)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        au fost votati de ..."interlopi"...asa ca un popor de imbe-ili nu merita altceva...
        • +12 (16 voturi)    
          lasand la o parte glumele (Vineri, 8 iulie 2016, 7:11)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Pe tema filmuletului aparut in presa acum cativa ani.. cand ai avut tu timp de 3 facultati si 2 mastere ? Ai lucrat ceva in viata ta ? Sau poate ai avut contributii stiintifice, atunci spune-ne despre ele.

          Nu-mi place cum se face propaganda impotriva ta pentru filmuletul ala, dar in acelasi timp, nu vad nimic care sa te recomande pentru o functie de genul. Pari mostenitorul care a umblat la facultati ca sa se distreze in strainatate, ca nu avea pentru ce sa munceasca.
          • +2 (2 voturi)    
            tudy (Vineri, 8 iulie 2016, 13:15)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            e mai tare decat Einstein. cica nu a reusit decat o facultate.
            fata de alea 3 ale lui tudyy, e vax nula, amaratul ala de Einstein.
            • +1 (1 vot)    
              hai sa nu facem comparatii stupide (Duminică, 10 iulie 2016, 20:32)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              Pe vremea lui Einstein o facultate valora cat un doctorat acum, poate mai mult.
    • +4 (6 voturi)    
      O mana de fier (Vineri, 8 iulie 2016, 9:23)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      Mergeti pe mana lui .... faptele il recomanda.
      Ce chestie, atunci cand intru pe acest articol, apar tot felul de reclame deocheate legate de pastile si tratamente de potenta. banuiesc ca stie google ce asociaza ....
  • +23 (25 voturi)    
    de curiozitate (Joi, 7 iulie 2016, 19:27)

    ampersand [utilizator]

    Stie cineva cate facultati si cate masterate are, sa zicem, Stephen Hawking?
    • +14 (16 voturi)    
      Știu eu ... (Vineri, 8 iulie 2016, 0:08)

      Celbland [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ... că Einstein a făcut doar o facultate. Cred că n-a avut bani să-și mai cumpere vreo 4 diplome.
  • +21 (23 voturi)    
    # facultati la fel..... (Joi, 7 iulie 2016, 19:35)

    gigiN [utilizator]

    ...precum Copos : Educatie,Fizica si Sport !!! Exact de un papagal era nevoie !!!
  • +16 (18 voturi)    
    Stahanov (Joi, 7 iulie 2016, 19:36)

    feisbuk [utilizator]

    SNSPA si Second Hand (Spiru Haret) nu se pun.

    Dar sa recunoastem, baiatul asta e un geniu.

    Timmy, hai sa iti traiasca nasul, fotomodelul.

    -------------------------
    Romania, iti doresc un meteorit.
  • +15 (17 voturi)    
    ...in cit timp ... (Joi, 7 iulie 2016, 19:42)

    Observatore [utilizator]

    ...a absolvit 3 facultati si a facut 2 masterate ... ?
    ... si in aceasta perioada s-a intretinut singur sau a fost sponsorizat ?
    • +1 (1 vot)    
      eviden (Vineri, 8 iulie 2016, 13:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      s-a autointretinut.
      ziua serviciu, dupa amiaza facultate, seara masterat, noaptea invata.
      si totul doar cu o singura mana, dreapta.
      oare unde ar fi ajuns acest geniu al Carpatilor daca folosea si mana stanga???
  • +13 (15 voturi)    
    cine vrea sa imparta Romania in doua ? (Joi, 7 iulie 2016, 20:04)

    rov [utilizator]

    Intre hoti, profitori, jmecheri, oportunisti, certati cu legea si harnici, creativi, cinstiti, muncitori, corecti ???
    Daca tagma hotilor va prelua puterea se va intampla...
  • +16 (18 voturi)    
    Nu mai plange Tudy,plansul nu are rost.Esti bun (Joi, 7 iulie 2016, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Fost stagiar la Parlamentul European la cabinetul lui Cristian Buşoi (2009-2010).
    Timp de trei luni, a fost stagiar la un alt europarlamentar, Luis Yanez Branuevo Garcia. Grupul liberalilor din PE i-a respins însă angajarea cu statut permanent.
    Nașul său, conform articolelor de presă, ar fi Popescu Tăriceanu, care ar fi fost coleg de facultate cu tatăl său
  • +16 (20 voturi)    
    Caracatita securista.... (Joi, 7 iulie 2016, 20:22)

    cartofil [utilizator]

    Daca o fi reale masteratele, oare cine i le-o fi platit ???? Sigur ca tot dvs. stimati contribuabili. Jegurile se infrupta din banii romanilor pe toate palierele.
  • +16 (18 voturi)    
    Si cate doctorate? (Joi, 7 iulie 2016, 20:46)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Si cate doctorate ai facut? Fara numar, fara numar.

    Asta-mi aduce aminte de un pasaj dintr-un film cu Dem Radulescu: "Si ce va califica pentru aceasta pozitie?"
  • +11 (13 voturi)    
    un viceprimar care de acum inainte (Vineri, 8 iulie 2016, 0:12)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    va ,,freca menta'' las ordinul lui firea.
  • +9 (11 voturi)    
    Exact ce ziceam....!! (Vineri, 8 iulie 2016, 1:02)

    Romanus [utilizator]

    Ne meritam soartaaaaa....!!
  • +10 (12 voturi)    
    La ce ti-au trebuit nene (Vineri, 8 iulie 2016, 5:40)

    moka [utilizator]

    3 facultati si 2 masterate? Doctoratele aferente pe cand?
    Ma rog, pana la urma USLul a castigat alegerile si degeaba plangem noi acum. Isi pun si ei in functii pe cine considera de cuviinta. Daca n-ar face asta, si -ar dezamagi electoratul.
  • +12 (14 voturi)    
    Nulitate. (Vineri, 8 iulie 2016, 6:20)

    MagnusLucian [anonim]

    Cand te raportezi la diplome si facultati, practic te dai de gol. Si culmea, au fost facute si in belgia. Bravo bucurestenilor. Aveti o primaritza albinutza si un porumbel calator.
  • +6 (6 voturi)    
    Tuty, du-te la Bruxelles! (Vineri, 8 iulie 2016, 8:49)

    Alex735 [utilizator]

    Tuta asta are mastere in barbologie si limbaj de lemn tipic UE, isi rateaza cariera la Bucuresti. Pacat de el.
  • +6 (8 voturi)    
    artist al poporului ne invata ce nici el nu stie (Vineri, 8 iulie 2016, 8:55)

    mnicku [utilizator]

    mama lor de diplome, masterate si doctorate la 30 de ani. Scursurile societatii intelectuale.

    Bai smechere ia fa tu matematica, fizica, ingineria si apoi incearca sa iti dai doctoratul la 30 de ani.

    Doctoratele se dau dupa 25-30 de ani de munca cind ai deja o experienta , experianta ta e frecatul mentei la c..hi...uvetele Bucurestiului
  • +8 (8 voturi)    
    Facultățile noname, nu se consideră (Vineri, 8 iulie 2016, 9:23)

    stos [utilizator]

    Stimatul T.T.Ionescu, este o nulitate ca și mulți alții, ca-
    re crede că studiile făcute max.3 ani la o facultate parti-
    culară, oarecare, îi dă legitimitatea profesională.
    Să se prezinte cu mapa profesională, pentru a vedea ce merite tehnocratice are.
    Păcat, că dl. Tăriceanu a nășit toate rebuturile sociale.
    Mai avem un caz de răsunet, de acest fel. Zici că au băut apă unul după altul, deși nu se înghit deloc.
  • +5 (5 voturi)    
    Pare ca e traditie..si Sava si icsulescu fostii (Vineri, 8 iulie 2016, 9:45)

    deval [utilizator]

    viceprimari ai infractorului erau tot niste papagali ! Nu cunosc pe nimeni care sa fi votat partidul fantoma alde desi au fost in toata tara aprox 300000 de astfel de specimene..
  • +3 (3 voturi)    
    Băiatul ăsta e praf (Vineri, 8 iulie 2016, 10:12)

    AdrianCalin1 [anonim]

    Dacă el vine și ne spune că are trei facultăți și două masterate înseamnă că are o mare problemă de încredere în el. Era suficientă una singură și mult, mult bun simț și inteligență. Celelalte două facultăți în plus nu țin loc de așa ceva. Problema cu proștii este că nu-și dau seama că sunt proști.
  • +3 (3 voturi)    
    Cereti-i diplomele! (Vineri, 8 iulie 2016, 10:48)

    TRAHANACHE [utilizator]

    Si o sa vedeti ca le gaseste , precum Sova contractul cu Bechetel.
  • +3 (3 voturi)    
    Masterate ? (Vineri, 8 iulie 2016, 11:00)

    neamprooost [utilizator]

    Las-o flaccidă cu astea, doctorate, doctorate câte ai ?
  • +3 (3 voturi)    
    avocat? (Vineri, 8 iulie 2016, 11:41)

    ernst [utilizator]

    avocat !? cu politica comparata si studii europene !?
    "antreprenor, in zona vinurilor", in Obor, suna mult mai aproape de adevar.
  • +1 (1 vot)    
    tot (Vineri, 8 iulie 2016, 11:58)

    Ilidia [utilizator]

    Faptul ca e pupilul lui ALDE- Tariceanu- moliceanu spune totul despre el, E un "nimuric"...
  • +2 (4 voturi)    
    Flashback 1990 (Vineri, 8 iulie 2016, 12:05)

    oxbridge [utilizator]

    "Nu vrem bani, nu vrem valuta / Vrem ca Petre sa ne ..."
    De inlocuit Petre cu Tudy.
    Sa traiti bine, bucurestenilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Bucurestenii au ce merita (Vineri, 8 iulie 2016, 12:06)

    jackalphonse [utilizator]

    Pacat de 10% din bucurestenii care i suporta pe ceilalti 90%. Pana la urma si primarul este oglinda alegatorului...
  • +5 (5 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 8 iulie 2016, 12:23)

    gleznix [utilizator]

    Asta chiar se lauda ca a facut 3 facultati si 2 masterate? Inseamna ca nu a facut cu interes niciuna dintre ele, daca a facut 3. Sau le-a luat pe naspa.
    Capacitatea unui om nu se masoara in facultati facute.
  • 0 (0 voturi)    
    jeg maidanez (Vineri, 8 iulie 2016, 18:05)

    CornelHoria [anonim]

    In ce capitala mai faci slalom printre rahati de caine?
    In ce capitala mai vezi niste isterici, iubitori de caini comunitari, care sunt gata sa te linseze doar daca indraznesti sa te sperii cand te ataca un animal.
    In ce oras din Europa mai vezi zgripturoaice, care detesta oamenii si care ar fi in stare sa te sfasie daca te aud ca injuri un maidanez cand se repede la tine. Nu cred ca exista comunitati mai mari si mai agresive de aparatori ai maidanezilor ca in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    oribilul impins la extrem (Vineri, 8 iulie 2016, 20:20)

    revo [utilizator]

    Simplul fapt ca individul a fost combinat la un moment dat cu Oana Zavoranu il descalifica definitiv. Mai putin in bransa...
    Este absolut oribil, incalificabil, o voma scarboasa, un scuipat in vazul lumii.
    Dar, ma rog, se pare ca hormonii nimfomanei Vranceanu-Firea-Pandele trebuie musai potoliti si la servici. Cred ca va urma o perioada de dezvaluiri si scandaluri monstruoase.