Circa 70 de arbori uscati de pe bd. Kiseleff din Bucuresti vor fi taiati. In Parcul Cismigiu, 30 de arbori sunt in aceasta situatie

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2016, 16:33 Actualitate | Administratie Locala

Kiseleff - pasaj
Foto: Ordinul Arhitectilor Bucuresti
Circa 70 de arbori uscati de pe Bulevardul Kiseleff si  35 din Parcul Cismigiu  vor fi taiati, a declarat, joi, directorul Directiei Mediu din Primaria Capitalei, Oana Grigore. Potrivit acesteia, arborii sunt uscati in proportie de 100%, iar primaria a dat aviz de defrisare. In plus, Directia de Mediu a dat aviz pentru eliminarea ramurilor uscate de la copacii de pe domeniul public.

"Pentru eliminarea ramurilor uscate din arborii situati pe raza municipiului Bucuresti, s-a dat avizul de eliminare pentru toti arborii care au ramuri uscate. Mai mult, s-a solicitat colegilor de la ADP-urile de sector si de la ALPAB sa inventarieze si arborii uscati situati pe raza spatiilor verzi pe care le administreaza, urmand sa emitem si pentru acestia aviz de defrisare - bineinteles - cu o fisa a arborelui in spate, inclusiv fotografia arborelui, sa se dovedeasca faptul ca este uscat. Pentru arborii de pe Kiseleff, din cate imi aduc aminte, sunt peste 70 de arbori avizati pentru defrisare, arbori uscati in proportie de 100%. La fel si pentru parcul Cismigiu: exista un aviz de defrisare a arborilor uscati 100% - peste 35 de arbori", a declarat Oana Grigore.

Intrebata de defrisarile care au avut loc recent in Parcul IOR, Oana Grigore a declarat  ca au fost necesare interventii in regim de urgenta deoarece au existat arbori care s-au prabusit peste banci.

Oana Grigore a declarat ca operatiunile de toaletare profunda in coronament au loc, de obicei, primavara si toamna, dar ca se poate actiona si vara prin eliminari foarte scurte acolo unde este nevoie sau eliminarea ramurilor care s-au frant in urma fenomenelor meteo nefavorabile.

Oana Grigore a mai declarat ca plopii, care sunt arbori cu lemn de esenta moale, cand ajung la o varsta de peste 30 de ani, sub greutatea frunzelor si a fenomenelor meteo, risca sa se prabuseasca.  "Poate ca in acest sens ar trebui sa gandim si o strategie de eliminare treptata a plopilor din oras", a  mai spus aceasta.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
5752 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    ok, si cand se planteaza altii tineri in locul lor (Joi, 7 iulie 2016, 16:46)

    snowflake [utilizator]

    ?
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Joi, 7 iulie 2016, 16:56)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Pai intrebarea e cum au ajuns sa se usuce 70 de copaci in buricul Bucurestiului, unde se planteaza anual panselute si vezi mereu sprinklere.
      • 0 (0 voturi)    
        excelenta intrebare (Joi, 7 iulie 2016, 17:51)

        andreexe [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Exact - in situatia de fata, ADP nu si-a facut datoria, poate e momentul ca cineva sa se uite la modul in care aceasta institutie functioneaza.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu erau uscati! (Joi, 7 iulie 2016, 16:50)

    Ionut_C [utilizator]

    Poate doar 1-2 sa fi fost uscati. Majoritatea nu numai ca nu erau uscati dar erau si tineri!!! Este incredibil cat sunt de incompetenti si nepasatori!
    • +4 (4 voturi)    
      Tare mi-e ca tot de la "toaletare" li se trage (Joi, 7 iulie 2016, 17:52)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Ionut_C

      Imi aduc aminte de anul trecut cand vedeam la noi in cartier cand au facut Doreii un tur de forta cu drujba in stanga si certificatul de "peisagist" in dreapta.

      Dupa operatiune ramasesera niste betze drepte fara coroana. Probabil ca o parte din ei n-au rezistat operatiei si anul asta s-a definitivat .

      Asa e cand lasi liberi incompetenti cu drujbe... si tzaranci la primarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia or sa ne omoare pe toti! (Joi, 7 iulie 2016, 17:08)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    Majoritatea erau buni! Chiar atat rai, de inumani, de prosti sa fie astia?
    • -2 (2 voturi)    
      dovezi (Joi, 7 iulie 2016, 17:52)

      andreexe [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

      Va rog, aveti dovezi pentru ceea ce spuneti? Daca da, poate le trimiteti celor la USB...
  • +2 (2 voturi)    
    copacii taiati in dimineata asta erau verzi (Joi, 7 iulie 2016, 17:13)

    Irina_P [utilizator]

    Mai, nu stiu care e faza cu cei 70 de "arbori uscati in proportie de 100%", dar ieri si astazi de dimineata, pe Bulevardul Kiseleff, se taiau copaci plini de frunze verzi care pareau a arata foarte bine. Sa vedem acum ce vor mai taia... ca de plantat, nu am auzit nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    :( (Joi, 7 iulie 2016, 17:35)

    287 [utilizator]

    Vizitati si str Smaranda Braescu (Aviatiei)... La o distanta de doar 40-50m au fost taiati doi copaci maiestuosi (cat 3-4 etaje de bloc) care nu aveau nici o problema. Buturugile ramase (fara urma de carie, uscaciune sau putregai) demonstreaza asta...

    De plantat altii in loc nici nu indraznesc sa sper.
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Joi, 7 iulie 2016, 19:01)

    Ord [utilizator]

    Atunci cand intrebi Doreii cu cine au votat, zic ca ei nu merg la vot ca nu au pe cine sa puna stampila, ca le este lene sa se informeze putin despre trecutul candidatilor, echipa cu care vin si ce propun pentru oras.
    Firea ati ales (sau nu) aer proaspat, nefiltrat de frunze veti avea, atunci cand veti merge gratis cu autobuzul pe sosele suspendate facute de Oprescu.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va pricepeti (Luni, 11 iulie 2016, 13:34)

    IonIon7 [anonim]

    Toti cei care comentati aici, nu va pricepeti. Pomii nu se taie numai daca sunt uscati,. In primul rand avizele erau de pe vremea lui Sava. Apoi, daca eu am un pom care imi darama un gard sau ma impiedica sa imi exintd casa, cer aviz sa il tai, chiar daca e verde si mare. Plantez 10 in loc in sector. Simplu, legal si corect.