Termenul pentru Pasajul de la Piata Sudului a fost prelungit pana la 31 decembrie 2018. Cum au scazut lucrarile la pasaj, intr-o luna, de la 80% la 53% grad de finalizare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2016, 16:37 Actualitate | Administratie Locala

Pasaj Piata Sudului iunie 2016
Foto: Captura YouTube
Proiectul Pasajului de la Piata Sudului a fost prelungit pana la 31 decembrie 2018, anunta duminica Primaria Capitalei, intr-un comunicat citat de Agerpres. Potrivit sursei citate, Guvernul a prelungit termenul de finalizare a lucrarilor la toate obiectivele din Capitala realizate cu fonduri europene, care ar fi trebuit finalizate pana pe 30 iunie. Din comunicatul Primariei reiese ca lucrarile de reabilitare a infrastructurii rutiere - Piata Sudului, finantate prin Programul Operational Regional 2007-2013, axa prioritara 2, sunt realizate in prezent in procent de 53,63%. Reamintim ca la inceputul lunii iunie 2016, municipalitatea anuntase ca, la data de 1 iunie, "gradul de finalizare al lucrarilor la Pasajul de la Piata Sudului este de 80%" si ca proiectul "este in grafic pentru termenul limita de finalizare", stabilit la 30 iunie 2016.

In urma cu 3 zile, primarul Capitalei, Gabriela Firea, declarase ca Guvernul a prelungit termenele de finalizare pentru lucrarile de la Pasajul de la Piata Sudului si Arcul de Triumf pana la 30 octombrie 2016, lasand sa se inteleaga faptul ca fondurile europene alocate pana acum nu se vor pierde.

Pe 23 iunie, noul primar al Capitalei, Gabriela Firea, anunta ca pasajul nu va fi gata la termenul prevazut - 30 iunie, dar ca gradul de finalizare al lucrarilor fiind de 63%.

Primaria Capitalei explica duminica, intr-un comunicat, ca Guvernul a prelungit termenul de finalizare a lucrarilor la toate obiectivele din Capitala realizate cu fonduri europene, care ar fi trebuit finalizate pana pe 30 iunie, astfel ca proiectul pentru pasajul de la Piata Sudului a fost prelungit pana la 31 decembrie 2018.

"Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a explicat ca aceasta prelungire a fost necesara pentru ca lucrarile nu s-au finalizat in termenul prevazut si, din acest motiv, a fost nevoie sa fie semnate o serie de acte aditionale, pentru care fosta administratie nu a initiat discutii. Primarul General estimeaza ca noul termen este acoperitor si ca nu vor mai exista alte prelungiri, cel putin in cazul Arcului de Triumf", arata Primaria Capitalei.

Astfel, lucrarile de reabilitare a infrastructurii rutiere - Piata Sudului, finantate prin Programul Operational Regional 2007-2013, axa prioritara 2, sunt realizate in prezent in procent de 53,63%, reiese din comunicat.

Gabriela Firea a mai anuntat ca urmeaza o sedinta de lucru in care se vor analiza toate obiectivele de investitii care au termenul de finalizare depasit, astfel incat actele aditionale necesare, precum si sumele ce trebuie aprobate sa fie deblocate, iar lucrarile sa poata avansa intr-un ritm mai accelerat.


  • 30 iunie 2016, termenul nerespectat care poate duce la pierderea finantarii europene

Potrivit unui act aditional la contractul de finantare al pasajului Piata Sudului, finantarea europeana pentru acest proiect risca sa se piarda integral odata cu nerespectarea termenului de 30 iunie 2016 pentru finalizarea lucrarilor.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, declara pe 23 iunie ca municipalitatea va trebui sa returneze sumele alocate deja de Comisia Europeana pentru Pasajul de la Piata Sudului, urmand ca acestea sa fie imputate firmei care s-a ocupat de proiect.

Intarzierea lucrarilor a fost cauzata in principal de avizele gresite emise de furnizorii de utilitati, care nu au stiut exact pe unde trec propriile retele subterane. Abia dupa inceperea sapaturilor s-a constatat ca tevile, cablurile si celelalte utilitati vor trebui deviate. Lucrarea ar trebui finalizata pana la sfarsitul lunii martie 2017, conform ultimului termen asumat de constructor, a precizat Gabriela Firea la finalul lunii trecute.

"Consiliul General al Capitalei a aprobat deja alocarea din bugetul local a sumei de 100 de milioane de lei pentru finalizarea pasajului. Referitor la recuperarea acestor sume, care in mod normal ar fi trebuit rambursate de la Comisia Europeana, sunt doua chestiuni in discutie. Pe de o parte sunt sumele care s-au platit sau se platesc dupa 31 decembrie 2015, cand s-a incheiat extinderea de doi ani a exercitiului financiar al Uniunii Europene 2007-20013. In acest caz e evident ca nu putem vorbi de rambursari pentru ca suntem in afara cadrului financiar. Pe de alta parte sunt sumele care au fost deja rambursate de Comisia Europeana. Aici se discuta daca va trebui sa dam inapoi acesti bani avand in vedere ca proiectul nu va fi finalizat pana la 30 iunie, asa cum era prevazut in actul aditional la contractul de finantare. Daca va trebui sa dam inapoi acesti bani, atunci in mod cert ii vom imputa antreprenorului toate sumele returnate de municipalitate, pentru ca obiectivul nu s-a finalizat la timp", mai spunea Gabriela Firea.


  • Lucrarile la Pasajul Piata Sudului au inceput in mai 2014

Lucrarile la pasaj au inceput in mai 2014, investitia ridicandu-se la 127 de milioane de lei. Constructorul este Asocierea Astaldi - Euroconstruct, contractul de lucrari fiind de 88 de milioane de lei. Pasajul va fi realizat pe directia Calea Vacaresti - strada Nitu Vasile si va avea o lungime de 356 metri.

Potrivit autoritatilor, dupa darea in folosinta, pasajul va reduce timpii de asteptare in trafic, in zona respectiva, cu aproximativ 74%.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
19496 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    Credeti cumva ca o sa.... (Duminică, 3 iulie 2016, 16:39)

    gigiN [utilizator]

    ...pateasca ceva mincinosii ? In Romania rosie ? NEVER !!!
    • -36 (36 voturi)    
      Fraza cheie e asta: (Duminică, 3 iulie 2016, 20:13)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Fraza cheie e asta:

      "Primaria Capitalei explica duminica, intr-un comunicat, ca Guvernul a prelungit termenul de finalizare a lucrarilor la toate obiectivele din Capitala realizate cu fonduri europene, care ar fi trebuit finalizate pana pe 30 iunie, astfel ca proiectul pentru pasajul de la Piata Sudului a fost prelungit pana la 31 decembrie 2018."

      ==========================

      Adica, acel incompetent cu gura mare ajuns intamplator ministru, Ghinea, a blocat 7 luni accesul la fondurile europene....ca lui "i se parea...", iar acum, incompetentii din jurul lui, adunatura numita Guvern tehnocrat, incearca sa dreaga busuiocul. La asta se adauga blocajul indus de anchetele irationale ale DNA. si iata reteta ratarii.
      Matale poti sa-l injuri si pe Decebal ca o fi peesedist, dar iata ca lucrurile se leaga si incep sa-si spuna povestile. Nu intamplator, de curand, s-a anuntat ca iata, Romania a trecut iar pe deficit bugetar.Inca o realizare a guvernului tehnocrat.
      • +20 (22 voturi)    
        care "7 luni"?? (Luni, 4 iulie 2016, 0:13)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pai Ghinea e ministru acolo de max. 2 luni!

        Cat despre povestea cu "deficitul" - o gogorita manipulatoare! Pai prefer de la 7 poste "deficit" pentru ca se LUCREAZA, decat stagnarea de pe vremea lui Ponta, cand nu s-a facut absolut NIMIC, numai pentru ca deficitul da fie minim!
        • -20 (20 voturi)    
          Inaintea lui Ghinea a fost alt incompetent (Luni, 4 iulie 2016, 5:45)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Inaintea lui Ghinea a fost alt incompetent "tehnocrat". Ghinea a iesit in evidenta penru ca este si nesimtit, asta-i singura diferenta.

          Foaie verde loboda din partea a doua a postarii nici nu merita un raspuns. E precum "cresterea negativa" a lui Boc-Basescu. Siiigur, "buna" pentru neterminatii basisti (aceo 1% de imbecili despre care tot vorbesc).
          • +13 (13 voturi)    
            clar.. (Luni, 4 iulie 2016, 9:04)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            lucrarile la acest pasaj au inceput in mai 2014 si erau programate sa se termine la sfarsitul lui 2015. daca isi faceau treaba, l-ar fi inaugurat maimutzoiul de dottore Viorel Pinocchio

            deci ministrul Ghinea reuseste sa negocieze o extensie la accesul la fonduri pentru ca niste idioti de la primarie nu stiu pe unde sunt tevile de apa si tu tot pe ministru dai vina? macar fa un efort sa pari inteligent.
            • -4 (4 voturi)    
              Multumeste DNA-ului (Luni, 4 iulie 2016, 15:01)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Cu Ghinea asa e: a blocat fonduri europene ca "asa i se parea lui"!

              Dar mai larg, probabil ca in Romania exista mii de astfel de proiecte, blocate pe pentru diverse motivatii. Valoarea insumata se duce probabil la cateva miliarde de euro. Cea mai mare contributie in blocajele actuale o are DNA-ul; cu anchetele fara legatura cu justitia pe care le initiaza si le face. Cati oameni cinstiti, in functie de oarecare decizie si raspundere lasa lucrurile sa se taraganeze, "poate se rezolva de la sine" pentru ca nu au curajul sa-si puna semnaturile pe cine stie ce documente? Mii, poate zeci de mii, la nivelul tarii. Pentru intreaga Romanie, pagubele induse de sperietoarea DNA se ridica la miliarde de Euro. DNA-ul, platit in ansamblu cu zeci de milioane de euro, reuseste recuperari de cateva zeci de mii de euro si blocheaza activitati de zeci de miliarde de euro. Buna afacere!
              Chiar pe cazul asta, DNA-ul practic l-a spalat pe Oprescu. NU stiu daca Oprescu a avut o contributie la situatia actuala, dar e clar ca responsabilitatea lui a fost spalata de activitatea DNA. Si, faza cea mai tare e ca Oprescu NU este condamnat nici in momentul de fata, atat de competent a fost DNA-ul.
      • +16 (18 voturi)    
        postac (Luni, 4 iulie 2016, 0:15)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nu ministerul ci primaria are in sarcina acest pasaj cvasi-inutil. ministerul nu are nici o vina ca pesedistii tai au depasit deja termenul initial de 2 ani cand trebuia sa fie gata pasajul si acum mai vor alti bani si inca 3 ani ca sa termine pasajul.
        eu sper doar ca nu te duce capul, desi imi pari postac pesedist
        • -20 (20 voturi)    
          Postac, nepostac (Luni, 4 iulie 2016, 5:51)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Postac, nepostac....
          ....lucrurile se leaga. Daca unesti punctele, iese un tanar frumos si liber, ranjind ca un bou "psd, psd"...atata poate, saracul. Asa-i ca nu esti un bou? Doar semeni, este?
          • +6 (6 voturi)    
            PSD nu are nicio vina ! (Luni, 4 iulie 2016, 11:40)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Tiranii Basescu, Boc, Ghinea si ceilalti vor sa suga sangele poporului. Dar romanii s-au trezit si au inteles ca Dragnea este lumina, Teleorman este modelul, Ponta este doctorul veritabil, Tzatzica este cea mai frumoasa, competenta si necorupta din Voluntari.
          • +5 (5 voturi)    
            postac, nepostac (Luni, 4 iulie 2016, 12:12)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            da' prost gramada esti.
            pacat de tenacitatea de care dai dovada, crezand ca poti sa prostesti oamenii cum facea nen-tu iliescu la cooperativizare. altfel, singura explicatie pentru nr. mare de postari nu poate fi decat banu incasat, pentru ca, continutul este la fel de searbad si lipsit de logica si argumente ca si tezele de partid ale lui ceasca.
        • +6 (6 voturi)    
          completare (Luni, 4 iulie 2016, 10:15)

          gear six [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          in text scrie ca s-au incheiat acte aditionale , adica au aparut lucrari noi( de la avize gresite si devieri).

          "Intarzierea lucrarilor a fost cauzata in principal de avizele gresite emise de furnizorii de utilitati, care nu au stiut exact pe unde trec propriile retele subterane. Abia dupa inceperea sapaturilor s-a constatat ca tevile, cablurile si celelalte utilitati vor trebui deviate"

          asta ar fi motivul pentru care 80% a devenit 53%.

          aici ar trebui sa plateasca cei care au eliberat avize ca primarii si cei cu utilitatile care nu stiu pe unde se plimba retelele lor.
          o sa vada el DNA-ul poate si se ocupa si de astia.

          31 dec 2018 este in continuare o estimare.
          asa se intelege din comunicat.

          @newlook,
          nu Ghinea e de vina ca autoritatile au incheiat un contract fara cantitati de lucrari clare si fara termene stricte.
          nu de la fondurile europene e problema, ci de la imbecilii care au facut documentatia in graba ca sa puna mina pe finantare si sa dea bine pentru prietenii tai de la psd sau de unde ori fi.
          intelegi ceva sau si desenam?
      • +4 (4 voturi)    
        fraza cheie?!?! (Luni, 4 iulie 2016, 10:17)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nenea, esti asa de pe langa.. Ghinea nu avea cum sa blocheze 7 luni: decand e Ghinea ministru?

        Pe langa asta, toti oamenii (si din actuala si din anterioara guvernare) au spus ca e birocratie foarte mare in ministere si nu se pot lua decizii importante rapid.. acest guvern de acum a reusit sa mai reduca birocratia, dar guvernul ponta nu a facut nimic, absolut nimic pentru debirocratizare.. Acest guvern muncete, guvernul ponta nu facea nimic, doar trancanea la a3 numai prostii..
        Pentruca nu ii interesa sa faca ceva pentru tara ci doar sa creeze o parghie pentru manipularea maselor...
      • +4 (4 voturi)    
        O iubim pe Tzatzica ! (Luni, 4 iulie 2016, 11:37)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cea mai frumoasa, desteapta si competenta femeie din tot grupul Intact. Cea mai glorioasa urmasa a profesorului Voiculescu. Nimeni si nimic nu o pot impiedica sa faca un alt pasaj in Bucuresti pana in 2027. PSD (ne) va infrange din nou !
        • -6 (6 voturi)    
          Nu losere, n-o iubesti. Dar, cui ii pasa? (Luni, 4 iulie 2016, 15:06)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Nu losere, n-o iubesti. Dar, cui ii pasa? Populatia a votat; maimutele urlatoare continua sa racneasca.
          • +2 (2 voturi)    
            Traiasca populatia ! (Luni, 4 iulie 2016, 22:48)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            In frunte cu PSD poporul va ajunge pe cele mai inalte culmi de civilizatie. Asteptam cu interes sarbatorile legale cand primariile ne vor oferi sarmale, fasole si mititei gratis noua loserilor fara dinti care pentru 50 de lei venim la Bucuresti sa il apaludam pe Ponta pe stadionul national, cel mai mare din lume...pardon am vrut sa spun cel mai scump din lume.
    • +1 (1 vot)    
      Stați un pic (Luni, 4 iulie 2016, 19:16)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Deci încă 2 ani jumate? Cred că sapă până la Giurgiu, altfel nu îmi explic...
      Până acum să înțeleg că au săpat o groapă doar ca colecteze apa de ploaie?
  • +19 (19 voturi)    
    daca fiecare cetatean de Voluntari ar dona 10 k (Duminică, 3 iulie 2016, 16:42)

    un domn [utilizator]

    euro (stim ca au de unde) s-ar termina anul acesta, or cum nea Pandele nu terce cu masina prin Berceni, nu exista Interesul National...
  • +27 (27 voturi)    
    . (Duminică, 3 iulie 2016, 17:05)

    AdiSun [utilizator]

    Genial, inca doi ani cu rahatul ala de intersectie (Sudului)
    • +15 (15 voturi)    
      Propun 2019 (Duminică, 3 iulie 2016, 19:59)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Ca să fie înaite de alegeri!!!
      Știți în câți ani au făcut turcii un pod peste Bosfor?
      • -6 (8 voturi)    
        De fapt... (Duminică, 3 iulie 2016, 21:48)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        ...japonezii.
      • +7 (7 voturi)    
        sau romanii (Luni, 4 iulie 2016, 0:15)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Podul de peste Dunare, de pe vremea lui Traian ;)
        Vorbesc despre "romanii" imperiului cu capitala la Roma, adica "romani" nu "români" >:)
    • +14 (14 voturi)    
      crezi? (Duminică, 3 iulie 2016, 20:23)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      "Primarul General estimeaza ca noul termen este acoperitor"
      Deci , decembrie 2018 e o estimare.Eu asa inteleg.

      Estimare nu inseamna ca se termina in 2 ani, ci ca se prezuma/se estimeaza ca se termina in 2 ani.

      Sunt sanse mai mari de 50% sa nu se termine nici in decembrie 2018, din moment ce ei inca "estimeaza".

      Pentru mine asta inseamna bataie de joc pe fata.
      Cu sprijinul imbecililor care au stat la bere acasa in loc sa mearga la vot.
      Asta e rasplata.
  • +20 (20 voturi)    
    adica? (Duminică, 3 iulie 2016, 17:06)

    rsbl [utilizator]

    Pai am citit de 2 ori si tot nu am inteles de unde e diferenta lucrarilor care au mers inapoi
    • +1 (1 vot)    
      pai, (Luni, 4 iulie 2016, 12:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      intai ingroapa toata lucrarea inceputa de oparescu si pe urma se apuca de una noua, sub ( :)) ) fierea.
  • +29 (29 voturi)    
    Hm (Duminică, 3 iulie 2016, 17:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Niste demisii? Niste arestari?
    • +13 (13 voturi)    
      da' unde te crezi ? (Duminică, 3 iulie 2016, 19:48)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ce-i aia demisie, astia-s batuti in cuie de parca-i mostenire de familie

      arestarile sint pt fraierii, meseriasii astia primesc prime
  • +19 (19 voturi)    
    ASTUPATI-L! (Duminică, 3 iulie 2016, 18:43)

    schroedinger [utilizator]

    Si plecati dreaqului de acolo! Sa vina niste olandezi sau alta natie sa-l faca!
    • +4 (4 voturi)    
      ceee? (Luni, 4 iulie 2016, 12:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      te-ai prostit?
      vrei cumva ca in 2-3 zile sa fie gata lucrarea?
  • +15 (15 voturi)    
    a inceput... (Duminică, 3 iulie 2016, 18:57)

    liviu_ [utilizator]

    ma asteptam ca sa astepte macar pana la parlamentare...
    da se pare ca nici macar de astea nu le mai pasa...
    ce sa mai zici... sunt curios cum o sa fluidizeze ea traficu in 6 luni daca nici un kkt de pasaj care trebuia terminat acu un an nu e in stare sa finalizeze?!
    de ce 2018?! poate fi terminat in 2016 fara probleme (si am exagerat)...
    da normal... trebuie sa fure si ei ceva!
    intr-o tara civilizata madame firea isi dadea deja demisia!
    oricum inca niste dude de genu asta (care se tot adauga la cretinatatile psd) si o sa am mai multe motive sa votez in criminal in serie decat un membru psd!
    • +4 (4 voturi)    
      cel mai mult (Luni, 4 iulie 2016, 12:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      le multumesc absenteistilor de la locale, fara de care fierea nu ajungea primar.
  • +24 (26 voturi)    
    ce maaaa (Duminică, 3 iulie 2016, 19:15)

    adrian_rolland [utilizator]

    4 ani pentru 300 de metri de pasaj!!! Fa proasto...vezi ca nu esti pe mosia lui pandele..

    Bravos bucurestenii lui peste... aveti primarul meritat!
    • +11 (11 voturi)    
      io nu l-am votat... (Duminică, 3 iulie 2016, 21:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      da degeaba :(
      prostii sunt mai multi pana si in bucuresti...
      • +7 (7 voturi)    
        fals (Luni, 4 iulie 2016, 9:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Firea a avut jumatate din voturile cu care castiga Oprescu in 2012. 70% nu s-au dus la vot. probabil ca multi dintrei ei sunt idioti, dar cred ca majoritatea sunt pur si simplu lenesi..
  • +12 (12 voturi)    
    si da HM (Duminică, 3 iulie 2016, 19:16)

    adrian_rolland [utilizator]

    Cum au scazut cu aproape 30% lucrarile la pasaj ???
    • +13 (15 voturi)    
      intr-o tara civilizata... (Duminică, 3 iulie 2016, 21:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      se lasa cu demisii, demiteri si ANCHETARI!!!
      calomnie, abuz in servicie tc...
      sa nu mai vorbesc ca multi oameni iesiti in strada sa ceara socoteala...
      da romanu... se multumeste sa injure si sa claxoneze in trafic ca sa se racoreasca... ca timp are la cat se asteapta...
    • +1 (1 vot)    
      Raspunsul ar fi> (Luni, 4 iulie 2016, 8:57)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Au fost initial evaluate gresit.
  • +23 (25 voturi)    
    multumim pensionarilor (Duminică, 3 iulie 2016, 20:44)

    DSS [utilizator]

    care au votat-o pe madam Firea. Si celor care au stat acasa si nu au iesit la vot. In mod normal cineva platea despagubiri mari de tot pentru o intarziere de 2 ani jumate!!!! o dublare a termenului de executie.
    Eu sper ca DNA-ul sa se sesizeze, pt ca cel putin contractul este facut cu rea credinta, iar spagile sunt probabil imense
    • +2 (2 voturi)    
      hai sa nu fim... (Luni, 4 iulie 2016, 10:25)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      ..atat de agresivi!
      Plata despagubirilor tot pe spinarea Bucurestenilor se vor distribui!

      nu ajuta pe nimeni sa ceri despagubiri, dar ar trebui o metoda de a recupera prejudiciile: de exemplu niste demisii, arestari, concedieri, schimbare de angajati in primarie etc.
  • +14 (16 voturi)    
    mda... (Duminică, 3 iulie 2016, 21:28)

    liviu_ [utilizator]

    prostii sunt obligati sa plateasca taxe si impozite ... smecherii mint prostii cu orice ocazie... intarzie termenele dupa bunul plac... mint ... fura... mint... fura...
    pasaju asta pun pariu ca o sa coste acu (ca nu ne mai urmareste UE...) de vreo 3-4 ori...
    jeguri ordinare care nu valorati nici costul glontului cu care sa fiti impuscati!
    s-a terminat distractia... daca la toamna iese pds... plec din kktu asta de tara (ca e clar ca daca iese pds s-a dus si ultima speranta de un viitor decent) ... si macar o sa ma consolez cu ideea ca o sa moara de foame 3-4 votanti pds din cauza ca am plecat eu... si o sa aiba ceva mai putin de furat terminatii astia care ne conduc!
  • +6 (6 voturi)    
    nu pot decat sa invidiez pedesereul! (Luni, 4 iulie 2016, 7:00)

    Crioan [utilizator]

    Nu pot decat sa invidiez pedesereul pentru electoratul extrem de docil, care nu sesizeza contradictiile.
    Pentru adeptii Ilici si votantii Fierea nu este niciio problema ca la inceputul lui iunie se zicea ca lucrarile sunt aproape gata, iar la sfarsitul aceleiasi luni aflam ca sunt abia la jumatate!
  • 0 (8 voturi)    
    MINCIUNI SI HOTIE (Luni, 4 iulie 2016, 8:35)

    sun [utilizator]

    Lucrarea a inceput in 2013 cand s-au pus panouri si sa dat cu susul in jos traficul in intersectie. S-au adus cateva rable de utilaje care au fost plantate in terenul incercuit pentru a simula activitatea care ATENTIE A INCEPUT IN primavara anului 2015 ! dar banii au fost furati de firma de constructii si probabil de oprescu! un an jumate nu au facut NIMIC doar au distrus circulatia in zona ! Oare DNA nu poate cerceta cazul! un pasaj care se face in maxim 6 luni va dura 5 ani! incredibil sa mai stam inca 2,5 ani la cozi nesfarsite in aceasta intersectie! Ciolos asta e dus cu pluta! in loca sa termine pasajul anul asta el intinde finantarea pe 3 ani ca sa i-a bani sa dea prietenilor care prin hotarare de guvern au primit in administrare 200 de ha in lacul Vacaresti ca ,, sa-i faca oameni,,! tara de hotie generalizata! dar si de multa prostie votanta!
  • +5 (5 voturi)    
    Tot ce se poate face incet se poate si mai incet! (Luni, 4 iulie 2016, 9:21)

    cata_lin [utilizator]

    Trec zilnic pe langa pasaj, cei drept cu bicla, cu masina nu mai supotam sa stau la coada.
    Inainte de alegeri cu vreo luna se lucra in ritm sustinut, utilaje pornite si puse la munca, oameni in ambele capete ale pasajului lucrand, se lucra intens la darea in folosinta a bretelelor pe care se circula acum.

    Dupa alegeri la o saptamana - 5-6 oameni pe tot santierul, utilaje oprite, ma opresc intr-o zi pe la ora 17.30 si fac o remarca "au trecut alegerile gata cu terminarea in iunie 2016!" la care un muncitor imi raspunde cum nu vad ca se munceste, ce treaba am eu.
    A doua zi in jurul aceleasi ore in mijlocul intersectiei unde se lucreaza un autoturism era alimentat cu motorina dintr-un bidon cred ca de 20 l. Utilajele din jur bineninteles se odihneau. Asa ca E NORMAL sa se prelungeasca pana la sf dec 2018 . Va fi un cadou de an nou de 2019.
    • +1 (1 vot)    
      aceeasi situatie (Luni, 4 iulie 2016, 12:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cata_lin

      am observat-o si la lucrarile lui negoita pentru reabilitarile termice ale blocurilor de locuinte.
      pana in alegeri se inghesuiau schele langa schele, se ridicau, se lucra, agitatie. acum ... liniste. or astepta alegerile din toamna?
  • +4 (4 voturi)    
    hm (Luni, 4 iulie 2016, 9:39)

    Xorciser [utilizator]

    Ma intreb cum o sa fie tras la raspundere constructorul...poate ne lamureste dna primar, ca ea a declarat acest lucru.
  • +6 (6 voturi)    
    Pasajul Unirii (Luni, 4 iulie 2016, 10:40)

    HP [utilizator]

    Pasajul Unirii a fost facut intr-o luna. Pe bune.

    Dar deh, Ceausescu...
  • +1 (1 vot)    
    DNA (Luni, 4 iulie 2016, 13:26)

    lordoflight [utilizator]

    Cineva trebuie sa raspunda pentru subminarea economiei nationale, tradare si alte fapte impotriva poporului roman.