Gabriela Firea: Pasajul de la Piata Sudului nu va fi gata la timp, finantarea europeana se pierde integral

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2016, 10:01 Actualitate | Administratie Locala

Pasajul Piata Sudului in 2015
Foto: Facebook
Lucrarile la Pasajul de la Piata Sudului nu vor fi gata la finalul lunii iunie, asa cum era programat, gradul de finalizare al lucrarilor fiind de 63% in prezent. Lucrarile nu vor fi finalizate pana la 30 iunie 2016, asa cum era prevazut in actul aditional la contractul de finantare, astfel ca finantarea europeana pentru acest proiect se va pierde integral. Primarul ales al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat pentru Mediafax ca municipalitatea va trebui sa returneze sumele alocate deja de Comisia Europeana pentru Pasajul de la Piata Sudului, iar acestea se vor imputa firmei care s-a ocupat de proiect. Municipalitatea anuntase, la sfarsitul lunii mai 2016, ca "gradul de finalizare al lucrarilor la Pasajul de la Piata Sudului este de 80%" si ca proiectul "este in grafic pentru termenul limita de finalizare", stabilit la 30 iunie 2016.

Intarzierea lucrarilor a fost cauzata in principal de avizele gresite emise de furnizorii de utilitati, care nu au stiut exact pe unde trec propriile retele subterane. Abia dupa inceperea sapaturilor s-a constatat ca tevile, cablurile si celelalte utilitati vor trebui deviate. Lucrarea ar trebui finalizata pana la sfarsitul lunii martie 2017, conform ultimului termen asumat de constructor, a precizat Gabriela Firea.

"Consiliul General al Capitalei a aprobat deja alocarea din bugetul local a sumei de 100 de milioane de lei pentru finalizarea pasajului. Referitor la recuperarea acestor sume, care in mod normal ar fi trebuit rambursate de la Comisia Europeana, sunt doua chestiuni in discutie. Pe de o parte sunt sumele care s-au platit sau se platesc dupa 31 decembrie 2015, cand s-a incheiat extinderea de doi ani a exercitiului financiar al Uniunii Europene 2007-20013. In acest caz e evident ca nu putem vorbi de rambursari pentru ca suntem in afara cadrului financiar. Pe de alta parte sunt sumele care au fost deja rambursate de Comisia Europeana. Aici se discuta daca va trebui sa dam inapoi acesti bani avand in vedere ca proiectul nu va fi finalizat pana la 30 iunie, asa cum era prevazut in actul aditional la contractul de finantare. Daca va trebui sa dam inapoi acesti bani, atunci in mod cert ii vom imputa antreprenorului toate sumele returnate de municipalitate, pentru ca obiectivul nu s-a finalizat la timp", a declarat Gabriela Firea.

Lucrarile la pasaj au inceput in mai 2014, investitia ridicandu-se la 127 de milioane de lei. Constructorul este Asocierea Astaldi - Euroconstruct, contractul de lucrari fiind de 88 de milioane de lei. Pasajul va fi realizat pe directia Calea Vacaresti - strada Nitu Vasile si va avea o lungime de 356 metri.

Potrivit autoritatilor, dupa darea in folosinta, pasajul va reduce timpii de asteptare in trafic, in zona respectiva, cu aproximativ 74%.










18045 vizualizari
  • +56 (62 voturi)    
    stim doamna (Joi, 23 iunie 2016, 10:03)

    andrei_2013 [utilizator]

    Greaua mostenire PSD; pardon, a candidatului independent Oprescu.
    • -8 (26 voturi)    
      cucoanaa promis de Craciun ca e gata (Joi, 23 iunie 2016, 10:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      incepe cu razgandirea motocicleanului ? TREBUIE suspendata pana la Craciun cucoana asta ....dar nu in favoarea usb...sa ne intelegem
      • +16 (24 voturi)    
        Bineeee Oprescuuuu, bineeee Bucuresti, (Joi, 23 iunie 2016, 12:20)

        Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dragi bucuresteni stati acasa si dormiti linistiti, incep sa apara costurile neprezentarii la vot si a administratiei naucitor de idioate.
        Miticilor treziti-va!!! banii europeni sunt mai greu de volatilizat decat cei de la bugetul local (adica ai vostri), iar prin aceste intarzieri se schimba sursa banilor de furat, ce dreaq credeau ca gasesc daca sapa in ditamai intersectia, marmelada? Mai ramanea sa ii surprinda faptul ca trece si un metrou pe acolo.
    • +9 (11 voturi)    
      madame firea (Joi, 23 iunie 2016, 11:13)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Incepusi din prima cu rateuri?
      • +11 (17 voturi)    
        a uitat ca (Joi, 23 iunie 2016, 12:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        in urma cu 1-2 saptamani a tras o inspectie chiar pe santierul respectiv, de unde ca o gurista ce a fost pe la a3, a promis ca lucrarile se vor finaliza in termenul contractual (si implicit nu vom fi obligati sa mai dam bani inapoi).
        eu i-am zis sa faca striptees in fata muncitorilor ca poate le creste randamentu, da' ea nu si nu.
        si, poate ne spune gurista sefa a3, de ce zice ca recupereaza banii de la antreprenor. cum a constatat ea ca el e de vina, din moment ce se pare ca autoritatile sunt de vina pentru lipsa avizelor necesare efectuarii lucrarii?
        • +9 (11 voturi)    
          cred ca a facut (Joi, 23 iunie 2016, 13:24)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          S-a dezbracat si de haine, ca de caracter nu avea nevoie - si au fugit muncitorii de la santier.
    • +7 (9 voturi)    
      DNA ESTE DE VINA !!! (Joi, 23 iunie 2016, 14:15)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      daca il lasau pe dom' doctor Oprescu sa-si termine treaba, el preda acum la cheie pasajul asta, alte 5-12 pasaje si vreo 40-80-200 de km de autostrada suspendata !
      si nici nu o mai alegeau bucurestenii lipsa de la vot pe madam Firea-Guevara, ca ar fi continuat el inca 7 mandate !

      pacat, mare pacat ... un doctor asa de bun, care ajunsese la nivelul la care facea operatii pe bugete de Capitala europeana fara sa deschida pacientul ! ce tehnica ... nu ramanea nici o urma ... bucurestenii chiar nu simteau nimic, decat o usoara senzatie de euforie si zapaceala post-electorala (posibil de la gazele de esapament din ambuteiaje)
  • +34 (40 voturi)    
    guvernare locala marca usl (Joi, 23 iunie 2016, 10:03)

    snowflake [utilizator]

    psd, pnl, si mai ales oprescu si-au dat mana pentru acest rasunator "succes" iar stirista face ce stie mai bine, anunta stirile de la ora 5.
  • +45 (49 voturi)    
    ei na.. (Joi, 23 iunie 2016, 10:06)

    mircea_cjn [utilizator]

    o face si asta pe viteaza !
    Pai antreprenorul e de vina ca s-a dat aviz ca pe-acolo nu teava si cand a sapat a gasit magistrale de tevi???
    Cine a dat autorizatia de constructie, nu cumva primaria? Cu tot cu avizele?
    • +26 (28 voturi)    
      Aberatie (Joi, 23 iunie 2016, 10:45)

      LianaSerbanescu1 [anonim] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Aveti dreptate, am avut aceeasi reactive: e vina antreprenorului ca detinatorii de utilitati habar nu au pe ce lume traiesc? Ca, in secolul 21, nu isi pot localiza retelele?
      N-ar fi si asta o tema pentru Primaria Generala si cele de sector, avand in vedere ca discutam despre utilitati publice, sa ii oblige p-astia sa faca o harta actualizata?
      Insa, ramane posibilitatea ca, in eventualitatea in care antreprenorul a platit avizele, el va imputa sumele, la randul lui, detinatorilor de utilitati. Desi nici asa nu e correct, sa umbla prin instante faraa vina.
      • +6 (8 voturi)    
        iti dai seama... (Joi, 23 iunie 2016, 11:38)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui LianaSerbanescu1

        ca nu o sa primeasca nici un sfant primaria...
        e doar pentru prosti...
        si probabil ca sa primeasca niste comisioane ca sa fie bine sa nu fie rau
      • +6 (8 voturi)    
        ar fi trebuit (Joi, 23 iunie 2016, 11:42)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui LianaSerbanescu1

        Trebuia taiat tot ce gaseau, pus doape pe tevi, ingropat firele, etc. Cand venea proprietarul sa intrebe, "nu stim nimic, noi nu am gasit nimic aici, uite planul". :))
  • +9 (23 voturi)    
    Deci da (Joi, 23 iunie 2016, 10:09)

    Dodel540 [utilizator]

    Ca-n Parazitii, "Vestile proaste le aduc femeile".


    Pe de alta parte cred ca cineva de la Fonduri Europene/UE isi freaca mainile de bucurie ca nu mai trebuie sa dea acei bani.
    • -7 (7 voturi)    
      ..si cele blonde; exceptia intareste regula (Joi, 23 iunie 2016, 11:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      traiasca bula
  • -7 (19 voturi)    
    Companiile santajeaza administratiile locale! (Joi, 23 iunie 2016, 10:10)

    pedepsitorul [utilizator]

    Odata cu banii europeni ar trebuii sa se piarda si finantarea publica!

    O procedura sa recupereze banii platiti deja firmelor constructoare!

    Firmele cu proiecte europene pierdute sa intre pe o lista neagra si sa nu se mai califice la licitatiile urmatoare!
    • +4 (10 voturi)    
      Aberezi (Joi, 23 iunie 2016, 11:04)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Orice companie care se respecta are clauza de limitare a penalitatilor. Tinand cont ca acest contract este probabil FIDIC, atunci nu poti sa-i iei constructorului peste cat aceasta suma.
      Valoarea maxima este bagata de la inceput in pret ca sa poti sa nu ai pierderi pe proiect.
      Multi citesc, putin pricep!
      • 0 (0 voturi)    
        Castiga companiile USL, nu cele care se respecta! (Vineri, 24 iunie 2016, 9:53)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Rali

        Cand te apuci de proiect, iar din cauza unei firme ajungi sa platesti din bani publici, dublu lucrarea... asta se numeste TEAPA!

        Firma de constructii creaza un prejudiciu!
  • +26 (32 voturi)    
    Mult succes (Joi, 23 iunie 2016, 10:10)

    TheLionKing [anonim]

    Cum sa ceri bani antreprenorului cand intarzierea a fost din vina celor care aveau utilitatile in zona?

    Ori ne ascunde ceva ori mananca r*h*t doamna.
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbim despre un membru psd. (Joi, 23 iunie 2016, 16:22)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

      Deci e si-si, nu si-sau.
  • +24 (28 voturi)    
    deci (Joi, 23 iunie 2016, 10:12)

    liviu_ [utilizator]

    1 - suntem mintiti pe fata... ba 80% gata ba 63%
    2 - cand se termina?! nu dealta da se circula infect pe acolo
    3 - nu cumva scopu asta era?! intarziere ca sa nu ne mai urmareaza ieuropa si sa putem fura linistiti?!
    • +17 (19 voturi)    
      Nu esti mintit in fata , esti doar manipulat (Joi, 23 iunie 2016, 10:45)

      TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Exista mai multi indicatori de progres al unui proiect. Ei iti spun ce numere vor ei.
    • +5 (9 voturi)    
      a se citi 80% nu va fi gata (Joi, 23 iunie 2016, 11:01)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de la aceasta purtatoare de propozitii fara predicat si subiect
  • +8 (20 voturi)    
    DNA (Joi, 23 iunie 2016, 10:14)

    ANDY2012 [utilizator]

    Mai exista DNA ? Imputarea sumelor catre constructor trebuie sa fie supervizata de DNA. E foarte probabil ca acesta sa spuna ca nu e treaba lui, sa ajunga in procese si sa si castige, caz in care sumele respective (zeci de milioane de euro) vor fi platite de noi, contribuabilii din Bucuresti. Pentru asta, DNA trebuie sa faca ca vinovatii incompetenti sa raspunda serios !
  • +9 (13 voturi)    
    ha, ha, ha...ce 30 iunie?? (Joi, 23 iunie 2016, 10:17)

    bancher [utilizator]

    Nici pana pe 31 dec nu va fi gata pasajul. Dupa estimarea mea de-abia daca au trecut de jumatate cu lucrarile.
    Situatia este comparata ca cea a unei case, care este finalizata ,,la rosu''. Dar abia acum urmeaza partea cea mai grea: finisajele, instalatiile de utilitati, conducte, tevi, etc...care vor costa inca pe atat.
    Nu vreau sa vorbesc cu pacat, dar eu nu cred ca termina in acest an....no way.
  • +16 (20 voturi)    
    mda (Joi, 23 iunie 2016, 10:21)

    gear six [utilizator]

    "Intarzierea lucrarilor a fost cauzata in principal de avizele gresite emise de furnizorii de utilitati, care nu au stiut exact pe unde trec propriile retele subterane."
    - furnizorii de utilitati nu platesc nimic din sumele ce se returneaza de catre municipalitate?

    daca politica de partid nu permite, sa se spun asta in mod clar.nu este prima data cand se intarzie lucrari publice din cauza lipsei planurilor as-built la retele.
    ori cineva intretine situatia asta cu buna intentie ori e prostie crasa.
    de ce municipalitatea nu se ocupa sa aiba desene as-built cu situatia exacta a retelelor in mirificul targ dambovitean numit Bucuresti?de ce nu exista un cadastru digital cu pozitia lor exacta?
    altii plimba tractorul cu GPS-ul pe camp .....

    daca vezi ca ti-o furi de fiecare data ( indiferent cum te numesti ca primar) chiar esti masochist, sau e vorba de altceva ?

    DNA si SRI, treceti la treaba, tataie.
    rascoliti toti mortii si aduceti-i la bara pentru un striptease cu catuse pe toti cei care au semnat ca ala de la sectorul 4.
    • +1 (3 voturi)    
      prostie multa... (Joi, 23 iunie 2016, 12:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      dublata de multa indolenta - nu trebuie sa gandesti pentru ca asta dauneaza grav in birocratia administratiei locale.

      Stiu baietii ca se poate si altfel - dar trebuie muncit si nu este mai usor de furat?
      • +2 (2 voturi)    
        ba da (Joi, 23 iunie 2016, 15:55)

        gear six [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        insa ce nu inteleg, este de ce se repeta acelasi scenariu la toate proiectele indiferent ca sunt private sau cu statul, proiecte in care furnizorii de utilitati nu stiu niciodata pe unde fug ale dreaku retelele alea.

        nu da primaria autorizatie la fiecare lucrare de retele cand se fac interventii?
        nu exista avizul comisiei tehnice la orice lucrare de interventie la retelele de utilitati?

        inteleg indolenta( de multe ori cu intentie vadita - aici ar trebui DNA sa intre si sa vada ce si cum).

        dar , totusi, exista posibilitatea sa avem un cadastru digital si pozitia lor( cu aproximatie daca nu exacta)?

        cine sunt cei care au de pierdut daca s-ar face cadastru digital si s-ar termina provizoratul si incertitudinea in privinta asta?
        cine sunt cei care dreneaza banul public si in situatia data pierd tainul?
  • +8 (12 voturi)    
    Municipalitatea (Joi, 23 iunie 2016, 10:21)

    LiviuV [utilizator]

    As vrea sa stiu cine raspunde de la municipalitatea pentru anuntul pompieristic cu 80%?

    Problema in Romania e ca nu scoatem toata mizeria de sub pres.

    Ati observat ca nu a mai zis nimic fi-rea ca incearca sa fie gata in decembrie 2016?
    • +6 (8 voturi)    
      Nu are cum sa zica (Joi, 23 iunie 2016, 10:30)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      Pa si pusy finantare

      Tu crezi ca firma va mai continua lucrarile?

      Asteapta-te la 2-3 ani de pauza in zona. Se reface proiectul, analize tehnice de progres, noi licitatii, noi contestatii, etc.

      2 ani e optimist, asta daca se incepe acum. Oricum se va mai targana in dulcele stil dambovitean, apoi peste vreo 2 ani abia incep.

      Uita-te la autostrada demolata! Au demolat-o ca fraierii...si a trecut aproape un an...si nici macar un excavator in teren. Deci?
      • +2 (4 voturi)    
        eu cred... (Joi, 23 iunie 2016, 11:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ca o sa se faca macar ca vor continua lucrarie...
        nu dealta da alegerile sunt la toamna...
        o sa ne mai minte 2-3 luni apoi probabil o sa se termine cu 6 luni inainte de urmatoarele alegeri la primarie sa se bata cu pumnu in piept cu "inceput de oprescu , terminat de firea"
        • +3 (5 voturi)    
          copie (Joi, 23 iunie 2016, 12:52)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          la indigo dupa "afacerile" lui oparescu cu pasajele Basarab si Mihai Bravu.
    • +2 (4 voturi)    
      asta am observat si eu... (Joi, 23 iunie 2016, 11:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      prima data a sugerat ca nu o sa fie gata si a spus ca pana pe 31 dec o sa fie gata...
      acum liniste si pace...
      daca o sa fie in iunie 2017 mare lucru...
      sa privim si partea buna... cu asemenea "succesuri" la toamna psd o sa aiba niste surprize....
      • +4 (6 voturi)    
        din pacate (Joi, 23 iunie 2016, 12:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu prea cred.
        fierea a fost votata in realitate de 14% din bucuresteni.
        asa va fi si la toamna cu psd-ul, din cauza absenteismului dar si a lipsei ofertei pe piata politica. ca doar ce mi-e psd, ce mi-e pnl (care si separat fac usl), sau pmp-ul basescian, ori alde tradiceanu?
  • +10 (12 voturi)    
    Cel mai simplu Coana Firea . . . (Joi, 23 iunie 2016, 10:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . da-i dracului de bani, ca vinovata e greaua mostenire care mostenire vine toooocmai de la prietenii si colegii de partid Ponta si Oprescu (las ca stim noi ca oprescu era independent vopsit). Daca ieri ai constatat acest lucru, astazi trebuia sa fii deja la Bruxelles pentru a renegocia acest contract pentru o data pe care sa te angajezi tu. Si sunt convins ca ai avea parte de reusita ca oamenii aceia nu sunt batuti in cap si nici cu ochii pe Romani sa ii ia banii inapoi. Mai ales ca, comisar European este o colega de al dumitale parca Corina Cretu o cheama. Dar daca nu sunteti prietene mai bine nu te duce, ca romanul mai ales romancele poarta ranchiuna pana la moarte. Asa vrei sa conduci o capitala de talia Bucurestiului, capitala violata si furata de tot felul de neispraviti anteriori tie? Nu se va pute face acest lucru incrucisand bratele a neputinta!
    • +3 (5 voturi)    
      vor sa fure bani... (Joi, 23 iunie 2016, 11:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      comisioane etc...
      nu le pasa de pasaju ala ca ei au antemergator...
  • +1 (11 voturi)    
    ! (Joi, 23 iunie 2016, 10:27)

    tudorr [utilizator]

    Cine s-a ocupat de proiect sa plateasca pe persoana fizica integral daunele! Sa-si vanda organele la licitatie! Suntem o tara de prosti si needucati! Bravo lor ca ne *** cum vor! Imi pare rau ca n-am stofa de smenar si mincinos cronic ca m-as fi bagat si eu in politica pentru ca prea usor se castiga bina, basca te mai pricopsesti si cu vreo pensie speciala :))))
  • +9 (11 voturi)    
    Daca e vina furnizorilor de utilitati (Joi, 23 iunie 2016, 10:27)

    loveparade [utilizator]

    cum sa imputi cheltuielile/pierderile constructorului?
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca furnizorii de utilitati sint (Joi, 23 iunie 2016, 16:43)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      si de-ai Primariei. Pai ce facem, ne dam cu stingu-n dreptu` ?
  • +7 (9 voturi)    
    parca ieri era pana la Craciun 2016 ... (Joi, 23 iunie 2016, 10:28)

    artistul000 [utilizator]

    Cateva luni in plus nu strica ... uite asa mai sifonam niste bani de la buget ... ca aia din CE sunt mai greu de sifonat si ne trebe de parlamentare.
  • +13 (17 voturi)    
    care e femininul de la papagal?.. (Joi, 23 iunie 2016, 10:28)

    pehash [utilizator]

    Deci lucrarea a fost intarziata de furnizorii de utilitati, dar ea vrea sa-l puna pe constructor sa plateasca oalele sparte? Chiar daca ar gasi un judecator suficient de ingust la minte incat sa accepte asa ceva, constructorul va declara falimentul in a doua secunda. Munca a fost facuta si trebuie platita. Gratuitatile RATB vor trebui sa astepte cel putin pana termina Oprescu autostrada suspendata...
    • +3 (7 voturi)    
      Papagalita, dar . . . (Joi, 23 iunie 2016, 11:05)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      . . . in cazul nostru papagalicioaica ca rimeaza cu soricioaica
  • +8 (14 voturi)    
    Cine răspunde? (Joi, 23 iunie 2016, 10:30)

    _CK_ [utilizator]

    Cine răspunde pentru faptul că bucureștenii trebuie să plătească din buzunar incompetența autorităților ?
    • +10 (12 voturi)    
      bucurestenii vor raspunde (Joi, 23 iunie 2016, 10:38)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      ..ptr ca voteaza asa cum voteaza.
  • +9 (11 voturi)    
    prostia ucide (Joi, 23 iunie 2016, 10:39)

    mike_the_hunter [utilizator]

    "Abia dupa inceperea sapaturilor s-a constatat ca tevile, cablurile si celelalte utilitati vor trebui deviate"
    Acest adevar elementar il stie si ultimul absolvent al unei facultati tehnice, il stie orice om care judeca cat de cat fara nici un fel de facultate. Dar nu ei au decis, ci babuinii politici cu mintea doar la spagi si manele.
    Ieri acasa la mine curentul electric a fost intrerupt de la ora 16 pana la ora 24. Sunam la ENEL Muntenia Sud si imi spuneau ca se repara in ora urmatoare. Daca o reparatie dureaza atat , e normal ca mutarea cablurilor sa dureze cu anii.
    In ce tara se mai poate intampla asta? Unde? Ca tot azi e zi de Brexit, ci-ar fi sa aem si noi un Enelexit, Transgazexit, si de ce nu politicieniexit? Prostia ucide..
    • 0 (2 voturi)    
      Nu au stiut . . . (Joi, 23 iunie 2016, 11:16)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      . . . unde sunt cablurile si tevile respective ca probabil nu exista o harta a amplasarii lor. Se sapa la intamplare si gasesti cabluri si conducte unde nu te astepti mai putin. E o harababura in toate domeniile si ea vine de cand s-a instalat comunismul in Romania si continua si astazi cu succes.(cel mai bun ex. este cadastrul si al lui carte funciara care nu mai exista decat in Ardeal) Mergi intr-un cimitir bunoara si intreaba la administratie de locul de veci al cuiva? vezi, iti va raspunde. Sa spui merci ca nu iei si o palma! Ca sa pui un oras la punct trebuie sa procedezi ca la Paris. Il pui la pamant, faci treseele strazilor, incepi cu canalizare si utilitati si apoi reconstruiesti orasul Dar la Bucuresti, nici acest lucru nu se poate, e prea incurcat.Iar un cutremur major nu e de dorit ca ar pieri prea multi nevinovati!
      • 0 (0 voturi)    
        Proiect Bucuresti, Trustul Carpati si care (Joi, 23 iunie 2016, 17:04)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        or mai fi fost prin proiectarea de utilitati aveau toate desenele tuturor asa numitelor "lucrari ascunse" asa ca nu inteleg cum de fac astia arheologie urbana. Motivele sint altele si tin de sifonarea de bani.Madama firea, ca si oprescu va bloca orice lucrare sau investitie pina se va lamuri unde va merge spaga. Patent psd.
  • +7 (11 voturi)    
    Niste propuneri salvatoare. (Joi, 23 iunie 2016, 10:47)

    Azra [utilizator]

    Doamna primar general Firea ar trebui sa dispuna o evaluare a pagubelor implicate de aceste mari intarzieri si sa dispuna, poate astuparea a ceea ce s-a sapat deja, daca aceasta este solutia mai ieftina! Chestia cu recuperarea ulterioara a pagubelor de la constructor va fi fara sfarsit! O sa intre in insolventa curand.
    PS. As propune SPP-ului sa stabileasca drept traseu zilnic obligatoriu pentru masinile presedintelui, primului ministru si presedintilor celor doua camere, atunci cand se duc si cand se intorc de la serviciu, trecerea pe la Piata Sudului, fara antemergatori cu licurici si sirene.
    • 0 (4 voturi)    
      si Basescu?.. (Joi, 23 iunie 2016, 12:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      deci presedintele, primul ministru si parlamentarii sunt de vina ca primaria nu si-a facut treaba? pai atunci sa-i plimbe prin toate orasele din tara unde primariile o dau in bara cu proiectele locale?..
  • +4 (8 voturi)    
    pai cum asa madam (Joi, 23 iunie 2016, 11:06)

    DrInOrice [utilizator]

    Dna mahalafirea, nu ne spuneati acum putine saptamani ca puneti dvs manusile, cizmele si il dati gata de nu se vede??
  • +5 (7 voturi)    
    primul succes al primăriţei Firea (Joi, 23 iunie 2016, 11:20)

    tropotaru [utilizator]

    este inchiderea unui pasaj care trebuia finalizat saptamana viitoare.

    Pe plan financiar, primariţa debutează cu o noua metoda de absorbtie a fondurilor europene, prin regurgitare.

    Ce faci acum tanti Firea, tai panglica sau o ingropi?
  • +2 (4 voturi)    
    De fapt.... (Joi, 23 iunie 2016, 11:42)

    strelka [utilizator]

    La final primaria se va trezi ca nu poate recupera banii de la compania despre care se vorbeste in articol pe motiv ca nu a fost vina ei ca acele companii de utilitati au gresit . Dar ca sa se ajunga la faza asta va mai dura procesul (cu cheltuielile aferente) citiva ani... Cine plateste de fapt ? Tot noi... Pam pam
  • +1 (5 voturi)    
    No comment.... (Joi, 23 iunie 2016, 12:14)

    titirica [utilizator]

    Intarzierea lucrarilor a fost cauzata in principal de avizele gresite emise de furnizorii de utilitati, care nu au stiut exact pe unde trec propriile retele subterane.


    Daca va trebui sa dam inapoi acesti bani, atunci in mod cert ii vom imputa antreprenorului toate sumele returnate de municipalitate, pentru ca obiectivul nu s-a finalizat la timp
  • +4 (6 voturi)    
    pentru tzatza asta... (Joi, 23 iunie 2016, 12:33)

    ..13 [utilizator]

    Merita tinuta o evidenta a tuturor prostiilor spuse de cand s-a urcat pe tron pana acum si pana va descaleca
    Se poate aduna materie multa - cat pentru un best seller de prostie...

    este o mare bucurie pentru unii si totodata o mare intristare pentru altii... Incredibil cum se aduna geniile mari la P$D. Cand o o vad imi aduce aminte cum defila tzatza leana, cu exact aceeasi competenta - she is leana reloaded.
  • +1 (1 vot)    
    e doar inceputul (Joi, 23 iunie 2016, 22:44)

    Roberth [utilizator]

    este vina lui Basescu, Iordanescu, Ciolos, Iohannis si posibil George Bush... din pacate nu cred ca va fi gata nici peste 4 ani, incep sa apara deja smecherii prin Bucuresti, recent cateva cladiri de la Universitate si Piata Romana urmeaza sa fie daramate unde se vor construi noi cladiri, la cati bani se invart acolo deja sunt alte interese
  • +1 (1 vot)    
    + (Joi, 23 iunie 2016, 23:06)

    kerr [utilizator]

    Autostrada Voluntari-Colentina va fi cea mai mare realizare a d-nei Fierea, ca doar n-o sa mearga cata primareasa pe sosea oarecare!
    Poate iese cu matanii pasajul!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, tare (Vineri, 24 iunie 2016, 7:28)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui kerr

      Cu bibelouri la cate 50m
  • +1 (1 vot)    
    Cei care au fost implicați (Vineri, 24 iunie 2016, 19:14)

    Sutcivni [utilizator]

    în proiect din partea Primăriei trebuie ridicați și anchetați în secunda doi a concluziei. România, țara meseriașilor țepari!