Gabriela Firea: Ma voi implica activ pentru ca Pasajul Sudului sa fie finalizat pana la Craciun

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2016, 15:06 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea pe santier la Piata Sudului
Foto: Facebook
Gabriela Firea, primarul general ales al Capitalei, a anuntat vineri ca se va implica activ ca pasajul rutier suteran de la Piata Sudului sa fie gata pana la Craciun, in prezent lucrarile fiind realizate in proportie de 60%. Aceasta a explicat ca desi municipalitatea a alocat bani pentru lucrare, nu se pot face plati deoarece antreprenorul nu a emis documentele justificative pentru achitarea sumelor datorate.

Primarul interimar al Capitalei, Razvan Sava, a declarat de mai multe ori ca pasajul va fi gata pana la finalul lunii iunie 2016. Daca nu este gata pana la aceasta data, Primaria Capitalei trebuie sa dea inapoi banii absorbiti din fonduri europene pentru lucrare, pana in decembrie 2015, respectiv 18 milioane lei. Proiectul a demarat pe fonduri europene si trebuia terminat pana la finalul anului 2015. Fiindca acest lucru nu s-a intamplat, municipalitatea a pierdut o buna parte din finantarea europeana.


"Ca primar general ales am facut azi o prima vizita la santierul pasajului din Piata Sudului, una dintre cele mai presante probleme ale bucurestenilor din acea zona si nu numai. Pasajul trebuia finalizat la finalul anului trecut. Acum suntem deja in iunie si lucrarile sunt realizate in proportie de 60%. S-au facut greseli de catre toti cei implicati. Trebuie sa invatam din aceste greseli si sa nu le repetam. Furnizorii de utilitati nu au stiut exact care sunt trasele cablurilor si tevilor, Primaria nu a urmarit indeaproape lucrarile, iar constructorul a asteptat pana s-au deviat toate utilitatile, nu s-a avansat cu alte lucrari. Cum se intampla in multe situatii de acest gen, lipsa comunicarii e sursa tuturor problemelor. Banii sunt alocati de Consiliul General, dar nu se pot face plati pentru ca antreprenorul nu a emis documentele justificative pentru achitarea sumelor datorate. Din aceste motive termenul de executie a fost decalat pana la finalul lunii martie, anul viitor. Dar am primit azi asigurarile ca, de Craciun, Pasajul Sudului va fi finalizat", a anuntat Firea pe pagina de Facebook.


Aceasta spune ca in perioada imediat urmatoare ii va convoca la Primarie pe toti cei implicati in acest proiect, pentru a iesi din acest blocaj. De asemenea, va dispune ca un reprezentant al Primariei sa fie prezent in permanenta pe santier pentru a supraveghea lucrarile si pentru a interveni imediat daca apar alte obstacole.


Stadiul lucrarilor la pasaj pe 15 mai 2016

Reprezentantii Primariei Capitalei, au anuntat in luna mai ca Pasajul de la piata Sudului este realizat in proportie de 70% si ca lucrarea se va finaliza pana pe 30 iunie 2016. Daca nu este gata pana la aceasta data, Primaria Capitalei trebuie sa dea inapoi banii absorbiti din fonduri europene pentru lucrare, pana in decembrie 2015, respectiv 18 milioane lei. Proiectul a demarat pe fonduri europene si trebuia terminat pana la finalul anului 2015. Fiindca acest lucru nu s-a intamplat, municipalitatea a pierdut o buna parte din finantarea europeana.

Potrivit municipalitatii, lucrarea a intarziat din cauza ca "s-a lucrat permenant in conditii de trafic, fapt ce a generat probleme majore in relocarea tuturor utilitatilor. Constructorul nu a respectat  graficul de executie a lucrarilor".



"Pasajul rutier subteran de la Piata Sudului trebuia terminat pana la sfarsitul lui 2015, fiind realizat in proportie de 90% pe fonduri europene. Din cauza faptului ca nu s-a respectat acest termen, Primaria Capitalei a pierdut finantarea europeana. Acum, termenul a fost prelungit pana pe 30 iunie 2016, iar daca nu se respecta nici aceasta data, primaria trebuie sa dea inapoi si banii decontati.In bugetul pe anul 2016 al Primariei Capitalei s-au alocat pentru pasaj Subteran Piata Sudului ¬ 100 milioane lei.

 "La Piata Sudului, obiectiv a carui valoare a fost estimata la 127.140.761,05 lei, s-au cheltuit pana in prezent 18.401.041,88 lei (inclusiv TVA). Incepand cu 1 ianuarie 2016, orice decont al lucrarilor pentru acest proiect nu mai poate fi platit din fonduri europene, potrivit legii. Bucurestiul pierde astfel o finantare europeana de 83.894.535,75 lei, suma ce va fi acoperita din bugetul Primariei Capitalei, pentru continuarea lucrarilor", potrivit informatiilor furnizate de Primaria Capitalei.

Lucrarile la pasaj au inceput in mai 2014, investitia ridicandu-se la 127 milioane lei. Constructor: Asocierea Astaldi ¬ Euroconstruct, contractul de lucrari fiind de 88 milioane lei. Pasajul va fi realizat pe directia Calea Vacaresti - strada Nitu Vasile, va avea o lungime de 356 metri.

Potrivit autoritatilor, dupa darea in folosinta pasajul va reduce timpii de asteptare in trafic, in zona respectiva, cu aproximativ 74%.


Citeste mai multe despre   









4731 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    m-am linistit (Vineri, 10 iunie 2016, 15:09)

    andrei_2013 [utilizator]

    Credeam ca o sa va implicati pasiv ....
    • 0 (0 voturi)    
      Cei care au gresit sa si PLATEASCA! (Marţi, 14 iunie 2016, 15:38)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Cei care au facut greseli SA PLATEASCA!!!! Nu din buzunarul nostru!
  • +7 (11 voturi)    
    Vei da cu matura Pandelico ? (Vineri, 10 iunie 2016, 15:14)

    Plagarus [utilizator]

    Esti o dezamagire inca de cand balacareai pt. Ponta Viorel si vei fi cu certitudine o pagina la fel de trista precum "inedependentul " PSDist Oprescu !
    • 0 (0 voturi)    
      this is it (Joi, 23 iunie 2016, 22:34)

      Roberth [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Oprescu a fost o rusine pentru Bucuresti, undeva la 5% din promisiunile pe care le-a zis s-au indeplinit in 8 ani, da si alea cu cheltuieli mult peste, cat a putut sa fure si distruga acel om, e incredibil si din pacate cu Firea, crede ea ca in 6 luni va face cat nu s-a facut in 4-5 ani??? si se asteapta sa o credem???
  • +9 (13 voturi)    
    Daca se implica P$D-ul va fi gata pana la Craciun (Vineri, 10 iunie 2016, 15:21)

    artistul000 [utilizator]

    2020 anul...
  • +7 (11 voturi)    
    Dna Firea, deja ne bagati la datorii?! (Vineri, 10 iunie 2016, 15:21)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Nici nu ati venit bine si in loc sa intrati tare in incompetentii din Primarie si in constructori, amanati iar termenul, martie 2017 (astea cu Craciunul sunt povesti de iarna), adica prin 2018....vb aia!?! Totul pe banii primariei, adica ai nostri, prostii de bucuresteni. Aflam ca in loc sa fi primit 82 mil lei si sa puna CGMB diferenta pana la 127 mil, o sa ajungem sa platim acest pasaj integral din bugetul local! 127 milioane lei!! E aproape cat incasarile anuale din bilete la RATB- mai si promiteti gratuitate 'cand or fi conditiile" (adica niciodata)- dar ce va costa sa promiteti....nimic! daca sunt destui fraieri care sa puna botu' la asa promisiuni mincinoasa ca sa voteze PSD la toamna, paguba lor!
  • +7 (11 voturi)    
    stai cucoana ! (Vineri, 10 iunie 2016, 15:27)

    astronaut [utilizator]

    linistita ! nu te inplica prea tare sa nu te impotmolesti , caci n-are cine sa te scoata , Dracnea se face ca te scoate dar mai mult te-mpinge !
  • +7 (9 voturi)    
    termen Craciun(defapt Martie 2017) e bataie de joc (Vineri, 10 iunie 2016, 15:33)

    jescu [utilizator]

    Faptul ca "nu se pot face plati" inseamna ca vrea sa puna intentionat bete in roate proiectului pentru vreun motiv obscur ? (pe rabdarea oamenilor). Pentru ce-or fi cele 950 de like-uri pe Facebook, asa multi handicapati exista ca sa aplaude aberatii gen termen de Craciun ?
  • +6 (8 voturi)    
    Biata limba romana (Vineri, 10 iunie 2016, 15:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum s-ar implica inactiv oare? Limbaj de lemn, pupila de securist varan, demagogie si impostura. Felicitari bucurestenilor cu aceasta mahalagioaica drept primar !!
  • +3 (5 voturi)    
    Dacă (Vineri, 10 iunie 2016, 15:46)

    Matrix-4 [utilizator]

    zice D-na Primar General, sigur va fi gata de Crăciun! Mai rămâne de precizat anul....
  • +5 (7 voturi)    
    Pana la Craciun. Craciunul 2056. (Vineri, 10 iunie 2016, 15:47)

    Procuratorul [utilizator]

    Si se va finaliza tot GRA-TU-IT. Sa repetam impreuna: FI-REA GRA-TU-IT!
  • +9 (9 voturi)    
    Lasati scuzele. Functionarii PMB sunt vinovati. (Vineri, 10 iunie 2016, 16:00)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Acum ca ati ajuns primar general trebuie sa stiti un lucru: PMB e plina de functionari incompetenti. Stiti cum ii identificati ? Va vor vorbi ore intregi despre sutele de probleme pe care le au, va vor spune ca ei lucreaza zi si noapte si ca lucrurile se misca mai greu dar se misca. Si oricum nu e vina lor ci a altora. Au o lista de 15 vinovati, instant.
    In realitatea in PMB e nevoie de un audit de calitate si de o organigrama reasezata.
    Sfatul de aur: sa nu credeti niciodata ce vi se spune, verificati faptele.
    Eu as monta camere IP la fiecare lucrare a primariei si m-as uita de cateva ori pe zi, in limita timpului, sa vad cum se lucreaza. Ati vedea 5-6 muncitori lesinati si un utilaj care face ture de colo-colo si cam atat.
    Toti mint de ingheata apele, toata lumea se face ca munceste dar de fapt e debandada generalizata.
    Uitati-va pe birourile functionarilor din PMB sa vedeti zeci de bibliorafturi aruncate unele peste altele, urmariti-i cum pleca aiurea prin pauze, cum se saboteaza unii pe altii, doar ca sa justifice ca au un post intr0un anume departament.
    Urmatorul proiect la care trebuie sa lucrati neaparat este Prelungirea Ghencea. Sunt ani de zile de cand primaria nu e in stare sa coordoneze acest proiect. Ai impresia ca construim o racheta spatiala, nu doar doua benzi de circulatie amarate.
    Ar fi multe de spus si multe de facut.
    Sper sa ma fi inselat in ceea ce va priveste si sa imi depasiti asteptarile. Desi imi vine greu sa va spun asta, va doresc succes.
  • +4 (6 voturi)    
    craciunuri e multe (Vineri, 10 iunie 2016, 16:11)

    chiuariu [utilizator]

    nu-l apuci tu pe ala.
  • +7 (9 voturi)    
    daa, ia uite-o (Vineri, 10 iunie 2016, 16:13)

    DrInOrice [utilizator]

    Cum isi sufleca manecile si sta de dimineata pana seara pe santier. Oricum se termina pana la sfarsitul anului sau pe acolo, iar acum o sa spuna ca ea l-a inceput, proiectat si muncit cu barbasu de la A la Z. Sper ca maine sa spuna o sa se implice total sa ne construiasca si noua niste metrou, aeroport, niste Dambovita ceva.
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Vineri, 10 iunie 2016, 16:18)

    liviu_ [utilizator]

    acu o luna era 70%, acu e 60% ... mergem bine...
    tot acu o luna se termina pe 30 iunie...
    firea uita ca de craciun inseamna ca trebuie sa mai dea niste bani inapoi la UE...
  • +8 (10 voturi)    
    Au inceput promisiunile de care suntem (Vineri, 10 iunie 2016, 16:24)

    Susufler0 [utilizator]

    cu totii satui !

    "Ma voi implica"... " voi face"... "voi drege"... bla-bla-bla !

    PS. Sa vezi ce de declaratii in cascada or sa vina dinspre Tovarasa Primarita Firea in vara si in toamna asta !

    In toate problemele nerezolvate in Bucurestiul asta, de la Pache Protopopescu incoace, o sa se implice DANSA si le va rezolva pana de Craciunul asta si nu cum au promis cei dinaintea ei, pana la primavara, pana la toamna, pana la calendele grecesti...

    PPS. Dar pe toate le va rezolva, uite un pic dupa ce se termina Parlamentarele. Doar sa dati votul vostru PSD-ului, acum in toamna.

    PPPS. Si-o sa muste prostii, wow, ce-o sa mai muste...ca guvizii !
  • +6 (6 voturi)    
    ha ha ha (Vineri, 10 iunie 2016, 16:28)

    seven [utilizator]

    Adica e posibil sa nu fie gata pana la sfarsitul anului?!?!?! Ha, ha, ha!!! :) :)
    • +3 (5 voturi)    
      In mod sigur (Vineri, 10 iunie 2016, 17:44)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui seven

      Apoi o sa iasa Dragnea si o sa spuna ca tehnocratii le-au pus bete in roate.
  • +6 (8 voturi)    
    si ce o (Vineri, 10 iunie 2016, 16:31)

    nahir [utilizator]

    sa faci?
    o sa faci striptease in fata muncitorilor ca sa le creasca productivitatea?
    mamzel crede ca sloganurile comuniste rezolva ceva.
  • +7 (7 voturi)    
    si asta e o veste buna? (Vineri, 10 iunie 2016, 16:59)

    uman [utilizator]

    Pasajul acesta trebuia finalizat de mult!
    Ultimul termen era 30 iunie, evident nefezabil...
    Intre timp, aflam acum, faptul ca in urma unei implicari directe a noului primar general, poate va fi gata la iarna... Este o veste foarte proasta. Acest pasaj a calamitat o zona intreaga, nu doar o intersectie. Este un haos de nedescris, devieri haotice, marcaje lipsa, masini care intra pe interzis din lipsa de directionale si marcaje clare, intarzieri de zeci de minute la orele de varf... Si multi oameni trec cu treaba pe acolo, nu doar la plimbare. Ca sa nu mai vorbim de urgente - e o ruta pt ambulante in drumul spre urgente...
    Asadar, o veste extrem de proasta.
  • +4 (6 voturi)    
    ?? (Vineri, 10 iunie 2016, 18:25)

    Natasa [utilizator]

    Deci ceva care trebuia terminat pana in dec 2015 pentru a nu pierde fondurile europene se va termina cu implicarea activa a lu'pandele in dec 2016 si asta e ceva de mare bucurie???? Asta e, daca 60% dintre bucuresteni au stat acasa si dintre aia care au venit 40% au votat cu asta, ne meritam soarta! Ne prosteste in fata o toapa populista! S-o fi dus gratuit cu tramvaiul pana acolo??
  • +5 (7 voturi)    
    pasaj (Vineri, 10 iunie 2016, 18:44)

    rexulet [utilizator]

    Si daca nu va veti implica activ cand credeti ca se va termina mai tarziu ? Exact atunci cand va dori constructorul pe care nici nu va ganditi sa-l penalizati. Macar cu nealocarea urmatoarelor contracte pe care sigur le va castiga fiind firma de suflet a psd-ului.
    Cand veti inceta sa va bateti joc de banii eoropeni si de oamenii dintr-un cartier care de 7 ani se chinue sa circule (vezi pasajul mihai bravu si acum sudului) .
    Cate sute de ani are nevoie psd-ul ca sa invete din greseli, dar ca sa penalizeze pe cei care au gresit ?
    Daca ar fi fost construit de o firma serioasa nu era nevoie de un an si sase luni (termenul anuntat initial),
    nici de trei ani ,termenul actual, ci cel mult un an..
    vEDETI IN CATI ANI AU FACUT ELEVETIENI UN PASAJ SUBTERAN PRIN MUNTE DE 57 kM si in cati ani au facut romanii un pasaj de 300 m.
    O sa va apuce plansul si o sa va dati demisia, asa ca nu va mai interesati.
    • +2 (2 voturi)    
      De nota 10 comentariului tau ! (Vineri, 10 iunie 2016, 20:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rexulet

      O mentiune speciala pt final, care a fost de ditai "rexoiu" !
  • +4 (6 voturi)    
    Management (Vineri, 10 iunie 2016, 18:58)

    Celbland [utilizator]

    Mi se pare la fel de eficient ca si a-l pune pe Gigi Becali sa faca cercetare la NASA pentru dezvoltarea tehnologiei spatiale.
  • +4 (6 voturi)    
    deja a iesit la ciugulit (Vineri, 10 iunie 2016, 19:05)

    ..13 [utilizator]

    P$D este in mare necaz si are nevoie de banuti pentru a misca treburile in tara.

    Deci Firea, luata de firea sa zburdalnica, a plecat pe santierele patriei, oh, ma scuzati, pe santierele Bucuresti-ului.

    De acolo asteapta dansa o para, doua, ma rog cat trebuie sa contribuie fiecare dupa valoare sa, caci asa se construieste gratuit comunismul in zbor spre viitor.
  • +1 (1 vot)    
    Adevar (Duminică, 12 iunie 2016, 14:29)

    Mihai1985 [utilizator]

    Doamna Firea a venit cu atata dorinta de a face bine in Buncuresti, insa propagandistii au luat-o la tinta. Exista atata rautate in unii dintre manipulatori, incat efectiv se opun dezoltarii Bucurestiului! Ar trebui sa ne bucuram de astfel de initiative si sa incercam sa sustinem actiunile constructive!