UPDATE RADET: Cartierele bucurestene Colentina si Pantelimon au ramas fara apa calda  din cauza reviziei la CET Sud si fiindca Regia nu mai are bani de reparatii la retea

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2016, 12:17 Actualitate | Administratie Locala

CET Sud - Bucuresti
Foto: AGERPRES
Locuitorii zonelor Colentina si Pantelimon din Sectorul 2 al Capitalei au ramas de miercuri fara apa calda din cauza din cauza reviziei la CET Sud si fiindca RADET nu mai are banii necesari pentru efectuarea reparatiilor si reviziilor la reteaua de transport si distributie, anunta RADET.

 "Situatia opririi furnizarii apei calde intervine dupa ce, in cursul saptamanii trecute, ELCEN a oprit functionarea CET Sud pentru efectuarea lucrarilor anuale de revizie. Alimentarea consumatorilor deserviti de catre aceasta centrala, respectiv locuitorii sectoarelor 2, 3 si 4, a fost preluata prin manevre in sistem, de CET Vest si CET Progresu. Dintre cele 3 sectoare afectate de oprirea CET SUD, sectorul 2 este cel mai afectat, pentru ca nu exista capacitatea de acoperire a consumatorilor din aceasta zona. Ambele centrale sunt situate la distante mari fata de Sectorul 2 si, in acest sens s-a dispus oprirea unui numar de 75 de puncte termice. In cazul in care nu s-ar fi luat aceasta decizie, pe teava de apa calda, cetatenii ar fi primit apa rece", potrivit unui comunicat RADET.
 

"Sunt peste doua luni de cand anuntam public care vor fi efectele luarii de catre ELCEN a deciziei de impunere a popririi de 100% pe conturile regiei. Acest lucru a dus la imposibilitatea efectuarii lucrarilor de reparatii si revizii anuale a retelelor administrate de regia autonom", a declarat directorul directiei Producere si Exploatare RADET, Virgil Untea.

"Ne cerem scuze consumatorilor din zonele afectate pentru disconfortul creat si ii asiguram ca RADET face eforturi sustinute pentru reluarea imediata a furnizarii apei calde catre bucuresteni. Semnalam ca aceasta situatie se poate repeta oricand si in alte zone ale Bucurestiului", a mai spus Virgil Untea.



UPDATE 1: Reprezentantii ELCEN spun ca asigura furnizarea agentului termic in conditii normale si nu este vina lor pentru ca bucurestenii au ramas fara apa calda

"Oprirea celor 75 de puncte termice ale RADET Bucuresti din sectorul 2 al Capitalei a fost una voluntara, fara sa existe o avarie in sistem care sa determine acest lucru. Asa cum ELCEN a mai anuntat si subliniat, in nenumarate randuri, avem capacitatea sa asiguram orice  comanda  a  RADET,  in  parametrii  comandati  de  regie  (temperatura,  debit  si presiune).  Precum am mai mentionat si-n comunicarile anterioare, revizia centralei Bucuresti Sud face parte din programul anual de revizii, program stabilit de comun acord cu RADET, inca din luna ianuarie a acestui an si gandit astfel incat consumatorii din Capitala sa nu fie afectati si sa nu existe intreruperi ale furnizarii apei calde. Desi centrala Bucuresti Sud (CET Sud), centrala apartinand ELCEN, a fost oprita pentru revizie,  transferul  catre  CET  Progresu  nu  are  de  ce  sa  afecteze   locuitorii  bucuresteni racordati la sistemul centralizat de incalzire, deoarece Bucure sti Progresu are capacitatea de a asigura apa calda pentru populatia sectoarelor 2, 3 si 4 din Capitala. Starea de degradare  a  retelelor  de  distributie  ale  RADET  Bucuresti  nu  este  culpa  ELCEN  si  ne delimitam de orice acuzatii facute de reprezentantii regiei in acest sens", se arata intr-un comunicat ELCEN.

ELCEN considera ca aceasta este o incercare de a pune presiune pe Consiliul  de  Administratie  al  ELCEN  pentru  ridicarea  popririi  de  pe  conturile  RADET.


UPDATE 2
Primarul general ales al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat ca doua cartiere mari din Bucuresti au ramas fara apa calda din cauza ca doua CET-uri mari au fost inchise pentru revizie in acelasi timp, respectiv CET Sud si CET Grozavesti. Aceasta a cerut ELCEN sa faca revizia la un singur CET si sa ridice poprirea de pe conturile RADET astfel incat regia sa poata face reparatiile necesare la retea.

Datorii RADET

RADET este pragul falimentului, din cauza datoriilor uriase catre ELECN, producatorul de energie termic (circa 3,2 miliarde lei), a pierderilor uriase pe retea si a managementului defectuos.

Cu conturile blocate in proportie de 100% timp de mai multe luni in ultimul an, pentru plata datoriilor catre ELCEN pentru care exista titlu executoriu, RADET nu a putut face nici macar lucrarile urgente de reparatie. Asa se faca ca iarna trecuta au ramas fara caldura si apa calda timp de mai multe zile cartierele Militari, Rahova, Aviatiei.

In 2013, Guvernul a aprobat prin memorandum fuziunea RADET cu ELCEN, pentru stingerea datoriilor, insa acest lucru nu s-a concretizat. Regia are nevoie urgent de reforma pentru evitarea colapsului.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7912 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Fara apa calda! (Joi, 9 iunie 2016, 12:30)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Asta-i inceputul! Gabi Firea va rezolva, va plimbati toata ziua cu RATB-ul, si o sa fie cald si bine, iar de spalat la Baia Grivita!
  • +15 (15 voturi)    
    O noua ocazie pentru Tzatza Firea! (Joi, 9 iunie 2016, 12:33)

    Martinezu [utilizator]

    Toata apa calda si caldura, dar si aerul conditionat vor fi de acum gratuite pentru Bucuresteni.
    Cazanele romanesti sunt foarte apreciate de firme din strainatate si vom face export. Astfel vor fi bani pentru toate cele de mai sus.
    Asta la nivel de capitala. Dragnea va avea grija sa extinda programul pe intreaga tara.
  • +9 (11 voturi)    
    si eu... (Joi, 9 iunie 2016, 12:35)

    Gicu2 [utilizator]

    ....ce vina am ma NESIMTITILOR???

    platesc totul la timp, lunar, conform graficului. in schimb voi opriti apa calda si va cereti scuze pentru...disconfort.
    o sa mi incalzeasca apa scuzele voastre? sau vreti s o puneti pe fuie mirea sa se aseze pe cazane, doar doar...
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca ai posibilitatea (Joi, 9 iunie 2016, 15:54)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

      Sa dai compania in judecata si sa ceri penalizari pentru fiecare zi fara apa calda.
  • +12 (12 voturi)    
    lasa (Joi, 9 iunie 2016, 12:36)

    Adrian_1234 [utilizator]

    ca o sa aveti RATB gratuit
    o sa va luati un autobuz si va incalziti acolo
    iar de spalat la iesire can ploua
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 9 iunie 2016, 18:23)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Cine crezi ca o sa mai aiba curaj sa se urce in RATB? Multi nu se spala nici cand e apa calda, daramite acum :) abia asteptau o scuza...
  • +9 (11 voturi)    
    Hehehe (Joi, 9 iunie 2016, 12:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Probabil angajații RADET au concluzionat că concertul Maroon 5 este mai important decât toate aceste probleme.
    • +5 (5 voturi)    
      Si mai important (Joi, 9 iunie 2016, 14:08)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in week-end Bucurestiul va fi pustiu dupa ce toti angajatii RADET vor pleca in teambuilding.
  • +10 (10 voturi)    
    Firea - testul 1 (Joi, 9 iunie 2016, 12:43)

    mbog [utilizator]

    Dna Firea face transportul gratis, ca parcul de autobuze si tramvaie e deja reinnoit si situatia cu Radet e deja rezolvata.
  • +7 (9 voturi)    
    RADET minte și fură bucureștenii. (Joi, 9 iunie 2016, 12:50)

    asavreau [utilizator]

    Este vară și în fiecare vară e fac reviziile,dar RADET acum află .CET Sud în revizie,dar rețeaua RADET ar trebui să asigure alimentarea consumatorilor pe circuitele primare,din celelalte centrale.Mint când spun că din cauza popririi ELCEN nu pot.Au doar de manevrat niște robineți.Vor să sperie ELCEN amenintându-i cu revolta bucureștenilor,dar bucureștenii trebuie să le dea o chelfăneală celor de la RADET .
    • +1 (1 vot)    
      ratatii.......... (Joi, 9 iunie 2016, 15:17)

      ricky82 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Se pare ca avem si un angajat ELCEN pe aici care se revolta :)) :)), oricum sunteti niste ratati. Stai cuminte ca de ridicat poprirea tot o vor ridica. Dar ce spuneti de neregulile care le-au gasit cei de la DNA la ELCEN?....Asta vad ca nu se spune nicaieri. In orice caz cu totii sunteti niste furaciosi si problema voastra este ca nu prea mai aveti de unde, care cum a venit a furat cate ceva si acum s-a cam ajuns la fundul sacului si cine ar putea sa sufere din aceasta cauza?.... Fraieriiii adica noi populatia care tot din banii nostrii traiti, daca nu eram noi voi nu mai aveati de unde sa furati.
  • +5 (5 voturi)    
    Aha (Joi, 9 iunie 2016, 12:50)

    mache [utilizator]

    ... deci d'aia nici in Stefan cel Mare (zona circului) nu mai e apa calda...

    Zic sa le multumim...
  • +11 (13 voturi)    
    Pandele forever (Joi, 9 iunie 2016, 13:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Asezati-va linistiti. Clanul Pandele e la butoane. Nu numai ca Elcen si Radet vor avea toate finantarile necesare pentru plata datoriilor si dezvoltare/modernizare dar din aceasta toamna apa calda si caldura sunt GRATIS.
    RATB-ul va fi free of charge pentru toata lumea si, incepind din acest an, bautura si femeile vor fi MOKA, dar doar pentru pensionari.
    • +2 (2 voturi)    
      moka (Joi, 9 iunie 2016, 16:12)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      vor fi bautura pentru sugari si femeile pt octogenari :). se pot adauga: concediile pe Luna si colonizarile pe Marte. totul moka din partea psd.
  • +8 (8 voturi)    
    Tovarasa Firea.. ai legatura..... (Joi, 9 iunie 2016, 13:06)

    strelka [utilizator]

    La "munca cu gura" e prima, hai sa vedem ce poate sa FACA tovarasa primar, ca la vandut gogosi pensionarilor antenisti e prima.
  • +9 (9 voturi)    
    Firea este tipul de femeie (Joi, 9 iunie 2016, 13:17)

    nellino [utilizator]

    la care te gandesti atunci cand faci dus cu apa rece la 7 dimineata...
  • +9 (9 voturi)    
    Capitala europeana (Joi, 9 iunie 2016, 13:23)

    micul_licurici [utilizator]

    In capitala tarii nu poti sa faci un simplu dus... ai de capu' meu...
  • +9 (11 voturi)    
    RADET: cei mai prosti dintre prosti (Joi, 9 iunie 2016, 13:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si un politruc a avut tupeul sa spuna acum cateva saptamani ca bucurestenii ar trebui sa ramana racordati la RADET fiindca e mai ieftin, iar cei cu centrale de apartament sa fie taxati.... bai dobitocilor!
  • +4 (4 voturi)    
    centrale de apartament (Joi, 9 iunie 2016, 13:52)

    bluuuz [utilizator]

    In Sibiu sunt instalate centrale de apartament de 10-15 ani, centralele de cartier disparand complet. Ar fi fost mai eficiente cele de scara, dar macar nu sunt platite pierderi imense in reteaua de distributie.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai si? (Joi, 9 iunie 2016, 14:04)

    intruderul [utilizator]

    Nu se gaseste vreun ong sa faca vreo petitie online? Hai,ca urmaresc cu atentie situatia ;))
  • +4 (4 voturi)    
    Vreau RATB gratuit! (Joi, 9 iunie 2016, 14:05)

    neagoe [utilizator]

    Fireo, cand bagi subventia la RATB?
  • +10 (10 voturi)    
    Propun sa nu se mai numeasca Bucuresti (Joi, 9 iunie 2016, 14:29)

    neagoe [utilizator]

    Bucurestiul si Voluntariul au fuzionat de facto. Acum ar trebui redenumit: Pandelesti!
    • 0 (0 voturi)    
      cu b (Joi, 9 iunie 2016, 16:14)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      nu cu d
    • 0 (0 voturi)    
      Pandele-Ville (Joi, 9 iunie 2016, 16:22)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Pandele-Ville.
      La ville de Pandelles
  • -2 (6 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 9 iunie 2016, 14:50)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    Super fain cand vad atatia ofticati care posteaza aici impotriva lui Firea
    Sa fiu in locul ei, v-asi taia si dreptul la aer... asa, la misto, ca meritati
    Mars la munca
    • 0 (0 voturi)    
      norocul nostru ... (Joi, 9 iunie 2016, 16:48)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      .... ca nu toti agramatii ajung primari, ci doar aia blonzi si vivipara; ti-asi taia dreptul de-a comenta, dar ce ne facem cu DREPTUL de-ati dovedi IQ-ul sub limita legala ?
    • 0 (0 voturi)    
      am uitat ... (Joi, 9 iunie 2016, 16:49)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      ... sa scriu "asi" cum trebuie, sa inteleaga si istetimea ta - "ASI" !