Politia locala sector 6 amendeaza posesorii de caini care nu strang excrementele lasate de animale pe domeniul public

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 15:51 Actualitate | Administratie Locala

Caine la plimbare
Foto: Primaria sector 6
Politia Locala Sector 6 a aplicat in luna aprilie 17 amenzi posesorilor animalelor de companie care, in timpul plimbarilor pe domeniul public, n-au detinut asupra lor materialele necesare (faras, matura, punga) pentru curatarea dejectiilor provenite de la acestea. Amenzile sunt cuprinse intre 200 lei si 500 lei.

In total, in luna aprilie, Politia locala sector 6 a aplicat 154 de sanctiuni contraventionale persoanelor care nu au intretinut curatenia si igiena in spatiile de locuit, spatiile de desfasurare a activitatii, curti si spatii verzi din jurul blocurilor. Valoarea acestora a fost de 33.400 lei.

"Conform prevederilor Hotararii Consiliului General al Municipiului Bucuresti nr. 120/2010 privind Normele de salubrizare si igienizare ale Municipiului Bucuresti, nerespectarea conditiilor mentionate constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 3.000 lei pentru persoane juridice si de la 200 lei la 1.000 lei pentru persoane fizice", se arata intr-un comunicat de presa al Primariei sector 6.


Citeste mai multe despre   









3330 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 4 mai 2016, 15:54)

    sachei [utilizator]

    m-as bucura sa intram si noi in normalitate
    • -3 (11 voturi)    
      normalitate? (Miercuri, 4 mai 2016, 16:22)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Normalitate e la Cluj unde esti amendat daca nu cureti dejectiile, dar sa fii obligat sa ai matura si faras asta e deja abuz.
  • +12 (16 voturi)    
    good! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:55)

    boogiewoogie [utilizator]

    si sa se asigure ca nici animale fara stapan nu mai sunt prin zolene "supravegheate"
  • +15 (21 voturi)    
    Toate spatiile verzi= WC-ul animalelor de comapani (Miercuri, 4 mai 2016, 15:55)

    rov [utilizator]

    Daca la bloc nu platesc nimic, desi liftul si casa scarii sunt mereu agasate, macar la primarie sa plateasca pentru spatiile verzi distruse zi de zi.
    De ce sa impartim costurile cu ei ?!?
    • +8 (10 voturi)    
      asa este, (Miercuri, 4 mai 2016, 16:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui rov

      spatiile verzi sunt WC-uri pt animalele de companie.
      Eram cu baietelul meu, il plimbam cu caruciorul pe langa bloc. Din greseala am calcat cu o roata intr-un rahat de caine, ai am murdarit roata. Langa alee este o pajiste neingradita (poate intra oricine) plica cu iarba. Am facut greseala sa intru acolo cu caruciorcul, in ideea ca iarba va sterge rahatul de pe roata. Urmarea? M-am inselat amarnic, am iesit cu toate cele 4 roti murdare de rahat, plus adidasii mei murdari si ei. In graba nu mi-am dat seama ca pajistea era plina de excremente de caine....dar plina. Nu faceai un pas fara sa calci in ceva.
      Inutil sa spun ce circ a facut nevasta-mea cand am ajuns acasa, a trebuit sa ma duc cu caruciorul la o spalatorie de masini, sa ii spal rotile cu spuma.
  • +2 (8 voturi)    
    Politia Locala Sector 6 (Miercuri, 4 mai 2016, 16:23)

    Angeliu [utilizator]

    Eu de 3 ani de zile am sesizat Politia Locala din Sectorul 6 despre DITAMAI stana de oi ce se plimba nestingherita printre case si blocuri. Sunt peste 100 de oi si capre plus ditamai saivanul plus cainii de paza. Politia Locala 6 ce face? Isi incordeaza muschii cu "posesorii animalelor de companie" !

    Asta e tara in care traim. Scapa cine poate !
    • +3 (3 voturi)    
      Cumva au zis ca nu e de (in)competenta lor ? (Miercuri, 4 mai 2016, 16:39)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Angeliu

      eu am experienta cu astfel de raspunsuri de la politisti dupa apeluri la 112...
      • +3 (3 voturi)    
        CONTINUARE (Miercuri, 4 mai 2016, 18:00)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        Înafară de fecalele canine SÎNT SAU NU capabili să:
        - supravegheze ”liniștea și ordinea publică” (adică să apostrofeze/pedepsească pe cei ce zbiară în plină stradă ca la oi, scuipă semințe, aruncă pe jos guma de mestecat, etc.)
        - ia apărarea cuiva agresat
        - transmită către poliția rutieră cazurile de parcare nesimțită
        - ... (completați singuri)

        NU ! Dacă cumva li se va cere așa ceva vor da imediat cu ”cașcheta” de pămînt, intrînd în grevă sau demisionînd.

        Fiindcă EI, prin șefii lor, sînt milițienii de ieri (chiar dacă nu-s conștienți de asta).
  • +2 (2 voturi)    
    Lege/conditii/procedura verificare (Miercuri, 4 mai 2016, 17:42)

    AndraOprescu [anonim]

    Subiectul e interesant, dar stirea rateaza esentialul.

    Eu am am caine si strang dupa el. Am pungi la mine, dar mi se pare absurd sa umblu cu farasul si matura in geanta! Ce verifica politia?! Trebuie sa am matura??

    "Conform prevederilor Hotararii Consiliului General al Municipiului Bucuresti nr. 120/2010 privind Normele de salubrizare si igienizare ale Municipiului Bucuresti, nerespectarea conditiilor mentionate..."

    Care sunt conditiile mentionate? !
    • +1 (1 vot)    
      Conform prevederilor Hotararii Consiliului General (Miercuri, 4 mai 2016, 19:04)

      Zauan [anonim] i-a raspuns lui AndraOprescu

      Uite aici:

      http://www.politia6.ro/in-atentia-posesorilor-de-animale/
      • 0 (0 voturi)    
        legi facute de handicapati mintal si de hoti (Joi, 5 mai 2016, 8:40)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

        daca asta votam...piedone, vanghelie, samd.
        Si de asta nu se pot aplica,ca-s proaste, astfel calcam zi de zi in rahati.
    • +1 (3 voturi)    
      O lege (Miercuri, 4 mai 2016, 19:39)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui AndraOprescu

      O lege stupida creata tot de niste stupizi! Numai in Romania orice retard poate sa emita legi, i.e. primaria sectorului 6:
      http://www.politia6.ro/in-atentia-posesorilor-de-animale/

      Din ciclul retardati cu putere a fi izvor de legi, Boc primarul Clujului care a emis o lege ca daca iti strigi cainele in parc iei amenda.

      Total de acord, sa nu lasi mizerie in urma ta indiferent din ce cauza: caine, copil, pofta de bere, chef de seminte, etc, dar sa iei amenda pt incalcarea normelor de igiena pt ca nu ai punga la tine e stupid ! Pana in acel moment, nici eu nici cainele nu am murdarit nimic, pt ce sa imi dai amenda ? E ca si cum ai lua amenda ca ai condus beat doar pt ca ai permis de conducere, desi masina ai lasat-o acasa si iei amenda in centrul orasului.

      Tara de cacao !
  • +2 (4 voturi)    
    trebuie dezvoltat subiectul! (Miercuri, 4 mai 2016, 19:12)

    ampersand [utilizator]

    Cei de la "cutu-cutu" si "trei labute" fie sa curete dupa maidanezi, fie sa fie amendati pentru fiecare exemplar indisciplinat.