Solutia pentru haosul de la Aeroportul Otopeni: Guvernul a modificat Legea taximetriei si a eliminat restrictia privind volumul portbagajului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 27 aprilie 2016, 15:38 Actualitate | Administratie Locala

Taxi
Foto: Photoxpress.com
Guvernul a modificat Legea Taximetriei (Legea 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, cu modificarile si completarile ulterioare) in sensul eliminarii restrictiei privind volumul spatiului destinat pentru transportul bagajelor (portbagajul) in cazul taxiurilor care au acces in locurile de asteptare ale aeroporturilor, potrivit unui comunicat emis de Guvern. Masura are scopul sa elimine blocajele existente in activitatea de transport in regim de taxi de la Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti.

Restrictia privind potrbagajul a intrat in vigoare de la 1 aprilie si doar  500 de taximetristi indeplineau toate conditiile pentru a-si desfasura activitatea la Aeroportul Henri Coanda, ceea ce a dus la un blocaj. Pentru a lua un taxi de la aeroport, clientii asteptau si 30-40 de minute.

"Astfel, potrivit noilor reglementari, in locurile de asteptare ale aeroporturilor din raza teritoriala a municipiului Bucuresti si a judetului Ilfov au acces taxiurile care detin autorizatii emise de autoritatile de autorizare din aceste unitati administrativ-teritoriale. Amintim faptul ca legislatia acum in vigoare stipuleaza ca in locurile de asteptare special amenajate de aeroporturi ¬au acces numai taxiurile care detin autorizatii taxi emise de autoritatile de autorizare din municipiul Bucuresti si judetul Ilfov si au volumul spatiului destinat pentru transportul bagajelor de cel putin 500 de litri¬.  Eliminarea restrictiei privind volumul spatiului destinat pentru transportul bagajelor in cazul taxiurilor care au acces in locurile de asteptare ale aeroporturilor s-a decis printr-o Ordonanta de Urgenta adoptata astazi de Guvern, act normativ care modifica Legea 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, cu modificarile si completarile ulterioare", potrivit comunicatului emis de Guvernul Romaniei.

In plus, dupa evenimentele din luna martie 2016 care au avut loc pe aeroportul din Bruxelles, pentru imbunatatirea masurilor de securitate si dupa consultari cu autoritatile cu atributii in domeniu, a reiesit necesitarea implementarii unui pachet de masuri suplimentare pe Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti. Una dintre aceste masuri se refera la emiterea unor permise de acces in zona de preluare a pasagerilor de la aeroport pentru taximetristi si autoturismele utilizate de acestia in activitatea de taxi.

Incepand de la 1 aprilie a intrat in vigoare un nou regulament de acces al taxiurilor in Aeroportul Henri Coanda din Otopeni, una dintre reglementari fiind aceea ca taxiurile cu portbagaj mai mic de 500 de litri nu au acces. Soferii de taxi acuza ca regelementarea afecteaza marea majoritatea a taxiurilor din Capitala care functioneaza pe GPL, cu rezervorul montat in portabagj.

Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti a anuntat regulamentul Aeroportului din luna iunie 2015. Termenul de 1 aprilie 2016 a fost stabilit la solicitarea companiilor de taximetrie. Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti a informat, inca din luna iunie 2015, societatile care detin terminalele pentru comenzi taxi in Aeroportul Henri Coanda, cu privire la aplicarea acestor masuri referitoare la desfasurarea legala a activitatii de taximetrie la aeroport, relateaza sursa amintita.

Dincolo de Noul regulament al Aeroportului, restrictia privind volumul portbagajului este stipulata in Legea Taximetriei inca din 2010.

La inceputul lunii aprilie, doar  500 de taximetristi indeplineau toate conditiile pentru a-si desfasura activitatea la Aeroportul Henri Coanda, ceea ce a dus la un blocaj, pentru a lua un taxi de la aeroport clientii asteptau si 30 -40 de minute.










4370 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Facem o lege (Miercuri, 27 aprilie 2016, 15:56)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si apoi o anulam. Super tare job!
    • -4 (6 voturi)    
      tot degeaba (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      "solutia" care nu e solutie. comanzi un taxi, descoperi ca nu ai loc sa pui bagajele.. ce faci? lasi un copil in aeroport ca sa iei in locul lui geamantanul pe locul din spate? comanzi 2 taxiuri?..
      • +1 (1 vot)    
        Daca bagajul e rigid nu incape langa butelie. (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:33)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Dar copilul incape, si are si bagajul loc pe locul eliberat pe bancheta din spate.
        :)
      • 0 (2 voturi)    
        specifici in comanda (Miercuri, 27 aprilie 2016, 19:14)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ca ai nevoie de masina cu portbagaj mare.
        Pentru cativa care vin cu casa dupa ei nu putea nimeni sa isi cheme un taxi.
        • 0 (0 voturi)    
          da, dar (Miercuri, 27 aprilie 2016, 20:54)

          verdeata [utilizator] i-a raspuns lui edx

          trebuie să mai și gândești. După cum vedeți, nu este cazul și așa ajungem la legi tembele care favorizează mafioții și infractorii precum cel care a omorât-o pe japoneză
        • +2 (2 voturi)    
          greu cu civilizatia asta.. (Miercuri, 27 aprilie 2016, 21:29)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui edx

          sa inteleg ca problema era legea? cum si-au permis sa ceara taxi-uri cu portbagaj.. ei nu stiau ca la romani merge si o carutza?..
  • -2 (6 voturi)    
    Deci (Miercuri, 27 aprilie 2016, 16:52)

    Adri4n [utilizator]

    taximeTRISTII care nu s-au sinchisit sa respecte o lege (desi au avut mult timp la dispozitie) au castigat razboiul.
    Fain stat avem.
  • +2 (6 voturi)    
    eu am stat la aeroport si mai mult de (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:03)

    bancher [utilizator]

    30-40 min dupa un taxi, si asta era inainte sa intre in vigoare legea cu portbagajul mai mare de 500litri. Am dat comanda de le aparat la taxi Meridian, a fost emis biletul ca vine in 12 min, dar nu a aparut nici dupa 20 min. Am sunat la dispecerat taxi Meridian, doamna de acolo mi-a zis ca nu l-a lasat politia sa intre in aeroport la un control de rutina (de parca era vina mea ca el avea probleme la masina). Asa ca am cerut alt taxi, m-a asigurat ca vine in 10 min, dar nu a venit nici asta nici dupa 25 min. Am sunat iar la dispecerat, si d-na de acolo mi-a spus ca nu stie ce probleme are si asta de nu mai vine, dar daca nu-mi convine situatia sa ma duc a doua zi sa fac reclamatie la patron.
    Nu am facut reclamatie, am luat un Speed, dar de atunci nu ma mai urc in Meridian (am stat in total 50 min dupa o masina, care nu a venit).
    • +2 (4 voturi)    
      o reclamatie la ANPC (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:29)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ar fi fost binevenita. Poate cu putin noroc le trageau si aia o amenda sa ii usture mai tare decat pierderea unui client.
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:10)

    B.Dan [utilizator]

    In mod normal nici nu ar trebui sa primeasca licenta taxiurile care nu au spatiu in portbagaj pentru bagaje. E absurd! Daca am 2 trollere trebuie sa specific cand fac comanda, ca altfel ma trezesc ca fac lego prin portbagajul taxiului sau stau cu bagajul in brate pana la aeroport. Exista solutii la butelia de GPS astfel incat sa ia locul rotii de rezerva si astfel spatiul din portbagaj nu este afectat. Dar deh... maimutoii de taximetristi nu prea sunt interesati de confortul pasagerilor. Dar tinand cont ca 80% dintre taxiuri troncane din toate incheieturile, sunt mai imputite decat RATB-ul si miros ingrozitor, asta cu bagajele este printre ultimele probleme...
    • +1 (1 vot)    
      sa zici mersi daca le merg franele. (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:31)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Ca am vazut ca mai toate au probleme la semnalizatoare.
  • -1 (1 vot)    
    Bagajele? (Miercuri, 27 aprilie 2016, 17:33)

    mimo [utilizator]

    Deci, cind ajung cu o companie serioasa (gen BA, Lufthansa etc) cu 2 bagaje de cala si unul de bord, fiecare, trag biletul la o Dacie Logan cu GPL in care incap numai jumate. Nu pot lua taxiul urmator ca strica 'coada'. Trebuie sa merg iar in aeroport sa trag alt bilet? Iar daca urmatorul taxi e la fel, distractia continua!

    Unde e transportul in comun?

    Autobuz, tren, metro?

    Ca dupa miezul noptii cind ajung majoritatea curselor din Europa, nu mai merge nimic - ramii la hotia taximetristilor!

    Tigania de la Otopeni continua!
  • +1 (1 vot)    
    uber (Miercuri, 27 aprilie 2016, 19:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    alles...