Cetatenii din cartierul Floreasca ies sambata in strada si cer autoritatilor Salvarea Parcului Verdi si stoparea construirii a a patru turnuri langa hala Ford

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2016, 10:15 Actualitate | Administratie Locala

Proiect Hala Ford
Foto: Hotnews
Grupul de Initiativa Civica Floreasca organizeaza la 2 aprilie un mars de protest ce are ca scop sensibilizarea autoritatilor publice cu privire la dezvoltarea urbana haotica din cartierul bucurestean Floreasca, potrivit unui comunicat emis de acestia. Evenimentul va avea loc intre orele 11 si 13 si se va derula pe traseul Parcul Verdi (punct de intalnire Str. Verdi colt cu Bv. Barbu Vacarescu) - Str. Chopin - Str. Garibaldi - Str. Bizet - Str. Ghita Padureanu - Calea Floreasca - Lacul Floreasca - Halele Ford/Automatica.


Organizatorii marsului cer autoritatilor:
    
- Salvarea identitatii cartierului Floreasca.
- Stoparea dezvoltarii urbane necontrolate din ultimii ani.
-  Salvarea Parcului Verdi (retrocedat).
- Oprirea proiectului care prevede construirea a patru turnuri langa hala Ford.



In plus, cetatenii reproseaza Primariei Capitalei si primariilor de sector absenta unei consultari publice reale legate de constructiile preconizate sau deja ridicate in perimetrul cartierului.

"In ultimii cinci ani, zona din nordul cartierului Floreasca a cunoscut o dezvoltare exploziva. Aceasta a generat probleme majore de trafic si de mediu in cartier si in zona. Administratia locala nu a realizat nici un demers important de solutionare a problemei - locuitorii suporta deja consecintele nefaste ale dezvoltarii necontrolate (poluare crescuta, infrastructura insuficienta, grad de comfort urban scazut). Odata cu realizarea constructiilor propuse in Calea Floreasca, nr.159-165 (4 blocuri turn de 105 m si 75 m in imediata vecinatate a Halelor Ford - monument istoric de clasa A), precum si a altor blocuri in Parcul Verdi si in zona Lacului Floreasca, traficul (cu o medie de 1.500 masini pe zi la ora actuala), va creste in continuare, punand in pericol inclusiv accesul rapid catre cel mai mare centru de urgente medicale din Romania, Spitalul Floreasca. La fel si impactul negativ asupra mediului, asupra infrasctructurii deja insuficiente si, in final, a calitatii vietii locuitorilor, actuali proprietari, dar si chiriasi, din cartierul Floreasca si zonele invecinate", se arata intr-un comunicat al grupului de initiativa.

De asemenea, cu aceasta ocazie va continua strangerea de semnaturi pentru cele doua petitii initiate de Grupul de Initiativa Civica Floreasca, "Verde de Verdi", respectiv "Salvati Halele Ford".










7896 vizualizari
  • -3 (9 voturi)    
    Liste (Miercuri, 30 martie 2016, 10:42)

    Trojan.H [utilizator]

    Participarea se va face numai pe baza unei invitatii. Invitatiile au fost trimise doar votantilor usl-mafia.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 martie 2016, 11:55)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu mai bate campii. USL-mafia sunt cei care au dat autorizatiile.
  • +10 (10 voturi)    
    La fel au facut si la Bdul Unirii (Miercuri, 30 martie 2016, 11:06)

    liviul2006 [utilizator]

    si primarul Oprescu si Sava (ori e corupt, ori e nesimtit, desi pare timid) si consilierii si arhitectul general, toate consultarile au fost mai mult de forma. La ultima sedinta din decembrie au minitit ca se anuleaza PUZ-ul si ca 5 ani se suspenda, apoi intr-o vineri de ianurie pe repede inainte au anuntat ca marti e sedinta (probabil ilegala) si au aprobat tot. Nici vorba de anuntat locatarii zonelor, consultarea populatie etc...

    Cum de nu intra DNA si in Primaria Generala ? Doar Oprescu si un consilier sunt acolo corupti ?

    Mereu se fac de ras cand sunt intrebati de reporteri si efectiv habar nu au despre ce voteaza, asa ca ori sunt corupti ori cu IQ redus...

    Hai Nicusoare ! ;)
  • -3 (5 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 30 martie 2016, 13:16)

    usano1 [utilizator]

    alegem sa ramanem cu cladirile de la Automatica (si Ford vad, din 1900 toamna) sau punem ceva nou pt copiii nostri, in pas cu epoca? cu grija si pt mediu si trafic se intelege
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 martie 2016, 15:36)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui usano1

      Nu. Nu punem nimic, pentru ca nu avem nevoie.
      Aceast cartier era unul dintre putinele cu spatii verzi intre blocuri si parc. Cam pe toate zonele dintre blocuri au aparut cladiri noi, iar acum vor si parcul. In plus mai vor si cladiri de birouri care vor mari traficul in zona si vor aglomera parcarile din zona.
      E dreptul locatarilor de a-si apara zona si modul de viata. Daca vreti neaparat birouri, faceti pe camp, nu distrugeti cartierul.
      • 0 (0 voturi)    
        Cartierul Floreasca (Miercuri, 30 martie 2016, 23:45)

        leu romanesc [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Atunci cind au construit vile, care mai de care mai nepotrivite, fara garaje adecvate, cu acces deficitar, n-a mai tipat nimeni ca darima case specifice cartierului peste noapte???!!
        Veniti cu propuneri, stimati protestatari.

        Daca Parcul Verdi trebuie sa ramina parc si in opinia mea, pt. ca este un petec de verdeata unde nu are sens urbanistic sa se constuiasca nimic, pt. fosta Automatica/Halele Ford trebuie gasita o solutie.

        Aceasta cladire este un anacronism care nu se justifica intr-o zona 100% rezidentiala. Acolo se justifica construirea de case - town homes, duplexuri, sau blocuri in stilul deja existent in zona in proportie de 95% (singura exceptie este cea a blocurilor turn de la "Groapa/Patinoar"). Adica blocuri de doua pina la patru etaje nu mai mult, inconjurate de spatii verzi care sa se imbine cu cele existente in cartier - parcul Floreasca, parcul Verdi, parcul Patinoar, sasmd.

        In felul acesta ar creste valoarea de piata a locuintelor si intregului cartier pe piata imobiliara. Ar rezolva problema acelui spatiu intr-un mod elegant din toate punctele de vedere - dezvoltare si specific al cartierului.
  • 0 (2 voturi)    
    Draga Hotnews, (Miercuri, 30 martie 2016, 18:12)

    rutger [utilizator]

    Din poza se vad doar 3 turnuri noi, ca unul exista deja facut mai in toamna sec.XX (fosta Centrala Industriala de Automatizari = CIA de RO, nu de USA !!). Plus ca zona din jurul fostei fabrici e o platforma de betoane improprie pentru bioagricultura peisagistica !! Iar fostii tovarasi, actuali pensionari de Partid, locatari de cartier Floreasca, s-o lase mai moale cu poluarea si traficul, ca astea se fac lateral blocurilor proiectate dupa norme URSS prin anii '50 ! Iar din poza cred ca nici FORD n-ar zice nu ! Iar noii locatari de viloaie din zona sa se bucure ca le creste valoarea de piata !
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 30 martie 2016, 19:32)

    rutger [utilizator]

    celor care au retrocedat Parcul Verdi, un mic paradis verde FARA alei, doar cu iarba, flori spontane si copaci si loc de intalnire pentru caini cu stapini, sa mai socializeze si unii si altii !
    VREM PARCUL VERDI INAPOI !!