Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat 10 milioane lei pentru biserici. Doua milioane lei merg la Catedrala Mantuirii Neamului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 29 februarie 2016, 17:58 Actualitate | Administratie Locala

Catedrala Mantuirii Neamului - macheta
Foto: Patriarhia Romana
Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat din bugetul pe anul 2016  circa 10 milioane de lei pentru biserici. Doua milioane lei merg pentru Catedrala Mantuirii Neamului, iar restul sumei se imparte intre mai multe biserici care au nevoie de lucrari de modernizare/consolidare/constructie.

Printre bisericile care primesc bani de la municipalitate se numara:

  • Biserica Ilie Gorgani - 150.000 lei
  • Biserica Sf. Gheorghe Nou - 200.000 lei
  • Biserica Dobroteasa - 100.000 lei
  • Biserica Chiajna Giulesti - 200.000 lei
  • Biserica Amzei 100.000 lei
  • Biserica Bulgara 100.000 lei
  • Biserica Rusa - 100.000 lei
  • Biserica Caramidarii de jos - 100.000 lei
  • Biserica Radu Voda - 300.000 lei
  • Biserica SF.Anton - Curtea Veche - 100.000 lei
  • Biserica Plumbuita - 200.000 lei
  • Biserica Ovidenia -100.000 lei
  • Biserica Victor Daimaca - 100.000 lei

Amendamentul prin care s-au dat bani la biserici a fost propus de consilierul Richard Radu (PNL). CGMB a aprobat luni bugetul Primariei Capitalei pe anul 2016 in valoare de 4 miliarde lei.

In 2015, Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat pentru biserici circa 9 milioane lei dintre care 430.000 lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului. 













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4839 vizualizari
  • +29 (47 voturi)    
    Auzi? (Luni, 29 februarie 2016, 18:06)

    B.Dan [utilizator]

    Dar cladirile cu bulina din centru capitalei n-au nevoie de consolidari?
    • +1 (21 voturi)    
      se ingrijeste Domnul de ele... (Luni, 29 februarie 2016, 19:53)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      .
      • +3 (17 voturi)    
        Criminalii de la consiliul București (Luni, 29 februarie 2016, 21:56)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Oamenii săraci mor de frig și de foame iar ăștia dau bani la biserici. Probabil vor să-i vadă morți ca să se roage popii pemtru ei...Asta e soluția găsită de consiliul Bucureștiului,
        Ar trebui să se spună și ce partid e majoritar la Bucureștiul că tot vi alegerile, Ciuma neagră aliată cu ciuma roșie pecerist-kaghebistă.
    • -2 (16 voturi)    
      Ce va mai place saorma! (Luni, 29 februarie 2016, 23:43)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Cand aprobara consilierii sa faca pietonal din Unirii si sa-l umple de terase n-ati sarit sa ziceti "bagati mai bine banii in Centrul vechi, ca tot terase sint si consolidam si cladiri istorice".
      Lasa... sa dea D-zeu sa avem numai terase in Bucuresti, sa fie burta plina, ca de suflet cine mai are nevoie!?
  • -16 (36 voturi)    
    e un început bun (Luni, 29 februarie 2016, 18:22)

    popescu_dtru [utilizator]

    dar cam modest. Pe viitor, vrem mai mult.

    Semnat: unul din cei 86%
    • +11 (33 voturi)    
      Ce vrei mai mult, pomana? (Luni, 29 februarie 2016, 19:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Mergi la cersit in fata Magaoaiei.
    • +6 (16 voturi)    
      da, e chiar foarte bun... (Luni, 29 februarie 2016, 21:37)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      in timp ce primariile dau bani pt. biserici pt. mobilierul dintr-un spital de pediatrie s-a organizat o pomana publica.
      de ce ? pt. ca copii nu sunt votanti iar slujbasii domnului sunt cei mai buni agenti electorali.
      • -2 (14 voturi)    
        Hamangia for Columbine (Marţi, 1 martie 2016, 0:11)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Poate daca baietii din Columbine dadeau pe la o biserica 12 copii era acum inca in viata si de 2 ori pe atatia scapau fara rani grave.
        O avea si biserica rolu' ei in salvarea vietilor de copii.
  • +14 (36 voturi)    
    niste tarani (not by Dinu Sararu) (Luni, 29 februarie 2016, 18:24)

    safalax [utilizator]

    si nici macar un mercedes?
    frate, unde va treziti.....
  • +16 (40 voturi)    
    bleach (Luni, 29 februarie 2016, 18:24)

    The Great Cornholio [utilizator]

    imi e asa o greata de catedrala prostimii neamului.

    din 2 milioane inseamna ca eu am dat cam 20 de bani.
    SA NU FIE PRIMIT si sa va stea in gat!
  • +11 (33 voturi)    
    Arza-o-ar focul de catedrala! :) (Luni, 29 februarie 2016, 18:39)

    CititorulComentator [utilizator]

    Inntre timp spitalele sunt infecte...
  • +10 (30 voturi)    
    HUOOOO (Luni, 29 februarie 2016, 18:40)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Geme bucurestiul de probleme.. ne trebuie tichie de margaritar.
  • +7 (25 voturi)    
    unde se duc (Luni, 29 februarie 2016, 18:50)

    Manes [utilizator]

    taxele noaste cand se duc.....
    • +5 (9 voturi)    
      Chiar asa, unde se duc? (Marţi, 1 martie 2016, 8:35)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      Stadionul National care sta inchis 243 mil. EUR si nu cred ca fost intrebat vreun bucurestean daca vrea sa dea banii astia, ca nu toti sint microbisti; Pasajul Ciurel cu drumul expres vreo 170 de mil de Eur si e blocat ca podul n-are autorizatie si iarasi n-a fost intrebat nimeni cat e de util. Sa mai continui?
      Or avea poate dreptul si ortodocsii sa primeasca 2 mil. de Ron la cati sint. Macar se umple maidanul de langa Casa Poporului cu ceva si nu da statul toti banii. Nu cred ca aici e problema. E doar praf in ochi sa se devieze atentia de la marile gauri.
  • -14 (34 voturi)    
    Postacule neocomunist (Luni, 29 februarie 2016, 18:52)

    Un cititor [utilizator]

    nu-ți convine in România, cară-te!
    • +4 (24 voturi)    
      nea caisa (Luni, 29 februarie 2016, 19:45)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      cara-te tu in evul mediu. eu vreau o tara normala in care sa se poata trai decent. ortodocsii stiu una si buna, nu gandesti ca ei, esti comunist.
      dar despre legaturile bisericii ortodoxe cu regimul comunist te-ai documentat?
      • -3 (19 voturi)    
        iliescuveniamin@gmail.com (Luni, 29 februarie 2016, 21:53)

        Veniamin [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Dar te poti cara tu din tara asta, acolo unde este pe sufletul tau. Ca nu imi schimb eu mentalitatea ca sa fac o tara pe placul unui lache care nu stie cum trebuie sa fie cu adevarat aceasta tara. Cand iti vei da seama cu adevarat cum trebuie sa fie lucrurile in aceasta tara amarata, atunci ai dreptul la opinie publica.
        • -4 (8 voturi)    
          Ne-am dat seama destui cum trebuie (Luni, 29 februarie 2016, 22:52)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Veniamin

          sa fie, de aia am plecat si am cautat alta tara.
        • -1 (11 voturi)    
          pentru Veniamin (Luni, 29 februarie 2016, 23:19)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Veniamin

          Respect Biserica Ortodoxa. Am rude , ortodocsi inflacarati, membrii in consiliul parohial.
          Dar cred ca biserica ortodoxa p[oate construi acea catedrala cu bani proprii. Nu e nevoie sa se compromita furand bani de la catatenii capitalei prin intermediul Primariei Capitalei !
        • -5 (7 voturi)    
          mandrie (Luni, 29 februarie 2016, 23:45)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Veniamin

          nu isi schimba mentalitatea primitiva
      • +3 (11 voturi)    
        Las' ca esti mata tolerant nea Gica (Luni, 29 februarie 2016, 22:12)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Vai de mamaliga noastra, rade ciob de oala sparta.
      • +3 (11 voturi)    
        Ma bucur ca sint roman ortodox (Marţi, 1 martie 2016, 0:00)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Cand o sa vrei sa faci pace cu lumea din jurul tau si sa-ti gasesti linistea te asteptam sa te intorci catre biserica d-le Gica. Incrancenarea multor postari de aici arata suflete tulburate.
      • +3 (9 voturi)    
        Mai sa te cred... (Marţi, 1 martie 2016, 0:32)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Asa stranse erau legaturile ca sute de preoti au murit schingiuti in inchisorile comuniste, bisericile au fost daramate si Craciunul interzis.
        Ce sa zic? Si-au ascuns bine legaturile. Nici n-a fost nevoie sa infiltreze Securitatea oameni printre preoti.
  • +5 (25 voturi)    
    hai, hai! (Luni, 29 februarie 2016, 18:55)

    Cezy [utilizator]

    ia mai plusati mai flacai!....Ca vin alegerile,,,,
  • +10 (30 voturi)    
    Pentru școli,pentru igienizare? (Luni, 29 februarie 2016, 18:58)

    asavreau [utilizator]

    Pute Bucureștiul,școlile cad în cap elevilor și profesorilor și promovăm prostia.Nu am nimic împotriva bisericilor,dar nu trebuie să fie o prioritate față de școli.Să fie dar la altele.
  • +6 (24 voturi)    
    Romania are 3 Mafii mari (Luni, 29 februarie 2016, 19:06)

    Locke Lamora [utilizator]

    1. Mafia Politica, includ aici si pe cea din Justitie
    2. Mafia BOR, 20000 biserici, 50000 de pochi.
    3. Mafia Notarilor, o trec separat, nu o bag la politica/justitie; creca fiecare s-a lovit de notari deoarece pt orice in Romania trebuie sa legalizezi 1001 hartii; taxele is mari si de multe ori e jumuleala ca-n evul mediu, vinzi ceva, notarul iti ia procent pe tranzactie...infiorator.
  • +2 (14 voturi)    
    iliescu (Luni, 29 februarie 2016, 19:17)

    Veniamin [utilizator]

    Totul se face pe proiect....daca nu aplici nu iei! Nu da nimeni fara cerere si proiect! Hai sa fim seriosi, nimeni nu stiu unde se duc exact banii din contributiile noastre!!!! Biserica isi ia si ea niste bani de la Stat, da pe alta parte inapoi... ce ia pe mere se da pe pere si ... ce mai ia parintele de la enoriasi....este partea a doua.
    Catedrala ramane, si nu se fura bani acolo...se construieste safe si cu cel mai bun raport calitate pret. Pe mine ma deranjeaza ca o investitie in infrastuctura rutiera inghite de 10 ori mai multi bani, si acolo sunt banii dumneavoastra. Sa tot bagi in discutie Biserica... e ca si cum traiesti intr-un stat si nu stii cine este prim-ministru. In fine, imi este sila de astia care latra prin rostura gardului....
  • -6 (14 voturi)    
    Mantuire (Luni, 29 februarie 2016, 19:46)

    strungarul [utilizator]

    Sfanta Scriptura, Biblia ne spune ca nu exista mantuire a unei natiuni, a unui neam ci mantuirea este doar personala; Catedrala poate sluji la Proslavirea lui Dumnezeu dar mantuire se primeste personal.
    Faptele Apostolilor 4; 12.etc.
    • -5 (9 voturi)    
      pentru strungarul (Luni, 29 februarie 2016, 23:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      Ai facut un test interesant. Ai scris ceva ADEVARAT,
      citat din Biblie. Si ai luat 4 minusuri ! Cine crezi ca ti le-a dat ? Ateii ? Ortodocsii ?

      P.S. De la mine ai un plus !
  • -3 (9 voturi)    
    Previzibil (Luni, 29 februarie 2016, 22:53)

    Anomin8473 [utilizator]

    Americanii au o vorba: "You scratch my back, I scratch yours" ... probabil ca stiu ei de ce aloca acesti bani publici: se apropie alegerile.
  • -2 (2 voturi)    
    Banii (Marţi, 1 martie 2016, 11:39)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Probabil astia sunt singurii bani din care se va vedea ceva. Restul bugetului va disparea cu siguranta in mare proportie in buzunare private.