Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat 10 milioane lei pentru biserici. Doua milioane lei merg la Catedrala Mantuirii Neamului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 29 februarie 2016, 17:58 Actualitate | Administratie Locala

Catedrala Mantuirii Neamului - macheta
Foto: Patriarhia Romana
Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat din bugetul pe anul 2016  circa 10 milioane de lei pentru biserici. Doua milioane lei merg pentru Catedrala Mantuirii Neamului, iar restul sumei se imparte intre mai multe biserici care au nevoie de lucrari de modernizare/consolidare/constructie.

Printre bisericile care primesc bani de la municipalitate se numara:

  • Biserica Ilie Gorgani - 150.000 lei
  • Biserica Sf. Gheorghe Nou - 200.000 lei
  • Biserica Dobroteasa - 100.000 lei
  • Biserica Chiajna Giulesti - 200.000 lei
  • Biserica Amzei 100.000 lei
  • Biserica Bulgara 100.000 lei
  • Biserica Rusa - 100.000 lei
  • Biserica Caramidarii de jos - 100.000 lei
  • Biserica Radu Voda - 300.000 lei
  • Biserica SF.Anton - Curtea Veche - 100.000 lei
  • Biserica Plumbuita - 200.000 lei
  • Biserica Ovidenia -100.000 lei
  • Biserica Victor Daimaca - 100.000 lei

Amendamentul prin care s-au dat bani la biserici a fost propus de consilierul Richard Radu (PNL). CGMB a aprobat luni bugetul Primariei Capitalei pe anul 2016 in valoare de 4 miliarde lei.

In 2015, Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat pentru biserici circa 9 milioane lei dintre care 430.000 lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului. 
























4904 vizualizari

  • +29 (47 voturi)    
    Auzi? (Luni, 29 februarie 2016, 18:06)

    B.Dan [utilizator]

    Dar cladirile cu bulina din centru capitalei n-au nevoie de consolidari?
      #showComment#showComment
  • -16 (36 voturi)    
    e un început bun (Luni, 29 februarie 2016, 18:22)

    popescu_dtru [utilizator]

    dar cam modest. Pe viitor, vrem mai mult.

    Semnat: unul din cei 86%
      #showComment#showComment
  • +14 (36 voturi)    
    niste tarani (not by Dinu Sararu) (Luni, 29 februarie 2016, 18:24)

    safalax [utilizator]

    si nici macar un mercedes?
    frate, unde va treziti.....
  • +16 (40 voturi)    
    bleach (Luni, 29 februarie 2016, 18:24)

    The Great Cornholio [utilizator]

    imi e asa o greata de catedrala prostimii neamului.

    din 2 milioane inseamna ca eu am dat cam 20 de bani.
    SA NU FIE PRIMIT si sa va stea in gat!
  • +11 (33 voturi)    
    Arza-o-ar focul de catedrala! :) (Luni, 29 februarie 2016, 18:39)

    CititorulComentator [utilizator]

    Inntre timp spitalele sunt infecte...
  • +10 (30 voturi)    
    HUOOOO (Luni, 29 februarie 2016, 18:40)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Geme bucurestiul de probleme.. ne trebuie tichie de margaritar.
  • +7 (25 voturi)    
    unde se duc (Luni, 29 februarie 2016, 18:50)

    Manes [utilizator]

    taxele noaste cand se duc.....
      #showComment
  • -14 (34 voturi)    
    Postacule neocomunist (Luni, 29 februarie 2016, 18:52)

    Un cititor [utilizator]

    nu-ți convine in România, cară-te!
      #showComment
  • +5 (25 voturi)    
    hai, hai! (Luni, 29 februarie 2016, 18:55)

    Cezy [utilizator]

    ia mai plusati mai flacai!....Ca vin alegerile,,,,
  • +10 (30 voturi)    
    Pentru școli,pentru igienizare? (Luni, 29 februarie 2016, 18:58)

    asavreau [utilizator]

    Pute Bucureștiul,școlile cad în cap elevilor și profesorilor și promovăm prostia.Nu am nimic împotriva bisericilor,dar nu trebuie să fie o prioritate față de școli.Să fie dar la altele.
  • +6 (24 voturi)    
    Romania are 3 Mafii mari (Luni, 29 februarie 2016, 19:06)

    Wanheda [utilizator]

    1. Mafia Politica, includ aici si pe cea din Justitie
    2. Mafia BOR, 20000 biserici, 50000 de pochi.
    3. Mafia Notarilor, o trec separat, nu o bag la politica/justitie; creca fiecare s-a lovit de notari deoarece pt orice in Romania trebuie sa legalizezi 1001 hartii; taxele is mari si de multe ori e jumuleala ca-n evul mediu, vinzi ceva, notarul iti ia procent pe tranzactie...infiorator.
  • +2 (14 voturi)    
    iliescu (Luni, 29 februarie 2016, 19:17)

    Veniamin [utilizator]

    Totul se face pe proiect....daca nu aplici nu iei! Nu da nimeni fara cerere si proiect! Hai sa fim seriosi, nimeni nu stiu unde se duc exact banii din contributiile noastre!!!! Biserica isi ia si ea niste bani de la Stat, da pe alta parte inapoi... ce ia pe mere se da pe pere si ... ce mai ia parintele de la enoriasi....este partea a doua.
    Catedrala ramane, si nu se fura bani acolo...se construieste safe si cu cel mai bun raport calitate pret. Pe mine ma deranjeaza ca o investitie in infrastuctura rutiera inghite de 10 ori mai multi bani, si acolo sunt banii dumneavoastra. Sa tot bagi in discutie Biserica... e ca si cum traiesti intr-un stat si nu stii cine este prim-ministru. In fine, imi este sila de astia care latra prin rostura gardului....
  • -6 (14 voturi)    
    Mantuire (Luni, 29 februarie 2016, 19:46)

    strungarul [utilizator]

    Sfanta Scriptura, Biblia ne spune ca nu exista mantuire a unei natiuni, a unui neam ci mantuirea este doar personala; Catedrala poate sluji la Proslavirea lui Dumnezeu dar mantuire se primeste personal.
    Faptele Apostolilor 4; 12.etc.
      #showComment
  • -3 (9 voturi)    
    Previzibil (Luni, 29 februarie 2016, 22:53)

    Anomin8473 [utilizator]

    Americanii au o vorba: "You scratch my back, I scratch yours" ... probabil ca stiu ei de ce aloca acesti bani publici: se apropie alegerile.
  • -2 (2 voturi)    
    Banii (Marţi, 1 martie 2016, 11:39)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Probabil astia sunt singurii bani din care se va vedea ceva. Restul bugetului va disparea cu siguranta in mare proportie in buzunare private.