Controlorii RATB, insotiti de politisti locali si jandarmi, au amendat in ultima saptamana 2.683 de calatori

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2016, 17:08 Actualitate | Administratie Locala

Numarul calatorilor amendati de controlorii RATB a scazut in ultima saptamana comparativ cu primele 14 zile ale lunii februarie, inregistrandu-se 2.683 amenzi, au declarat, luni, pentru Mediafax, reprezentantii RATB.

Din cauza conflictelor aparute intre controlorii RATB si calatorii care circulau fara titluri de calatorie, directorul regiei a decis ca politistii locali si jandarmii sa insoteasca echipele de controlori.

Astfel, in ultima saptamana au fost date 2.683 de amenzi pentru pasagerii care nu aveau titluri de calatorie. Aceasta, in conditiile in care in prima saptamana a lunii februarie au fost aplicate 2.849 de sanctiuni contraventionale, iar in a doua saptamana a aceleiasi luni au fost date 2.744 de amenzi.

"Este in scadere numarul amenzilor date, dar trebuie sa tineti cont de faptul ca au crescut incasarile RATB. Regia are acum 270 de controlori, unii dintre acestia lucreaza si in weekend prin sondaj", a declarat, pentru MEDIAFAX, Constantin Tobescu, reprezentant RATB.

De asemenea, acesta a spus ca joia trecuta controlorii RATB, alaturi de politistii locali si jandarmi, au organizat ample actiuni de verificare a titlurilor de calatorie ale pasagerilor in zone cheie ale Bucurestiului.

"Au fost organizate actiuni in zona Vitan, Bucur Obor, Republica, Stefan cel Mare. In primele trei ore au fost date 300 de sanctiuni contraventionale, adica in jur de 300 de amenzi pe ora", a mai precizat Tobescu.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
4043 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    Intr-un audit de securitate (Luni, 22 februarie 2016, 17:17)

    TheLionKing [anonim]

    Prima recomandare este sa iti muti atentia spre interior. Camerele de luat vederi trebuie puse pe angajati si nu pe cei din exterior.

    80-90% din pagubele unei companii sunt facute de catre angajati (fara voie, sau mai ales cu voie).
  • +6 (6 voturi)    
    beton (Luni, 22 februarie 2016, 17:22)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    "In primele trei ore au fost date 300 de sanctiuni contraventionale, adica in jur de 300 de amenzi pe ora"
    • +1 (1 vot)    
      Desigur (Luni, 22 februarie 2016, 19:43)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Pentru lucrătorii la Stat, 3 ore de muncă înseamnă doar o oră în timp real. Adică 8 ore + 1 pauză de masă se termină în 3 ore de timp real.
      Vin la muncă la 9, pleacă la 12, se cheamă că au muncit 9 ore cu totul.
    • +1 (1 vot)    
      beton armat! (Luni, 22 februarie 2016, 19:44)

      JaxSoaSoa [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      acest Tobescu - Curulescu nu i ar strica sa mai puna mana pe carte se vede ca a chiulit saracul rau de tot sau poate nu a reusit sa depasesca primele 4 clase...daca 300 de amenzi au fost date in 3 ore pt el asta inseamna 300 pe ora....asa cum a spus si colegul....beton!
  • +2 (2 voturi)    
    Excelent (Luni, 22 februarie 2016, 17:22)

    CititorulComentator [utilizator]

    Amendati leprele non stop. Apoi cheltuirea banului in mod responsabil pentru imbunatirea serviciilor de transport in comun.
  • +6 (6 voturi)    
    de ce (Luni, 22 februarie 2016, 17:35)

    Geo.B [utilizator]

    nu va duceti si in zona Ferentari-Zetari?! sau cei de acolo sunt scutiti de plata?
    • -1 (3 voturi)    
      Discriminezi ? (Luni, 22 februarie 2016, 18:21)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      De ce instigi oamenii impotriva unor minoritati ?
      • +1 (1 vot)    
        cine discrimineaza?.. (Luni, 22 februarie 2016, 19:36)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        s-a referit la o zona geografica. tu esti cel care a sugerat ca doar niste "minoritati" ar implicate...
      • +1 (1 vot)    
        E invers (Luni, 22 februarie 2016, 19:43)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Geo vrea să ajute minoritatea!
    • +1 (1 vot)    
      Nu au jurisdictie (Luni, 22 februarie 2016, 18:59)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      In afara Romaniei :)))
  • +1 (1 vot)    
    OK! (Luni, 22 februarie 2016, 21:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Noi o sa platim calatoriile, abonamentele, voi puneti panouri in fiecare statie cu timpii sosirilor pe fiecare linie. La fiecare INTARZIERE mai mare de 2 minute va vom amenda noi, calatorii, cu aceeasi valoare a amenzii. Va bagati la jocul asta?
    Bai RATB, respectati-va calatorii daca vreti bani pe bilete! Spalati masinile, dati drumul la aer vara, veniti la timp si-apoi aveti tot dreptul sa amendati !