Primaria Capitalei vrea sa dea, in 2016,  circa 7 milioane lei pe statui. Primesc bani monumentele "Aripi" si "Rainier al III-lea"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2016, 11:23 Actualitate | Administratie Locala

Bucurestiul in decembrie 2015
Foto: USER UPLOADED
Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, vrea sa dea in 2016 circa 7,2 milioane lei pe statui. Astfel, se propune alocarea a 1,8 milioane lei pentru amplasarea monumentului Aripi  la Piata Presei Libere, 540.000 lei pentru decorarea Pasajului Latin, 351.000 lei pentru monument "Avram Iancu", 360.000 lei  - bust Hortensia Papadat Bengescu, 160.000 lei - altorelief bronz Corneliu Coposu, 2,1 milioane lei  - ansamblu monumental Rainier al III-lea si 1,5 milioane lei pentru realizare monument din bronz - Regenesis.

In 2015, Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor, a mai platit circa 1,6 milioane de lei pentru turnarea in bronz a basoreliefurilor din Pasajul pietonal Latin care lega terminalul de tramvai de la Sf. Gheorghe cu str. Lipscani, un pasaj intunecos si care miroase a urina. Basoreliefurile ilustreaza scene de pe columna lui Traian, harta Imperiului Roman in timpul imparatului Traian, harta Daciei in timpul imparatului Traian, harta Bucurestiului in timpul domnitorului Constantin Brancoveanu, iar machete ale acestora, turnate in ipsos, au fost amplasate in pasaj inca din 2012. Acum, mulajele au fost luate, iar in locul lor vor fi aduse basoreliefurile turnate in bronz. Pentru realizarea machetelor, municipalitatea a mai platit 1,86 milioane lei, iar pentru realizarea in bronz a efigiilor reprezentand portretele "Imparatul Traian" si a "Regele Decebal" inca 700.000 lei.

Artistul care a primit aceste lucrari  in valoare de peste 4 milioane lei este Valentina Adriana Ivan, contractele fiind atribuite prin negociere.

In 2015, in total Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, a cheltuit circa 10 milioane de lei pentru realizarea si amplasarea mai multor sculpturi in Capitala. Pentru finalizarea monumentului "Aripi", municipalitatea a alocat 4 milioane lei. Monumentul costa in total circa 2 milioane euro, iar amplasarea sa circa 1 milion de euro. Pentru realizarea statuii din bronz dedicata printului Rainier al III-lea de Monaco si realizata de Ionel Stoicescu au fost alocati 2,7 milioane lei.

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a mai bugetat in 2015 urmatoarele lucrari:

- soclu din piatra si lucrari de amplasare monument de for public Nicolae Cajal - 250.000 lei. Monumentul a fost amplasat deja la intersectia Str. Baba Novac cu Sos. Mihai Bravu in fata Institutului de Virusologie. Acesta este realizat de sculptorul Dragos Catalin Munteanu.

- soclu din piatra si lucrari de amplasare monument de for public Emil Cioran - 220.000 lei. Monumentul este amplasat la intersectia strazilor Gara de Nord – Mircea Vulcanescu si este realizat de sculptorul  Valentin Duicu.

- soclu din piatra si lucrari de amplasare monument de for public Mircea Eliade - 200.000 lei. Bustul a fost deja amplasat anul trecut la intersectia Bd. Mircea Eliade cu str. Aviator Radu Beller. Autorul monumentului este artistul plastic Gheorghe Tanase.

- Realizare monument de bronz "Lacatele Dragostei" (Romeo si Julieta pe banca) - 650.000 lei;

- Altorelief bronz Corneliu Coposu - 220.000 lei;












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
5058 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Normal. (Vineri, 12 februarie 2016, 11:27)

    Johanis [utilizator]

    Toate sunt facute. Gradinite, scoli, terenuri de sport, sali de sport, spitale, le avem pe toate gata, deci ce sa mai facem altceva decat statui?!
    Stiti pe ce patinoar se antreneaza sportivii nostri care au obtinut recent locul 5 si 6 la juniori? Pe cel din AFI Cotroceni.
    Bagati-va mintile in cap, sa nu sfarsiti cu bocanci in gura, dragi consileri, candidati si primari!
    Toate au o limita, insa nesimtirea voastra nu are margini!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine-i Rainer al treilea? De ce-i ridicam statuie? (Duminică, 14 februarie 2016, 0:29)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      La ailalti doi le-am facut statuie?
      Si unde-i face statuia astuia ultim? Sa ma duc sa-mi marchez teritoriul.
  • +11 (11 voturi)    
    Bai hotilor, (Vineri, 12 februarie 2016, 11:35)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    de ce nu incepeti cu canalizarile? Sau cu stradutele dintre blocuri unde-si rupe romanul masina in doua?

    De ce nu reparati sistemul "superinteligent" de fluidizare a traficului?
  • +16 (16 voturi)    
    Rainier al III-lea? (Vineri, 12 februarie 2016, 11:54)

    DSS [utilizator]

    De ce naiba se cheltuie 2 mil pe o statuie a unuia care pt noi este un ilstru necunoscut? De ce l-am omagia noi , pe banii nostri pe Rainier al III-lea?
    incredibil
  • +18 (18 voturi)    
    Rainer al III-lea? Pe bune? (Vineri, 12 februarie 2016, 12:18)

    RazTaz [utilizator]

    Ne spune si noua cineva DE CE trebuie sa ii facem noi (din banii nostri) un monument Printului de Monacco? In Romania? Ce merite asa mari a avut el?

    De ce nu un monument dedicat lui Napoleon III ?

    De ce nu un monument al Reginei Maria?

    Cred ca suntem singura tara europeana care are un monument dedicat dictatorului azer Heydar Alyev (in parcul Tei).

    Comisia asta de monumente este o mare bataie de joc fata de tot ce inseamna istorie, simbolistica, relevanta - si ceea ce fac ei este o risipa uriasa de fonduri publice.
    • +2 (4 voturi)    
      Exista o explicatie! (Vineri, 12 februarie 2016, 12:20)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Toti bastanii nostri, milionarii tarii, a nu se intelege oamenii de afaceri, ci politicieni deveniti milionari (Truica & Company), au proprietati sau chiar locuiesc la Monaco.
    • +6 (6 voturi)    
      corect, ar fi mult altii ce merita cinstiti (Vineri, 12 februarie 2016, 15:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      dintre strainii care au ajutat romania, pe calea modernizarii si a progresului.

      napoleon al III lea, un mare sprijinitor al modernizarii romaniei si unirii principatelor..

      pavel kiseleff, guvernatorul rus care a relizat prima unire neoficiala a principatelor romane, a dat prima constitutie, regulamentele organice,

      presedintele american, woodrow wilson, cel care a ajutat la marea unire, prin sustinerea statelor nationale, europa natiunilor, la negocierile de dupa primul razbel..

      nicolae tesla, istro romanul care a revolutionat stiinta si tehnologia, are o statuie cat casa, taman pe malul cascadei niagara, pe pamant american...

      noi avem pe ataturk, pe bolivar, pe rainier, generalii austrounguri...traianu ala de speriat copiii...
      chiar de gaulle...de'a facut gaulea pt. noi, s'a vizitat cu al batran ?!
    • +5 (5 voturi)    
      ăla măcar a fost șef de stat... (Vineri, 12 februarie 2016, 15:02)

      phane [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Pe Ștefan cel Mare e o statuie a unui fost ambasador al Turciei la București...

      Ăștia care se ocupă de statui în București e clar că au prea mulți bani și minte mai deloc.
      • 0 (0 voturi)    
        comisia &primaria (Duminică, 14 februarie 2016, 9:51)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui phane

        au facui statui musulmanilor?
        Atunci traiasca prietenia romano-otomana!
      • 0 (0 voturi)    
        Au prea multă PUTERE, (Duminică, 14 februarie 2016, 16:19)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui phane

        de aceea cheltuiesc banii publici după bunul lor plac. Țara asta s-a umplut de tot felul de monumente sinister după gustul mitocanilor care conduc. Bucureștiul geme pur și simplu de kitsch.
    • 0 (0 voturi)    
      Urgent trebuie sa-i facem si lui Simon Bolivar. (Duminică, 14 februarie 2016, 0:35)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Si lui Merkel, cat mai e in viata, sa se bucure si ea, saracuta...
      Orice sinistru asasin trebuie sa aiba o statuie in Bucuresti.
      Si Merkel il intrece pe Hitler, prin bagarea mortului in casa, prin chemarea primitivilor din asia si Africa in Europa. si islamizarea Europei.
      E o sinistra criminala.
      • 0 (0 voturi)    
        Avem Bolivar!!!!!! (Duminică, 14 februarie 2016, 16:23)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

        Este peste drum de televiziunea publică. Cred că îi aparține lui Mihai Buculei ca și aripile alea gigantice care, probabil, ne vor ajuta să ne ridicăm în aer...
    • 0 (0 voturi)    
      Poate DNA (Duminică, 14 februarie 2016, 9:48)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      ar putea face ceva cu aceasta comisie de monumente.
      E un moment sa-si faca monument din lupta impotriva coruptiei.
      Ce se intampla daca ia la bani marunti comisia de monumente si pe toti imbuibatii din primarie?
      Se aude?
      Aici sunt banii Dvs.!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 12 februarie 2016, 12:37)

    a.nonim [utilizator]

    Despre faptul ca dupa reabilitarea recenta pasajul arata incomparabil mai rau decat inainte, nu se spune nimic? Cum e posibil sa inlocuiesti placile ceramice care au rezistat 40 de ani fara probleme cu un rigips de interior care a rezistat cu greu un an, dar sa bagi milioane in basoreliefuri?
    Orasul are intradevar nevoie de statui, dar cine e Rainier asta de merita o statuie in Bucuresti, pe banii nostrii? Daca era Napoleon al III-lea, as fi zis. De ce nu Stefan ce Mare, care nu are un monument decent in Bucuresti? De ce nu o copie a statuii din Chisinau in Piata Unirii?
  • +6 (6 voturi)    
    Cu o conditie (Vineri, 12 februarie 2016, 13:19)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sa impaiati toti politicienii, impreuna cu Oprescu si sa-i expuneti. Pe placuta aferenta "statuii" sa scrie numele impaiatului si sub: "loc de scuipat".
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 12 februarie 2016, 13:32)

    tirolez [utilizator]

    Nu era mai bine sa dea bani pentru statia aia de masurare a poluarii aerului despre care a scris HN ca nu functioneaza pentru are piese stricate/lipsa?
  • +3 (3 voturi)    
    dar... (Vineri, 12 februarie 2016, 13:32)

    florinul [utilizator]

    Actual primar nu are legitimitate electorală, eu nu mi-aș permite investiții noi în locul lui. De ce nu se fac alegeri pentru primăria Capitalei?
  • +7 (7 voturi)    
    Hotnews, ajuta-ne! (Vineri, 12 februarie 2016, 14:22)

    neagoe [utilizator]

    Electoratul trebuie sa afle NUMELE semnatarilor acestor intiative. Trebuie sa ii luam INDIVIDUAL la intrebari despre aceste propuneri si decizii.
    Trebuie sa aflam din ce PARTIDE fac parte si sa ii intrebam pe sefii lor de ce mentin pe listele electorale astfel de orori.

    Multumim
    • 0 (0 voturi)    
      Cred că și (Duminică, 14 februarie 2016, 16:25)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      justiția ar avea ceva de făcut...
  • +4 (4 voturi)    
    concurs (Vineri, 12 februarie 2016, 19:14)

    xon [utilizator]

    Presupunand ca necesitatea acestor investitii este indiscutabila, s-a organizat vreodata vreun concurs de solutii pentru alegerea celei mai bune solutii pentru un spatiu public, prin care s-a justificat atribuirea lucrarii -deci a banilor comunitatii- unuia sau altuia? Intrebare retorica, desigur..
  • 0 (0 voturi)    
    Cine dr-acu e Rainer al treilea?! (Duminică, 14 februarie 2016, 0:24)

    ddutz [utilizator]

    Si de ce sa-i ridicam statuie in Bucuresti?!
  • 0 (0 voturi)    
    Kiseleff (Duminică, 14 februarie 2016, 12:57)

    doiburtosi [utilizator]

    Kiseleff, dupa ce a dus romania spre mai bine cat s-a putut a spus sa facem ceva util cu banii in loc sa-i facem lui statuie. Asa s-a trasat si construit bulevardul care-i poarta numele.

    Cei de la primarie au ramas tot prosti, si dupa atata timp. Atata lucru nu inteleg, de la Kiseleff citire.
    O gradinita costa cat un monument cu statuie (teren si amenajari si tot restul). Nu mai bine faci o gradinita cu numele pe care vrei sa-l mentii in memorie? Nu castiga din asta toata lumea, inclusiv cei care platesc pentru tot? Si totusi cine sunt capetele seci care decid tampeniile astea? Cu nume si prenume.
  • +1 (1 vot)    
    Daca nu se baga si o statuie cu Mike Tyson (Duminică, 14 februarie 2016, 16:39)

    Locke Lamora [utilizator]

    N-ati facut nimic.