Marioara Micsunescu, proprietara terenului din Parcul Tineretului unde se edifica un cartier de blocuri, vrea sa dezvolte un nou proiect imobiliar, blocuri de 11 etaje pe malul lacului Vacaresti

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 10:07 Actualitate | Administratie Locala

Calea Vacaresti
Foto: Google Maps
Marioara Micsunescu, celebra proprietara a celor doua hectare din Parcul Tineretului unde s-au taiat fara avizul Primariei Capitalei zeci de arbori pentru a face loc unui cartier de blocuri cu doua etaje si mansarda, teren vandut intre timp, vrea sa dezvolte un nou proiect imobiliar. Este vorba tot despre un ansambul de locuinte, de aceasta data pe malul Lacului Vacaresti, intre Asmita Gardens si mall-ul Sun Plaza. Potrivit unui proiect prezentat miercuri la Comisia Tehnica de urbanism, proprietara vrea sa construiasca patru blocuri de 11 etaje.


Terenul se afla pe strada Povestei nr. 15, 15 D, 17 si 19, sectorul 4, intre Calea Vacaresti si Lacul Vacaresti.

Indicatorii urbanistici existenti:

Procent de Ocupare al Terenului max -70% cu posibilitatea acoperirii restului terenului in proportie de 80 % cu cladiri cu maxim 2 niveluri (H. maxim = 8 metri)
Coeficient de Utilizare al Terenului maxim = 4,5 mp.ADC/mp.teren
Inaltimea maxima - nu se limiteaza inaltimea cladirilor

Indicatori urbanistici ceruti:

Functiune - locuinte, comert, servicii;
POTmax - 45%
CUTmax - 3,5 mpADC/mp teren
Inaltimea maxima - S+P+11E

Proiectul inca nu a primit aviz de oportunitate, membrii Comisiei de Urbanism cerand proiectantilor sa vina cu cateva modificari.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
10235 vizualizari
  • +9 (21 voturi)    
    deci bai (Joi, 11 februarie 2016, 10:19)

    Gicu_007 [utilizator]

    umflatii astia de "proprietarii" lu peste vrajit nu se mai satura mai omule. Care are bani sau ceva, se apuca sa faca doua chestii:
    1. Sa distruga urma de vegetatie ramasa pe pamantul "lor" si sa faca betoane pe deasupra, ca sa fie clar;
    2. Sa construiasca spatii de locuit sau comerciale de care nu mai are nimeni nevoie.

    Eu cred ca ar fi o treaba faina sa se faca o lege de protectie a spatiului verde, care, chiar daca esti "proprietar", sa-ti INTERZICA distrugerea copacilor si a vegetatiei in general. Sudul Romaniei este si asa de cativa ani in pericol de desertificare. Calitatea aerului e sub orice critica, cetatenii se imbolnavesc efectiv mai nene si numa de la aerul ala.
    • +4 (8 voturi)    
      chiar asa (Joi, 11 februarie 2016, 10:41)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      tanti asta nu poate sa isi ia micsunelele si sa le planteze undeva pe o stanca izolata sau in deshert? ne-am saturat de proiectele ei destructive. vreau sa vad ca se apuca unul cu bani sa construiasca o cladire opera de arta, nu mereu hidosenii banale.
      • +13 (21 voturi)    
        solutia: votati Nicusor Dan (Joi, 11 februarie 2016, 11:14)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui codo

        poate ca nu e solutia ideala, dar e cea mai buna in momentul asta.
    • -2 (12 voturi)    
      Da nu-ți cumperi tu un teren și faci un parc? (Joi, 11 februarie 2016, 12:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      În parcul respectiv să se plimbe toți,dar tu să fii obligat să asiguri întreținerea,că-i terenul tău.Chiar nu îți înțeleg revolta ce face omul cui terenul lui!Dacă vrei ceva public-parc,etc.să cumpere la prețul zilei Primăria de sector sau Generală terenul și să-l amenajeze.De ce nu ești revoltat de șmecherii care au ocupat porțiuni din parcuri cu terase și alte bazaconii?Și blocuri de locuințe unde crezi că ar trebui făcute?Pe Marte!
      • +3 (5 voturi)    
        nu pricepi (Joi, 11 februarie 2016, 12:37)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Vegetatia si AERUL nu le-a inventat Marioara lu peste, si sunt ale tuturor ma asavreau. Sa lase ma copacii in pace. Clar acuma? Sunt lucruri pe lumea asta, cum ar fi padurile si parcurile verzi de exemplu care NU ar trebui sa se vanda/retrocedeze la toti prostii si umflatii care-s pusi pe a distruge natura.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu pricepi. (Joi, 11 februarie 2016, 14:02)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Nu Mărioara este problema,ci legea care permite lucruri care te supără.De ce nu te zborșești la cei care fac legile?Cum zice cineva pe aicea,dacă faci blocuri să asiguri și locuri de parcare.Eu aș zice să asiguri și un anumit procent de spațiu verde. Trebuie făcută presiune pe legiuitor.Cu țâfnoși care insultă și nu vor să discute nu se rezolvă și escrocii jubilează.
          • +1 (3 voturi)    
            eee (Joi, 11 februarie 2016, 15:39)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            asa un pic e si Marioara de vina mai omule. Oamenii cu bun simt realizeaza ca tre sa faca lucruri care nu-i supara pe ceilalti, zic io.
          • 0 (0 voturi)    
            pai EXISTA lege! (Vineri, 12 februarie 2016, 14:04)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Uita-te bine, chiar la articol: exista POT, CUT etc. - numai ca nu se respecta!
            Uita-te acolo, cat este permis - si cat implica "proiectul"!
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Joi, 11 februarie 2016, 12:37)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Asta e culmea tupeului. I-a obligat/amenitat cineva sa cumpere teren in parc? Plus ca in articol se spune ca regimul e P+2 dar se doreste P+11? 11??! Daca vine unul si se trezeste sa cumpere TOT Herastraul? Cumparatori se vor gasi sa-si ia apartamente acolo. Dragii de ei, ca doar nu pot locui pe Marte, nu?!
        • 0 (0 voturi)    
          numai de parcuri are nevoie cetateanul? (Miercuri, 17 februarie 2016, 13:20)

          VacarestiVacaresti1 [anonim] i-a raspuns lui tirolez

          da nu era parc mai oamenilor... ce naiba mancam panselute?!
      • 0 (0 voturi)    
        pai nu era al ei!! (Vineri, 12 februarie 2016, 14:06)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Terenul acela NU era al ei!
        Cand l-a cumparat, stia PERFECT ca acolo e parc! Si n-a obligat-o NIMENI sa cumpere!

        Parc a vrut - PARC sa ramana!!
    • +7 (7 voturi)    
      mdea (Joi, 11 februarie 2016, 12:30)

      nikk [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

      Mai fratilor, nimeni nu zice sa nu construiasca, dar conform legii.

      acum eu o problema, de ce nu se pune o lege care tradusa ar arata cam asa:

      faci 1-2-3 blocuri ce au in componenta astfel:
      50 garsoniere - sa ai prevazut 50 locuri de parcare
      100 apartamente 2-3-4 camera sa ai prevazute si 200 locuri de parcare

      deci sunt 150 apartamente, oferi si 20 locuri de parcare pt vizitatori.

      unde le faci e treaba ta, dar nu pe domeniu public, sa faci xx nivele sub pamant ca sa le ascunzi acolo, sunt satul de blocuri noi cu limita la sosea si fara nici un loc de parcare.
      • +3 (5 voturi)    
        da (Joi, 11 februarie 2016, 12:42)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui nikk

        adica facut totul gospodareste. Da' cine sa le faca omule? Burtosii care nu se gandesc la altceva decat sa construiasca totul cat mai repede si dup-aia sa vanda cat mai scump si mai degraba?
  • +8 (8 voturi)    
    O expropriere (Joi, 11 februarie 2016, 10:20)

    aniod [utilizator]

    in interesul orasului si a bucuresteanuui?
    Daca nu, face ce se permite pe pamantul ei!
  • +6 (8 voturi)    
    A! (Joi, 11 februarie 2016, 10:33)

    Gicu_007 [utilizator]

    Si fiinta asta nu trebuie cumva sa trasa la raspundere pentru defrisarea ILEGALA a sute de copaci? Ii arde acu de construit porcarii pe-acolo? Unde-i justitia mai oameni buni...
    • +3 (5 voturi)    
      De cine (Joi, 11 februarie 2016, 12:51)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Trasa la raspundere de cine ? De Politie ? Politia a fost de fata cand astia taiau copacii ilegal, politia era acolo sa ii impiedice pe cei care protestau, nu pe aia care taiau copaci ilegal !

      Credeti ca asta a ajuns in posesia acelui teren peste noapte ? Aceasta rumegatoare a uns cu spaga primaria sect 4 si primaria capitalei de sus pana jos ... credeti ca politia e in slujba cetateanului ? Gresit ! Politia e in slujba primarilor corupti !
      • +1 (3 voturi)    
        mda (Joi, 11 februarie 2016, 13:49)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Asa se pare nene. Nimeni nu are nici o putere cand vine vorba de facut dreptate.
  • +9 (11 voturi)    
    Trebuia de la început (1990) (Joi, 11 februarie 2016, 10:49)

    nick24 [utilizator]

    Să nu se retrocedeze parcuri!
    Să nu se permită, datorită faptului că Bucureștiul are deficit de spațiu verde, ca în locul fabricilor demolate din zona centralâ altceva, decât parcuri și spații verzi.
    Pe toate spațiile virane și pe trotuare, plantați copaci.
    În locul caselor demolate să nu se aprobe construcția pe toată secțiunea curții, ci numai pe locul vechii case, cu maxim un etaj, deci cu păstrarea spațiilor verzi.
    Acm e prea târziu, s-a degradat calitatea vieții bucureștenilor, pt că s-au dat toate aprobările de ilegalități de construcții pe singurul criteriu - șpaga.
  • +5 (7 voturi)    
    de ce (Joi, 11 februarie 2016, 10:58)

    Gicu_007 [utilizator]

    nu sunt si din astia cu bani, care sa infiinteze parcuri verzi sau asa, un fel de mici paduri prin marile orase? Sa mearga tot omu acolo sa se relaxeze cu copiii dupa servici...
    • 0 (0 voturi)    
      chiar EXISTA! (Vineri, 12 februarie 2016, 14:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Exista parcuri private (dar care sunt deschise pentru "public")!
      Dar... nu la noi...! >:
  • +5 (7 voturi)    
    . (Joi, 11 februarie 2016, 10:59)

    AdiSun [utilizator]

    Sa se faca ma, ca nu suntem indeajuns de inghesuiti, sunt prea putine masini in Bucuresti si mai multe blocuri e exact ce avem nevoie.
    • -3 (7 voturi)    
      Ar mai fi o soluție. (Joi, 11 februarie 2016, 12:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Să pleci tu din București.Undeva în sălbăticie,în vreo localitate rămasă pustie.
      • +4 (4 voturi)    
        A! (Joi, 11 februarie 2016, 12:39)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Tu oi fi vreun "investitor" de-asta. Nu vrei atunci sa construiesti ceva fain prin Sahara, ceva? Acolo terenul e incredibil de ieftin si iarna nu dai nici un ban pe incalzire! :-)
        • +3 (3 voturi)    
          Bună soluție. (Joi, 11 februarie 2016, 14:06)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Mai trebuie niște fraieri să cumpere ce investesc eu.Glumesc.Nu investesc.Nu am cu ce.Vreau să spun că se pune greșit problema.Nu proprietarul terenului este problema,ci legea care-i permite să facă lucruri supărătoare pentru comunitate.
          • +2 (2 voturi)    
            Aaaa (Joi, 11 februarie 2016, 15:37)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            da! Corect. Ai dreptate. Si treaba cu legea e boala lunga si fara de speranta din pacate.
  • +6 (8 voturi)    
    Omul îmbuibat, fără saţiu (Joi, 11 februarie 2016, 11:05)

    charlie [utilizator]

    ...va distruge lumea, va îngropa civilizaţia actuală !
  • +5 (5 voturi)    
    aiureli (Joi, 11 februarie 2016, 12:02)

    Dedalus [utilizator]

    Nu se poate construi pe acel teren decat cu unul sau doua nivele (maxim!). Solul nu permite, la primul cutremur vor cadea toate blocurile inalte construite acolo,

    Poate ca directia de urbanism nu stie, dar antrepenorul ar trebui sa stie.

    si, intr-adevar, cu o populatie in scadere dramatica si cu veniturile mici, tare sunt curios cine va cumpara in stadiul de nou si, mai ales cum se vor putea revinde...

    O investitie intr-o locuinta acolo este tot una cu un contract cu moartea si o paguba garantata la revanzare.
  • +2 (2 voturi)    
    Buna decizie (Joi, 11 februarie 2016, 13:03)

    Stefan85 [utilizator]

    Ironic vorbind evident :)

    Asmita Gardens, care e la un bat distanta, este in insolventa, gradul de ocupare era destul de scazut si oricum blocurile alea sunt cu cantec referitor la pilonii care ii sustin.

    Insa e bine ca tanti s-a gandit sa construiasca langa o mlastina :) viitorii cumparatori, de care nu o sa duca lipsa ca ignoranti sunt destui, o sa se simta ca in delta - pestele aferent.
  • +2 (2 voturi)    
    P+11 in loc de P+2? (Joi, 11 februarie 2016, 17:51)

    EuSiCuMine [utilizator]

    E nebunie curata. In zona reglementata cu 2 etaje se cere (si de multe ori se si aproba) cladiri de 11 etaje. Trebuie schimbata legea!
  • 0 (0 voturi)    
    marioara micsunescu ... delta parc... (Marţi, 16 februarie 2016, 23:42)

    VacarestiVacaresti1 [anonim]

    Pai este "fata desteapta" isi uneste proprietatile Ce Va mirati parca nu ati stii ca are corespondenta in capatul celalalt (in "delta" la ceilalti 10000 mp din lac Vitan Barzesti nr.9 (cumparati pe drepturi litigioase) ...