​​FOTOGALERIE Zeci de masini circula si parcheaza pe strazile pietonale din Centrul Istoric al Capitalei. Primaria Capitalei nu a facut nimic de patru ani pentru a rezolva problema

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2016, 12:38 Actualitate | Administratie Locala

Masini Centrul Istoric 7
Foto: Hotnews
Zeci de masini circula zilnic si parcheaza pe strazile pietonale din Centrul Istoric al Capitalei. Asta desi este interzis accesul masinilor, iar intrarile in aceasta zona sunt pazite de Politia Locala si au bolarzi (stalpisori) retractabili. HotNews.ro a scris in mai multe randuri despre aceasta situatie, iar reprezentantii Primariei Capitalei au spus ca in zona sunt mai multe institutii ale statului care au permis de parcare (Avocatul Poporului are 3 locuri de parcare) si se permite accesul locatarilor.

Cu toate acestea, Primaria Capitalei nu a facut nimic pentru remedierea situatiei, desi la doi pasi se afla parcarea subterana de la Universitate, detinuta de Primarie, unde se poate parca fara probleme. Tot in zona exista mai multe parcari private (Cocor, Unirea, Intercontinental) unde exista suficiente locuri libere.

In plus, desi aprovizionarea se face potrivit regulamentului doar intre orele 6.00 - 10.00 dimineata, dubele cu marfa vin toata ziua pe aceste strazi. Pe langa faptul ca risti sa te calce masina ca pieton si trebuie mereu sa te uiti in spate, din cauza traficului intens pavajul de pe aceste strazi s-a deteriorat. Reamintim ca Primaria Capitalei a investit peste 12 milioane de euro pentru a reface strazile din centrul Istoric, lucrarile finalizandu-se in 2012.

FOTOGALERIE Centrul Istoric al Capitalei, marti, ora 9.30 dimineata































[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
8297 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    Doar nu vreti ca domnii de la BNR (Marţi, 19 ianuarie 2016, 12:52)

    Cuca [utilizator]

    sa mearga 100-150 metri pe jos, ca palmasii de rand ! Ei sunt mai presus de aceste griji.
    • +8 (8 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      bnr ar fi o exceptie pentru ca are parcare dedicata cu acces din artera cu trafic normal.

      Este interesant insa cum restul de institutii sunt mai presus fata de orice contribuabil. Nu ma refer numai la centrul vechi si nu includ spital/pompieri.
  • +13 (13 voturi)    
    "civilizata" Romanika (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:02)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca la noi, la nimeni. duceti-va pe orice pietonala din orice oras din Europa si veti constata ca masinile sunt o raritate/exceptie acolo- la noi sunt regula, ca pe strada aproape.
    Si acolo sunt institutii, localuri etc. Cum or reusi ei si la noi nu se poate...?!
    Bineinteles ca vorbim si de lipsa de civilizatie a melteanului cocalar, care nu poate merge undeva daca nu parcheaza masina in usa locatiei. Ca deh, de comentat la adresa altora ca sunt necivilizati, e usor, asta in timp ce urci magaoaia proprie pe vreun trotuar...
    • +8 (8 voturi)    
      Acolo se face ceva de catre primarie/politie (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:42)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Aici degeaba exista lege pentru ca nu o aplica nimeni (cati politisti ati vazut voi dand amenzi pentru parcare aiurea si cati stiti pe cineva care a primit amenda acasa pentru parcare in locuri nepermise??) si acei soferi se considera mai smecheri ca ceilalti. Macar de le-ar bloca rotile sa nu mai plece de acolo fara amenda platita, dar nici asta nu se face.

      Vedeam aseara pe National Geografic: in Londra sunt camere de luat vederi care filmeaza fata si spatele masinii cand intra intr-o zona in care se plateste, nu e nevoie de politisti decat in cazuri f rare. Totul este electronic iar cei care nu au platit cele 5 lire/zi pentru acces in acea zona, primesc amenda de 100 lire, destul cat sa-i treaca cheful sa mai faca odata aroganta asta. Cat de greu este sa se faca asta si la noi, in secolul 21, secolul internetului, al tehnologiei omniprezente si ieftine? Solutii exista, oameni care sa isi faca treaba ne lipsesc.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:47)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Pai acolo se poate si aici nu, pentru ca acolo Politia nu sta pe post de dirijor al coloanelor oficiale. Nici aia din afara nu s-au civilizat cu vorba buna, peste noapte. In UK, Franta, Germania etc, daca ai parcat masina ilega,l in urmatoare jumatate de ora ai amenda in geam. Fara discutii. Dupa ce ia 2-3 amenzi d-astea, iti garantez ca nici melteanu cocalar nu va mai parca masina pe unde apuca... Sa vezi ce civilizati am fi apoi.
      In Bucuresti, la aproape fiecare intersectie e un taximetrist oprit fix in buza intersectiei, soferii care vin de pe drumurile fara prioritate fiind obligati sa iasa juma' de banda ca sa vada daca vine cineva. Vin cei de la Politia locala, dau un semnal acustic, taximetristul pleaca, face un tur si tot acolo se opreste dupa 2 minute. Pai asta e treaba? Ia sa-si faca Politia treaba si sa dea amenda, sa vezi cum alta data nu mai opreste acolo...
      Dar cum ziceam, la noi Politia locala/rutiera sta pe post de statuie in intersectiile pe unde trec coloanele oficiale.
    • +4 (4 voturi)    
      ...mda... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:36)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ...doua notziuni necunoscute : disciplina si cinstea .
  • 0 (6 voturi)    
    nici acela nui "pavaj" (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:20)

    Codruta N [utilizator]

    Daca se strica de la niste amarate de dube!! Ar trebui luat la purecat cine l-a receptionat!

    Altfel, da... nesimtirea-i mare! >:
    • +6 (6 voturi)    
      E pavaj pietonal, nu de dube, camioane, betoniere (Marţi, 19 ianuarie 2016, 15:23)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ar fi tare daca drumul ar ceda sub pietoni.
      Stricaciunile sunt insa produse in primul rand de masinile de marfa, dar si de cele folosite in reparatiile cladirilor (chiar betoniere de cele mai mari dimeniuni).

      E o bataie de joc traficul de masini din zona. Cum o bataie de joc e si Politia locala. Asa ministrii de interne, asa politie.
      • 0 (0 voturi)    
        nici chiar asa! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 16:21)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        N-am zis nimic de "camioane si betoniere" (desi, la o adeca, daca se consolideaza cladirile alea, s-ar putea sa fie nevoie si de betoniere pe acolo) - da' cred ca e la mintea oricui ca aprovizionarea unui restaurant sau a unui magazin de incaltaminte nu se face cu coshul!
        Cine a proiectat pavajul acela fara o fundatie ca lumea, a proiectat PROST! Sau, ma rog: cine a cerut proiectantului un pavaj fara o fundatie ca lumea a fost ori prost ori rau-voitor!
        In ORICE oras cu "zona istorica" de prin lumea asta ai sa vezi dube, masini de salubritate samd. pe la 5 - 6 dimineata, FARA ca pavajul sa se strice!
        Ar trebui, totusi, sa vada cineva:
        - daca constructorul a respectat proiectul;
        - in caz ca da, cine a facut un proiect PROST;
        - daca proiectul a fost facut prost din prostie sau caietul de sarcini era "dedicat";
        - daca proiectul a fost bun, CINE a receptionat o lucrare PROASTA!
        - samd. ;)
  • +6 (6 voturi)    
    Si ce, ma? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:29)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ati fi vrut ca premarul "proteza" sa/si de ademisia?
    Ce, aveti imresia ca toti fura...mai mult ca el?
    Mi/e scarba de toti cei care l/au votat! Oamenii de nimic aleg scursuri!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu sunt de acord cu politica HotNews (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu privire la stergerea numerelor din poze. Constituie o dovada foarte buna pentru Politie pentru a-i amenda pe acesti gandaci de care nu mai scapam.
    • +7 (9 voturi)    
      Da (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:17)

      jnski [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      De neinteles politica asta cu numerele si pentru mine, atat timp cat se posteaza exact fetele oamenilor de pe strada, adica in aceasi poza cenzurezi masinile, dar nu oamenii ?!? Ori nici una, ori amandoua.
    • +6 (6 voturi)    
      Stupid (Marţi, 19 ianuarie 2016, 15:28)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Politia poate folosi doar circumstantial ca proba o poza Hotnews sau orice poza facuta de matale cu aifonu.

      Politia locala este prezenta permanent in centrul vechi, au chiar o mica sectie. De ce nu amendeaza? Intreaba-l pe Oprea, ca in vremea lui s-a dat liber la masini pe pietonal. Chiar si nea Toba ar trebui sa dea o replica Hotnews-ului.
      • +7 (7 voturi)    
        raspuns (Marţi, 19 ianuarie 2016, 16:45)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui neagoe

        Da, lasati numerele vizibile. Referitor la politie - in general nu prea face nimic.
    • +1 (1 vot)    
      ... cam .. (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:37)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ... mai mult cenzor decit moderator .
  • +6 (6 voturi)    
    civilizatie? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:16)

    Vasile [anonim]

    Cine zice ceva de civilizatie? Are cineva impresia ca in acele tari pe care le dam drept exeplu, e doar lumea civilizata? nu! exista legi pe care politia le pune in practica. lumea se civilizeaza prin frica. la noi nu exista asa ceva. Politia romana e depasita de absolut tot ce se intampla in jurul ei.
  • +8 (8 voturi)    
    incompetenta. sa plece !!! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:41)

    dan [anonim]

    1. Masinile sunt o problema care se rezolva prin amenzi...
    Faceti-o.
    Mai ales ca exista parcari in zona. Mult mai ieftine ca in vest. in centru.

    Cine vrea cu masina in centru sa plateasca
    Nu poate fi resursa asta gratis pentru ca nu este spatiu sa poata sa vina toti cu masina. Simple as that.
    O cerere este micsorata punandu-se o taxa.
    Nu putem demola cladirile ca orasul sa fie o mare parcare !!!

    2. Mie altceva mi se pare incredibil in pozele respective.
    Zapada ca intr-un sat oarecare.
    E vorba de o capitala europeana.
    Intr-un oras vizitat de straini.

    Exista freze de zapada si aparate de carat si topit zapada. Suntem in secolul 21 donilor.
    In tari unde ninge mult ( canada) orasele arata brici.

    Zapada exista pe spatii publice, pe langa cele ale comerciantilor, spune ca niste servicii pentru care platim o tona de bani nu sunt facute deloc de cei care administreaza.

    Iar banii nostri dati pe incaltaminte, siguranta noastra, ca sa nu mai zicem de confort, sunt nesocotite cu buna stiinta.

    SO,
    2 probleme la care cei din primarie si politie nu-si fac treaba. Sa plece.
    Eu dc nu-mi fac trebaa la serviciu sunt concediat. Corect?

    multumesc,

    I
  • -1 (3 voturi)    
    Masini (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:42)

    Buga [anonim]

    Dupa cum spuneati in articol ...accesul e permis intre orele 6.00-10.00... si ca pozele sunt facute la ora 9.30 ... Concluzia pentru relevanta articolului coroborata cu pozele o trageti singuri ...
    Daca pozele erau facute la ora 14.00...

    Adevarul este ca sunt masini parcate doar in jurul BNR, pe str E Carada si pe Lipscani ...masini de "militieni" si "securisti" ...in rest ...
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea...! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 16:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Buga

      IA treci tu pe acolo si pe la ora 16,00 - 17,00... nu mai zic ce e seara! >:
  • +4 (4 voturi)    
    Primaria? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai primariei de asta ii arde sau de cum sa fure bani de la buget pentru clientela ei?
  • +3 (3 voturi)    
    Este clar ca nu se doreste rezolvarea problemei ! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 15:12)

    liviul2006 [utilizator]

    De obicei la romani este prostie si/sau indolenta in asemenea cazuri, insa aici clar cineva nu doreste sa fie rezolvata aceasta problema. Adica cineva de la BNR mai bine zis, un fel de OPREA-GIROFAR, in cazul nostru devine BNRESCU-PARCARE...
  • +1 (3 voturi)    
    Hmmmm (Marţi, 19 ianuarie 2016, 15:19)

    silmix [utilizator]

    In plus, desi aprovizionarea se face potrivit regulamentului doar intre orele 6.00 - 10.00 dimineata, dubele cu marfa vin toata ziua pe aceste strazi.

    FOTOGALERIE Centrul Istoric al Capitalei, marti, ora 9.30 dimineata


    Pai de ce nu faceti si voi pozele la 10:30?

    Pentru ca, conform propriului articol dubele din poza circula legal in zona.
  • +4 (4 voturi)    
    Neglijenţa în serviciu (Marţi, 19 ianuarie 2016, 16:07)

    Mihai [anonim]

    Daca Poliţia nu-şi face treaba = Neglijenţa în serviciu

    Art. 298

    Neglijenţa în serviciu

    Încălcarea din culpă de către un funcţionar public a unei îndatoriri de serviciu, prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă prin aceasta se cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.


    Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-298
  • +2 (2 voturi)    
    Centru vechi - total lasat de izbeliste (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:26)

    Mihai [anonim]

    Centrul Vechi Bucuresti : mizerie, iluminatul nu functioneaza in multe zone, pavajul e deteriorat, mobilierul stradal distrus, se parcheaza si se circula cu masina in zona pietonala, vara miroase ingrozitor - o zona total neglijata cu care, chipurile, ne mandrim.
    • 0 (0 voturi)    
      nu numai vara! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 16:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Am trecut eu pe acolo (aproape pe toate strazile, faceam niste filmari si niste poze si voiam sa fie mai putin aglomerate), de un 8 sau 9 martie, pe la ora 7 - 8 dimineata - putea INGROZITOR a pi$at! De om, nu de animal!