Comandament de iarna la Primaria Capitalei: Traficul rutier se desfasoara in conditii de iarna in Bucuresti. Nu sunt blocaje

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:44 Actualitate | Administratie Locala

Deszăpezire de București
Foto: USER UPLOADED
Traficul rutier se desfasoara in conditii de iarna in Bucuresti, nefiind inregistrate blocaje sau alte incidente in trafic, se arata intr-un comunicat al Primariei Capitalei. Utilajele firmelor de deszapezire au inceput, de la ora 7.30, interventia pe arterele secundare si pentru degajarea zapezii de pe trotuare. Interventia pe bulevardele principale va fi reluata dupa ora 10.30, atunci cand traficul rutier incepe sa se reduca in intensitate, spun reprezentantii municipalitatii.

La comandamentul de iarna convocat, marti, incepand cu ora 7.15, primarul general Razvan Sava a cerut operatorilor de salubritate sa intervina pentru degajarea zapezii de pe trotuare si sa asigure caile de acces catre spitale, statii de ambulanta si alte obiective sociale de interes public.

De asemenea, Primaria Capitalei va incepe sa dea amenzi firmelor care au actionat necorespunzator pentru curatarea strazilor si trotuarelor din Bucuresti.

"Catre Politia Locala: imediat ce inceteaza ninsoarea aveti obligatia de a iesi pe toate cele 450 de strazi care reprezinta urgenta intai. Acolo unde nu se circula sau este zapada, fie ca este vorba de carosabil sau trotuar, dati amenzi", a afirmat primarul general Razvan Sava.

Potrivit strategiei de deszapezire, prioritate pentru deszapezire au podurile, pantele, pasajele rutiere, urmand ca apoi sa se intervina pe traseele pe care circula mijloacele de transport in comun. Tot la urgenta se va actiona pentru deblocarea arterelor situate in perimetrul spitalelor si altor obiective sociale de interes public.

Odata finalizata interventia pe obiectivele amintite, se va interveni pe arterele secundare.

Primaria Capitalei atentioneaza proprietarii de cladiri sau spatii comerciale ca au obligatia de a inlatura zapada depusa pe trotuarele din fata imobilelor pe care le detin. Conform articolului 12, anexa 1 a HCGMB 120/2010, proprietarii de imobile au obligatia sa inlature zapada, gheata si turturii formati in perimetrul cladirilor pe care le detin, in maxim 24 de ore de la incetarea ninsorii. Nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenzi de la 200 la 500 de lei pentru persoane fizice si de la 500 la 2.000 de lei pentru persoane juridice.

Pentru eventuale probleme generate de inghet sau ninsoare, Primaria Capitalei pune la dispozitie numerele de dispecerat 0800.800.868 si 021.9844. Totodata, Primaria Capitalei adreseaza un apel bucurestenilor sa sesizeze la aceste numere de telefon prezenta pe strada sau in scarile blocurilor a unor persoane fara adapost, pentru ca acestea sa fie preluate de Politia Locala si transportate la unul din centrele sociale ale Capitalei.










2087 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Sa mori tu! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:52)

    dandra [utilizator]

    Traficul este execrabil; nu ati curatat nimic, nu ati aruncat cu nimic. Zici ca a fost viscol 3 zile, atat de rau e traficul, de la unirii si pana la eroilor. Suntem, in continuare, condusi de incompetenti.
  • +3 (3 voturi)    
    dar cetatenii? (Marţi, 5 ianuarie 2016, 9:57)

    goto [anonim]

    unde este grija pentru cetateni? au dezapezit cu chiu cu vai jumatate din sosea, dar in statiile ratb deloc. asa se face ca in statii sunt troiene, calatorii urca cu zapada si pe scari aluneca. asa se face ca cei mai in varsta nu pot urca sau chiar se ranesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Constatare (Marţi, 5 ianuarie 2016, 10:07)

    Un matinal [anonim]

    Azi dimineata la 6:30 nu nu se facuse nimic. Am taiat bucurestiul in 2 - din Militari pana in Pantelimon si nu am vazut nici o interventie a echipajelor de deszapezit. Sper ca pana dupa-amiaza sa se intreprinda ceva...
  • +2 (2 voturi)    
    ca sa vezi (Marţi, 5 ianuarie 2016, 10:34)

    sorin [anonim]

    Nu stiu unde vedeti voi aceasta realitate. Drumurile sunt prost deszapezite si sunt pline de gheata.
    Asadar....
  • +2 (2 voturi)    
    Dap...trafic rutier in conditii normale (Marţi, 5 ianuarie 2016, 11:39)

    artistul000 [anonim]

    Dar pietonii?? Tot in conditii normale?
    Sau trebuie sa ne multumim cu faptul ca masinile pot merge ok?
  • 0 (2 voturi)    
    zapada ca anul asta pe carosabil eu (Marţi, 5 ianuarie 2016, 11:41)

    bancher [anonim]

    nu am mai vazut de 10 ani in Buc. Nu a nins mult, dar sleauri si zapada ca in iarna asta nu imi mai amintesc sa fi fost de muulta vreme. De ce? Nu s-a intervenit.
    In sector la Vanghelie de dimineata, cum era parcul Sebastian era si pe Calea Sebastian: zapada era la fel de mare si in parc, si pe carosabil. In Piata Constitutiei era zapada pana aproape de scutul masinii..cei cu masini joase nu stiu cum au trecut pe acolo.
    Nici vorba de ,,asfalt la negru", cum se laudau aseara pe la stiri.

    Vorba celor de la Radio Zu:
    ,,Stau si ma uit ca tontul,
    Care-i drumul, care-i campul?"
  • 0 (0 voturi)    
    Bine ca a fost vacanta! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:01)

    mbm [utilizator]

    Daca ar fi inceput scoala pe 4 ianuareie, cum era intital programat, ar fi fost dezastru!

    In plus, sa nu uitam ca nu a nins cine stie ce; daca aveam zapada de 30 cm nu cred ca mai misca ceva.

    Oricum, in sectorul 3 am avut surpriza sa gasesc curatata strada din fata blocului (cu sens unic!), in schimb pe bd.N. Grigorescu era zapada neatinsa!
  • +1 (1 vot)    
    Iarna nu-i ca vara !!! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 13:44)

    andreesanu [utilizator]

    Va tot repeta administratia (LUI PIRDE VARA) drumurilor nationale ca iarna nu-i ca vara !!!,dar voua nu va intra in cap !!!.
  • +2 (2 voturi)    
    tocmai ce i-am urat "sanatate" primarului (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:28)

    bigbrother [utilizator]

    dupa ce am calcat in zloata din dreptul trecerii de pietoni. Magarii astia cu dezapezirea imping zapada pe marginea drumului si pietonii sa se descurce care cum pot. Desi oamenii si-au curatat in fata blocurilor, zonele care apartin de primarie sunt pline de zapada neatinsa, semn ca ii doare pe primari exact unde o sa ma doara si pe mine sa-i votez (se aude, Negoita? Ca reclama stii sa-ti faci pe hotnews -din ce bani e alta poveste-, dar cu treaba, cu munca cum ramane?)

    Asta inseamna treaba facuta in Romania, pare ca soferii sunt mai importanti ca pietonii. Le doresc primarilor sa astepte minute intregi in statia de autobuz cand sunt -x grade afara, poate asa realizeaza ca lucrurile nu merg deloc ok in orasul asta.
  • +1 (1 vot)    
    rusine! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:40)

    alexandru [anonim]

    aseara de la Universitate pina la iesirea spre A II am mers pe zapada necuratata. azi era curatat superficial dar patina, nu au fost utilizate materiale antiderapante. Pe aleile dintre blocuri in sectorul 2 (ex. Aleea Cislau) nu a trecut in 2 zile nici o lama. In anii trecuti desi a nins mai mult a fost curatat din prima zi, e o baataie de joc, daca acum nu s-a facut maai nimic ce se intampla daca ningea abundent si era viscol? Cea maai proastaa administrare a problemei in ultimi 10 ani cel putin