Clujenii pot circula cu cainii in mijloacele de transport in comun, daca le cumpara bilet

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:44 Actualitate | Administratie Locala

caini
Foto: USER UPLOADED
Clujenii vor avea dreptul sa circule cu cainii in mijloacele de transport in comun, in urma unei hotarari adoptate miercuri de Consiliul Local Cluj-Napoca, una dintre conditii fiind ca detinatorul sa cumpere bilet pentru animalul sau.

"Cred ca prin acest regulament nu facem altceva decat sa ne raportam la reglementarile europene in materie si, din aceasta perspectiva, Clujul este la zi in ceea ce priveste gestionarea cainilor cu stapan. (...) Cetatenii trebuie sa inteleaga ca trebuie sa convietuim cu totii, fie ca avem sau n-avem un caine in proprietate. Este loc pentru toata lumea", a declarat miercuri primarul Emil Boc, potrivit Agerpres.

Potrivit regulamentului, in mijloacele de transport in comun, cainii de talie medie si mare vor fi tinuti in lesa si vor purta botnita, iar cei de talie mica vor fi tinuti in lesa, in brate sau in cusca ori geanta de transport. De asemenea, in mijlocul de transport in comun va putea sa fie urcat maximum un caine insotit de detinator, iar pentru transportul animalului va trebui bilet de calatorie. Conform regulamentului, detinatorul cainelui va trebui sa aleaga zona cea mai libera a mijlocului de transport in comun si va evita mijloacele de transport aglomerate, ceea ce inseamna sa existe cel putin un metru intre caine si ceilalti calatori.

In cazul in care nu sunt respectate prevederile regulamentului, conducatorul auto poate sa-i solicite detinatorului cainelui sa paraseasca mijlocul de transport in comun.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1376 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:48)

    liviu_ [utilizator]

    in bucuresti se poate deja... si fara sa le cumperi bilet :D
    • -1 (5 voturi)    
      se poate peste tot (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:31)

      alex C [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Peste tot se poate fara sa le umperi bilet. Numai lui Boc i-a traznic sa-i taxeze
      • +1 (7 voturi)    
        unde nu e cap vai de picioare (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:14)

        hiena [anonim] i-a raspuns lui alex C

        sa lasi animalele puturoase printre oameni in autobuze mi se pare o schizofrenie. Aglomeratie, imbulzeala, calci cainele din greseala, te musca, la spital, samd. Biletul era problema? Vai de capul vostru
  • +4 (8 voturi)    
    Cred ca tortusi ar mai fi necesara o... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:02)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...conditie...cainii sa fie imbracati decent!..ce te faci cu catelusele? ar trebui sa le oferi, asa din...gentilete, locul? cu cele gestante, treaba e clara: au locul rezervat! la fel si cainii fara o labuta!...Domnu' Boc! Cainii sub cinci ani sau elevi ai unei scoli de dresaj beneficiaza de reducerea de 50%?...dar cainii pensionari?...asa e cand centura Clujului a atins perfectiunea!...
  • +4 (6 voturi)    
    dar cainii fara stapan (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:13)

    eGerula [utilizator]

    aflati in mijloace de transport trebuie sa-si scoata bilet?!
  • +3 (5 voturi)    
    daca e mic, si e tinut in brate, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:24)

    __alex__ [utilizator]

    de ce sa-i mai cumperi bilet?

    "... sa ne raportam la reglementarile europene..." inseamna ca ar trebui sa se termine si cu furtul la primarii.
  • -1 (5 voturi)    
    Cățăi (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:05)

    Ghita de la Cluj [anonim]

    Și ce ne facem cu acei cătători ce sunt alergici la părul de câine?
    • +4 (6 voturi)    
      Dar (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:39)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita de la Cluj

      Dar ce faci cu cei alergici la mirosul de transpiratie ! Tipic romanesc, avem flatulente de boier dar suntem certati cu apa ! Iti arat in orice mijloc de transport in comun in romania cel putin 5 indivizi care sunt mai murdari decat un caine care cauta de mancare in groapa de gunoi.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce pretentii (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:41)

    tudor74 [utilizator]

    Ce pretentii poti sa ai de la acest distrus ? Acum ceva timp tot neuronul lui avortase o lege ca iei amenda daca iti strigi cainele pe strada.
    Nu sunt din Cluj, dar as fi vrut sa imi numesc cainele Maria si sa urlu din toti plamani sub geamul primariei MARIA MARIAAAAA !

    Asta si cu Basescu, doi frustrati pe tema cainilor !
    • +1 (1 vot)    
      pai (Joi, 15 octombrie 2015, 1:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      urla draga, inclusiv la luna, urlatul se inscrie printre nenumaratele drepturi ale omului. iar tu esti clar mai frustrat decit basescu. Eu am ciini de treizeci de ani si maidanezii ma deranjau foarte mult, si nu numai pe mine, deci basescu, ca intotdeauna, avea dreptate. Iarna nu-i ca vara, ciinele nu e om.
  • +1 (1 vot)    
    inteleg grija fata de animale (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:37)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dar asta deja tine de boli mintale.
    la un magazin alimentar din plin centrul orasului intrau tot felul de oameni ,,educati'' cu tot cu caini, zabaleau vitrina cu produse din carne si mezeluri, n-am mai intrat de atunci dar oricum s-a inchis.
    daca au voie cu transportul in comun(schizofrenie), ar trebui trecuti si la cheltuieli de la blocuri, sa primesca drept de vot, pensii speciale cei de la unitatile militare si politie, etc.
    decat sa tin un caine, prefer o capra sau o vaca, macar mai am si niste produse poraspete: lapte, branza, carne, oua.