FOTOGALERIE Un bloc de trei etaje ar putea aparea la intersectia Caii Grivita cu strada General Budisteanu, intr-o zona protejata cu cladiri de patrimoniu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:28 Actualitate | Administratie Locala

Budisteanu 7 - 4
Foto: Hotnews
Un bloc de trei etaje ar putea aparea pe strada General Budisteanu, in centrul Capitalei, potrivit unui proiect imobiliar prezentat miercuri la Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei.  Terenul se afla la intersectia cu Calea Grivita, iar in prezent este folosit ca spatiu de parcare. Strada General Budisteanu si Calea Grivitei sunt zone protejate unde se afla mai multe cladiri de patrimoniu si monumente istorice.

Potrivit proiectului prezentat miercuri la Comisia Tehnica de Urbanism, terenul se afla pe strada General Budisteanu, nr. 7, si are o suprafata de 541 mp. Investitorul, Relax N Shop vrea sa construiasca o cladire de birouri cu parter comervial cu doua subsoluri, parter, doua etaje si al treilea retras. Indicatorii urbanistici ceruti sunt: POTmax.=80%, CUTmax.=2,5 mp, iar inaltimea maxima 18 metri.

Indicatorii urbanistici ai zonei protejate Calea Grivitei sunt: POTmax. admis = 80%; CUTmax. admis= 2,5. Proiectant este biroul de arhitectura Baukunst si Desenatura Atelier de Proiectare.

Ramane de vazut daca Primaria Capitalei va aviza proiectul, iar Consiliul General al Municipiului Bucuresti il va aproba.


FOTOGALERIE Simulare cum va arata blocul de trei etaje























2854 vizualizari
  • -2 (12 voturi)    
    FOARTE BINE! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:12)

    schroedinger [utilizator]

    Protejam mizeria! Nu cumva sa mai civilizam si sa modernizam orasul.
    Orice paianta facuta pe la 1900, a devenit monument istoric!
    • +1 (9 voturi)    
      Nu stiu unde vezi tu binele (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:58)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Cand ai trecut ultima data pe Budisteanu ?
      Ai trecut vreodata ? Ce paianta visezi ?
      De acord ca trebuie sa modernizam orasul, dar sa plantezi o comicarie din sticla si otel acolo e fix ca nuca in perete. Nu mai vorbim ca locurile acelea de parcare sunt aur curat intr-o zona in care efectiv nu gasesti un loc liber. Le desfiintam ca sa facem niste birouri, excelent, daca asta intelegi tu prin modernizare atunci eu nu-mi doresc modernizare
    • -1 (1 vot)    
      Pai hai sa te civilizezi! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:23)

      civism [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Peste tot in lumea civilizata patrimoniul este protejat. Loc de construit modern este, ca Romania se depopuleaza, nu se umple de locuitori. E loc berechet sa construiesti modern fara sa iti bati joc de patrimoniul construit, ca asa e in lumea civilizata de care vorbesti!!!! Cat despre paianta (?!?!?), daca tu locuiseti intr-o astfel de casa nu e cazul sa generalizezi. In zona respectiva nu e vorba de asa ceva unde chiar exista cladiri ce merita toata protectia.
  • +2 (8 voturi)    
    Cateva corecturi se impun (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:09)

    cato [utilizator]

    In primul rand, nu vor fi trei etaje. Rechinul va scrie trei si va face cate are chef din cauza ca nu i le va darama nimeni. Apoi, nu stiu de ce scrieti despre indicatorii urbanistici: aia sunt buni doar ca sa te stergi cu ei, nu sa ii respecti. In sfarsit, vorbiti de zona istorica - e pentru fraieri, nu pentru rechini.
  • -4 (10 voturi)    
    Intrebari . (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:39)

    Marx [anonim]

    Si cam cat spatiu trebuie sa ramana intre cocioabe si lucrarile noi ? Cei mai multi care protesteaza n-au nicio treaba cu urbanismul . O fac doar din invidie proletara .
  • -3 (7 voturi)    
    Macar sa faca proiectul (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:45)

    Vlah [anonim]

    Mi mi se pare un proiect foarte bun! De cand ma stiu coltul acela de intersectie arata ca vai mama lui...prada gunoiului si mafiei parcagiilor din centru. Eu nu am vazut in nicio capitala respectabila vreun "habitat" similar in plin centrul orasului. Macar sa poata face proiectul si sa nu-si bage coada vreun "protector" zelos al "inestimabilei" mosteniri culturale. Daca e dupa astia, Bucurestiului ii sta cel mai bine asa cum l-a vazut (ingrozit) Carol pe 10/22 mai 1866...
  • +2 (6 voturi)    
    Nu exista zona protejata decat pe hartie (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:28)

    Olivia Ion [anonim]

    Daca treceti pe str, George Enescu nr. 11 - 17 veti vedea 2 blocuri noi ridicate recent (unul dintre acestea, viitoare cladire de birouri, este inca in constructie) cu 7, respectiv 9 etaje construite in zona asa zis declarata protejata - Amzei. Conform legislatiei cladirile noi nu trebuie sa fie mai inalte decat cladirile vecine si sa se inscrie in arhitectura zonei. Nu s-a respectat nici una si nici cealalata conditie. Concluzia: NU mai exista zone istorice protejate in Bucuresti decat pe hartie. In fapt tot ceea ce se construieste de cativa ani este in totala discrepanta cu legea, cu estetica zonei si cu bunul simt (precum si cladirea de langa catedrala Sf Iosif).
    • -3 (3 voturi)    
      Va inselati (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:30)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Olivia Ion

      Conform legislatiei, poti construi cu doua etaje mai mult decat vecinul.
      Poate fi si mai mult sau egal in cazuri concrete, speciale.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa nu mintim! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:16)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Nu exista nicaieri in legislatie formularea ca poti construi cu doua etaje mai mult decat vecinul. Asta e o minciuna! Conform PUG si planurilor urbanistice ale zonelor protejate ar trebuie sa se construiasca, dar sunt calcate in picioare sistematic.
  • 0 (0 voturi)    
    Al cui este terenul? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:29)

    aniod [utilizator]

    Ma intreb daca proprietatea are actele in regula.
    Terenul respectiv cuprinde mai multe parcele, iar un proprietar direct nu stiu sa fii aparut, se discuta prin intermediari mereu.