​FOTOGALERIE In centrul unei capitale europene (III): Piata de la Kilometrul 0 arata ca dupa bombardament, desi a fost reabilitata in urma cu cativa ani

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2015, 12:39 Actualitate | Administratie Locala

Masini in Piata Sf Gheorghe
Foto: Hotnews
Piata Sfantu Gheorghe si terminalul de tramvai de la kiloemtrul 0 al Capitalei arata ca dupa bombardament, cu trotuare distruse si invadate de masini. Desi intreaga zona a fost reabilitata in urma cu cativa ani, autoritatile au lasat zona de izbeliste si acum piata ce se afla intre Universitate si Unirii si "peste drum" de Centrul Istoric arata jalnic.

Piata Sf. Gheorghe reprezinta si borna Kilometrului 0 in Capitala si Romania si se afla intre Piata Universitatii si Piata Unirii, chiar vizavi de Centrul Istoric al Capitalei.

De precizat ca in zona sunt patru mari parcari: Parcarile subterane de la Universitate si Intercontinental, parcarea supraterana de la magazinul Cocor si parcarea supraterana de la magazinul Unirea. In plus, in zona sunt si parcari cu plata la trotuar sau parcari special amenajate pentru cum ar fi spatiul dintre Calea Mosilor si Strada Sf Vineri.

HotNews.ro scria despre degradarea spatiului pietonal din piata Sf Gheorghe si despre cum masinile au invadat trotuarele si zonele dedicate tramvaielor inca din 2014, insa de atunci si pana acum nu a fost luata nici o masura. Dimpotriva, zona s-a degradat si mai tare.

Administratia locala are explicatii pentru problemele semnalate, insa de la explicatii si pana la o rezolvare e cale lunga...

"Lucrarea de amenajare a trotuarelor si terminalului de tramvai a facut parte din proiectul de modernizare a Caii Mosilor si a fost inaugurata in 2009. Separat, aceasta lucrare a costat circa 150.000-200.000 de euro. Stalpisori au fost pusi la capatul strazilor, iar accesul soferilor in zona este interzis de inicatoarele rutiere. Masinile intra doar pe unde intra tramvaiul, desi indicatoarele interzic acest lucru. Acolo nu puteam pune stalpisori sau bariera, ca nu mai intra nici tramvaiele. Noi am crezut ca soferii vor respecta indicatoarele rutiere, iar daca nu le respecta trebuie trasi la raspundere de Politia Rutiera. Aceasta problema a parcarilor ilegale tine si de lege, fiinda Politia nu poate amenda masina ci doar soferul. Daca ar putea fi amendata masina si s-ar da amenzi pentru fiecare abatere, atunci nu ar mai exista astfel de cazuri", a explicat in 2014 pentru HotNews.ro Ion Dedu, seful directiei de Infrastructura din Primaria Capitalei.

In legatura cu stricaciunile facute pe trotuare, Ion Dedu spunea ca acestea au fost facute in principal de administratorii de retele care au facut sapaturi, dar nu au adus zona la forma initiala.

Din iulie 2014 si pana in prezent au trecut mai bine de 14 luni, iar Piata Sfantu Gheorghe arata in felul urmator:

Masini parcate neregulamentar, in zona refugiului de tramvai



Masina parcata neregulamentar, urcata pe refugiul de tramvai


Statia de tramvai a ajuns un mare lospatiu de afisaj public




Pavajul spart chiar pe refugiul de tramvai



Masinile parcate pe zona pietonala. Cele doua masini din fundal sunt parcate si pe prima banda de circulatie de pe bulevard



Trotuarele au ajuns sa fie distruse de masinile care parcheaza in zona



Trotuare distruse




Masinile urca pana pe trotuarul din fata bisericii



Pavajul stricat



Trotuarul distrus de masinile care parcheaza zi de zi in acel loc



Trotuarul pentru "petioni"





Masini parcate peste linia de tramvai (ce-i drept, nefolosita deocamdata) si peste trotuar



Nota: Neafisarea in poza a numerelor de inmatriculare ale autovehiculelor este o decizie editoriala a redactiei HotNews.ro si se aplica la toate articolele publicate pe site, indiferent de subiectul tratat


    FOTOGALERIE In centrul unei capitale europene (I): trotuare pline de masini parcate neregulamentar, fix deasupra unei parcari subterane cu peste 1.000 de locuri, dar prin care mai mult bate vantul


    FOTOGALERIE In centrul unei capitale europene (II): Strazile pietonale din Centrul Istoric, pline de masini


Citeste mai multe despre   









16897 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    va pierdeti vremea.. (Marţi, 15 septembrie 2015, 12:49)

    pehash [utilizator]

    o singura masina de politie care sa amendeze fiecare sofer cand iese pe linia de tramvai din piata ar fi suficienta.. si cu amenzile incasate s-ar putea reface trotuarele (care nu sunt distruse de masini, ci sunt prost facute).
    dar de ce ar face primariile asa ceva? ca sa piarda voturi? cu siguranta electoratul din zona nu este la nivelul la care sa perceapa aceasta mizerie ca pe o problema.
    • +11 (11 voturi)    
      Politia (Marţi, 15 septembrie 2015, 13:11)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Politia e prea ocupata sa urmareasca amantele primarilor (iasi), sa partruleze in civil prin parcuri ca nu cumva sa apara un protest spontan impotriva primaritei (Craiova) sau sa pazeasca contractorii primariei declarati ilegali prin hotarare judecatoreasca (Bucuresti) sa nu fie opriti din activitatea ilegala de catre societatea civila si ONG-uri.

      Asta este politia romana! Noroc bun !
    • -2 (10 voturi)    
      parcarea este legala pe o portiune de acolo (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Vedeti poza aceea, cu masini garate una langa alta, in timp ce in fundal se vede o agentie a Bancii Transilvania? Acolo parchez si eu cateodata, si platesc 12 RON/zi. Este un angajat al primariei, imbracat regulamentar, care incaseaza cu 1,5 ron/ora si da chitanta. Am o gramada de chitante emise de primarie pt parcarea cu ora din zona Bisericii Sf Gheorhe.
      Nu mai spuneti ca este ilegal, din moment ce primaria taxeaza masinile parcate acolo, ba chiar au pus si indicatoare de parcare cu ora.
      Indicatoarele de parcare montate de primarie de ce nu le pozeaza HotNews?

      PS: in zona sunt si 2 parcagii de etnie roma, care sunt frati, dar lor ne le-am dat bani niciodata.
      • +8 (8 voturi)    
        treaba de mantuiala.. (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:02)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Bucata aia de strada din fata BT este de fapt sens unic, dar au scos semnul de interzis. Aparenta parcare este pe trotuarul de langa biserica.. ignorand faptul ca acolo se dorea a fi o zona pietonala pe care trec doar tramvaiele. Practic, nu poti sa ocupi unul din locurile de parcare decat daca intri ilegal pe sens opus pe linia de tramvai atunci cand nu trece tramvaiul.. sau daca intri ilegal de pe cealalta parte, prin statia de tramvai. Deci este ilegal pentru ca tu trebuie sa respecti Codul Rutier si un semn de parcare sau o chitanta de la un gigel angajat de administratia strazilor nu anuleaza legea.
        Primaria nu colaboreaza niciodata cu Politia Rutiera si astfel se arunca bani pe fereastra cu amenajari ilegale de parcari sau asa zise piste de bicicleta..
        • -1 (1 vot)    
          am trecut de dimineata pe acolo. (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:41)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Se vede clar indicatorul de ,,parcare cu plata'', montat de primarie.
          Era si un Gigel de la primarie, care incasa bani si dadea chitante,
          Cat despre mersul pe contrasens fata de tramvaie, poti sa il eviti mergand chiar pe traseul tramvaielor; faci o bucla mare prin dreapta, eventual mergand in spatele unui tramvai, si tot la parcarea de la Banca Transilvania ajungi.
          Legat de afirmatia ca acolo este zona pietonala, m-ai amuzat. Nu exista zone pietonale comune pt tramvaie si pietoni. Pietonii merg pr trotuar, din acest motiv s-au pus stalpisori care ca delimiteze trotuarul de zona carosabila.
          • +1 (1 vot)    
            o mare bucla.. (Miercuri, 16 septembrie 2015, 15:40)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si intri prin statia de tramvai? dupa cum spuneam, o singura masina de la politia rutiera ar fi suficienta...
            care parte din "zona pietonala" nu este clara? statia de tramvai de la Sf. Gheorghe nu este drum public, nu ai voie sa mergi cu masina pe acolo. faptul ca pe acolo trece o o linie de tramvai nu este "amuzant". da, trece o linie de tramvai si totusi Lipscani este zona pietonala. exista o definitie clara pentru zonele pietonale in legislatia rutiera. citeste-o...
      • +4 (8 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:42)

        Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        V-as recomanda sa observati mai atent zona respectiva data viitoare cand veti avea ocazia.

        Parcarea legala si cu plata de care pomeniti dvs este dincolo de zona fotografiata, inspre statia de tramvai, acolo unde pe strada exista o singura cale de tramvai.

        Masinile din fotografie sunt parcate pe strada mai aproape de iesirea spre Calea Mosilor, acolo unde pe strada sunt doua linii de tramvai. Masinile fotografiate stationeaza pe una dintre aceste linii de tramvai (ce-i drept, nefolosita in prezent) si pe trotuarul de langa gardul bisericii. Aici nu exista parcare legala. Daca cineva incaseaza taxa de parcare pentru aceste "locuri", atunci o face liegal.

        Va multumim ca ne urmariti.
        • 0 (4 voturi)    
          scuze! (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:49)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

          Mi-a scapat mouse-ul si ti-am dat "minus" din greseala - voiam, de fapt, sa-ti dau cu "plus" ;)
        • 0 (0 voturi)    
          Stimate domn (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:45)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

          Dva ati facut mai multe poze. In una dintre ele, adica in ultima (cea cu banca Transilvania) masinile sunt parcate lega. Am parcat de multe ori acolo, si de fiecare data angajatul primariei a venit si mi-a dat chitante pt ora de parcare (1,5 RON/ora). Daca pozati aceleasi masini, dar venind de la celalalt capat al strazii,veti vedea clar indicatorul de parcare cu plata, si locuri pt persoane cu handicap.
          Celelalte masini sunt parcate ilegal, asa este. Dar nu toate.
          • +1 (1 vot)    
            Raspuns (Miercuri, 16 septembrie 2015, 17:11)

            Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Parcarea legala la care faceti referire dvs se termina in punctul in care linia de tramvai se bifurca. Dincolo de acel punct nu mai putem vorbi de parcare pentru ca, nu-i asa, parcarea pe linia de tramvai este interzisa.

            Masinile fotografiate in poza din articol pe care dvs ati indicat-o sunt parcate peste linia de tramvai si peste portiunea mica de trotuar de langa gardul bisericii.

            Va las acest link de streetview pentru a vedea mai bine despre ce vorbim: https://www.google.ro/maps/@44.4322157,26.1049855,3a,75y,64.36h,68.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZGM2XZfTDJxqNRqh9bUv1w!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro
      • +2 (6 voturi)    
        pai nu-i chiar asa >: (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:51)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Poate o FI "legal", insa cel mult PARALEL cu trotuarul - pe cand masinile alea sunt parcate perpendicular pe trotuar si ocupa o BUNA parte din el!!
        Eu n-am mai auzit pana acum de "parcare legala cu plata" PE trotuar!
        • -1 (1 vot)    
          nu ati auzit pt ca nu v-a interesat subiectul (Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:27)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          In sectorul 5 sunt o multime de parcari de resedinta (deci cu autorizatie de la primarie) care optureaza complet trotuarul. Sunt locuri marcate cu vopsea alba, legale, ba unele optureaza si trecerea de pietoni.
          Toate date de primaria de sector.
          • +1 (1 vot)    
            "Legal" (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:26)

            Y [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Faptul ca primaria trage linii unde vrea, nu inseamna ca e si legal...
            Evident, cat timp nu se opune nimeni, totul e OK.
          • 0 (0 voturi)    
            vopseaua aia face legea? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 15:43)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si daca te trezesti langa tine cu un echipaj de la Politia Rutiera care iti trage ditamai amenda pentru ca ai parcat in dreptul trecerii de pietoni, ce faci? crezi ca la o eventuala contestatie judecatorul o sa spuna ca legea e mai prejos decat o hotarare e primariei de sector?
  • +2 (2 voturi)    
    Amintiri din epoca Opresciana, (Marţi, 15 septembrie 2015, 12:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de fapt la fel cu cea actuala.
  • +3 (5 voturi)    
    pe BUNEEE...?? (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:58)

    Codruta N [utilizator]

    Zona aia a fost "reabilitata"? Glumiti!

    Eu n-am vazut NICIODATA zona aia sa fi fost "reabilitata" - cel mult cu ceva santier pe ea, insa care NU rezolva vreo problema! :P

    In zona aia am vazut mereu praf cat cuprinde, pe unde nu e praf, balti puturoase (semn ca stau acolo deee muuuult - adica NU exista canalizare!), lipsa cosuri de gunoi, borduri jerpelite, cabluri gramada pe stalpi - samd.!! Bineee... nu stiu ce s-o fi intelegand in Romania prin "reabilitare"! :P

    Cat despre "pavaj" - pai uitati-va chiar la pozele VOASTRE! Comparati pavajul vechi, pus de mesteri italieni (probabil acu' vreo 100 de ani) cu porcaria aia noua, pusa de niste ciumetzi care se dau drept "meseriasi", romani! In mod normal, dirigintele de santier ar trebui sa nu mai aiba voie sa lucreze IN VIATA LUI!! CINE [beeeep!!!] a receptionat lucrarile??!!! Si mai ales: CE termen de garantie au avut? CINE a stabilit termenul acela?!!
  • +5 (5 voturi)    
    asa va trebuie (Marţi, 15 septembrie 2015, 19:28)

    gopo111 [utilizator]

    daca l-ati arestat pe oprescu, acum nu se mai inghesuie companiile sa faca sosele si trotoare in bucuresti ca nu mai au la cine da spaga, acum o sa ramineti cu bani ;)
  • -2 (4 voturi)    
    Jalnic este un compliment, mizerabil este adecvat. (Miercuri, 16 septembrie 2015, 7:46)

    quietguy58 [utilizator]

    Jalnic este un compliment, mizerabil mi se pare mai adecvat si se raporteaza mai bine la situatia actuala a zonei "km 0" din Bucuresti.

    Zona respectiva poate fi demolata in intregime pina la biserica Armeneasca si pina la Calea Mosilor si procedat la construirea unui mini cartier de locuinte de lux care ar delocaliza magraonii care isi fac veacul in mod ilegal in cartier.

    Nu am vazut in nici o capitala din lume mizeria care se afla la piata Sf. Gheorghe si mai ales "fauna" care bintuie aceasta zona.
  • +1 (1 vot)    
    Ia uite (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:28)

    CititorulComentator [utilizator]

    Poze din Siria :))
  • +1 (1 vot)    
    Mandru ca sunt roman! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:32)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    astia suntem. geaba ne kkm pe noi.