​20 de milioane de euro in Sectorul 3 pentru spatiile verzi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2015, 11:37 Actualitate | Administratie Locala

Diafragme rosii Sector 3
Foto: Facebook
Consiliul Local sector 3 a alocat saptamana trecuta circa 20 de milioane de euro pentru modernizarea mai multor spatii verzi din sectorul 3. Spatiile verzi urmeaza sa fie ingradite cu deja celebrele diafragme rosii (n.r. borduri rosii) care in ultimii ani au impanzit sectorul, sa se puna gazon si sisteme de irigatii, iar acolo unde este cazul sa se amenajeze alei.

Spatiile verzi vizate sunt urmatoarele:

- Amenajare spatii verzi zona V, cuprinsa intre  Bd-ul Unirii - B-dul Burebista - Calea Dudesti - Sos. Mihai Bravu - Splaiul Unirii - B-dul I. C. Brătianu - circa 5,9 milioane de euro;

- Amenajare spatii verzi zona VI, cuprinsa intre Sos Mihai Bravu - Calea Vitan - B-dul Energeticienilor -  Str. Fizicienilor - Splaiul Unirii - circa 760.000 euro;

- Amenajare spatii verzi zona IX, cuprinsa intre Str. Fizicienilor - B-dul Camil Ressu - B-dul Theodor Pallady - Splaiul Unirii - circa 6,2 milioane de euro;

- Amenajare spatii verzi zona XI, cuprinsa intre B-dul 1 Decembrie 1918 - Drumul Gura Crivățului- Drumul Gura Racului - Drumul între Tarlale - Sos. Gării Cățelu - Sos Dudesti-Pantelimon - B-dul Basarabia  - circa 7 milioane de euro.

Lucrarile cuprind:

- amenajarea/nivelarea terenului si crearea unor diafragme pentru retentia pamantului, acolo unde este necesar;
- structuri de beton, alei cu pavaje clasice, etc;
- gazonare, toaletare arbori, defrisari, montari garduri;
- instalare sisteme irigatii.

Durata de realizare a investitiei: 180 zile.

"In prezent, spatiile verzi aferente ansamblurilor de locuinte din sectorul 3 sunt constituite din zone de pamant deteriorat si neingrijit, plantatii de arbori si arbusti crescuti haotic care confera spatiului public un aspect deformat, fara componente active. In anumite cazuri, locatarii imobilelor au amenajat, din initiativa si cu forte proprii, mici gradini, fara o abordare unitara, stiintifica si cu mari dificultati din cauza lipsei unui sistem de irigatii care sa mentina gradul de umiditate necesar vegetatiei. De asemenea, multe dintre aceste zone nu sunt marginite corect de borduri si/sau diafragme care sa sustina pamantul si care sa nu permita scurgerea noroiului pe carosabil sau alei in cazul unor ploi abundente. In acest mod calitatea aerului din Bucuresti s-a deteriorat influentand direct starea de sanatate a populatiei", se arata in expunerea de motive a hotararilor de Consiliu Local prin care s-au alocat banii.


Prin lucrari de terasament si modelare a terenului, plantatii, alei si irigatii vor fi create zone distincte in care toate categoriile de varsta isi pot gasi locul relaxare, joaca, plimbare sau liniste dorit, spun reprezentantii Primariei sector 3.

Sumele alocate de Consiliul local sector 3 sunt maximale, in urma procedurii de achizitie publica, acestea putand fi mai mici.

Pana in prezent, in sectorul 3 au fost amenajate spatiile verzi de pe marile bulevarde, acestea esind in evidenta prin celelbrele diafragme rosii: bd. 1 Decembrie 1918, bd Camil Resu, Bd. Th. Pallady, Nicolae Grigorescu, str. Traian etc.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3410 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Dubios finantarea trecea (Vineri, 28 august 2015, 11:41)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    20 milioane de euro = 90000000 RON

    De banii astia punem "diafragme" cu fir de aur.

    Va intrebati de ce nu sunt bani: fiindca cineva cu prieteni la primarie ii stoarce.
  • +3 (3 voturi)    
    "amenajare" (Vineri, 28 august 2015, 12:14)

    gigi1 [utilizator]

    structuri beton, defrisari etc asta spune tot despre ce intelege primaria prin amenajarea spatilor verzi, si mai costa si milioane de euro sa desertifice si mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    ...cu banii astia planteaza o padure! (Vineri, 28 august 2015, 12:23)

    trem [utilizator]

    Ar trebui sa fie padure luxurianta si flori la fiecare apartament de banii astia....

    Cum panselutza e 'efemera', haosul arborifer e 'relativ' si betonul se crapa repede zilele astea de la 'incalzirea globala'....nimanui nu pare sa ii fie frica de un control. Dam inainte ca merge!
  • +3 (3 voturi)    
    frate (Vineri, 28 august 2015, 12:26)

    Gicu_007 [utilizator]

    opriti careva jaful asta ordinar!!!! Este evident pentru orice copil de clasa a 3-a ca sumele sunt deshantzat de mari. Si ce modernizarea lu proces verbal sa zic asa tot trebie facute la "spatiile verzi" din bucuresti? Din cauza ca au crescut trei copaci stramb s-a deteriorat aeru in Bucuresti? Ma lasi? In primul rand, bucurestiu are nevoie de mult mai multa vegetatie!!! Toti hotii care au construit STIINTIFIC cladiri de care nu are nimeni nevoie (in loc de locuinte ieftine pentru oameni, au fost construite mult prea multe hoteluri, terase, cladiri de firme, parcuri de vile in care numai hotii si talharii au bani sa locuiasca si alte rahaturi) au distrus si urma de vegetatie care mai era!!!! Io as decide demolarea a 20% - 30% dintre cladirile de genul asta si folosirea terenului pentru vegetatie. Sa se mai bucure si copiii din Bucuresti de natura bai nene! Numa asa se repara aerul in bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      La fel (Vineri, 28 august 2015, 13:57)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      si in sect 6 !
      • 0 (0 voturi)    
        pai da (Vineri, 28 august 2015, 15:07)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

        ca nu ma asteptam sa fie altfel...
  • +2 (2 voturi)    
    UN CALCUL CORECT (Vineri, 28 august 2015, 12:52)

    Gogu_Spranceana [utilizator]

    20 milioane de euro = 90 milioane lei = 900 miliarde lei vechi.

    La populatia sectorului 3 banii astia inseamna cam 3 milioane de lei (vechi) de fiecare cetatean pentru un moft al primariei! Eu locuiesc in sectorul 3 si nu sunt de acord. TU ?
    • -1 (1 vot)    
      Eu sunt deacord (Vineri, 28 august 2015, 17:54)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_Spranceana

      Eu sunt deacord, pentru ca bordurile respective separa foarte bine pamantul de asfalt. Daca te duci in vest o sa vezi ca praful aproape ca nu exista, tocmai pentru ca se face aceasta separare. In plus arata excelent si nu se mai urca masinile peste ele sa parcheze aiurea pe unde apuca.
      • +1 (1 vot)    
        Minciuni (Sâmbătă, 29 august 2015, 22:57)

        X [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        Minciuni ordinare pentru prostit lumea. Cine a iesit din tara stie foarte bine ca nici vorba sa fie asa. Dincolo de copaci sanatosi si ingrijiti, de aranjamente florale minunate, de statui si fantani, parcurile sunt amenajate minimal, chiar fara alei de beton, doar pavate cu pamant batatorit sau cu pietris marunt de multe ori. Bancile sunt simple, nu exista marcaje si delimitari ostentative intre iarba si alei, spatiul verde si banci etc. Si vorbesc de mari capitale europene, recunoscute pentru cultul fata de natura si verdeata. Puteti cauta poze pe net ( de ex. Tiergarten - Berlin sau Burggarten - Viena).
  • +2 (2 voturi)    
    Afacere a la Negoita (Robert)... (Vineri, 28 august 2015, 13:13)

    Gabi [anonim]

    precum a facut in părculetul de la Timpuri Noi unde din circa 30 de copaci plantati, 20 sunt deja uscati... Pe Nerva Traian,in loc de copaci ( care lipsesc-foarte MULTI, da' Primaria nu-i vede... ) dom' primar a pus niste ghivece de beton (!) cu aloe vera ...!!!???
  • +2 (2 voturi)    
    Mda, (Vineri, 28 august 2015, 13:17)

    Canache [anonim]

    votati USL - PSD si primarele Neghinitza.
    Va doresc mai multa minte la alegerile de la anu'.
    Sper sa fie si cadindati independenti (de-adevaratelea).
    O zi minunata.
  • +2 (2 voturi)    
    betonizare inutila (Vineri, 28 august 2015, 13:35)

    Bogdan31415 [anonim]

    sunt absolut aberante acele diafragme
  • +1 (1 vot)    
    minciuni (Vineri, 28 august 2015, 15:35)

    ooh [utilizator]

    Arborii crescuti haotic fac umbra si fixeaza mai mult CO2 decat ierburile de la Primarie. Si cresc bine-mersi fara irigare in cazul in care nu-s incercuiti de de asfalt.

    "calitatea aerului din Bucuresti s-a deteriorat" -- pentru ca au fost inlocuite gradinile cu parcari.

    "multe dintre aceste zone nu sunt marginite corect de borduri si/sau diafragme care sa sustina pamantul si care sa nu permita scurgerea noroiului pe carosabil sau alei in cazul unor ploi abundente." Vai ce problema! Or fi vazut domii ceva noroi pe unde si-au facut case de vacanta si cum nu umbla prin Bucuresti or fi crezut ca curge noroiul si pe aici.
  • +1 (1 vot)    
    stiinta (Vineri, 28 august 2015, 15:38)

    ooh [utilizator]

    "In anumite cazuri, locatarii imobilelor au amenajat, din initiativa si cu forte proprii, mici gradini, fara o abordare unitara, stiintifica" -- saracii locuitori, nu au stiinta afacerilor cu bani de la buget.