Politia locala sector 2 amendeaza stapanii de caini care nu strang excrementele lasate de animale pe domeniul public

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2015, 12:37 Actualitate | Administratie Locala

Amenzi caini
Foto: Facebook
Politia locala sectorului 2 ii amendeaza pe posesorii de caini care isi plimba animalele pe domeniul public, dar nu strang excrementele lasate de acestia. Intr-o actiune de informare si control desfasurata joi au fost amendate trei persoane, valoarea amenzilor find in total de 600 lei.

"Ca urmare a cresterii semnificative a numarului celor care detin animale de companie, in special a celor care detin caini si care nu respecta normele stabilite prin lege pentru posesorii de animale de companie, Politia Locala Sector 2 prin Serviciul Ordine Publica si Serviciul Protectia Mediului a derulat, in data de 13 august a.c, in Parcul Morarilor, o actiune de informare si sanctionare a persoanelor fizice care permit accesul pe spatiul verde al animalelor de companie. Au fost depistate si sanctionate trei persoane, care nu respectau normele impuse de HCGMB nr. 120/2010, valoarea totala a sanctiunilor fiind de 600 lei. Atentie, amenzile sunt cuprinse intre 200-500 lei", scrie Politia Locala sector 2 pe pagina de Facebook.


Potrivit Hotararii Consiliului General al Municipiului bucuresti nr. 120/2010, posesorii de animale de companie au urmatoarele obligatii in timpul plimbarii animalelor pe domeniul public:

a) sa detina asupra sa materialele necesare (faras, matura, punga, etc) pentru curatarea locului si evacuarea dejectiilor fiziologice;
b) sa nu permita accesul animalelor de companie pe spatiile verzi din parcuri, gradini publice si cele aferente ansamblurilor de locuinte, in spatiile de joaca amenajate pentru copii, in magazine si piete de desfacere a produselor agroalimentare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai in spatiile special amenajate. Nu vor fi supusi acestui regim, cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Afacerilor Interne;
c) mentinerea cainilor in lesa, iar cei din categoria cainilor agresivi vor purta obligatoriu si botnita.
d) posesorii de animale de companie vor detine carnete de sanatate pentru acestea si vor asigura vaccinarea lor in conformitate cu normele sanitar-veterinare in vigoare;
e) Posesorii de animale de companie vor asigura permanenta stare de curatenie si igienizare a spatiilor destinate cresterii acestora, luand masurile necesare in vederea evitarii poluarii olfactive a celorlalte persoane;
f) Persoanele care detin animale de companie in imobile cu spatii comune, vor asigura protectia si siguranta celorlalti locatari in raport cu acestia. Aceasta obligatie le revine de asemenea si in timpul plimbarii acestora pe domeniul public.

Potrivit Hotararii Consiliului Local sector 2 113/2001, Detinatorii de animale de companie (caini, pisici etc) au obligatia sa efectueze operatiuni de curatire si indepartare de pe trotuare, strazi, alei si alte cai de acces public, a excrementelor provenite de la animalele ce-i insotesc. Amenzile sunt cuprinse intre 200-500 lei.










2824 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    chiar sunt curios (Vineri, 14 august 2015, 12:43)

    Reader [anonim]

    daca se vor tine de promisiune ...

    dar ... cu siguranta modul de aplicare / implementare nu va putea fi pus in practica pentru ca oamenii nu vor pleca de acasa cu pungute dupa ei, iar pungile din parcuri vor disparea repede ...
    • +1 (3 voturi)    
      Politia locala Sector 2 (Vineri, 14 august 2015, 14:43)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Reader

      Nu s-a gandit sa scrie un singur articol despre asta? Sau macar sa spuna ca e articol de promovare?

      http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20356315-politia-locala-sector-2-amendeaza-mancatorii-seminte-din-parcuri.htm
  • +14 (14 voturi)    
    de cand astept sa aud asta! (Vineri, 14 august 2015, 12:54)

    ion [anonim]

    calc des in mizerie de caine pe alei, e dezgustator cata nesimtire au acesti posesori de animale, care, oricat de politicos si calm le-ai zice sa-si adune mizeria lasata de caine, au reactii isterice.
    Apoi, mai este nevoie ca posesorii de caini mari, de lupta, sa fie obligati cu botnita, si pusi la taxe mari.

    Institutiile statului nu-i vad si pe astia? Sau doar cei cu diferenta de 10 lei la casa sunt sanctionati?

    Astept masuri in toata tara, nu numai in sectorul 2 din Bucuresti.
    • +7 (9 voturi)    
      Salut initiativa singulara a primariei (Vineri, 14 august 2015, 13:07)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui ion

      Este imbucurator faptul ca proprietarii de potai isi vor aduna "produsele" pet-urilor din dotare. Chiar imi imaginez o lume unica, cu parcuri verzi si bine intretinute in care singurii rahati din gazon si de pe alei sa fie cei ai maidanezilor, care, nu-i asa, au cu totul alte drepturi decat ceilalti caini. ca si parlamentarii locali ori nationali. :)
    • +1 (1 vot)    
      Periculos e sa respiri mizeria aia (Vineri, 14 august 2015, 18:37)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ion

      te gandesti ca in timp se transforma in praf...
  • +12 (12 voturi)    
    De ce? (Vineri, 14 august 2015, 13:11)

    JustinCase [utilizator]

    De ce numai politia sectorului 2?
    Celelalte "politii" din tara asta ce pazesc?
    • +6 (6 voturi)    
      Pai (Vineri, 14 august 2015, 13:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      E in functie de cate patrupede sunt in detinerea neamurilor adunate prin politiile alea.
    • +6 (6 voturi)    
      pazesc (Vineri, 14 august 2015, 14:08)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui JustinCase

      sa nu fie deranjati infractorii, sa aiba liniste sa poata lucra.
  • -4 (6 voturi)    
    mapn si mai de ce (Vineri, 14 august 2015, 13:37)

    xxxxxxx [anonim]

    "b) sa nu permita accesul animalelor de companie pe spatiile verzi din parcuri, gradini publice si cele aferente ansamblurilor de locuinte, in spatiile de joaca amenajate pentru copii, in magazine si piete de desfacere a produselor agroalimentare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai in spatiile special amenajate. Nu vor fi supusi acestui regim, cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Afacerilor Interne;"

    Ma deranjeaza ultima propozitie.
  • +9 (9 voturi)    
    Sectorul 2 (Vineri, 14 august 2015, 14:07)

    vladf [anonim]

    De cand a aparut stirea cu Ontanul si plagiatul, in fiecare zi apare o stiri de bine cu sectorul 2.

    Amendeaza scuipatorii de seminte, stapanii de caini, pescarusii si porumbeii, in cele din urma o sa amendeze si ratele de pe lac.

    Ma lasati, sectorul 2 este o vagauna, cel mai numeros sector cu un buget imens care se cheltuie pt. panselute, limitatoare de viteza care se rup la 2 zile, stalpisori de plastic sau cauciuc, stalpi pt. trotuare care dispar in 2 zile.
    Este o intreaga afacere de famiglie, dominata de Supercom, firma care face de toate, plimba si pensionarii pe la munte/mare, ia si gunoiul, pune si panselute, schimba becuri, cea mai cea firma.
    Banuiesc ca plateste si articole de bine, numai de bine.
    Parca in sectorul 2 sunt cele mai monstruoase cladiri, construite total anapoda, langa lacase de cult istorice, sau blocuri in mijlocul cartierului de case, intai primeste aviz de constructie unul cu 2 etaje, dupa care are voie si unul cu 3 ca dehh ala are 2, si tot asa pana la 11 etaje. Tot in sectorul 2 a fost retrocedata o scoala, care acum este de vazare .... cum sa vinzi scoala?
    Acolo cand ajunge DNA? Toata primaria are carnet de partid la UNPR sau PSD depinde de conjunctura, toti sunt presedinti de sectii de votare sau implicati intens in procesul electoral.
    • +5 (5 voturi)    
      exact (Vineri, 14 august 2015, 15:42)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Si eu am remarcat, dupa subiectul cu plagiatul brusc se mimeaza niste activitati in sectorul 2. As prefera sa vad stirea in care DNA il intreaba pe Ontanu si pe consilierii lui de terenurile retrocedate pe spatii verzi printre blocuri, de terenul de la Fundeni, de toate mizeriile de le face nestingherit de ani de zile. Da, stiu, doctorul Oprea il tine in brate, dar poate ii leaga pe amandoi!?
      Sa nu se inteleaga ca nu as fi de acord cu amendarea meltenilor de scuipa seminte prin parcuri, a celor de-si arunca gunoiul pe geam- din casa sau masina, sau a proprietarilor nesimtiti de caini. Ar fi perfect ca asta sa se intample pe termen lung, dar cred ca e un pic de praf in ochi ca sa uite prostimea ce hot si imbecil conduce sectorul 2!
  • +3 (3 voturi)    
    hopaaa (Vineri, 14 august 2015, 14:59)

    Nevermind [utilizator]

    I-a pus la munca pe gardieni? Macar de s-ar tine de ea, mai ales in cazul celor carora ar trebui sa li se raspunda tot cu rahat, dar pe presul de la intrare in apartament.
    • +2 (2 voturi)    
      eu nu cred nimic! (Vineri, 14 august 2015, 18:00)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      politia sectorului 2,este politia ontanului.are grije ca traficantii de tigari din piata obor si precupetii sa nu fie stresati cumva! la fel si hotii de telefoane mobile care sunt vandute tot in zona obor.
      pe soseaua colentina-intersectia cu dna ghica tiganii vand legume,zarzavaturi si fructe fara nicio teama!
      am fost martor cand un new enter care a incercat sa vanda pepeni alaturi" de titulari",a fost insfacat de politia locala si dus la sediu.de restul nu s-au atins!sau pe dna ghica,la floraria cu umflatul ala evazionist:in peioada 1-8 martie vanzatorii de martisoare si ghiocei erau tot timpul reclamati de umflat iar bravii politisti locali sector 2 intervenaeau in forta si apoi ii raportau umflatului!
      si de cate florarii tiganesti are nevoie amaratul asta de cartier?
      oare de celebrul "nicu",precupet de legume-fructe chiar nu se poate atinge nimeni?
      daca cineva initiaza o petitie on line pentru desfintarea politiei locale sector 2,o semnez cu tot neamul meu internaut!
      auzi:ontanu la revolutie era maistru constructor! acum este general,primar si doctor in stiinte!
      • 0 (0 voturi)    
        politii locale (Sâmbătă, 15 august 2015, 3:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Reprezinta afaceri private de enforcement pe bani publici. De aia ma si miram ca i-a pus pe gardieni la munca.
  • -1 (3 voturi)    
    mizeria umana (Vineri, 14 august 2015, 18:45)

    inna [anonim]

    O initiativa prosteseasca!!....Dar cum ramane cu mizeria lasata de oameni: scuipat, mucuri de tigara, excremente, alte gunoaie aruncate???!!.....De unde atata ura ptr animalutele nevinovate si de ce?.....Tiganii care ne-au impinzit??!!......Ce se ascunde in spatele acestor "idei"??.
    • 0 (0 voturi)    
      si inca ceva (Vineri, 14 august 2015, 22:46)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui inna

      Dupa parerea unora din specia ta, sa amendezi nesimtitii care imput orasul asta inseamna ca urasti animalele! Daca ii amendezi pe aia isi arunca gunoiul pe strada, urasti oamenii? Sa incepem cu tiganii care "ne-au impanzit?" stai calm, romanule verde, e o tara tiganizata si lipsa aplicarii legilor adanceste fenomenul!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 august 2015, 10:41)

    Elena [anonim]

    Pentru jurnalistii Hotnews: Apreciezca in cadrul articolelor dvs oferiti informatii privind numarul si data actului normativ in baza caruia se dau amenzi, etc. De multe ori caut diverse acte normative si nu cunosc tipul acestora, data de emitere si numarul.

    Vizavi de subiectul articolului foarte bine ca se dau amenzi dar acestea sa se dea in mod constant si in toate sectoarele Bucurestiului. In sectorul 6, Piata Veteranilor, sunt rahati peste tot. Poate se apuca si Politia Locala sector 6 sa dea niste amenzi.

    Mi-ar placea sa aud si de amenzi privind aruncarea de gunoi pe strada. Imi puteti spune care este actul normativ in care se reglementeaza aruncarea gunoiului pe spatiile publice (in legea 61/1991 nu am gasit nimic referitor la acest subiect)