Un tanar cu handicap se lupta cu autoritatile pentru dreptul sau la un loc de parcare. Cum ii raspund institutiile publice

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2015, 13:45 Actualitate | Administratie Locala

Cristian Cojocaru
Foto: Hotnews
Cristian Cojocaru, bucuresteanul care a cerut banii inapoi de la Casa de Asigurari de Sanatate pentru ca a fost nevoit sa isi plateasca singur medicamente vitale supravietuirii, desi statul ar fi trebuit prin lege sa i le puna la dispozitie - caz prezentat in Campania Reteaua Citostaticelor-  lupta din nou cu autoritatile. De aceasta data acesta cere institutiilor sa acopere de urgenta vidul legislativ din cauza caruia masinile parcate neregulamentar nu se mai pot ridica. Situatia a aparut dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a stabilit pe 25 mai 2015 ca aceasta activitate nu trebuie reglementata prin hotarari ale consiliilor locale, ci de Guvern sau Parlament, iar activitatea de ridicare a masinilor parcate neregulamentar, inclusiv pe locurile persoanelor cu handicap, a fost suspendata. Cristian Cojocaru sustine ca hotarirea luata de Inalta Curte referitor la ridicarea masinilor oprite neregulamentar creeaza o mare problema pentru persoanele cu handicap care beneficiaza de locuri de parcare specifice si le cere autoritatilor sa rezolve situatia.

"In baza acestei hotariri mi s-a refuzat eliberarea locului de parcare pentru persoana cu handicap de care beneficiez, cu toate ca persoanelor cu handicap li se aplica hotarirea legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, articolul 100 litera b: parcarea altor mijloace de transport pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semn international pentru persoane cu handicap, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei si ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv. Pina la aceasta decizie a ICCJ, Politia Locala a raspuns intotdeauna cu maxima promptitudine si in conformitate cu legea legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, prin aplicarea amenzii si ridicarea autoturismului parcat ilegal.

Deaorece prin aceasta hotaririe a ICCJ am fost direct afectat atit eu cit si celelalte persoane in situatii similare cu mine, va rog sa imi spuneti care sint actiunile pe care le veti intreprinde in vederea protejarii drepturilor pentru persoanele cu handicap care sint incalcate de hotarirea ICCJ, in contextul in care organizatia dumneavastra a fost initiatorul acestei stuatii", se arata in petitia trimisa de tanar Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Avocatului Poporului, Primariei sectorului 1, Primariei Capitalei, Ministerului Muncii, Primului Ministru si senatorului local, Calin Popescu Tariceanu.


Cristian Cojocaru spune ca raspunsurile autoritatilor sunt in bataie de joc, cu exceptia Primariei Sectorului 1 "care a trimis un raspuns concret care se refera la situatia reclamata si raspunde la intrebarea referitoare la actiunile corrective pe care le inteprind".

"Primaria Capitalei a trimis petitia la Politia Locala a Capitalei, care nu are competente pe tema ridicarilor auto. Acestia imi raspund ca au anumite responsabilitati, dar in nici un caz nu se refera la petitie. Am revenit, si astept al doilea raspuns. Avocatul Poporului, in primul raspuns, se refera la faptul ca as fi pierdut un proces in instanta si ca nu e de competenta lor. Adica nici macar nu au citit petitia. Am revenit, si de data aceasta Ionel Oprea, adjunct de Avocat al Poporului, citeste petitia si spune in final ca nu sint incalcate drepturile persoanelor cu handicap. Am revenit inca odata si in paralel am solicitat audienta la Avocatul Poporului. Ministerul Muncii imi raspunde referindu-se la neacordarea unui loc de parcare pentru persoana cu handicap¬. Primul ministru imi raspunde ca problema a fost inaintata la Ministerul Muncii, desi adresarea era clara catre functia primului ministru. Am revenit asupra raspunsului si le-am comunicat ca de la Ministerul Muncii am deja un raspuns aberant si din aceasta cauza m-am adresat PM-ului. Cit despe Senatorul meu, petitia a ajuns la o comisie de unde un alt senator a trimis-o la Primaria Sector 1. Am revenit si i-am spus ca asteptarile sint altele. ICCJ inca nu a raspuns", spune dezamagit tanarul.

Ridicarea masinilor parcate neregulamentar pe domeniul public a fost oprita in toata tara dupa ce Inalta Curte a stabilit pe 25 mai 2015 ca aceasta activitate nu trebuie reglementata prin hotarari ale consiliilor locale, ci de Guvern sau Parlament. Instanta a analizat aceasta situatie la cererea Avocatului Poporului.

Pana in 2012, toate sectoarele din Bucuresti, cu exceptia Sectorului 5, aveau contracte pentru ridicarea masinilor parcate neregulamentar. In preajma alegerilor locale din 2012, Sectorul 2 si Sectorul 3 au renuntat, masura fiind una nepopulara, desi foarte eficienta pentru eliberarea traficului. De la inceputul anului 2015 a renuntat si Primaria Sectorului 4 la aceasta masura, mai fiind ridicate doar masinile parcate neregulamentar in sectorul 1 si 6. De asemenea, Sectorul 3 dorea sa reia aceasta activitate, licitatia pentru desemnarea firmei care ar urma sa ridice masinile parcate neregulamentar fiind in desfasurare. http://m.hotnews.ro/stire/20189515

Pe 26 iunie 2015, Asociatia Municipiilor din Romania a cerut Guvernului si Parlamentului sa adopte  de urgenta regulamentul pentru ridicarea masinilor parcate neregulamentar."O alta chestiune este legata de masinile stationate pe trotuare, care blocheaza spatiile pietonale. Bucurestiul este un exemplu in acest sens. Prin anularea posibilitatii ca local sa se adopte regulamente in acest sens practic este blocata punerea in practica a acestor prevederi legale. Se impune ca Guvernul Romaniei sa adopte hotarari care sa stabileasca norme pentru intreaga tara, astfel incat pentru cei indisciplinati in totalitate sa putem lua aceste masuri si sa cream posibilitatea de circulatie normala si acces a vehiculelor care intervin in situatii de urgenta", a declarat Ilie Bolojan, presedintele executiv al Asociatiei Municipiilor din Romania si primarul municipiului Oradea.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1922 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    Procesoman (Vineri, 7 august 2015, 14:28)

    SNCNimic [anonim]

    Tanarul despre care vorbiti are 51 de ani si este un procesoman cunoscut pe intreg Bd Aviatorilor.

    Handicapul sau nu este de natura fizica. merge fara probleme, doar faptul ca este supraponderal l-ar putea impiedica sa faca cativa pasi pana la masina.

    Este total nereprezentativ pentru problemele cu care se confrunta handicapatii din Romania si cred ca atentia pe care i-o acordati este excesiva.
    • +1 (1 vot)    
      Procesoman sau nu (Vineri, 7 august 2015, 16:13)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui SNCNimic

      problema e reala... de cand s-a sistat ridicarea masinilor in Bucuresti situatia e fff proasta... sper sa se ridice din nou cat de curand
    • +1 (1 vot)    
      Aruncati cu noroi sub pseudonim (Vineri, 7 august 2015, 16:14)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui SNCNimic

      Omul are dreptate si este disperat in incercarea lui de a beneficia de niste drepturi stabilite prin lege.

      Este de admirat tenacitatea cu care se lupta cu un sistem de functionari si politicieni de tipul "lasa-ma sa te las" si cere - nu ceva in plus - ci ceva ce i se cuvine.

      Orice natura ar avea handicapul sau, legea nu discrimineaza. Cata vreme are statutul de persoana cu handicap, acest statut vine cu niste prevederi speciale.

      M-am saturat pina in gat de concetateni ca dvs. care au acest tip de atitudine insensibila, jignitoar-denigratoare la adresa semenilor nostri aflati in nevoie.

      E nevoie doar de o secunda de ghinion si toti ne putem trezi in situatia acestui om. Hai sa fim mai solidari intre noi, daca nu mai empatici si mai umani, si sa ne depasim conditia de cozi de topor ale Europei.
    • +1 (1 vot)    
      sa iti ajute D-zeu (Vineri, 7 august 2015, 16:42)

      little angel [anonim] i-a raspuns lui SNCNimic

      Nu vreau sa il apar pe tinar sau batrin, ce-o fi el, dar cred ca ai o imagine gresita asupra persoanelor cu handicap. Ceea ce spui tu refeitor la natura handicapului acestui om se refera numai handicapul de tip locomotor. Numai ca exista foarte multe tipuri de boli care nu au legatura cu motricitatea. Din cite spune in articol - vezi fragmentul cu citostaticele- exista o boala care ii da dreptul sa detina certificat de handicap. Dar desigur tu nu faci parte din cei care inteleg ca handicapat nu este numai cel caruia ii lipseste o buncata din corp.

      Faptul ca o persoana cu sau fara handicap ia atitudine fata de o situatie care dezavantajaza persoanele cu handicap - indiferent de tipul handicapului- nu poate decit sa fie imbucurator. Iar daca tu cunosti persoana, transmite-i multa sanatate si felicitari pentru ceea ce face. Iar tie, sa iti ajute Dumnezeu .... sa imparti handicapul cu tipul asta... daca chiar spui ca nu are nimic.... Ce zici????
      • 0 (0 voturi)    
        Nici macar nu conteaza (Luni, 10 august 2015, 12:16)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui little angel

        Nici macar nu conteaza daca ARE sau nu handicap locomotor, dumnealui cere numai si numai sa se respecte LEGILE in vigoare!!!
        Iar calificativul de "procesoman" i se atribuie pentru ca a facut mai multe petitii.
        Insa Dl. Cojocaru sustine ca "aspunsurile autoritatilor sunt in bataie de joc". Cand eu fac o petitie, dar adresantul nu o citeste, nu raspunde in termneul legal, sau raspunde aiurea, nu este normal ca o sa mai fac o petitie?!
        Daca i se raspundea cum trebuie, nu ar mai fi trebuit sa revina cu petitii, deci nu era procesoman ...
        • 0 (0 voturi)    
          asta este on top...!!!! (Luni, 10 august 2015, 19:45)

          little_angel [anonim] i-a raspuns lui hot news

          Faptul ca a primit raspunsuri aiurea este in plus pe linga nerespectarea legii....

          Chestia tare este ca nici macar nu trebuie sa ai handicap ca sa poti cere sa se respecte legea... o poate face oricine, chiar si Nimicul care a initiat acest comentariu. Pacat ca omul asta, tinar sau batrin ce-o fi, face un demers de unul singur pentru semenii lui defavorizati, iar Nimicuri ca frustratul asta de neica nimeni, sta pe bara si da cu piatra.
    • +1 (1 vot)    
      bravo lui (Vineri, 7 august 2015, 17:19)

      bravo [anonim] i-a raspuns lui SNCNimic

      Iar tie mai prostule care crezi ca trebuie sa mergi in cirje sau in carucior pentru a fi handicapat, sa ai parte de handicap de o suta de ori mai mare ca al omului astuia care face ceva pentru semenii lui.
      Este foarte bine ca Hotnews acorda atentie cuiva care intelege sa faca ceva pentru cei napastuiti de soarta.
  • +1 (1 vot)    
    Rugaminte (Vineri, 7 august 2015, 14:56)

    anonim [anonim]

    Va rog mult sa nu incepeti si dvs. cu titluri de genul "Da click sa vezi cum raspund institutiile publice", va rog pastrati hotnews la nivelul de decenta cu care ne-ati obisnuit.
    Un cititor
  • +1 (1 vot)    
    asa e (Vineri, 7 august 2015, 15:08)

    eu sunt [utilizator]

    decizia de a nu mai ridica masinile a facut probleme tuturor... se parcheaza ca la balamuc... trotuarele sunt pline de masini, pietonii fac slalom. unde erau semne de oprire interzisa sunt acum parcate masini pe 2 randuri ... inainte erau mai temperati nesimtitii
  • -2 (4 voturi)    
    pana unde sunt dispusi sa mearga (Vineri, 7 august 2015, 15:53)

    Unchiul Sam [anonim]

    cei din Mafia ridicarilor. Pana la a se folosi de handicapul unui om numai ca sa-si promoveze interesele lor meschine. Astfel de demersuri ar trebui anchetate cu toata seriozitate si demascat tot esafodajul din spate.
    • +1 (1 vot)    
      interesul bata-l vina (Vineri, 7 august 2015, 16:13)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Unchiul Sam

      tie iti place sa nu ai pe unde trece pe trotuar ?... de carucior pt copil nu mai vorbesc... mai exista oameni care merg... pe jos... stiu ca poate ti se pare ciudat dar si noi avem dreptul sa ne deplasam nu doar voi cei cu masinile....
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Vineri, 7 august 2015, 17:11)

    bravo [anonim]

    Felicitari acestui om si felicitari autorului articolului. Este bine ca printre atitea crime si violuri cineva se gindeste la semenii lui loviti de soarta.
    Sa iti ajute dumnezeu pentru binele pe care il faci. Esti un om minunat.
  • 0 (0 voturi)    
    Un om adevarat (Vineri, 7 august 2015, 20:44)

    Tarzan [anonim]

    Bravo, sa fim alaturi de acest tinari in demersul lui, si in favoarea celor care sint mai putin norocosi ca noi.
    Bravo inca odata, si nu pune la suflet timpeniile din primul comentariu. 
  • +1 (1 vot)    
    Decizia nr. 9/2015 vs. Art. 100 b) din LEGEA nr. 4 (Vineri, 7 august 2015, 21:16)

    rusu [anonim]

    Decizia ICCJ nr. 9/2015 se referă la hotărâri ale consiliilor locale pentru ridicarea autovehicolului luate și în baza circulaţiei pe drumurile publice. Art. 100 b) din LEGEA nr. 448/2006 OBLIGĂ POLIȚIA Rutieră și POLIȚIA Locală să constate fapta. sa întocmească un PV și SĂ DISPUNĂ RIDICAREA AUTOVEHICOLULUI.
    • 0 (0 voturi)    
      si cine le ridica? (Vineri, 7 august 2015, 22:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui rusu

      Ai perfecta dreptate. In baza legii persoanelor cu handicap, Politia constata, face pv si amendeaza. Cum dispune ridicarea, cui anume.??? Politia Locala ridica si in acest caz pe o hotarire a consiliului local, deci ajungi tot acolo.... in fapt, cins s-a luat decizia, s-a ignorat pur si simplu legea 448. Vezi cumva o solutie?
      • +1 (1 vot)    
        Decizia nr. 9/2015 vs. Art. 100 b) din LEGEA nr. 4 (Sâmbătă, 8 august 2015, 15:36)

        rusu [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Cum dispune ridicarea, cui anume.??? Răspuns: fiecare consiliu local a generat o firmă de ridicări auto. Acum aceste firme în mare majoritate sunt în standby așteptând ciolanul la toamnă. Totul este la autorități care vor răspunde juridic (dacă cineva o va cere). + mai este Strasbourg!
        • +1 (1 vot)    
          Decizia nr. 9/2015 vs. Art. 100 b) din LEGEA nr. 4 (Sâmbătă, 8 august 2015, 15:55)

          rusu [anonim] i-a raspuns lui rusu

          completare: până în mai în prezenta speță Poliția locala a dispus ridicarea auto NUMAI în baza dispoziției Art. 100 b) din LEGEA nr. 448/2006, NU a hotărârii consiliului local. VERIFICĂ!
          • +1 (1 vot)    
            si cine le ridica? (Sâmbătă, 8 august 2015, 22:49)

            si cine le ridica? [anonim] i-a raspuns lui rusu

            din cite am inteles, ridicarea ramine legala si se face in baza legii atit in cazul OUG cit si la 448/2006. Problema este la aplicarea ridicarii care e reglementata de HCL in ambele cazuri. Nu sint de specialitate, dar la momentul cind ICCJ a dat decizia, m-am interesat de efecte, in special de cele pentru handicapati. dar cum nu am fost direct influnetat, am cam lasat-o balta. Dar subiectul redevine interesant.