Nicusor Dan strange semnaturi pentru demiterea lui Sorin Oprescu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2015, 16:40 Actualitate | Administratie Locala

Nicusor Dan lansare USB
Foto: Facebook
Nicusor Dan, presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul (USB), a anuntat joi, ca va incepe din septembrie o campanie de strangere de semnaturi pentru organizarea unui referendum pentru demiterea primarului general, Sorin Oprescu. Acesta a prezentat un bilant al celor 7 ani de mandat ai primarului Capitalei, dand bucurestenilor 15 motive pentru care ar trebui sa semneze, potrivit acestuia.

"Strangerea de semnaturi va demara la inceputul lunii septembrie, iar pana atunci USB va obtine autorizatiile necesare pentru amplasarea corturilor si va lua legatura cu asociatiile cetatenilor nemultumiti de actuala administratie din Capitala. Demersul nostru, printr-un efort mare la nivelul voluntarilor USB, va fi sa reusim sa constientizeze cat mai multi oameni problemele din  Primarie, sub mandatul lui Oprescu. Facun apel catre grupurile de cetateni care sunt active in apararea interesului zonei in care locuiesc sa se alature USB in aceasta actiune", a declarat Nicusor Dan.


Potrivit lui Nicusor Dan, cele 15 motive pentru care bucurestenii ar trebui sa semneze pentru demiterea lui Sorin Oprescu sunt:


"1. Trafic. Bucurestiul se afla intre primele 10 orase din lume in privinta aglomerarii traficului, si primul din Uniunea Europeana. Investitiile in infrastructura de transport au fost facute de ochii lumii, fara sa rezolve problema traficului in ansamblu. Primaria a permis constructia excesiva in centru, care a sufocat si mai mult orasul. Orasul e paralizat la primii stropi de ploaie. Exista locuri permanent aglomerate.

2. Poluare. Bucurestiul este cea mai poluata capitala europeana, conform unui studiu ale Agentiei Europene a Mediului, desi este un oras practic fara industrie.

3. Cea mai urata capitala europeana potrivit revistei Tourism Review.

4. Patrimoniul construit. Comitetul International pentru Monumente si Situri condamna distrugerea patrimoniului arhitectural al Bucurestiului.

5. Coruptia din primarie. Un numar mare de functionari din primarie au fost arestati: consilierul personal al lui Sorin Oprescu, directorul Directiei Infrastructura, directorul Directiei Relatii Publice, doi sefi de servicii de la Directia Juridica, fostul director al RADET, fostul director al RATB, alti functionari.

6. Cheltuirea aberanta a banului public. Ceasuri aurite de 70.000 euro bucata, gherete de 40.000 euro bucata, jardiniere de 4000 euro bucata, vopsirea pistelor de biciclete 150.000 euro/km, intretinerea unui km de sosea cu 500.000 euro / an x km sunt doar cateva exemple.

7. Lipsa transparentei. Cetatenii nu au acces la sedintele Consiliului General, in ciuda dispozitiei exprese a legii. Cetatenii nu au acces la facturile primariei, la contracte. Anual, 100 milioane de euro nu au o destinatie precizata in bugetul primariei.

8. Haos si ilegalitate in administratia Bucurestiului. Sute de autorizatii ilegale: Inspectoratul de Stat in Constructii a blocat recent emiterea oricarei autorizatii de construire in Bucurestii Noi. Decizii judecatoresti incalcate. Zeci de mii de dosare de retrocedare nefinalizate. Nu exista un cadastru al Bucurestiului, nu exista nici macar un cadastru al proprietatilor publice ale municipalitatii. Nu exista nici macar o harta completa a strazilor si a numerelor postale ale imobilelor din Bucuresti.

9. Spatiile verzi continua sa dispara din Bucuresti, desi Legea interzice schimbarea destinatiei lor. In iunie 2011 Sorin Oprescu anunta ca a finalizat Cadastrul verde al Bucurestiului. Nu numai ca nu a fost finalizat nici pana azi, dar inventarierea spatiilor verzi private nici nu a inceput. In documente oficiale Municipiul Bucuresti afirma ca harta Cadastrului verde de pe site-ul primariei nu are valoare juridica.

10. Falimentarea RADET. In 7 ani de mandat al lui Sorin Oprescu, datoria RADET a ajuns de la 170 milioane euro la 900 milioane euro, suma echivalenta bugetului anual al Municipalitatii. Fara investitii in reteaua de incalzire termica, subventia anuala de 150 milioane de euro nu face decat sa acopere pierderile din retea. In ciuda falimentului evident, in martie 2013 Oprescu promitea ca bucurestenii nu vor mai plati caldura. Singura strategie a lui Sorin Oprescu a fost stergerea datoriei de 900 milioane euro mascata in preluarea ELCEN de catre RADET. Sorin Oprescu nu are deci o solutie in conditiile in care bucurestenii risca sa ramana fara caldura la iarna.

11. Falimentarea RATB. Conturile RATB sunt poprite de ANAF. Nu au existat investitii in RATB in cei 7 ani de mandat ai lui Sorin Oprescu. RATB este ineficient pentru ca nu s-au alocat benzi unice de transport, pentru ca majoritatea mijloacelor de transport nu au aer conditionat si sunt murdare. RATB a fost amendat de Protectia Consumatorului pentru conditiile proaste oferite calatorilor.

12. Zero interes pentru dezvoltarea economiei. In 7 ani nu exista niciun investitor atras de politica de dezvoltare a primariei. In programul electoral din 2008, Sorin Oprescu promitea investitii in parcuri tehnologice.

13. Zero interes pentru pietele agroalimentare. In situatia in care marea majoritate a pietelor agroalimentare au disparut sau au fost privatizate, cu cresterea considerabila a pretului tarabei deci a produselor, nicio politica a primariei pentru piete publice cu preturi mici pentru producatorii directi.

14. Zero interes pentru prevenirea cutremurului. La un cutremur de magnitudinea celui din 1977, mii de oameni vor muri in Bucuresti. Masurile luate pentru consolidarea cladirilor cu risc seismic sunt minimale, la alibi.

15. Zero interes pentru sprijinirea parintilor. Intr-un oras cu un buget de 2 miliarde de euro pe an, nu exista nicio preocupare pentru asigurarea necesarului de crese si gradinite de stat, pentru spatii scolare suficiente pentru invatarea intr-un singur ciclu si pentru programe after school, pentru locuri de joaca acoperite."










4525 vizualizari
  • +25 (29 voturi)    
    Bravo, Nicusor! (Joi, 30 iulie 2015, 16:46)

    Alfabetix [utilizator]

    Nu uita de centura si metrou - in loc sa le modernizeze si sa le dezvolte, Oprescu face pasaje si poduri in centrul Bucurestiului sa aglomereze mai mult orasul!!
  • +18 (24 voturi)    
    Motivul 16 (Joi, 30 iulie 2015, 16:47)

    Raz [anonim]

    Bd-ul Magheru - Cel mai urat , murdar si cenusiu bulevard principal lume?
    • +6 (6 voturi)    
      BD Unirii (Joi, 30 iulie 2015, 18:40)

      ttavi [anonim] i-a raspuns lui Raz

      Acelasi lucru si pentru bulevardul-parcarea Unirii
  • +5 (9 voturi)    
    unde semnez (Joi, 30 iulie 2015, 16:59)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Oricand as semna pentru demiterea respectivului dar nu cred ca el sau oritcare alt primar ar putea schimba faptul ca Bucurestiul este un oras urat dpdv arhitectural, fiindca despre blocurile gri este vorba aici.

    De asemenea consideratia "oras fara industrie" mi se pare nepotrivita. Nu stiu care alta capitala europeana are rafinarii sau fabrici de ciment...

    In rest totul este adevarat. As adauga si limbajul suburban.
    • +1 (1 vot)    
      FYI (Vineri, 31 iulie 2015, 17:52)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      "Nu stiu care alta capitala europeana are rafinarii sau fabrici de ciment..."
      Bucurestii nu au rafinarii sau fabrici de ciment. Nici nu cred ca au avut vreodata, cel putin nu in trecutul cat de cat recent, sa zicem ultimii 50 de ani. N-ar avea nici ce sa rafineze, nici din ce sa faca ciment.
  • -17 (25 voturi)    
    Ne plictisesti (Joi, 30 iulie 2015, 17:01)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Poate ai treaba si noi, bucurestenii, te retinem.
  • -9 (21 voturi)    
    Asteptam si solutiile (Joi, 30 iulie 2015, 17:06)

    Liviu [anonim]

    la problemele enumerate din partea lui.

    Daca schimb o capusa cu alta, nu ma incanta cu nimic.
  • +2 (10 voturi)    
    Nu va ingrijorati! (Joi, 30 iulie 2015, 17:14)

    Boomper [utilizator]

    In 5 ani traficul se va degaja, aglomeratia va disparea, mall-urile se vor imputina...
    ...pentru ca jumate din populatie nu mai suporta orasul acesta si halul in care a ajuns, deja am pus ochii pe provincie...
    • -1 (1 vot)    
      Nu uitati (Vineri, 31 iulie 2015, 8:47)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Boomper

      ca voi ati adus orasul in "halul in care a ajuns".
      Ce rau v-a facut provincia de vreti s-o "aranjati" si pe ea?
  • +7 (9 voturi)    
    unde (Joi, 30 iulie 2015, 17:32)

    tudor74 [utilizator]

    Unde semnez ?
  • -3 (7 voturi)    
    Undeva s-a strecurat o eroare (Joi, 30 iulie 2015, 17:40)

    sile [anonim]

    "...900 milioane euro, suma echivalenta bugetului anual al Municipalitatii"
    "Intr-un oras cu un buget de 2 miliarde de euro pe an..."

    Cam greu sa fie ambele afirmatii adevarate simultan.
    • -4 (10 voturi)    
      Nu e singura (Joi, 30 iulie 2015, 18:14)

      OctavD [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Cauta topurile oficiale care se refera la poluare si trafic, vei vedea ca regiuni europene ca (de exp) sudul Italiei o duc mai rau ca noi.

      Omul asta a inceput sa minta ca oricare alt politician.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu cred! (Joi, 30 iulie 2015, 18:15)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui sile

      E vorba de banii Primariei Generale pe de o parte, si banii per total (cu primarii de sector).
    • +2 (2 voturi)    
      greu de crezut? e adevarat (Vineri, 31 iulie 2015, 11:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sile

      doar datoriile RADET catre ELCEN sunt de 3.6 miliarde RON... in Bucuresti sunt prea multi amarati stramutati de regimul comunist ca sa umple fabricile. majoritatea au ramas dupa '89 pentru ca nu mai aveau la ce sa se intoarca in satele in care se nascusera.
  • -16 (20 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Joi, 30 iulie 2015, 17:42)

    OctavD [utilizator]

    Acum vreo 10 ani lumea se plangea ca nu avem infrastructura rutiera, acum se plange ca de ce o avem?...

    Give the guy some credit. A fost oricum cam cel mai bun primal al Bucurestiului de pana acum, si am indoieli ca Nicusor Dan ar fi facut ce a facut el (inclusiv epurarea cainilor vagabonzi, de care nu zice absolut nimic).

    Pare rau, domnule Nicusor, dar nu o sa iti iasa.
    • +2 (6 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 30 iulie 2015, 18:22)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui OctavD

      cel mai bun primal.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai vad ca nu intelegi nimic (Joi, 30 iulie 2015, 18:38)

      sile [anonim] i-a raspuns lui OctavD

      Nu stiu ce infrastructura vezi tu, ca eu, in afara de podul de la Basarab (pe care Oprescu doar l-a inaugurat) si un pasaj la Piata Presei sau la Piata Sudului, vad fix aceeasi infrastructura pe care o avem de la revolutie incoace.
      Ba intre timp s-a blocat cate o banda pe sens pe aproape toate strazile prin transformarea in parcare ad-hoc (pentru care nimeni nu primeste amenda).
      Pe de alta parte, Nicusor Dan a facut mai mult pentru oras din pozitia de ONG-ist decat au facut multi primari in functie. Dar na, de ce sa ne mai si informam, daca noua ne place Oprescu.
  • +6 (6 voturi)    
    București,un oraș în faliment. (Joi, 30 iulie 2015, 18:15)

    vali47 [utilizator]

    Așa ar trebui să fie titlul.Și să se adauge murdăria-promitea Oprescu că va spăla cu detergent!,zgomot,praf,circulație imposibilă,transport în comun mizerabil,faliment RADET,RATB,consolidare sediu Primărie!,etc
  • 0 (0 voturi)    
    de abea astept sa semnez (Vineri, 31 iulie 2015, 11:00)

    albastru de Romania [utilizator]

    de asemenea , propunere pt pnl - pdl sustineti-l pt primarie pe nicusor dan, nu pe obositul de ludovic orban sau doamne fereste penalul de p roman
    • 0 (0 voturi)    
      Fii serios! (Vineri, 31 iulie 2015, 23:48)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      PNLPDL n-or sa-l sustina. Cand Manescu este supus presiunilor sa fie dat la o parte, cand Pieptea nu face decat jocul mafiotilor ce crezi ca o sa vrea maretul noul partid?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde semnez? (Vineri, 31 iulie 2015, 15:10)

    dolphin [anonim]

    Bravo pentru initiativa! Sper sa demareze cat mai repede! Sustin si eu motivele centura si centru (nu locuiesc acolo, dar e inadmisibil sa trebuiasca sa merg cu caruciorul in brate, deoarece trotuarele sunt ca dupa razboi-Cocor-Coltea, la fel si stradutele si cladirile din zona Sf.Gheorghe cel Nou in spate.
    Bulevardele care tin de PMB de la periferie sunt pline de gropi, in timp ce se asfalteaza strazi foarte bune care nu necesita nici macar reparatii; lucrari de modernizare care dureaza de ani de zile (zona Titan) unde ne rupem la propriu masinile!
    Chiar nu da dl primar nicio socoteala pentru toate aceste promisiuni de care a uitat? Chiar toata lumea uita?Sa speram ca nu! Se va vedea in semnaturile bucurestenilor.Succes si felicitari dlui Nicusor Dan pentru initiativa!