RATB, amendata cu 150.000 lei fiindca mijloacele de transport in comun sunt murdare, nu au aer conditionat si nu sunt sigure

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2015, 15:06 Actualitate | Administratie Locala

Autobuz RATB
Foto: RATB
Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a amendat RATB vineri cu 150.000 lei dupa ce a verificat 6 depouri de autobuze, troleibuze si tramvaie din Capitala si a constatat ca o parte dintre mijloacele de transport in comun  nu indeplinesc normele de igiena, nu au aer conditionat si nu respecta normele de siguranta a calatorilor.


"Astazi, 17 iulie 2015, comisari ANPC din cadrul Comisariatului pentru Protectia Consumatorilor Municipiului Bucuresti au demarat un control tematic pentru verificarea conditiilor de transport public. Au fost descoperite incalcari grave ale prevederilor legale privind asigurarea conditiilor de transport public. Au fost verificate 6 depouri de autobuze, troleibuze si tramvaie din Capitala, la plecarea in curse a acestora. Au fost aplicate sanctiuni contraventionale in valoare de 150.000 lei si oprire temporara de a fi utilizate in transportul public a mijloacelor de transport care nu asigura conditiile de siguranta si igiena corespunzatoare pana la remedierea deficientelor. Controalele vor continua si in urmatoarea perioada", potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.

Principalele abateri constatate de ANPC sunt:
 
-         Conditii de transport improprii, neigienice;
-         Sparturi ale placilor de melamina din interiorul vagonului in dreptul scaunelor, care pot pune in pericol viata si siguranta consumatorilor;
-         Pavimente patate, pline de grasimi si praf;
-         Podele exfoliate cu risc mare de accidentare a consumatorilor;
-         Tapiserii neigienizate si rupte, pline de grasimi si resturi de mancare;
-         Lipsa aerului conditionat sau aerul conditionat era nefunctional;
-         Protectiile barelor de sustinere deteriorate;
-         Geamuri murdare si pline de calcar;
-         Lipsa neoanelor pentru iluminat interior;
-         Anvelope uzate sub limita admisa de 4 mm;
-         Lipsa ciocanelor de spart geamuri in caz de pericol;
-         Lipsa verificarii periodice a extictoarelor cu care sunt echipate mijloacele de transport;
-         Lipsa unui regulament de aplicare a normelor de igiena pentru transportul de persoane;
-         Neefectuarea dezinsectiilor si dezinfectarea elementelor cu care intra in contact direct consumatorul.










17675 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    superb (Vineri, 17 iulie 2015, 15:43)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si tot fraierii platesc amenda nu ?? Ca doar nu i s-a dat angajatului RATB ci institutiei (bugetare) in sine....
  • +4 (6 voturi)    
    murdare? (Vineri, 17 iulie 2015, 15:44)

    abflori [anonim]

    Sunt imputite, infecte si nimeni nu vede acestea. Ca si in spitalele din Romania, ca si in casele de batrani.
    Nimeni nu vede. Nu vad managerii, angajatii, NIMENI!

    Aceste controale trebuiesc efectuate lunar, nu numai la RATB. Aveti dovezi ca in spitale este mai rau.
    Ce masuri luati?
    Ce rezultate vedem?
  • +9 (11 voturi)    
    Trebuie... (Vineri, 17 iulie 2015, 15:44)

    dragos_k [utilizator]

    ...amendate PERSOANE. Amenda institutiei se plateste tot din banii nostri. Ce rezolvam?
  • +1 (3 voturi)    
    Tramvaie fara anvelope... (Vineri, 17 iulie 2015, 15:57)

    io [anonim]

    Astea parca era valabila pentru anvelopele de iarna: "limita admisa de 4 mm". Cele de vara au limita mai mica (in jur de 1.6-2). Presupun ca si cele de la autobuze sunt tot pe acolo ...
  • +7 (11 voturi)    
    Aha (Vineri, 17 iulie 2015, 16:03)

    fanegr1ja [utilizator]

    Cum RATB este un serviciu ce-si desfasoara acivitatea pe banii bucurestenilor, putem spune ca autoritatea a amendat tot cetatenii. Daca in schimb amenzile erau indreptate catre managerii acestei institutii era cu totul altceva.
  • +4 (6 voturi)    
    Dar in Iasi, oare? (Vineri, 17 iulie 2015, 16:07)

    Mihai [anonim]

    Oare, daca s-ar fi prezentat domnii si in Iasi, ar fi fost vreun punct din criteriile opc, sa fie trecut si de RATP? :)) poate, doar, daca era ceva care sa reglementeze numarul de roti, la 4. Atat!

    Ratp, Unistil...carute, fata de transportul din Bucuresti :)). Va invitam si aici, domnilor!
  • +4 (6 voturi)    
    Toate bune si frumoase DAR... (Vineri, 17 iulie 2015, 16:09)

    The Real Sasha [utilizator]

    O parte dintre autobuze s-au achizitionat fara AC pentru pentru "economie". Dar smenurile de la RATB se fac la achizitia pieselor de schimb, nu la achizitia autobuzelor in sine (comisionul la achizitie este relativ mic pe langa cel din piese de schimb si cauciucuri).
    Prevad o crestere a tarifelor din cauza amenzii. :)) Adica au nevoie de investiti, ce nu intelegeti!?! Vreti sa puna calatorii in pericol?
    • +3 (5 voturi)    
      Tarife (Vineri, 17 iulie 2015, 17:10)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Degeaba daca din 10 calatori doar unul valideaza iar controlorii evita orele de varf si anumite grupe de cetateni.

      Asta cred ca e principala problema a RATB-ului.
    • +1 (1 vot)    
      Acum vreo 2-3 ani (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 11:55)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      directorul RATB sau fostul director care in prezent se pare ca e in atentia DNA pentru felul in care a gestionat banii publici declara ca lipsa aerului conditionat nu e o problema intrucat canicula nu dureaza decat 28 de zile pe an.
      Cei de la Protectia consumatorului ar fi trebuit sa observe si ca pentru cei cu handicapuri fizice nu exista nici o posibilitate de a folosi mijloacele de transport in comun cu exceptia catorva tramvaie foarte putine la numar.
      • +1 (1 vot)    
        exista totusi! (Duminică, 19 iulie 2015, 14:16)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Tramvaiele cu podeaua partial coborata, sau predominant joasa, precum celebrul Bucur Low Floor, nu sunt chiar asa putine, dar sunt numai pe anumite linii, si sosesc complet aleator.
        Pe linia lui 41 de exemplu, daca ai sti sigur ca unul din trei tramvaie este LF, ar fi excelent, ai putea sa astepti un pic mai mult, si apoi sa urci cu caruciorul cu rotile.
        Dar pe alte linii ce faci, astepti o ora, dupa care vezi ca nu exista NICIUN tramvai LF pe acele traseu?!
  • -3 (3 voturi)    
    marcel (Vineri, 17 iulie 2015, 16:11)

    marcel [anonim]

    Avand in vedere lista de abateri constatate, apare intrebarea: Oare au gasit si ceva in regula ?
  • -3 (3 voturi)    
    Murdare (Vineri, 17 iulie 2015, 16:15)

    Catalin [anonim]

    E putin spus murdare, sunt insalubre. Nu cred ca se spala cu anii.
  • +2 (10 voturi)    
    In Budapesta mijloacele de transport in comun (Vineri, 17 iulie 2015, 16:25)

    bancher [utilizator]

    sunt mai vechi (atat metroul cat si tramvaiele) dar nu vezi pata pe jos, nu vezi tapiterie taiata cu lama, nu vezi nimic murdar.
    Asta e, avem fix mijloacele de transport pe care le meritam. Astia 10% care mudaresc ar trebui penalizati imediat de majoritate.
    • +2 (2 voturi)    
      Budapesta (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 11:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Au si vagoane noi.Ma refer la metrou.Budapesta este peste Bucuresti, clar.
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu meritam aceste mijloace de transport (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 11:59)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      in conditiile in care platim taxe, iar cei din conducerea RATB sunt cercetati de DNA pentru coruptie. Amendarea celor care murdaresc si strica face parte tot din sarcinile RATB.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa fim corecti... (Vineri, 17 iulie 2015, 17:09)

    canarul [anonim]

    Vina pentru aceasta situatie nu este doar a RATB-ului. Vad ca nimeni nu zice nimic de bunul simt al multor utilizatori de servicii RATB.
    Toata mizeria aia(pe care RATB nu o curata) este generata de nesimtirea multor calatori.
    Tapiteria nu se rupe singura iar ciocanele de spart geamuri nu migreaza toamna ca pasarile calatoare. Nu cred ca RATB-ul are angajati pasionati de grafitti si alte mazgalituri artistice...

    Nepasarea RATB + lipsa de bun simt (ca sa nu zic nesimtire) a calatorilor = bani pe care ii platim toti.
  • -3 (3 voturi)    
    ratb (Vineri, 17 iulie 2015, 17:19)

    geo [anonim]

    Pentru toti 'desteptii' care-si dau cu parerea fara a sti cum stau problemele si care sunt convins ca nu stiu cum arata un card de calatorie: pai cine mama voastra credeti ca o aduca bani de investitii pentru cele enumerate mai sus,aveti habar careva care sunt costurile si ca primarul stie sa dea numai cu biciul si nu da nici un ban RATB-ului pentru investitii,nu a venit un cauciuc nou in institutie de 3-4 ani poate mai mult si multe altele.Asa ca de dat cu parerea suntem buni dar sa taxam e mai greu.
  • +1 (3 voturi)    
    Iar platim oalele sparte de altii? (Vineri, 17 iulie 2015, 17:23)

    bigbrother [utilizator]

    De acord, e foarte bine ca s-a dat aceasta amenda. Ieri am mers cu un tramvai care facea ca toti dracii de parca se dezintegra, nici macar usile nu se inchideau cum trebuie.

    Dar aici trebuie vazut de ce s-a ajuns la situatia asta si mers mai departe pe fir. Nu cred ca RATB nu are servicii de curatenie, dar se face acea curatenie sau se platesc servicii inexistente? Cine este responsabil de aceasta situatie a fost sau va fi dat afara? Ce se va face pentru a nu se mai intampla asta si cand? Si nu in ultimul rand, cine plateste nota de plata, tot noi, fraierii care platim bilete (care plateste, la cati blatisti sunt in masini si tramvaie platim dublu biletele si abonamentele prin subventiile de la primarie)

    Sunt multe lucruri de rezolvat la aceasta regie de transport, un fel de stat in stat..degeaba. Acolo sunt necesare controale lunare, dat afara in dracii aia mari si un plan clar de afaceri pe termen mediu. Daca primaria generala chiar s-ar implica, situatia ar fi fost rezolvata de mult, dar cu asa primar, asa serviciu.
    • +2 (2 voturi)    
      Tramvai (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 11:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Adevarat.Parca esti in Montagne Rousse :)))))))))))))
  • +3 (7 voturi)    
    Dar pe Oprescu cand il amendeaza? (Vineri, 17 iulie 2015, 17:30)

    Un roman anonim [anonim]

    Dottore Au ma doare nu da nici macar subventia planificata pentru RATB pentru ca nu produce comisioane, cum nu produce comisione nici subventia pentru RADET. Se da ca tine cu oamenii saraci dar face doar pasaje pentru autoturisme, unele inutile. Vrea sa desfiinteze uzina de tramvaie a RATB pentru a vinde terenul si a aduce tramvaie din afara contra comision. Di in final vrea sa dea transportul cu autobuze prietenilor lui. Si pentru asta a lamsat si o campanie de presa contra RATB cu povesti fantastice despre salarii astronomice, prime si alte beneficii. Pe el cand il amendeaza pentru toate astea. Sau mai bine cand incepe sa dea extemporale la DNA? Videanu e un copil nevinovat pe langa el.
  • +1 (5 voturi)    
    Conditii de igiena improprii (Vineri, 17 iulie 2015, 20:12)

    Gabriela Petrescu [anonim]

    Spre deosebire de calatori, care sunt frecvent supusi controlului in raport cu obligatia de achitare a contravalorii biletului, RATB nu este, in mod obisnuit, controlat vreodata in ceea ce priveste obligatiile sale corelative dreptului nostru la conditii de transport urban DECENT !!! nici conducatorii auto, nici dispecerii, nici sefii de depou ! Am sesizat soferului unui autobuz RATB ca toata zona din primele locuri din spatele sau este acoperita de vomismentul unui nefericit de calator ! Raspunsul a fost apocaliptic : "SPALA TU DACA VREI SA FIE CURAT !!!!" LA SEDIUL CENTRAL NU A VRUT NIMENI SA PREIA SESIZAREA, IAR LA NR TELVERDE NICI ATAT. Multumim ANPC si ii dorim mai prezenti in viata noastra cotidiana !!! Succes !
  • -1 (1 vot)    
    Dada (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 5:31)

    kid_rahova [utilizator]

    Cand o sa platiti serviciile RATB atunci sa aveti pretentii...pun pariu ca maxim 15 % platesc
  • +2 (2 voturi)    
    E Romania, (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 10:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    tara in care autobuzele sunt modele relativ noi, dar prost intretinute, fiindca nu se scoate spaga din intretinerea facuta ca lumea.

    Tara de hoti si de puturosi.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar asa (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 19:44)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Nu se dau bani pentru piese de schimb de l aprimarie pentru ca autobuzele sa cada si sa se cumpere unele noi. Alti bani, alta spaga dar pentru unii foarte mari din primarie. Ghici ciuprca cine? Si inca ceva. Cu un consiliu de administratie format din neavenitii impusi de Vanghelie, ce pretentii poti sa ai?