FOTOGALERIE Mega Mall, noul mall din cartierul bucurestean Pantelimon, a fost inaugurat joi. Vezi cum arata si ce magazine gazduieste

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2015, 20:49 Actualitate | Administratie Locala

Mega Mall 11
Foto: Hotnews
Mega Mall, noul mall din cartierul bucurestean Pantelimon, a fost inaugurat joi. Mii de bucuresteni s-au inghesuit pe parcursul zilei pentru a vedea centrul comercial. Mall-ul a fost deschis desi lucrarile inca nu au fost finalizate, iar in fata cladirii inca se lucreaza la amenajarea aleilor de acces si a spatiului verde. Nici parcarea subterana nu a fost terminata, iar soferii au fost invaluiti intr-un nor de praf din aceasta cauza. Dezvoltatorii au anuntat ca lucrarile se vor finaliza in circa o luna.  Dincolo de aceste neajunsuri, mall-ul, este alaturi de Promenada, cel mai modern mall din Bcuresti din punct de vedere al finisajelor interioare si arhitecturii, dezvoltatorii investind aici circa 165 milioane de euro.

Mega Mall se desfasoara pe 4 niveluri si pune la dispozitia vizitatorilor 3.000 de locuri de parcare, dispuse pe 6 niveluri. Dintre acestea, 1.000 sunt situate pe acoperis.

Acoperind in total 230.000 metri patrati, este centrul comercial cu cea mai mare suprafata construita din Romania si gazduieste peste 200 de magazine printre care si un hypermarket Carrefour, potrivit dezvoltatorilor.

La Mega Mall, bucurestenii vor putea regasi si un cinematograf Cinema City cu 14 sali, dintre care prima sala din Romania echipata cu tehnologie 4Dx, o sala de sport World Class cu piscina semi-olimpica si peste 10.000 mp de food court.  Cei mici au la dispozitie nou concept complet tehnologizat de  loc de joaca pentru copii, Gymboland. Zona de entertainment cuprinde si un centru de distractie, Magic Arena, dedicat intregii familii, unde vizitatorii vor viziona in direct transmisiuni sportive si se vor bucura de concerte live. Tot aici bucurestenii se vor recrea in zonele de bowling pentru adulti si pentru copii.

In perioada 14-17 mai, vizitatorii se pot bucura de numeroase oferte speciale si promotii pregatite de magazine, precum si de o serie de evenimente speciale. Acestia se vor intalni cu celebrul Titan the Robot, un android controlat electronic, care a urcat pe scena alaturi de Rihanna si Will.i.am, vor putea lua parte la un eveniment coregrafic unic in lume, sustinut de trupa Magic Movers, si isi vor putea face cele mai cool selfie-uri in camerele anti-gravitationale amplasate in mall, pe fiecare nivel. Cei mai norocosi dintre vizitatori vor beneficia de sedinte de makeover, constand in makeup, hair styling si o tinuta completa oferita de magazinele din mall.

Mega Mall este detinut de fondul sud-african de investitii New Europe Property Investments (NEPI). Potrivit dezvoltatorilor, mall-ul a fost inchiriat in prezent in proportie de 98%.

"Mega Mall este un centru comercial de ultima generatie, un nou standard pentru retailul romanesc si un reper de arhitectura pentru industria de profil. Gandit sa devina un adevarat centru de lifestyle,  acesta include o multime de elemente impresionante de design care sunt menite sa imbunatateasca experienta de shopping si entertainment a consumatorilor, si care sunt unice in Romania si nu numai. Intreg interiorul este scaldat in lumina naturala care patrunde prin cele zece cupole cu o suprafata totala de peste 1.250 metri patrati, precum si prin cele doua luminatoare masive ce acopera 1.500 de metri patrati. Am montat peste 10.000 de metri patrati de vitrine inalte, din care, o mare parte au peste 14 metri inaltime si sunt unice in tara. Coridoarele includ o serie de voiduri largi care sporesc vizibilitatea retailerilor de la un nivel la altul. Cele doua intrari pietonale si parcarea structurala cu 6 niveluri, legata fluent de toate cele trei puncte de acces, sunt gandite sa asigure un flux de trafic egal intre toate nivelurile din  centrul comercial. Un proiect de asemenea amploare, axat in jurul experientei consumatorului, nu putea fi completat decat de un etaj intreg dedicat zonei de divertisment si petrecere a timpului liber, care are suprafata echivalenta  a doua terenuri de fotbal.  Toate aceste elemente, impreuna cu diversitatea de magazine si brand-uri, vor face din Mega Mall destinatia preferata a bucurestenilor de cumparaturi si distractie¬, a declarat Tiberiu Smaranda, Director Executiv NEPI.

Mega Mall gazduieste urmatoarele lanturi de magazine: H&M, Zara, Koton, Mango, Marks&Spencer, Peek&Cloppenburg,  New Yorker,  Pull&Bear,  C&A,  LC Waikiki, Reserved, Reserved Man, Mohito, Sinsay, Bershka, Stradivarius, Orsay, Il Passo, Lee Cooper, Tom Tailor, D¬S Damat, NEXT, Tommy Hilfiger, All Shoes, Steilmann, Musette, Otter, Bata, Stefanel, ECCO, Takko, CCC, Benvenuti, Aldo, Splend'or, Kultho, Bijuteria Teilor, Cellini, Pandora, Swarovski, Folli Follie, Sabrini, Sephora, Douglas, MAC, Kendra, PUPA, Yves Rocher, Sabon, Kallos, Pro Beauty Shop, Profihairshop, Cosmetic Shop si saloanele Gett¬s si Geta Voinea, Flanco, Media Galaxy, Samsung, Germanos, Telekom, Orange si Vodafone.  De asemenea, oferta de imbracaminte si articole sportive este foarte bine reprezentata prin magazine ca Intersport, adidas, Nike, Hervis, Sport Vision, Various Brands, Buzz. Produse pentru copii vor oferi magazinele Lego, Dinoland, Noriel, Maxi Toys dar si magazinele ancore ce se adreseaza intregii familii. Si segmentul Home & Deco este acoperit cu generozitate de magazinele English Home, Nobila Casa, Top Shop, Kitchen Shop si Lem's.

FOTOGALERIE Cum arata la inaugurare Mega Mall





























































































[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
52053 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    Meah (Joi, 14 mai 2015, 21:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Mai bine faceau un parc.
    • +4 (4 voturi)    
      daca vrei jeg si praf (Vineri, 15 mai 2015, 10:37)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      mergi in megi in mega mall
  • +13 (17 voturi)    
    Mda.... (Joi, 14 mai 2015, 22:11)

    David [anonim]

    Mult praf, mizerie, aglomeratie ! S-a dus naibii "linistea" din zona.
    • +2 (2 voturi)    
      Pina nu vezi , nu crezi! (Vineri, 15 mai 2015, 13:59)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui David

      Am citit unele comentarii dar mi-am spus ca exagereaza..Azi am fost si eu.
      fata de cum arata in poze, mi se pare dezastru. Zici ca esti pe un santier. Penibila deschiderea printre moloz, pietroaie, muncitori, muzica tare la intrare...
      Miros puternic de santier, multe locuri nefinisate..
      Ai senzatia ca e o copie proasta a altor asemenea mult mai curate din Bucuresti.
      Sfatul meu, amanati pe cit posibil vizita. Mergeti in Baneasa. Nu suporta comparatie intre cele doua.
  • +7 (13 voturi)    
    Duzina!!! (Joi, 14 mai 2015, 22:14)

    SRA [anonim]

    Nici un comert de marca ! Totul de duzina !
    Pentru Romani este o noutate ceva modern !
    • +14 (14 voturi)    
      mega mall (Joi, 14 mai 2015, 23:32)

      vanghelescu [anonim] i-a raspuns lui SRA

      nimeni nu s-a gandit cum se ajunge acolo.iar astazi a fost teroare pentru cei care aveau alte treburi in zona.si in plus se lucreaza si la liniile de tramvai pe iancului si pe pantelimon.si mai exista alaturi si kaufland. nebunie totala
    • +2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 15 mai 2015, 1:05)

      I [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      pentru comert de marca trebuie si bani. Crezi ca nu ar vinde si marci mai scumpe? dar dupa 3 luni in care vanzarile o sa fie pe 0, o sa revina la ce vand acum.
  • +11 (11 voturi)    
    Trafic (Joi, 14 mai 2015, 23:26)

    R [anonim]

    Transportul auto in zona a fost infernal. Dimineata erau afectate (din cauza asta banuiesc) toate strazile pe o raza de cel putin 1-1,5 km. Seara, pe la ora 19.30, in Piata Iancului, soferul autobuzului 335 a anuntat ca pana la Electroaparataj (Mega Mall), deci pe o distanta de circa 1 km - va face aprox. 30 min . Aproape tot autobuzul a coborat. Zona era si asa foarte aglomerata, transportul se facea cu mare dificultate si pana acum. De acum incolo, se poate doar banui.
  • +11 (15 voturi)    
    hmmm (Vineri, 15 mai 2015, 0:50)

    maryus999 [utilizator]

    acolo a fost electroaparataj ul ... producea fel de fel de echipamente electrice pentru toata tara de la intrerupatoare pana la motoare electrice ... PRODUCEA ... acum importam din china tot ... ce produce mega mall ul asta ? nimic ... doar vinde ... am fost si l.am vazut ... o monstruozitate plina de magazine ... cel de la cotroceni are cupola aia si imitatia de stanci care ii da ceva aparte ... asta imi aduce aminte de dorali cum erau culoarele alea lungi si drepte cu magazine de fiecare parte ... deci este un soi de dorali sau " europa " dar ceva mai luminos si mai mare ... sincer ma asteptam la ceva mai interesant ... ca sa nu mai vorbim de intersectia din fata care va fi blocata in permanenta de cei care vin dinspre cora si vor sa faca la stanga . trebuie sa faca ceva urgent cu intersectia aia ca in noile conditii este imposibila ... formeaza un dop care blocheaza tot pantelimonul ...
    • +1 (7 voturi)    
      ELECROAPARATJ exista (Vineri, 15 mai 2015, 8:49)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      Produce si chiar face export.
      Ca orice roman neaos, nu stim, nu intrebam, dar dam pe gura (tastatura) ce ne trece prin tartacuta!
      • +1 (1 vot)    
        Unde e ? (Vineri, 15 mai 2015, 18:16)

        Canache [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        Chiar sunt curios; pe net -cita rabdare am avut - apare doar 'fosta'.
        Multam
      • 0 (0 voturi)    
        ELAL (Duminică, 16 august 2015, 9:45)

        Marcelino [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        Intreaba-i dumneata pe cei care au nevoie de ceva din arhiva Electroaparataj-ului (sunt unul dintre ei) dar "Ca orice roman neaos, nu stim, nu intrebam, dar dam pe gura (tastatura) ce ne trece prin tartacuta! "
  • 0 (6 voturi)    
    .... (Vineri, 15 mai 2015, 1:56)

    srah [utilizator]

    In zona respectiva nu a fost niciodata liniste (din pricina de tramvai, autobuze ...trafic).
    Sigur ca, la început si atunci cand iti construiești propria casa trebuie sa suporti praf, moloz....unde mai pui ca si vecinii trebuie sa suporte toate astea pt tine! Asa se intampla de obicei, iar cat despre mall..deși sunt f multe si o sa vina la gata si mall-ul din parcul Titan (care este f aproape de acesta), ma gândesc ca totusi, la aglomeratia de blocuri turn din zona aia, poate nu'i chiar asa un lucru rau faptul ca a fost construit, mai ales ca are si cinema & ...... , pt cine e amator de distracții in spații închise...na' nu toti suntem la fel...

    Cat despre neajunsurile cu intersectia, NEPI nu este vreo firma de apartament ..o sa-si rezolve problema atat pentru clienții lor, cat si pentru afacerea pe care o dezvolta si întrețin ; întrucât astea 2 sunt conectate una la cealalta.
  • +7 (7 voturi)    
    Fabrici cand si cate ??? (Vineri, 15 mai 2015, 9:35)

    Cineva [anonim]

    Si fabrici cand si cate se construiesc ???

    Sunt mai multe magazine decat fabrici.

    Deh... e mai usor sa fii bisnitar ( sa iei marfa dintr-o parte si sa vinzi in alta parte ) decat sa produci ceva
    si sa-l vinzi.

    Si cam toate aceste magazine vand cam aceleasi produse (multe ieftine si proaste ).
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2015, 10:15)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

      fabricile se constrcuiesc in afara orasului, iar daca iesi spre pitesti (chiar si spre ploiesti) ai sa vezi hale, fabrici..whatever..iar prin tara daca umbli ai sa fii surprins..
      sa spui despre un om care are o afacere, oricare ar fi aceea... ca face bisnitza, nu e cel mai bun mod de a privi lucrurile.. si cand nu aveam blugi sau cafea si se fumau tigari BT, era bine?!

      sa ajungi sa platesti chirii in mall, sa faci strategii de marketing si promovare, promottii... e departe de modul in care cataloghezi lucrurile, spre ex Musette nu are preturi mari si este producator...brand romanesc!

      oricum ai pune-o, nu mai sunt vremurile alea apuse, sa avem fabrici in mijlocul orasului..orasul se schimba, schimbarea e buna!.. you have to see the big picture!
    • 0 (2 voturi)    
      da .... (Vineri, 15 mai 2015, 10:16)

      trebol [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

      noi trebuie sa vindem ce produce vestul .... sa le scoatem salariile / pensiile ....
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Vineri, 15 mai 2015, 10:29)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui trebol

        te agata de chestia asta, tocmai ti-am dat exemplu pe Musette.
        daca nu vrei sa le faci norma celor din vest, coace o idee, aplic`o cu toate riscurile de rigoare si tot asa... poate n`o sa-ti iasa din prima, dar sa stii ca experientele care nu se citesc, ci se descopera pe taramul faptelor ne fac sa fim mai buni.. orice ai intelege tu din chestia asta cu "mai buni"!
  • -1 (1 vot)    
    Mall-ul indienilor (Vineri, 15 mai 2015, 13:56)

    Shmit [anonim]

    Mizerie maxima. Se lucreaza inca la finisaje. Pare un mall in parg de colaps mai degaraba. Cred ca va da chix in max 5 ani precum cel din Berceni.
  • -1 (5 voturi)    
    comentarii timpite (Vineri, 15 mai 2015, 13:59)

    marele gonzo [anonim]

    Cretinii care posteaza tot felul de comentarii stupide realizeaza ca mall-ul le-a crescut valoarea apartamentelor cu 30%? Sau ca au absolut tot ce vor ca si comert sau distractie la doi pasi de ei? Sau ca s-au creeat o gramada de locuri de munca? Natafletilor.....
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt sigura, dar cred ca.. (Vineri, 15 mai 2015, 15:20)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui marele gonzo

      la acest mall s-a făcut o nefacuta românească, gen ala de avea terenu` dimpreuna cu ala de avea firma de construcții/ dezvoltatoru' prieten cu ala de avea firma de gresie&pavaje l-au convins pe ala de avea banii/ fondu' de investiții, sa se combine la lucrarea asta (pai nu d'aia ne reprezintă pe noi balada folclorului românesc...știți Dvs. care....va spune ceva?)...si, deși se practica treaba asta si sunt total de acord cu ea (nu cu balada, ci cu comabinatia pe business..na` sunt si eu mai dintre pamanteni pana la urma) nush cum de oamenii aia din board-ul fondului au pus batzu' pe treaba asta si'au iscalit (avand in vedere ca fondu` lucreaza cu niste firme/dezvoltatori verificate/ti si cu state vechi pe la ei prin ograda!!!)
      Acuma, dezvoltatoru' si'o dat seama ca nu va mai lucra ever again pt fondu' de investiții, dar măcar sa scape de clauzele de penalizare (dc nu deschid mall-ul la data stabilită) ...căci penalizarile la un asemenea contract sunt ametitoare...asa ca l-au deschis cum au stiut ei mai bine...da` bine tot nu cred ca`o sa le fie :)))
      Pamantenilor le este greu sa priceapa the big picture, mai ales ca ei sunt perfecti si la ei acasa e cel putin farmacie, iar toleranta e floare rara...da' sa stea linistiti, lucrurile se vor rezolva ...step by step!
    • +2 (2 voturi)    
      /// (Vineri, 15 mai 2015, 15:35)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui marele gonzo

      Corect. Bravo.
      Locuri de munca platite cu salarii minim pe economie, 10 ore pe zi. Visul tuituror.
      De produs mai producem ceva in tara asta?
      Sau pune accentul, mai mult pe consum si servicii. Totul are si un revers la un momnet dat.
  • 0 (0 voturi)    
    Saracii locuitori din zona vor avea de suferit din (Luni, 25 mai 2015, 17:45)

    quietguy58 [utilizator]

    Dupa atita reclama facuta "faimosului" mall si impins de la spate de doi prieteni, efectiv mi-am calcat pe inima si am purces la vizitarea acestui "grandios" obiectiv al constructiei societatii captaliste multi lateral dezvoltate construit pe ruinele fostui "Electroaparataj" unde cu "mindrie si onoare utecista" mi-am facut practica din liceu.

    Constatari:

    1. Saracii locuitori din zona vor avea de suferit din greu datorita traficlui infernal creat de acest mall.

    2. Mizerie, praf, aglomeratie ca la piata din Obor

    Concluzii:
    Puteau sa construiasca acest "magnific" mall la capatul Pantelimonului unde aveau loc cit se poate dupa ce ar fi daramat citeva cociobe d-ale minoritarilor bruneti.

    Sper ca scumpul meu cartier Vatra Luminoasa sa fie scutit de parcarile nesimtite ale meltenilor bucuresteni sau mai putin bucuresteni.