FOTOGALERIE Primaria Capitalei a indepartat stalpisorii care delimitau pista de biciclete de pe bd. Buzesti de carosabil

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2015, 14:08 Actualitate | Administratie Locala

Pista de biciclete Buzesti - apr 2015 - 6
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei a indepartat stalpisorii care delimitau pista de biciclete de pe bd. Buzesti de carosabil. Acum intre biciclisti si masini a ramas doar o linie alba trasata cu vopsea pe asfalt. Separatoarele ii protejau pe biciclisti de masini si impiedicau autoturismele sa foloseasca pista pe post de loc de parcare.

  • UPDATE Reprezentantii Primariei Capitalei au declarat pentru HotNews.ro ca stalpisorii au fost scosi deparece au fost deteriorati de catre soferi si vor fi inlocuiti cu unii mai rezistenti dupa ce se obtine avizul de la Comisia de circulatie din Primaria Capitalei.

In 2013, primarul general Sorin Oprescu declara ca nu este de acord cu trasarea pistelor pentru biciclisti pe carosabil, intrucat nu vrea sa numere mortii. "Nu am curajul sa le fac pe carosabil. Nu vreau sa stau sa numar mortii. Am sa repar si sa reconsider insa pistele de biciclisti care au in mijloc statii RATB sau copaci. Eu personal nu am curajul sa le cobor pe carosabil. Sunt adulti, sunt oameni responsabili si pentru ei nu am nimic impotriva sa cobor pistele de biciclisti pe carosabil. Ce fac daca circula copiii pe acolo? Nu cred ca suntem la nivelul de civilizatie rutiera ca in alte tari, ca sa fim atenti si sa nu lovim biciclistii", a spus Sorin Oprescu.

Bucurestiul are 5,97 km de piste pentru biciclete, iar acestea nu sunt sigure pentru biciclisti, potrivit raportului Organizatiei pentru Promovarea Transportului Alernativ in Romania (OPTAR) pe anul 2015. In plus, biciclistii reclama lipsa altor facilitati care sa incurajeze bucurestenii sa pedaleze: rasteluri sigure pentru biciclete, accesul zilnic la metrou, noduri intermodale care sa permita transferul de la bicicleta la un alt mijloc de transport si invers.

Cei 5,97 km de piste pentru biciclete in Bucuresti sunt pe urmatoarele bulevarde:

  •     1.67 km - Strada Liviu Rebreanu
  •     1.24 km - Strada Buzesti
  •     2.11 km - Bulevardul Aviatorilor
  •     0.5 km - Bulevardul Prezan
  •     0.45 km - Strada Constantin Marinescu

Primaria Capitalei, prin Administratia Strazilor, a platit 11 milioane de euro in 2008 si 2010 pentru amenajarea a 122 km de piste pentru biciclete. In 2012, Politia Rutiera a inchis aproximativ 80% dintre aceste piste deoarece erau nefunctionale.

Primaria Capitalei a inaugurat pe 12 februarie 2014 primul segment din bulevardul Buzesti-Berzei-Uranus. Lucrarea a inceput in decembrie 2009 si se ridica la circa 160 milioane de lei/35 milioane de euro.

FOTOGALERIE Cum arata in prezent pista pentru biciclete








































Cum arata dupa inaugurare pista pentru biciclete












7654 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    modele de prin afara (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:21)

    Octavian [anonim]

    Piste delimitate doar de desene sunt in multe alte tari din vestul Europei, de exemplu Elvetia. Dar intr-adevar, are dreptate dom' primar, in Romania educatia soferilor lasa de dorit la multe capitole, de la parcarea in locuri interzise si care blocheaza accesul, pana la atentia precara pe care o dau celorlalti participanti la trafic, inclusiv biciclistilor. Pana la o educare a soferilor (ce nu va avea loc mai devreme de urmatorii 300 de ani), sunt necesare piste de biciclete separate de sosea, precum cea din poza a 4-a sau cea de pe calea Victoriei. Si evident, amenzi grase pentru cei care parcheaza aiurea in tramvai. Intrebarea e : vor politicienii sa investeasca in asa ceva ? Vor oamenii de rand sa intre in rand cu lumea civlizata si sa devina si ei eco, sa traiasca mai sanatos facand sport si sa inceapa sa le pese si de ceilalti care aleg sa foloseasca biciclete in loc de masini ? Probabil ca raspunsul e inca "nu". Dar speranta moare ultima :).
    • +9 (13 voturi)    
      Educarea simplă a șoferilor (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:20)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      De fiecare dată când o mașină blochează pista de bicicliști sau trotuarul (și aici mă refer la parcările nesimțite, care obstrucționează), faceți o zgârietură mașinii în dreptul în care blochează pista sau trotuarul. Voi ați încercat să ocoliți, dar ați atins "din greșeală".

      Simplu și la obiect. Se vor educa singuri când vor umbla în buzunar, la vopsitorie.

      Notă: Nu instig la violență și nu vorbesc de parcările (obișnuite) de pe trotuare, ci scriu despre niște măsuri de bun-simț luate împotriva lipsei de bun-simț. Prea s-au obișnuit toți să fie nesimțiți și să-i doară în dos.
      • +3 (3 voturi)    
        . (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:47)

        X [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        Desigur putem incepe sa fim haiduci precum acesti oameni din rusia: https://www.youtube.com/watch?v=BHJxIwvFIGY

        Dar atunci ar fi vestul salbatic. Nu putem sa ne facem dreptate fiecare dupa cum credem. S-ar ajunge rapid la un haos. In cazul masinilor parcate aiurea, ar fi in plus si pericolul de a intra intr-un conflict violent cu soferul masinii. E clar ca, daca nu esti un om "solid" si cu skill-uri in ale boxului, nu iti permiti sa faci acte haiducesti in Romania. Cred ca educatia trebuie sa inceapa de la fiecare dintre noi; sa fim noi primul exemplu referitor la cum ne dorim sa arate societatea (adica sa facem noi intai de toate ceea ce le spunem celorlalti) si abia apoi sa incercam sa ii educam pe ceilalti, si mai ales calm, civilizat, fara conflicte. Si inainte de toate, politia si institutiile statului trebuie sa isi faca treaba ca in vest. Ori la noi politia se ocupa de cu totul alte chestii.
        • 0 (0 voturi)    
          da! asa trebuie si la noi (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:10)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui X

          vezi cazuri pe www.trafictube.ro
        • 0 (0 voturi)    
          .. (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:22)

          _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui X

          Într-adevăr, cea mai bună soluție ar fi cea bazată pe vorba bună, pe civilizatie, pe bun-simț. Doar ca nu cred că ar funcționa în societatea prezentă, ci într-una viitoare.

          Așadar, pentru societatea prezentă, ce altă soluție ne rămâne, în afară de spiritul civic haiducesc?
          • +2 (2 voturi)    
            . (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:57)

            X [anonim] i-a raspuns lui _CK_

            Protestele sunt solutia democratica civilizata. Cineva (de exemplu niste ONG-uri sau asociatii) face niste campanii de constientizare a populatiei cu privire la o tema data cu o comparatie clara de cum arata lucrurile similare in vestul Europei (de ex, necesitatea construirii pistelor de bicicleta, amenajarea mult mai multor spatii verzi, reducerea traficului in centrul marilor orase, modernizarea RATBului, etc) , oamenii inteleg de ce este nevoie de acestea si inteleg unde este problema, acesti oameni se strang in grupuri mari si merg si protesteaza in fata primariei si a politiei capitalei pana se rezolva ceva. Pare complicat, dar este cea mai buna solutie pasnica. Cu violenta nu se va rezolva niciodata nimic. Internetul a deschis noi cai pt ca aceste proteste sa fie mult mai usor de organizat decat inainte. Totul consta in vointa oamenilor de a schimba societatea in care traiesc.
    • +4 (4 voturi)    
      educatia se poate face extrem de usor (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      cu amenzi!.. ca tot ai dat exemplul Elvetiei.
      nu e nevoie de politisti care sa blocheze traficul. se rezolva cu o singura camera video de trafic in zonele sensibile, care iti trimite poza si nota de plata acasa. de cate ori vei intra pe pista de biciclete dupa ce incep sa se stranga amenzile? la fel s-ar rezolva si blocajele din intersectii la ore de varf, cand toti maimutzoii raman blocati in intersectie pentru ca nu ii duce capul sa calculeze daca vor reusi sau nu sa treaca.. 2-3 amenzi si invata imediat.
      pentru asta avem nevoie de un primar caruia sa-i pese mai mult de oras decat de mandatul urmator. poate in 2016 avem noroc si iese Nicusor Dan.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:18)

        X [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Corect. Camere de filmat in toate marile intersectii si amenzi date pe baza lor ar fi ceva f eficient. La fel si camere de filmat pt cei care parcheaza aiurea in tramvai . Oare cand si la noi ?
  • +5 (9 voturi)    
    ca sofer, pe mine ma cam incurcau (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:24)

    bancher [utilizator]

    acei stalpisori...mi se pare ca nu imi lasa spatiu de manevra prea mare.
    Insa, din acest moment, imi este mila de bietii biciclisti: prevad ca toti romanasii soferi vor parca acolo, vor lasa masinile pe avarie ca sa scoata bani de la bancomat, sau sa isi lase odraselele la gradinita...
    Repet, desi stalpisorii ma cam incurcau, trebuie sa se gaseasca o solutie sa nu mai parcheze toti peste acele piste...se va ajunge ca masinile parcate pe pista sa ma incurce mai rau decat ma incurcau stalpisorii.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Strict legat de str. Buzesti, ai vazut cum roiesc cei de la Politia Locala pe acolo? Nu cred ca vei avea probleme.
    • +1 (5 voturi)    
      o să te surprindă dar... (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:37)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Eu sunt biciclist şi şofer, şi tranzitez des zona aia. Vreau să ştii că paradoxal, fără acei stâplişori pista a devenit mai utilă, iar paradoxul paradoxurilor este că nu mai sunt aşa mulţi care parchează pe pistă, iar dacă o fac, acum pot fi depăşiţi cu o mult mai mare uşurinţă!
      • +2 (2 voturi)    
        si eu am zis de la inceput (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:09)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        ca mai bine nu ii montau. De cand au inaugurat pista, mi s-au parut inutili stalpisorii. Si pentru soferi, si pt biciclisti.
        De ce? Pt ca si unora, si altora, li se ingradeste spatiul de manevra. Pana la urma nu e o crima daca un biciclist intra pe spatiul soferilor, si invers.
  • +14 (14 voturi)    
    Urmeaza Calea Victoriei... (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:24)

    Johanis [utilizator]

    Oare cat a cheltuit PMB cu stalpisorii?!

    Raspunde cineva pentru munca fara rost si pentru banii aruncati pe fereastra?

    Sa construiesti pentru a darama! Asta e lozinca PMB!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:10)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Nu e lozinca PMB, e lozinca lui Hotzprescu !
  • +6 (10 voturi)    
    la ce va asteptati (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:27)

    nico [anonim]

    Tara asta nu mai are nicio sansa sa se civilizeze in adevaratul sens al cuvantului. Asta e, imi pare rau ca o spun.
  • +4 (6 voturi)    
    Ar trebui (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:34)

    ciclo [anonim]

    ...macar vopsita pista de biciclisti intr-o culoare vizibil a pentru a atentiona soferii...
    • -9 (15 voturi)    
      S-O IA PE CALEA VICTORIEI! (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:02)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ciclo

      Ca noua ni se spune sa o luam pe strapungerea Berzei!
      Care e problema?
      • +4 (6 voturi)    
        Sau (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:24)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Poate că ar fi util pentru sănătatea noastră, să o iei și tu pe Calea Victoriei.
        • -1 (1 vot)    
          MA DOARE IN BASCA... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:09)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

          De sanatatea voastra!
          Masinile va distrug sanatatea? Cred ca beneficiezi de un singur neuron, care si ala abia palpaie!
          Dar, "paine" de 80 bani, dar berea si vinul la PET, dar fel si fel de salamuri mizere si alte mezeluri asisderea, etc. alea nu-ti afecteaza sanatatea?
          Nu, alea te fac teapan!
          • 0 (2 voturi)    
            În sănătatea "noastră", (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:49)

            _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            te-am inclus și pe tine. Și tu trăiești în același oraș poluat. Mulțumesc pentru jignire ... prefer să am un singur neuron, dar bun și sănătos.

            Schimbi subiectul și faci o paralelă greșită cu pâinea la 80 bani și vinul la PET. Acolo ai posibilitatea să alegi dacă vrei le cumperi sau nu. Și nu înseamnă că dacă inspir aer poluat, sunt obligat să consum pâinea de 80 bani. În cazul de față, eu sunt obligat să inspir noxele aglomerației de mașini, chiar dacă aș vrea să respir un aer curat. Apropo, suntem cea mai poluată capitală europeană.
      • +3 (5 voturi)    
        Lipsa ta elementara de civilizatie (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        asta e problema. nimic mai mult.
        • +1 (1 vot)    
          SI CARE AR FI ACEEA? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:05)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Asa cum eu am fost trimis pe Berzei de colegii tai biciclisti (la ei presupun ca este civilizat ca, deh, sunt biciclisti) si eu le-am dat solutia alternativa!

          Eu sunt necivilizat, nu-i asa?
          Vai de capul tau!
  • 0 (4 voturi)    
    Se schimba solutia (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:58)

    Kun [anonim]

    Se vor monta stalpisori din aceia mai inalti si mai rezistenti, ca cei care delimiteaza banda de transport in comun in zona spitalului municipal.
  • +2 (2 voturi)    
    Cat au costat stalpisirii+montat+demontat? (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:01)

    B. I. Ciclistu [anonim]

    Ietete cum de dam gravitational cu posteriorul de pamant (adica de Calea Buzesti).
    Domnul primar ingrijorat fiind ne poate oferi cateva amanunte financiare despre costul respectivului proiect (adica cost spalpisori+cost separattoare+cost montat+cost demontat)?
    Ca eu , nu stiu de ce, dar am asa o vaga senzatie ca s-a facut toata mascarada asta din banii platiti si de catre mine.
    In viitor as cam vrea sa fac ce vreau eu cu banii mei, nu ce vrea un zanatec care se invarte mai abitir ca dervishii (pentru cine nu stie dervishul este un dansator turc care se invarte...si intra in transa). Scuzati ortografia (dervis=dervish) dar nu folosesc diacritice.
  • +1 (1 vot)    
    care stalpisori?.. (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:31)

    pehash [utilizator]

    In realitate nu mai ramasese oricum mare lucru din toata penibilitatea aia de sistem de separatie si erau o gramada de masini care blocau ultima parte spre Piata Victoriei. De ce nu au pus o bordura, la fel ca pe Calea Victoriei?
    Banda nici nu era gandita prea bine pentru ca la cateva interesectii te obliga sa faci acrobatii dubioase ca sa traversezi pe trecerea de pietoni in loc sa-ti pastrezi locul in trafic..
    Cea mai mare problema ramane insa inutilitatea unor segmente de cateva sute de metri care nu leaga nimic.. Nici un cartier de locuinte nu este legat de centrul orasului cu pista de biciclete. Nici o scoala de cartier nu este legata cu o pista dedicata de biciclete, ca sa invete copiii de mici utilitatea acestui mijloc de transport. Putem sa mergem de la Universitate si Opera pana in Piata Victoriei.. Stiti pe cineva care locuieste in zona?.. :)
  • -3 (3 voturi)    
    contribuabil cu taxe (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:50)

    vigni [anonim]

    Platesc taxe si impozite ca Oprescu sa-i bage in stalpi de plastic de import, in bile de care sa se impiedice oamenii in varsta si femeile cu copii sau un carucior, in piste de biciclete folosite 6 luni pe an doar de cativa biciclisti care daca fac o pneumonie sau accident le platim concedii medicale si zile de spitalizare, in borduri din import si blocarea strazilor si a magazinelor sa se mai poata aproviziona, in blocarea circulatiei si automat surplus de gaze de esapament in zona centrala si o atmosfera de nerespirat pentru potentialii turisti care pot suca si un tenis cu piciorul pe trotuarele largi, in piloni de beton scunzi pe care sa nu-i vezi cand conduci sau te plimbi seara si e mai multa lume pe trotuar ( cum a fost weekendul trecut cu lumini) in aceste tunuri financiare si bani irositi la firme prietene.
    Treziti-va dragi bucuresteni!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:28)

    xox [utilizator]

    Fara stalpisori impreuna cu ridicarea masiniilor parcate pe pista de bicilete. Cred ca este ecuatia perfecta. Stalpi ocupa inutil din spatiu, incet incet ne civilizam :)