​FOTOGALERIE In fata Palatului Parlamentului din Capitala ar putea fi amplasat un grup statuar intitulat "Deceneu si Dacii"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2015, 17:36 Actualitate | Administratie Locala

Deceneu si dacii 1
Foto: Facebook
Sculptorul Ivan Jinaru vrea sa amplaseze in fata Palatului Parlamentului din Capitala un grup statuar intitulat "Deceneu si Dacii" care are in centru o columna inalta de 33 de metri, deasupra careia se afla preotul dac Deceneu. In laterale, la sol, vor fi amplasate statuile lui Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Ferdinand I, Burebista, Constantin Brancusi, Mihai Eminescu si George Enescu. Sculptorul spune ca nu a cerut inca parerea autoritatilor referitor la acest proiect, insa va face demersurile necesare dupa Paste.

"Eu sunt autorul statuii parintelui Arsenie Boca din Vaideeni, o premiera in ortodoxia din Romania. In momentul cand am dezvelit acest monument, anumite fete bisericesti cu rang inalt au fost impotriva deoarece in Biblie scrie sa nu te inchini la idoli, dar asta este altceva. Pana la urma a venit un mare arhiereu, a binecuvantat lucrarea si atunci am discutat si despre faptul ca marele preot Deceneu sa aiba un monument", a declarat Ivan Jinaru pentru HotNews.ro.

Acesta spune ca deocamdata nu le-a prezentat autoritatilor ideea sa, insa va discuta dupa Sarbatorile Pascale.

In ceea ce priveste amplasarea sculpturii in fata Palatului Parlamentului, sculptorul spune ca asa a simtit si inspiratia i-a venit "de la cel de sus".

FOTOGALERIE Simulare cum ar putea arata grupul statuar























4510 vizualizari
  • -9 (25 voturi)    
    Deceneu la Buc. = Alexandru Macedon la Skopje (Joi, 2 aprilie 2015, 17:01)

    Nyk1 [utilizator]

    Adevărul istoric este că poporul român contemporan nu are nicio legătură cu dacii, tot așa cum macedonenii contemporani din Skopje (slavi) nu au nicio legătură cu Alexandru Macedon.

    Limba română este clar o limbă latină, gramatica și vocabularul o dovedesc. Ca și vocabular, pe locul doi după cuvintele preluate direct din latină sau indirect din franceză sau italiană, româna are un număr mare de împrumuturi din limbile slavice. Concluzia unui lingvist este clară: românii sunt în proporție mai mare slavi decât daci.

    Sărăcia lb. române în cuvinte care sunt clar de alte origini (dacice sau tracice) mai degrabă indică faptul că dacii au fost de fapt epurați etnic de către romani și înlocuiți cu coloniști vorbitori de latină. Altfel nu se explică de ce, în doar două secole, romanii au reușit în Dacia ceea ce ungurii nu au reușit în Ardeal timp de 1000 de ani: să-i asimileze lingvistic pe localnici. Nota bene: în Africa de Nord se vorbesc astăzi doar limbi semitice: arabă, berberă, coptă - cu toate că a făcut parte din Imperiu mult mai mult timp decât Dacia.

    Genetic vorbind, lucrurile sunt și mai confuze, noi fiind rezultatul asimilărilor populațiilor migratoare în cadrul aceluiași grup vorbitor al unei limbi derivate direct din latină/
    • 0 (16 voturi)    
      dar.. (Joi, 2 aprilie 2015, 17:35)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      te-ai gandit vreodata daca nu cumva dacii vorbeau o limba asemanatoare cu latina, sau chiar mai mult, romanii vorbeau o limba asemanatoare cu dacii? Aceste teorii sunt sustinue de istorici din ce in ce mai mult...
    • +7 (11 voturi)    
      Adevarul e (Joi, 2 aprilie 2015, 19:03)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...ca tu esti un istoric atat de mare incat nu pot sa ma ridic la nivelul tau de intelegere si iti dau minus. :)
    • +1 (1 vot)    
      Dar ce cauta Vesta? (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:32)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Statuia din varf seamana fix cu statuia Vestei, zeita romana. Adica si Vesta tot daca era?
    • +1 (1 vot)    
      stiinta la rezolva pe toate (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      genetic e simplu - suntem proto-europeni, majoritatea avem gene care se manifesta pe continent de peste 20.000 de ani - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/Haplogroups_europe.png

      limba vorbita nu este un argument. popoarele din america de sud vorbesc limbi latine.
    • +1 (1 vot)    
      nu e chiar asa (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:07)

      mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Da noi ca genetica si obiceiuri populare suntem la fel cu slavii sudici si aproape de ukrainieni.
      Da asta nu inseamna precum zice propaganda bizantina ca slavii au venit pe aci la anul 600.
      Dacii si sarmati erau identici,ca limba,zice un istoric grec.
      Si la polonezi e traditia ca nobilimea era de origine sarmata.
      Dacii erau clasa conducatoare,practicau mult pastoria,cand nu aparau tara,iar slavii,formau clasa omului de rand,taranii.
      Sunt doua linii paternale dominante la aromanii de nu prea s-au amestecat cu alte popoare:
      I2-dinaric si R1b-L23.
      I2-dinaric are doua ramuri,I2-dinaric sud,de care apartin in majoritate sarbii,bosnieci,muntenegrini.
      Si I2-dinaric nord,de care apartin in majoritate romanii,destui de multi ukrainieni,majoritatea croatilor,destui de multi polonezi.
      Vorbitori de ukraineana numiti hutsuli sunt majoritatea I2-dinaric nordic.
      R1b-L23 e prezenta tare la albanezi si la armeni si destul de prezenta si la polonezi,la vorbitori de slava.
      Si in Romania e destul de prezenta,
      Deci iata sangele dacilor,clasa conducatoare a noastra.
      Deci iata si nobilimea sarmata la polonezi,R1b-L23.
      Asa zice stiinta.
      Cat am avut acesti conducatori,a fost bine,cand au venit inumanii de latini,apoi ne-au invadat turcici etc nu a mai fost bine la noi in tara.

      Deci avem minciuni ale unor istorici vis-a-vis de "invazia slavilor" care nu e atestata arheologic.
      Si mai e si dl Putin si multi rusi care dau un nume rau vorbitorilor de slava.
      Daca iei vorbitori de slava,numa rusii sunt scandalagii si imperialisti.
      Pentru ca rusii au mult cultural de la fino-ugrici mai mult decat de la slavi si au o si o influenta puternica de la Hoarda de Aur care erau tatari.
      Rusii genetic sunt majoritar baltici-fino-ugrici,nu slavi.
      Asta zice stiinta.
      E un haplogrup R1A-Z280 de origine din tarile baltice,de care apartin majoritatea barbatilor rusi si iar e mult N1C care e de origine fino-ugrica.
      Astea fac 70-80% din liniile paterne ale rusilor
  • -9 (17 voturi)    
    ok (Joi, 2 aprilie 2015, 17:38)

    Xorciser [utilizator]

    Eu sunt de acord cu ideea. Simbolismul este ok.
    • +12 (20 voturi)    
      Ba din contra (Joi, 2 aprilie 2015, 17:54)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Amesteca conducatori si personalitati din domeniul culturii intr-un ghiveci care nu spune decat "nationalism" (si "superficialitate" as adauga).
      In plus, cum faci statuia lui Deceneu? S-a gasit vreo poza pe undeva si nu stiu eu?
      • +1 (3 voturi)    
        Mai bine a lui Koson... (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:22)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Stiti, ala cu monedele de aur.... Nu credeam ca teoriile ceausiste cu autotohnia sa aiba o viata atat de lunga, sau unii oameni sa fie atat de lacomi ca sa mai ceara sa se arunce bani pe o pozna in genul statuii lui tata Traian din fata muzeului de pe calea Victoriei, cu caine/lup sau ce-o fi aia in brate.
        Bre scluptore, daca esti asa genial ia du-te matale pe la galeriile internationale si scoate banuti ca amaratii de noi avem nevoie de drumuri si canalizatie...
    • -5 (11 voturi)    
      de acord (Joi, 2 aprilie 2015, 18:00)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      simbolismul e ok, propunerea și execuția lasă de dorit.
    • +6 (16 voturi)    
      Statul român e laic (Joi, 2 aprilie 2015, 18:07)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      In mod sigur, Deceneu a fost o super-personalitate a statului dac.
      Numai ca "preotul" dac Deceneu a fost cu totul si cu totul altceva decat orice preot crestin (inclusiv Inalti Prea Sfintitii de mai tarziu).
      De aceea, mie mi se pare ca sublinierea ca Deceneu a fost preot, plus existenta viitoare a acestui Grup statuar, nu sunt altceva decat o inducere mascata ca statul român nu ar fi laic, ci unul profund nelaic, in care religia a condus si conduce statul in continuare.
      • +9 (9 voturi)    
        Ce are boul cu tangoul? (Joi, 2 aprilie 2015, 19:14)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui JG

        Un stat laic e un stat care nu se conduce si organizeaza dupa percepte religioase (spre deosebire de Rep. Islamica Iran) nu un stat in care religia e interzisa. Ca sa nu mai vorbim ca numai despre asta nu e vorba aici; doar daca mai crezi ca se roaga cineva la Zamolxis.
  • +4 (6 voturi)    
    pe pariu (Joi, 2 aprilie 2015, 17:40)

    Reader [anonim]

    ... ca va semana izbitor cu un alt barbos cu lanturi de aur la gat (si cu cruci) si care tot apare pe la televizor propovaduind modestia si simplitatea romanilor?
  • +14 (16 voturi)    
    Stati fratilor (Joi, 2 aprilie 2015, 17:47)

    AnduAndrei [utilizator]

    Parca acolo in fata venea un muzeu al comunismului... acum deodata hopa niste statui.
    Hopa na si o catedrala in spate. Hopa na si un Mausoleum pentru Iliescu in Piata Constitutiei.
    Hopa si o macheta a vasului Birunta pe Cheia Dambovitei... Totul bineinteles facut cu borduri de la Oprescu.
    Pentru KJ facem o macheta a mesei tacerii :))
  • +10 (14 voturi)    
    Cel de sus, adica Putin (Joi, 2 aprilie 2015, 17:50)

    bla [anonim]

    Toata agitatia asta patriotarda, nationalista, dacii stramosii romanilor, nu suntem urmasii romei pare a fi finantata de rusi, parerea mea
    • +4 (6 voturi)    
      Indepartarea de Vest (Joi, 2 aprilie 2015, 21:01)

      vazut_din_anglia [utilizator] i-a raspuns lui bla

      asa pare intr-adevar. In sec XIX toti intelectualli erau obsedati sa demonstreze ca suntem 'romani' si 'latini' ca sa ne apropiem de Vest si in special de Franta, iar acum unii incearca sa se indeparteze de Vest pe principiul ca lumina vine din Est...
  • +20 (22 voturi)    
    Kitsch (Joi, 2 aprilie 2015, 17:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Un kitsch in fata altui mare kitsch.
    • +3 (3 voturi)    
      Așa este! (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:46)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Bine că ați spus-o că mă luasem cu mainile de cap citind comentariile precedente.
      Nu erau de ajuns Casa Poporului, țeapa din Piața Palatului, hop cu încă o mizerie care să strepezească dinții unor cetățeni care mai au un dram de cultură și pe care nu-i întreabă nimeni ce părere au.
  • +12 (18 voturi)    
    really? (Joi, 2 aprilie 2015, 18:01)

    john travolta [anonim]

    Eu vreau sa demolez centrul Bucureștiului și sa plantez copaci. Încă n-am făcut demersuri la autorități, dar puneți-o și asta ca știre.
  • +10 (16 voturi)    
    Of (Joi, 2 aprilie 2015, 18:02)

    CosminMaricari [utilizator]

    Arată oribil. Estetic, adică.

    Nu mai zic de ideea de a pune un personaj despre care nu știm mai nimic (cu excepția fabulațiilor lui Iordanes) mai presus de toată gașca de personalități istorice/culturale care-i fac pe pensionari să vibreze din tot sufletul de român verde. Lipsește Ceaușescu undeva printre voievozi, ca să fie deplină senzația de monument comunist. Câh!
    • +2 (2 voturi)    
      Din păcate (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:49)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      nu numai pensionarii vibrează la acest tip de cultură, ci și mulți, mulți tineri și adulți ai acestei nații.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu mai sunt romani care sa merite o statuie? (Joi, 2 aprilie 2015, 18:28)

    Mircea Ioan [anonim]

    Va dau eu cateva exemple !Ferdinand I,Regina Maria, Iuliu Maniu, Ioan Ratiu, Corneliu Coposu, George Enescu. Am pus doar cativa.
    • +9 (9 voturi)    
      De ce nu KWJ, primul președinte sas al României? (Joi, 2 aprilie 2015, 19:19)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Ioan

      Dintotdeauna Președintele mi s-a părut telegenic.

      I-ar prinde bine o statuie, mai ales că aceasta nu se mișcă și nici nu trebuie să vorbească.
      • 0 (0 voturi)    
        Asteapta pana la mandatul 2... (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:27)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        .. daca are si guvernul lui si pe Gigel Stirbu iar la Cultura n-ar fi exclus. Dar orcum, as prefera statuia unui om real unei gramezi de personaje fantastice gen "legendele Olimpului". E si mai ieftin, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      DCNeu? (Joi, 2 aprilie 2015, 21:06)

      vazut_din_anglia [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Ioan

      DeCeNeu suna a un soi de DNA tracic, de fapt daca ma gandesc bine era un soi de Kovesi al dacilor, responsabil cu taiatul consumului de vin, probabil ca si-aia faceau trafic de influenta si contrabanda.
    • +1 (1 vot)    
      Păi Coposu și Maniu (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:52)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Ioan

      posedă statui în Piața Palatului. Unul lângă Biserica Krețulescu și altul vis-a vis.
      Mie personal nu-mi plac, dar ele există.
  • +2 (4 voturi)    
    Alternativa (Joi, 2 aprilie 2015, 18:33)

    Mircea Ciobanu [anonim]

    Cu banii aia mai bine s-ar face ceva util Bucurestiului:
    terminarea metroului din Dr. Taberii, curatenie, intetinerea strazilor, modernizarea semaforizarii, siguranta cetatenilor, modernizarea scolilor.
    • +3 (3 voturi)    
      of... (Joi, 2 aprilie 2015, 21:08)

      vazut_din_anglia [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Ciobanu

      tu nu intelegi ca in primul rand romanul e nascut poet? Lasa-le p-alea lumesti si inspira-te uitandu-te la Deceneu.
  • -2 (4 voturi)    
    Calmati-va, fratilor... (Joi, 2 aprilie 2015, 18:51)

    Prostu' satului [utilizator]

    E doar o propunere si nici macar una serioasa, doar o vorba, acolo.
    I-a venit omului o idee - omul fiind sculptor si pe deasupra foarte credincios, dupa cum sugereaza articolul - s-a jucat putin pe calculator, a aruncat piatra si-acum tot romanul, mai ales cel foarte emancipat, se da de ceasul mortii...
    Are dreptate @john travolta, va agitati fara rost pentru orice fleac.
  • +7 (7 voturi)    
    eu sunt pentru (Joi, 2 aprilie 2015, 19:21)

    vlad [anonim]

    se potriveste perfect cu forma Casei Poporului si mai ales cu mentalitatea ocupantilor ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu propun (Joi, 2 aprilie 2015, 19:57)

    Ambalezu [utilizator]

    un grup statutar comparativ langa Deceneu - ce mandri erau dacii atunci si cum mor romanii in spitale acum. Facut artistic si solemn.
  • +5 (5 voturi)    
    Coloana suport (Joi, 2 aprilie 2015, 20:09)

    Selariu Mircea Eugen [anonim]

    Inlocuiti coloana suport inestetica (parca-i un stalp !) cu "coloana recunostintei fara sfarsit " formata din obiectele geometrice 100% romanesti, denumite conopiramide, fata de coloana lui Brancusi care-i realizata din piramide egiptene.(vezi supermatematica)
    Da doamne mintea romanului cea de pe urma !
  • +6 (6 voturi)    
    Ferdinand I al Romaniei? Facut dac?... wtf? (Joi, 2 aprilie 2015, 20:31)

    lucadd [utilizator]

    Pai se intorc triburile germanice (si alea ramase pe teritoriul Prusiei de azi si cele migrante pe teritoriul Portugaliei contemporane) in mormant la aberatiile artistului :)
    • -6 (6 voturi)    
      era dac cultural (Joi, 2 aprilie 2015, 21:55)

      mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Nu e vorba de daci ca ceva genetic ci ca ceva etnic.
      Daca un nigerian,care e negru, se naste in SUA si creste acolo,avand engleza americana ca limba materna,e american,daca se naste si creste in Franta si are franceza ca limba materna,e etnic francez si asa mai departe.
      Noi suntem acum mai apropiati cultural si etnic de slavii sudici,da tot daci am ramas,insa.
      Nu avem treaba cu inumanii rasisti de italieni.
      Daca iti place in Italia,du-te acolo si nu mai critica aiurea.
      Ar trebui sa facem si niste statui pentru conducatori statului romano-bulgar,din dinastia Asan,care erau munteni,de origini.
      Alte statui,din care una chiar in centru Bucurestiului,pentru conducatorul germanic,nascut pe teritoriul Romaniei,in Delta de azi,care a cucerit Roma.
      Visigot sau got,ce era.
      Si un monument al rusinii,pentru inumanii de italieni,sa amintim de genocidul pe care l-au facut contra strabunilor nostri daci,dupa razboiul al doilea contra dacilor.
      Apoi,sa facem invers,sa curatam limba de cuvinte de origine latina,punem in loc cuvinte de origine germana,nu glumesc deloc.Sau mai bine,inlocuim cuvintele de origine latina,cu cuvinte din limba gotzilor,o limba est germanica.Nu o mai vorbeste nimeni acum.
      Pentru ca gotzii au fost aliati cu dacii,vreme de mai mult de 200 de ani.
      Pastram in limba,cuvinte de origine slava si adoptam in rest,cuvinte din limba gotzilor,pastrata prin arhive.
      Cel putin aceia nu ne-a facut nimic.
      Eu cred ca romanii ar fi foarte entuziasti daca aud cum un rege got sau vizigot,nascut pe teritoriul Romaniei,a cucerit Roma,sa adoptam limba gotzilor.
      Sau adoptam engleza,ca limba nationala.
      • +1 (1 vot)    
        dac cultural...LOL (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:02)

        Ark [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

        Ai probleme serioase, amice!
      • +2 (2 voturi)    
        Valeu ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:01)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

        ... sei un cazzo pazzo :))
      • +1 (1 vot)    
        Si cultural e greu de facut... (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:00)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

        Ferdinand I a crescut si era instruit in cultura germana te pot asigura :). Nu se simtea el prea roman nici chiar cultural dat fiind a a trebuit sa invete limba romana. Apoi poate destinul l-a facut sa se simta si roman cu timpul.

        Singurii regi ai Romaniei pe care ii putem numi romani chiar si in sensul natiunii culturale au fost Carol II si Mihai I.
  • +4 (4 voturi)    
    Stire de 1 Aprilie? (Joi, 2 aprilie 2015, 21:13)

    vazut_din_anglia [utilizator]

    Nu trebuia stirea sa apara pe 1 aprilie, nu pe 2?

    Pe de alta parte, nu e coloana motiv roman, adaptat de la greci? ce are cu dacii? Habar n-am ce stil arhitectonic aveau iluminatii daci, cred ca nici dl Jinaru, dar macar sa vina cu ceva mai original.
  • -4 (8 voturi)    
    trebuie schimbat numele Romaniei,intai (Joi, 2 aprilie 2015, 21:45)

    mihaitzateo [utilizator]

    Mai inainte de a dedica un monument dacilor,trebuie schimbat numele tarii noastre in Dacia.
    Au fost atatea crime bazate pe ura rasiala contra romanilor in Italia si cu toate astea pastram un nume care aduce aminte de Roma.
    S-au facut analize genetice,haplogrupul R1B -U152 care e majoritar in zona Lazium/Latzium adica de unde erau latinii,zona din Italia care are ca si capitala Roma nu e nici macar prezent in 1% din barbatii romani.
    Mai bine zis barbatii daci.
    Acum se vede si de ce stramosii nostri s-au amestecat mult cu slavii,cu grecii si alti balcanici,s-au amestecat ceva cu germanici chiar si un pic cu turcii si tatari,dar nu cu italieni,pentru ca italieni sunt razbunatori si inumani .
    Normal si statuia respectiva e frumos sa fie facuta.
  • +4 (4 voturi)    
    da bine, bai (Joi, 2 aprilie 2015, 21:45)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    da' ce ansamblu statuar o fi asta fara statuia lui ilici inarmat cu secera si ciocanul ?
  • +9 (11 voturi)    
    Ma duce cu gindul la.. (Joi, 2 aprilie 2015, 22:46)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Belgravistan (da, ala din reclama:))).
    E de o uritenie fara margini, pe fundalul altei uritenii... iar simbolistica e retarda.
  • +3 (3 voturi)    
    E o glumă? (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:24)

    _CK_ [utilizator]

    Arată ca o ****.
  • +4 (4 voturi)    
    miroase a ghiveci ! (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:28)

    andreesanu [utilizator]

    Adunind la voia intimplarii si din toate timpurile personalitati ale istoriei v-a iesi un ghiveci a carui tema v-a fi mult discutata ,blamata,comentata.
    De unde banii astia care se arunca ???