DEVA: Unul din doi beneficiari de ajutoare sociale au renuntat la masa gratuita dupa ce li s-a cerut sa munceasca in folosul comunitatii

de C. Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2014, 15:44 Actualitate | Administratie Locala

Numarul portiilor de mancare care se pregatesc zilnic la cantina sociala a Primariei Deva a scazut la jumatate, dupa ce autoritatile locale au conditionat acordarea acestei forme de ajutor de efectuarea a 30 de ore de munca in folosul comunitatii.

"Printr-o hotarare de Consiliu Local, adoptata anul trecut, s-a stabilit ca vor beneficia de acest ajutor doar persoanele care muncesc. Pe cale naturala, din 400 de persoane numarul a scazut la 200. Nu sunt multe ore de munca in folosul comunitatii. Se pare insa ca oamenii nu sunt prea obisnuiti cu munca si s-au retras, dar nici nu beneficiaza de aceste ajutoare", a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa, primarul municipiului Deva, Petru Marginean, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, Consiliul Local Deva a aprobat pentru 2014 un buget care sa acopere atribuirea unui numar de 400 de portii de mancare la cantina sociala a primariei.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10128 vizualizari

  • +36 (42 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:07)

    Nevermind [utilizator]

    Nu stiu ce culoare politica au primarul si consiliul, dar o masura buna ramane o masura buna. Ar trebui aplicata la nivel national, poate in special in Constanta. I se degreveaza semnificativ bugetul lui mazare, ca tot se plange.
    • +16 (20 voturi)    
      :)))) (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:20)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      culmea ca cineva ti-a dat un minus :)))
      • +16 (16 voturi)    
        Stiu cine i-a dat (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:39)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        I-a dat cu minus unul din cei 2 beneficiari de ajutoare din Deva =)))
      • +11 (11 voturi)    
        eh (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:45)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ce te face sa crezi ca daca o ard pe gratuitati si ajutoare, nu au comp si net? :D
        • 0 (4 voturi)    
          sigur povestea e mai complicata.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Nu m-as grabi sa trag concluzii. Ce 'clienti' ar atrage in mod ideal o cantina sociala? Batranii amarati care nu mai sunt in stare sa munceasca ar fi o categorie.. si pe aia vreti sa-i puneti la munca?
          Cantinele astea "sociale" sunt o afacere.. Primaria plateste nspe lei catre o firma privata care ofera serviciul. Anul trecut primarul din Deva, Petru Marginean, membru al PC (si fost presedinte GRIVCO in 2003-2004???) incerca sa rezilieze contractul pentru aceasta cantina sociala.. ce s-a intamplat intre timp? poate ca povestea ar merita un pic de jurnalism adevarat, nu doar copy&paste de declaratii...
          • +4 (4 voturi)    
            c'monnn (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 20:17)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            In afara faptului ca SI batranii amarati pot fi utili, majoritatea atarnatorilor pot sa munceasca. Dovada interesul pentru papa gratis care a scazut la jumatate dupa introducerea conditiei.

            Am zis si batranii, pentru ca munca in folosul comunitatii nu inseamna numai dat cu sapa.
            • +1 (1 vot)    
              tot in ceata ramanem.. (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:41)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              'majoritatea atarnatorilor' voteaza...
              aici e vorba de o cantina sociala dintr-un oras atat de sarac (cu duhul) incat a votat un fost presedinte Grivco pe post de primar..
              dupa cum scriam, povestea merita verificata in detaliu. sunt de acord cu ideea de munca in folosul comunitatii, dar mi se pare evident ca sistemul nu poate functiona peste o anumita varsta si cred ca e clar pentru toata lumea ca Romania isi trateaza la gramada batranii si lenesii cu etichete care generalizeaza pe nedrept - avem si pensionari cu stagiu intreg de cotizare, avem si oameni amarati care au ramas pe strazi dintr-un motiv sau altul, avem si invalizi care nu pot trece strada pentru ca bordura e de 20 de cm... sa nu cadem in capcana urii intinsa de o parte din mass-media ca nu rezolvam nimic..
    • +3 (5 voturi)    
      mancare pentru porci (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:40)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Oare cati din cei care au refuzat sa munceasca chiar mancau acea mancare? stiu ca unii se duceau sa ia mancarea sa o dea la porci, tot felul de profitori atunci cand ceva e gratis, de asta nu e bun gratisul ori se abuzeaza ori muncesc altii sa plateasca.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai normal! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:06)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Decat sa inghiti cu noduri gandindu-te ca tre' sa mergi la munca, mai bine lipsa!
  • +14 (14 voturi)    
    Spirit civic (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:11)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ce sperante sa avem noi la alegeri daca in tara asta spiritul civic este ZERO? Fiecare vrea sa curga pomana la el in curte, il doare-n paispe de ce-i dupa gard.

    Raul si ramul sunt mult prea pretioase pentru un asa popor!
  • +14 (14 voturi)    
    I-a pus la munca in folosul comunitatii? (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:12)

    Margrethe [utilizator]

    Gresit, gresit fundamental. Trebuia sa-i puna la munca in folosul partidului: vot multiplu, rupt afise electorale ale adversarilor, huiduit/aplaudat pe la mitinguri (dupa caz) samd; asa toata lumea ar fi fost multumita.
  • +13 (15 voturi)    
    hai sa renunte si la ajutorul social ... (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:15)

    dnicu [utilizator]

    d c numai la mancare?

    Adica eu muncesc 168 ore pe luna ca el sa isi ia 300 ron (sau cat e ajutorul social) ... iar el nu e in stare sa lucreze 30 ore (4 zile)?
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:46)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

      inclusiv pentru aia trebuie sa munceasca.
  • +15 (17 voturi)    
    pentru acestia (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:16)

    mos ion roata [utilizator]

    psd prin premierul plagiator o sa promoveze o ordonanta de urgenta pentru acordarea unui ajutor lunar consistent persoanelor defavorizate care nu pot presta 30 de ore lunar fiind ocupate cu bautura li lenevitul.
  • +12 (12 voturi)    
    Ar trebui obligatoriu! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:46)

    Coddy [utilizator]

    Asa ar trebui facut in toate localitatile din tara. Multi asistati sociali sunt niste lenesi care il fac de rusine pe Hagi Tudose...
    • +5 (5 voturi)    
      hagi (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 21:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Coddy

      tudose, nu fotbalistul, era avar, adica zgircit, nu lenes.
      Aia cu lenesul e alta poveste...
  • +8 (10 voturi)    
    Mandri ca suntem romani! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:56)

    Alius [utilizator]

    Mai bine murim de foame decat sa muncim ceva! Asta este brandul nostru si nu ni-l poate fura nimeni!
  • +5 (5 voturi)    
    Dar.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:21)

    mache [utilizator]

    ..muieți-s posmagii ?