Arhiepiscopia Bucurestilor vrea sa construiasca o biserica pe Platoul Bucegi, arie naturala protejata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2014, 16:06 Actualitate | Administratie Locala

Cort amplasat de Arhiepiscopia Bucurestilor in Bucegi - 13 sept 2014
Foto: Facebook
Arhiepiscopia Bucurestilor vrea sa construiasca o biserica pe Platoul Bucegi, in parcul Natural Bucegi, pe un teren de 3000 mp dat in folosinta gratuita de Consiliul Local Busteni. Imediat ce pe internet a aparut vestea ca in rezervatia naturala va aparea o biserica, a fost creata o petitie online impotriva construirii lacasului de cult, petitie ce a fost semnata in patru zile de peste 12.000 de persoane.

Intr-un comunicat de presa publicat pe basilica.ro, Arhiepiscopia Bucurestilor explica formalitatile pe care le face pentru construirea lacasului de cult.

"In ceea ce priveste biserica din zid care va fi construita pe Platoul Bucegi, pana in prezent au fost obtinute terenul in folosinta gratuita  in suprafata de 3000 mp din partea Consiliului local al orasului Busteni prin hotararea nr. 3341/2012 si avizul favorabil de construire a noului locas de cult nr. 3/martie 2014 din partea Consiliului Stiintific al Parcului Natural Bucegi. De asemenea, s-a intocmit Planul Urbanistic Zonal (PUZ), care a fost inaintat spre aprobare Consiliului Judetean Prahova. Dupa aprobarea PUZ -ului, va fi realizat proiectul pentru autorizarea viitorului locas de cult si va fi intocmita documentatia tehnica pentru obtinerea autorizatiei de construire, conform legislatiei in vigoare. Abia atunci Arhiepiscopia Bucurestilor va incepe construirea bisericii de pe Platoul Bucegi", se arata in comunicatul de presa.

De ce doreste Biserica sa ridice un lacas de cult intr-o arie protejata, explica chiar parintele Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriahiei BOR , citat de totb.ro: "Au cerut-o turistii, este o necesitate. Dupa cum stiti, acolo exista si crucea de pe Caraiman, crucea situata la cea mai mare inaltime din Romania, asa ca unii turisti simt nevoia de a avea un loc unde sa se roage, sa aprinda o lumanare", a spus acesta.

Pe langa petia online impotriva construirii bisericii pe platoul Bucegi, semnata de peste 12.000 de persoane, a aparut si o pagina de facebook - Spune NU construirii noii biserici in Parcul Natural Bucegi - unde au fost publicate mai multe imagini care simuleaza cum se va umple zona de masini dupa aparitia bisericii.

"Dumnezeul vostru e destul de sus, in Ceruri. Un edificiu dedicat lui asa de sus, in Bucegi, nu face decat sa stirbeasca una din cele mai frumoase creatii pe care voi i le atribuiti", "Daca tot merg la munte sa ma bucur de natura si de liniste, consider ca nu e nevoie sa strice cineva asta. Biserici sunt destule, dar linistea si frumusetea muntilor nu o gasesti oriunde", "Nu doresc o biserica sau manastire in Parcul Natural Bucegi. Sunt destule si ar fi bine sa le intretineti pe cele deja existente", "Avem in tara aceasta mai multe biserici decat scoli, biserica nu plateste taxe si impozite statutului, beneficiaza de bani de la buget iar preotii sunt in Parlamentul Romaniei si voteaza legile tarii. Chiar nimeni nu sesizeaza ridicolul ? Biserica nu mai are nimic cu Bunul Dumnezeu si credinta in el, este pur si simplu un business sub acoperire, cu intelegerea tacita a politicienilor", sunt doar cateva dintre comentariile celor care au semnat petitia online impotriva construirii bisericii.























7697 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    S-au terminat terenurile de pe langa blocuri? (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:13)

    ciubex [utilizator]

    S-au terminat terenurile de pe langa blocuri in care se mai putea construi ceva?
    • +9 (9 voturi)    
      fatarnicia propagandei bisericesti (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:45)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      Biserica romaneasca isi ridica nasul din ce in ce mai mult... Anul acesta popii au lalait in toate scolile la inceputul anului scolar, acum in toamna au facut vizite de sfintire (toamna?) in apartamentele de la blocurile din Bucuresti, cu afise si fluturasi... toate in premiera! Sunt din ce in ce mai vehementi si mai periculosi pentru spalarea creierelor... Sper ca intr-o viitoare societate, biserica sa nu ajunga sa aiba prea multa putere... cu dogmele invechite pe care le propaga. Nu ii vad bine nici pe cei care nu au discernamant, dar nici pe cei isi doresc sa aleaga o alta cale de spiritualizare si sa aleaga binele de rau altfel decat preotii care dau exemple negative de imbogatire si neajutorare (indiferenta). Societatea are nevoie de credinta, dar nu cu sila si cu astfel de exemple.
      • +4 (4 voturi)    
        Romania la pascut cu BOR-ul (Vineri, 19 septembrie 2014, 23:49)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Pai, propaganda bisericeasca si beneficiile BOR in halul acesta, sunt girate politic. Alegeri = masa de manevra politica, cu ajutorul nepretuit al BOR-ului si contabilizat in culise, la doamne-doamne si domnii citadini.

        Exista legi in Constitutie Romaniei incalcate atat de guvernantii tarii, cat si de clericii care au girul guvernarii. O mana spala pe alta - poltic vorbind.
  • +23 (25 voturi)    
    Propuneri (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:16)

    ciubex [utilizator]

    Sa se construiasca biserici pe Vf. Omu, pe Vf. Moldoveanu, sa se faca biserici plutitoare-n Delta, pe Dunare si marile lacuri de acumulare ale patriei.
    De asemenea sa se faca mici altare pe langa gari, ca majoritatea-s parasite si e pacat sa se risipeasca, astfel credinciosii se pot ruga sa mai treaca trenuri prin garile lor.
    • +8 (8 voturi)    
      spalarea creierelor de catre biserica (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:49)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      Sa se faca biserici in Siria, ca acolo ii decapiteaza pe toti crestinii alti mai nebuni, cu o alta religie. Atunci da jertfa! Nu aici, unde se duc la saracul de la tara cu audiul sau mertzanul!
  • +15 (17 voturi)    
    semnam (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:17)

    andimi [utilizator]

    semnam, ar trebui sa fim cit mai multi!
  • +26 (28 voturi)    
    Îmi vine să BOR-ăsc (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:20)

    JG [utilizator]

    Îmi vine să BOR-ăsc.
  • +26 (28 voturi)    
    prea sfiintiile voastre, (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:23)

    Bittick [utilizator]

    da' o scoala sau vreun spital n-ati construi? Si nu in creieru' muntelui unde nu-i nimeni ci jos, intre oamenii pe care trebuie sa-i "pastoriti"
    • +4 (4 voturi)    
      adevarul trist (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:58)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Asa e. Doamne fereste ca biserica romaneasca sa adune banii contribuabililor ca sa ajute cu adevarat in societate, sa organizeze pentru cei nevoiasi ajutor medical in spitale cu maicute, adaposturi de noapte sau de iarna pentru cei napastuiti, cu ciorbe calde sau o felie de paine, sa faca o scoala pentru copiii saraci sau fara parinti unde sa invete elementele de baza de matematica sau romana, pana in clasa a IV-a, cat sa se descurce mai departe... Isi fac doar biserici si scoli din care sa iasa cat mai multi popi care sa cerseasca bani pentru masinile si casele lor scumpe, popi care apoi sa spele pe creier copiii si toti cetatenii.
  • +22 (24 voturi)    
    popi (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:24)

    Nevermind [utilizator]

    nesimtiti si nesatui
  • +19 (21 voturi)    
    da da (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:34)

    kid_rahova [utilizator]

    sa o construiasca la danut in sufragerie mai bine
  • +29 (31 voturi)    
    dar pe cetateni i-a intrebat cineva? (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:38)

    outside_the_wall [utilizator]

    despre acest nou business al BOR intr-o regiune turistica. Ei iau teren pe gratis, pe urma scot profit de la turisti. Nesatuii dracului.
  • +10 (12 voturi)    
    ha ... (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:57)

    maryus999 [utilizator]

    turistii care simt nevoia sa se roage o pot face cand se intorc acasa ... le ajunge si o debara pentru treaba asta ... cum zice in biblie ? sa nu il stie vecinul cand se roaga , sa o faca ascuns in casa ... nu le trebuie spectatori si scena pentru matanii si rugaciuni ...
  • +13 (15 voturi)    
    sunt de acord, daca si ei, la rindul (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:11)

    __alex__ [utilizator]

    lor fac panou de catarare in catedrala mintuirii neamului.
  • -6 (12 voturi)    
    Da' Transbucegii? Cat costa doamna Transbucegii? (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:33)

    CastraveciorFasolache [utilizator]

    Cand e vb despre Transbucegi, nimeni de aici nu mai vb despre frumusetea naturala, nu se mai face caz ca se asfalteaza arii naturale protejate, ca se cheltuie bani, ca in loc de liniste o sa ai parte de trafic, gratargii si pet-uri samd. Dublu standard, sau ocaua mica.

    Nu ca ar fi musai sa se faca manastire sus pe platou, dar retorica e cea care pute rau de tot, nicidecum problema in sine, care nu prea exista in fond.

    Bula redivivus :)
    • -3 (7 voturi)    
      n-ai cu cine (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:46)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui CastraveciorFasolache

      Mulți de pe aici se închină la zeii Transfăgărășan și Transalpina. Natura o văd prin parbriz.
  • +10 (10 voturi)    
    Stati linistiti (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:41)

    dandra [utilizator]

    BOR vegheaza pentru cei care nu gandesc si fiti siguri ca vor construi biserici acolo unde vor vrea muschii lor. Cine ii va opri? Cativa atei sau oameni care gandesc mai mult decat ar dori guvernul lor sa o faca?
    Majoritatea decide in aceasta tara, asa ca multprea-auritul si prea fericitul daniel o sa va arate la toti un mare deget mijlociu.
    Pentru orice altceva este master card din visteria BOR.
  • +12 (12 voturi)    
    Cata nesimtire! (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:47)

    mionut [anonim]

    In mijlocul rezervatiei naturale Bucegi, astia vor biserica. In toate locurile rasar ca ciupercile dupa ploaie, biserici, dar gradinite si spitale nu.
  • +12 (12 voturi)    
    Astia nu au masura deloc (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:50)

    benicio [utilizator]

    Au luat-o complet razna toti? Ce treaba are crucea de pe Caraiman cu biserica? Ce sa caute o biserica pe platou? De ce BOR e scutita de respectarea regulilor in tara asta? Sarim toti in sus cand auzim de autonomia secuilor, dar nu vedem ca Biserica Ortodoxa Romana e mai mult decat autonoma, e stat in stat.
    • +3 (3 voturi)    
      reinvierea de dupa comunism (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:01)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Sa nu ajunga sa fie chiar statul, dupa cum se baga in seama!
    • +2 (2 voturi)    
      Seminteeeeeeeee! (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:06)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Propun ca pe langa anafura, agheazma si tamaie, sa se ofere credinciosilor seminte de crapat la fiecare slujba.
  • +8 (8 voturi)    
    Si in statiitle de metrou (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:07)

    cristinelu [utilizator]

    Sa se faca o biserica in pasajul dintre piata unirii 1 si 2, ca acolo sunt multi credinciosi, sa-i afume bine cu tamaie
    Pe platoul bucegi sa dea boxele tare, ca toaca nu bate prea departe
  • +5 (5 voturi)    
    BORsec (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:11)

    zyk [utilizator]

    BOR nu face nimic sa se apropie de tineri. Ce o sa faca BOR peste vreo 30 de ani cand bisericile, multe la numar, se vor goli in mod natural de enoriasii din zilele noastre? Prin actiunile si opulenta ei, BOR, se curata de cei pe care trebuie sa ii tina aproape - tinerii.
    • -7 (9 voturi)    
      BORcan (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:51)

      CastraveciorFasolache [utilizator] i-a raspuns lui zyk

      Zyk, cate articole pozitive gasesti tu in presa referitoare la BOR? Nu vezi ca majoritatea sunt incriminante? E cat se poate de clar ca se face un demers mizerabil impotriva bisericii. Or fi preoti corupti, turnatori la secu, iubitori de averi ... Insa a induce ideea ca BOR in sine ca institutie e formata numai din astfel de oameni (si asta se induce de fiecare data prin astfel de articole pt ca lucrurile bune pe care le face Biserica Ortodoxa si oamenii ei nu sunt mentionate nicaieri in afara canalelor bisericesti) e o mare mizerie. Orice om cu un minim de judecata poate observa asta. Problema nu e daca se face sau nu biserica. Nu cred ca intereseaza in fond asta. Target-ul este instigarea maselor impotriva BOR. Cum ziceam mai sus: daca se face o sosea, nu deranjeaza pe nimeni desi argumentele din articol se pot aplica foarte bine si in cazul unei sosele. Dar aici e un dublu standard: daca un lucru e daunator dar imi convine (Transbucegi), nu spun nimic ci il accept. Daca un altul, mai putin daunator sau deloc daunator dar nu-mi convine, devine subiect de polemica. Asta e dulbu standard. Corect ar fi fost sa fie incriminate toate proiectele de constructii in ariile protejate. Si, drept bonus: in general (si subliniez) perimetrele naturale aflate in grija bisericii sunt mult mai bine conservate decat cele aflate in grija statului.
    • +6 (6 voturi)    
      Pai nu asta e obiectul muncii lor (Vineri, 19 septembrie 2014, 19:08)

      unu_ [utilizator] i-a raspuns lui zyk

      BORul se ocupa cu bani, nu cu deshertaciuni d'astea...tineri, spanac. Banu, nene, daca iese banu e ok.
      • +1 (1 vot)    
        :D (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:07)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui unu_

        Daaaa! Restul sunt brasoave pentru fraieri.
    • +1 (1 vot)    
      superstitiosi, nu credinciosi! (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:03)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui zyk

      NU prea cred ca bisericile se vor goli... eu vad destui tineri care se inchina la orice colt de biserica... crezand ca isi spala pacatele, chiar daca in clipa urmatoare isi vad de nesimtirea si indiferenta lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda.... (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:32)

    vali_s [utilizator]

    Acesta este momentul Strejelor, aceasta biserica nu va fi construita
  • +5 (5 voturi)    
    mincinosi penibili (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:27)

    Dily [utilizator]

    Mi-e sila de acesti hoti ordinari, acest clan mafiot din BOR. Nu sunt ateu, sunt crestin ortodox, nu ma duc la biserica pt ca mi-e greata de cei care fac pe sfintii dar ne fura mai ceva ca hotii de buzunare. As vrea sa nu mai existe preoti, sa ne putem duce la biserica pentru ceea ce inseamna biserica, sa ne rugam, sa (ne) cununam, sa botezam... nu sa ascultam discursuri electorale si sa dam bani la cutia milei (bani care nu vor ajunge niciodata acolo unde ar trebui).
    Acesti mafioti ne spun noua ca turistii au cerut o biserica pe platoul Bucegi... serios? Poate turistii lui Dragnea. Nimic nu ma va convinge ca macar un turist a spus asa ceva.
    Bineinteles, vorbim degeaba, acolo se va face o biserica din banii nostri. Punct.
  • +2 (2 voturi)    
    biserica?! (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:48)

    Yankeu [utilizator]

    pai , mai preatampitule, parca Dumnezeu e peste tot, nu?Au cerut turistii?Hai sa vedem si ceva dovezi.Dar nu, voi trebuie sa fiti peste tot, sa-i tineti pe prosti sub control.
    Iar crucea de pe Caraiman e pe platoul Bucegilor?Se vede ca nu aveti pic de credinta in voi, altfel va temeati ca va trasneste!
  • +1 (1 vot)    
    Băieti de treabă (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 13:00)

    MirceaOrdean [anonim]

    Mai țineți mintea pastila sovieticilor - folosită în Ungaria, dar și în Afganistan?
    „Am fost chemați în ajutor!...”.
    De Janos Kadar și de Najibullah.
    .
    Și să teții ocupație clasică.
    .
    Așa și cu ditai purtătorul de cuvînt al Patriarhiei Române.
    OMUL MINTE FĂRĂ SĂ CLIPEASCĂ.
    (Iar nen-su Dumnezeu din Cer nu-l trăznește, că așa ceva se întîmplă doar în literatura ieftină...).
    .
    „Turiștii au cerut-o. Să se roage pentru eroi”.
    .
    APROPO.
    Nu spun c-am adunat mii și zeci de mii de ore frecînd duda în preajma Crucii Eroilor. Dar n-am văzut un singur ins meditînd la eroii neamului, cu atît mai puțin picînd în genunchi ori trăgîndu-ne de urechi pentru nepioșenie.
    .
    CE LEPRE.
    E vorba de oamenii bisericii.
    Ce-i drept, nici scrisele Dumneaei nu bat recordul, în materie de adevăr...
    .