Radu Mazare: Cazinoul Constanta ar putea fi reabilitat cu bani guvernamentali. Investitia: 10-12 milioane de euro

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 15:13 Actualitate | Administratie Locala

Cazinoul din Constanta
Foto: Agerpres
Cazinoul din Constanta ar putea fi reabilitat cu bani guvernamentali, valoarea investitiei fiind de 10-12 milioane de euro, dupa care municipalitatea ar urma sa decida care va fi destinatia acestuia, a anuntat, marti, primarul Radu Mazare, citat de Mediafax. Potrivit lui Mazare, Cazinoul Constanta va fi predat din nou catre Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, care il va repara prin Compania Nationala de Investitii.

"Sunt in discutii cu Guvernul, mai exact cu ministrul Administratiei, ca sa predam iar Cazinoul catre Compania de Investitii, ca sa-l repare cu bani guvernamentali si cred ca se va intampla chestiunea asta foarte repede pentru ca l-ati auzit si pe premier declarand ca este un deficit foarte redus si ca sunt bani de cheltuit pentru autoritatile locale", a spus Radu Mazare.

Intrebat care ar fi suma necesara pentru reabilitarea Cazinoului, primarul a raspuns ca investitia ar fi in jur de 10-12 milioane de euro, dupa care Primaria va decide destinatia acestuia. "Depinde ce vrea populatia: muzeu, salon de nunti sau cazinou", a spus Mazare.

El a sustinut ca si alte proiecte din Constanta ar putea fi finantate din fonduri guvernamentale, printre acestea fiind cele care vizeaza constructia unei sali de sport si cea de-a doua etapa din soseaua de coasta.

"Am discutat si pentru o sala de sport si un bazin de inot. Am mai discutat si ca etapa a doua din soseaua de coasta pentru ca noi discutam pana acum de etapa intai, care e pe bani europeni si etapa a doua sa fie finantata tot de Guvernul Romaniei si mai avem in discutii si teleschiul din statiunea Mamaia", a afirmat Mazare.

Primarul Constantei anunta in 2011 ca intentioneaza sa vanda Cazinoul dupa ce firma care il concesionase pe o perioada de 49 de ani si care anuntase investitii de aproximativ 15 milioane de euro pentru reabilitarea si modernizarea monumentului a renuntat la acest proiect din cauza crizei economice. Dupa cateva luni, Elena Udrea, ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului din acea perioada, a anuntat ca doreste ca ministerul sa preia Cazinoul pentru a-l reabilita, iar obiectivul a fost preluat de minister. Ulterior, Cazinoul a revenit la municipalitate pentru ca lucrarile nu incepusera la un an de la preluarea de catre MDRT.

In septembrie 2012, Mazare spunea ca doreste organizarea unei licitatii internationale pentru a vinde Cazinoul, iar dupa doua luni a anuntat ca intentioneaza realizarea unui parteneriat public-privat cu o firma interesata de reabilitatea acestui monument si de folosirea acestuia pentru jocurile de noroc. In februarie 2013, Mazare a anuntat ca acest monument urmeaza sa fie reabilitat cu fonduri europene.

In martie 2013, presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, sustinea ca a fost aprobata finantarea pentru reabilitarea cazinoului, lucrarile urmand sa fie realizate cu fonduri europene, iar valoarea investitiei ridicandu-se la aproximativ zece milioane de euro.

In februarie 2014, Radu Mazare spunea ca incearca atragerea unor investitori straini pentru preluarea Cazinoului, dupa ce a mers in Elvetia pentru a discuta modalitati de colaborare cu reprezentantii celui mai mare cazinou din Europa, aflat la Lugano.

O luna mai tarziu, Mazare anunta ca nu va mai fi reabilitat cu fonduri europene Cazinoul, in exercitiul financiar 2007-2014, pentru ca lucrarile nu vor fi incheiate la timp si banii ar trebui returnati.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1915 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    De banii astia, Ponta ar trebui sa... (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:24)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...castige din primul tur presedintia. La un euro votul, treaba e rezolvata. Sigur sunt peste noua milioane de defuncti in analele Primariei, cu nume, prenume...Mai greu cu CNP-rile si seriile CI. Oare cum ar arata un CNP: 1(2) 020000 999999..Pareri?
    Destinatia? :sediu de partid.
  • +2 (6 voturi)    
    bravo ! (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:30)

    uzu [utilizator]

    foarte bine. cazinoul e un obiectiv important turistic. la fel ca si manastirile alea 3 care tocmai au primit 6 milioane de lei. de ce n-ar primi si cazinoul 12 milioane de euro ?
    mai ales ca-n spitale stam bine, scolile lucesc de curatenie si exceleaza in conditii de invatamant iar investitiile "duduie".
    ca sa-l parafrazam pe Brancusi, ati fost prosti si ati devenit si mai prosti...
    Ponta Presedinte !
    • +3 (3 voturi)    
      Creier spalat (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:09)

      Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Am vazut ce investitii a facut Mazare in Piata Ovidiu. A transformat tot cartierul in carciumi. Si sa mergeti pe acolo sa vedeti ce insalubru este locul. Totul se desfasoara intr-o mizerie crunta. De fapt asta este visul acestui derbedeu sa transforme Constanta intr-o carciuma uriasa. O sa vedeti in restul anului acolo va fi pustiu si o mizerie crunta. pe acest lucru s-au aruncat banii europeni. Un cartier fantoma insalubru pe unde nu o sa poti circula. Astept alegerile pentru ca acest individ sa ajunga unde ii este locul!
      • 0 (2 voturi)    
        dom-le ... (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:44)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

        mai citeste odata comentariul meu initial. pe urma vezi ce mi-ai raspuns. ce zici ? ai inteles ceva sau tot crezi ca sunt creier spalat ?
        • 0 (0 voturi)    
          Cazinoul din Constanta este (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:52)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          Obiectiv turistic de foarte, foarte multi ani de zile. Daca primarul din Constanta n-ar fi avut somn cu multe liniute,chestiunea ar fi fost rezolvata demult. De foarte mult timp si fara giumbuslucuri guvernamentale inainte de alegeri cu Ponta.

          Omul are tupeu, se stie.
  • +4 (6 voturi)    
    e clar (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:31)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    ori reparatia in sine va costa doar vreo 7-8 milioane si restul intra la Mazare in buzunar, ori se umfla pana la final bugetul de ajunge sa coste dublu - precum primaria generala din Buc.
    Atentie. E vb de bani guvernamentali, deci cu control slab.
  • +2 (2 voturi)    
    Pana va hotarati voi cine se ocupa, se prabuseste (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:43)

    Metec [utilizator]

    Mi se face o scarba imensa de statul asta de hoti si de putori! Eu cred ca daca functiile de conducere s-ar ocupa prin tragere la sorti, ca in Grecia antica, am avea un stat mai performant. Asa, fiecare clica isi aduce idiotii si incompetentii cu ea...
    • +1 (1 vot)    
      in Grecia antica (de unde origineaza democratia) (Marţi, 9 septembrie 2014, 19:05)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ...conducatorii -niste filozofi- aveau interzis prin lege sa acumuleze averi (si nu erau deranjati de acest lucru). A se compara cu situatia actuala. Democratie, care democratie?
      • 0 (0 voturi)    
        Hai, mamaie. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:53)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        Democratia greilor de partid si de stat de pomana pe banii contribuabililior umiliti de atata democratie.
  • +3 (3 voturi)    
    secretul (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:49)

    andimi [utilizator]

    secretul e simplu, bani guvernamentali. Aia europeni nu puteau fi fituiti! Cu banii astia faci un spital, iar cazinoul poate fi reabilitat lejer cu bani din afara, chiar privati, dar de, hotul vrea sa isi bage mina!
  • +2 (2 voturi)    
    eh... mazariche (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:07)

    Nevermind [utilizator]

    Fonduri guvernamentale si tu stabilesti destinatia, nu? In mod normal as fi de acord, mai ales ca este un obiectiv national, insa in cazul tau te-as intreba daca nu ti-au mai ramas bani din taxa de bariera sau nu poti sa-i folosesti pe aia de-i imparti la saracii cu fuste largi care voteaza intotdeauna cum trebuie. La munca, nu la intins mana... mazariche. Sau... cere-i lui nicusor sa te ajute cu niste verzisori, ca e in state.

    Ah...apropo si de udritza... ce praf si pulbere s-a mai ales de promisiunea ei de a face cazinoul dupa ce s-a balacarit cu tine (doar for show) ca sa treaca la ea. Udritzo... cam asta iti este capacitatea si valoarea, daca nu este rost de contract cu dedicatie sau cu care sa te lauzi acum, ca ai produs tu bani si l-ai facut ca sa te aleaga lumea.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce lasa Ministerul Culturii (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:13)

    Leul in iarna [utilizator]

    aceasta minunatie de cladire de patrimoniu la cheremul tilharilor si hotilor din primaria Constantei si din guvern?
    Cazinoul Constantei este o bijuterie arhitecturala asezata in cel mai poetic loc de pe malul marii noastre, este o frumusete pe care nu nemernicul de Mazare ar trebui s-o gestioneze, sa organizeze el acolo un bordel si un birt cu pacanele.
    • 0 (0 voturi)    
      Un mare roman, pe nume Nicu Steinhard, (Marţi, 9 septembrie 2014, 20:10)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      considera cazinoul din Constanta o cladire oribila...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ca nu l-as admira (Miercuri, 10 septembrie 2014, 11:12)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        pe NICOLAE STEINHARDT, numele lui corect mai are o litera la sfarsit pe care ati uitat-o, ba chiar il consider un model moral. Totusi nu sunt de acord cu opinia asta, in cazul in care chiar ii apartine.
    • 0 (0 voturi)    
      Bla (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:55)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      Pai, n-a dat nimeni spage cat trebuie ca sa ia cazino-ul, ca altfel, ar fi fost oferit pe tava fara fason.
  • +3 (3 voturi)    
    Am citit corect ? (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:38)

    NicolaeA [utilizator]

    Teleschi la Mamaia ? Pai atunci propun si eu, pe banii bugetului national, o plaja mare la Poiana Brasov ! Asa ca suna frumos ?
  • +1 (1 vot)    
    Schi la Mamaia (Marţi, 9 septembrie 2014, 18:02)

    alin.ivan [utilizator]

    Sunt în discuții să facă teleschi la Mamaia. Era și cazul, că muntii ăia din Mamaia stau nefolosiți și e păcat, iar constănțenii trebuie să meargă până la Sinaia să schieze când ar putea schia la ei acasă. Hotărât, teleschiul din Mamaia mi se pare cea mai bună investiție din banii guvernului!
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni nu stie... :D insa, (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:57)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui alin.ivan

      ... aparent se va cadea direct din lac in put cu teleski-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai, prastie! bai, Mazare, serios?! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:36)

    Clop [utilizator]

    Serios, bani guvernamentali?! Auzi, Mazare, dar tu care te duci sa mai cumperi cate un pogon in Madagascar sau aiurea in papuris, nu vrei sa donezi niste bani pentru cazino?!

    Bai, Mazare, tie nu-ti este rusine?! BANI GUVERNAMENTALI?! Te-ai certat cu Ponta pe neve ultima oara si acum ii ceri socoteala?! Dar unde te imaginezi? La castelul mumei lui Stefan cel Mare?! Ia, mai trage o liniuta si calmeaza-te!
  • 0 (0 voturi)    
    Populatia decide, da?! Bai, jeg! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:47)

    Clop [utilizator]

    Bai, lichea, nu-ti este rusine, acum, in 2014, te dai lovit cu cazinoul?! Mare primar mare, port, soare, sirene, liniute... salon de nunti si telenovele politice...

    Asculta, nenea, 10-12 milioane de euro sunt un fas pentru magnatii din toata lumea, cand este vorba despre un cazino la mare. Baga o licitatie internationala, ce naiba, gasesti un brazilian de telenovela si cu fete gratis.
    ---------------------------------------------------------------------------
    *Banii ceruti de Pristanda de la Constanta sa fie investiti in bude europene pentru scolile din Romania.