VIDEO Razvan Bancescu, Primaria Capitalei: In prezent mai sunt pe strada circa 20.000 de caini. Au fost eutanasiati 16.000

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 14:53 Actualitate | Administratie Locala

Maidanezi in Capitala
Foto: Agerpres
Primaria Capitalei a capturat din septembrie 2013 pana in prezent 34.000 de caini maidanezi din cei 64.000 cat s-a estimat ca ar fi pe strazile Capitalei, a declarat joi Razvan Bancescu, seful de proiect al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din subordinea municipalitatii. Din cei 34.000 de caini capturati, 16.000 au fost eutanasiati, 16.000 dati spre adoptie si 2.000 se afla in adaposturile municipalitatii. Bancescu spune ca in prezent, pe strada, ar mai fi circa 20.000 de caini.

Seful de proiect al ASPA a mai declarat ca numarul de persoane muscate de maidanezi a scazut cu 84% in luna iulie a acestui an fata de aceeasi luna a anului trecut. "In iulie 2013 au fost muscate de maidanezi 849 de persoane, iar in iunie 2014 - 132 de persoane. Luna iulie 2014 a fost luna cu cel mai redus numar de muscaturi din ultimii 10 ani", a explicat Bancescu.
Acesta spune ca din 4000 de caini adoptati e persoane fizice in ultimele luni, circa 600 au fost returnati.

In prezent doar 10% dintre cainii capturati mai sunt adoptati, fata de 90% cat erau adoptati la sfarsitul anului trecut.

In plus, Bancescu spune ca s-a redus termenul de solutionare a sesizarilor primite de la cetateni cu 80% fata de anul trecut,  inainte de inceperea proiectului de gestionare a maidanezilor. "Acum sesizarile se rezolva in maxim 5 zile. Avem un dispecerat care functioneaza 24 de ore din 24. In luna octombrie 2013 am avut 2.740 sesizari, iar in iulie 2014 putin peste 400 de solicitari. Gradinitele, arcurile si scolile reprezinta prioritate 0. Pentru prinderea cainilor actioneaza 15 echipe, cu 90 de oameni in total, pe doua ture, ziua si noaptea. Am inceput cu turele de noapte din luna martie si le vom mentine cat ne permite vremea", a mai spus Bancescu.

In privinta cainilor cu stapan, Razvan Bancescu a spus ca au fost sterilizati 9500 de caini, sperilizarea fiind asigurata gratuit in cabinetele cu care municipalitatea colaboreaza.
Pe 1 ianuarie 2015 expira termenul pana la care detinatorii de caini isi pot steriliza si inregistra animalele, potrivit legii.

Programul de gestionare a cainilor fara stapan a fost initiat de Primaria Capitalei in septembrie 2013, dupa ce Ionut Anghel, un baiat de 4 ani a fost omorat de caini, si se finalizeaza in martie 2015. Razvan Bancescu spune ca scopul programului este de a reduce numarul de muscaturi cu 90%, iar in prezent numarul de persoane muscate de maidanezi a scazut cu 84%, existand un avans de o luna in proiect.

Bancescu a spus ca circa jumatate din cei 16.000 de caini au fost eutanasiati dupa suspendarea normelor de aplicare a legii care legalizeaza eutanasierea. Acesta spune ca eutanasierea se poate face si in baza legii, nefiind nevoie de norme.

Curtea de Apel Bucuresti a suspendat pe 20 iunie 2014  normele de aplicare a legii pentru gestionarea cainilor fara stapan, potrivit unui comunicat emis de fundatia Vier Pfoten. Suspendarea a fost ceruta de aceasta organizatie. Guvernul a atacat cu recurs decizia instantei, procesul urmand sa se judece in aceasta toamna.

Reprezentantii Vier Pfoten sustin ca eutanasierea cainilor nu se poate face daca normele de aplicare a legii au fost suspendate.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7403 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Asteptam sa mai fie ... (Joi, 28 august 2014, 14:56)

    mitg [utilizator]

    00000 caini pe strazile Romaniei.
  • +19 (29 voturi)    
    Poftim sesizare (Joi, 28 august 2014, 15:02)

    rakkone [utilizator]

    Dle Bacescu, va rog sa mergeti seara in zona Garii de Nord in Bucuresti, sa vedeti acolo paranghelie de maidanezi in mijlocul drumului si pe trotuare. Nu e suficient de vizibila, nu e suficient de batuta de soarta cu aurolaci si pegra umana zona aceea, mai trebuie sa fie si zeci de caini?
    • +3 (11 voturi)    
      faceti reclamatie! (Joi, 28 august 2014, 16:18)

      Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Ca sa sie exact unde trebuie sa vina. Cel mai bine e pe mail cu tot cu poza maidanezului cu pricina.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu te mai lamenta şi sună la ei! (Joi, 28 august 2014, 17:48)

      GeorgeAstin [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      Dar sună prietene la 021 / 9844. O să-ţi răspundă o tanti, te întreabă cum te cheamă, îţi cere un număr de telefon şi apoi te întreabă unde-s câinii. După vreo 7-8 zile te sună şi îţi spune că au fost prinşi.
  • -2 (14 voturi)    
    sa-i mancati pe toti! (Joi, 28 august 2014, 15:05)

    misa2002_2006 [utilizator]

    va doresc pofta buna si sa aveti parte de aceeasi viata ca aceea care au avut-o bietele animale!
    nemernici de 2 bani!
    criminali!
    cati bani ati tocat asa-zis pt bietele animale, si pe care nu ii poate nimeni controla!
    cati or fi injectati in propanagdele electorale ale lui Ponta..
  • +21 (31 voturi)    
    Felicitari dar... (Joi, 28 august 2014, 15:12)

    TeodorGligor [anonim]

    ..dar ce va opreste sa ii capturati si sa ii eutanasiati si pe restul de 20 000 ..sa scapam odata de ei de pe strazi !
    • +7 (21 voturi)    
      Vier Pfoten (Joi, 28 august 2014, 15:53)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Şi cuţu-cuţu şi toate celelalte asociaţii căpuşiste care ar rămâne fără obiectul muncii.
    • 0 (10 voturi)    
      nu scapi de ei prea curand (Joi, 28 august 2014, 17:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      1. mint toti. bancescu si SRLurile lui Oprescu fac zeci de milioane din chestia asta. de partea cealalta sunt multe ONGuri care traiesc din donatii si fara patrupede dispar donatiile. bugetul ASPA este de 34 milioane ron anul asta si a fost de 9 milioane anul trecut.
      2. aia de la Matei Bals sunt in cardasie cu Oprescu - ca sa le iasa calculele au scazut spectaculos numarul celor muscati... inclusiv de animale cu stapan (desi mai nou avem inca 16.000 de posesori de caini!)
      3. pe 21 martie Bancescu declara ca a capturat 10.000 de caini incepand din septembrie si a eutanasiat 2000. pe 26 iunie capturase 25.000 (5000/luna) din care 10.000 eutanasiati (8000 in 3 luni!..).. si restul? adaposturile au loc pt 2000, deci 13000 fusesera "adoptati" deja!
      4. intr-un interviu dat in Aprilie 2014 Bancescu se plangea ca a scazut f mult numarul adoptiilor. cine credeti ca ar putea verifica adoptiile astea? pai.. ASPA verifica pe ASPA. Bancescu pe Bancescu (fost administrator la o clinca a lui Oprescu).
      5. au ramas pe strazi 'doar' 30.000 de caini (64-34 > 20 cat scrie la inceputul articolului cineva multumit cu copy&paste-ul)? pai 4-5000 de catele 'produc' intr-un an din 2 monte inca 34.000 de maidanezi lejer!.. plus cei abandonati de bipede fara cap..
      6. este foarte usor sa schimbi perceptia publica asupra maidanezilor - ii capturezi pe cei mai agresivi, eventual iei din haite masculii mai mari si s-a terminat. din 64.000 (cifra discutabila) e suficient sa prinzi 5000. asta a facut Bancescu.
      7. daca primaria ar fi dat 50 de ron pt fiecare caine adus la adaposturi (viu), tiganii ar fi rezolvat problema intr-o luna. de ce nu o fac?
      8. ASA (fost ASPA) a eutanasiat intre 2001 si 2003 100.000 de maidanezi! asta se intampla cand era Basescu primar. s-a rezolvat ceva?
      • -2 (4 voturi)    
        cand era Basescu primar (Vineri, 29 august 2014, 0:06)

        Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu exista si obligativitatea sterilizarii cainilor de rasa comuna cu stapan si nu se pedepsea abandonul. Nici adoptiile nu erau verificate. Acum insa da.
        Iar pe strazi se vede clar diferenta.
        De teoria conspiratiei suntem satui.
        • +3 (5 voturi)    
          teoria transpiratiei.. (Vineri, 29 august 2014, 1:32)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

          Si noi suntem satui de cei care ridica in slavi niste hoti ordinari fara sa se oboseasca macar sa argumenteze.
          Cu putin noroc Oprescu (tata si fiu), Bancescu si clica lor de firme de apartament (stomatologi ajunsi hingheri) vor ajunge sa dea declaratii in fata unor procurori intr-o zi. Atunci poate ca va functiona si confiscarea extinsa a averii si toti cei traiesc de pe urma lor vor ajunge sa mature strazile langa maidanezi.
        • +1 (1 vot)    
          Tipic (Vineri, 29 august 2014, 14:46)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

          Vorbesti sa te afli in treaba !

          Nu exista nicio baza de date unde sa iti inregistrezi cainele .... bine, Bancescu a cheltuit 100.000 de euro pentru aceasta baza de date care nu exista, dar asta e alta poveste.

          Sunt aruncati caini la marginea drumului cu duiumul in tara asta de cacao si nu a luat nimeni nicio amenda.

          Mai sunt 20.000 de caini .. cifre scoase din burta acestui porc umflat numit Bancescu.

          Caini or sa fie intotdeauna pe strazi pt ca aceasta afacere e mult prea profitabila pt Bancescu, Oprescu, Protan, firmele de apartament care au devenit peste noapte partenere cu primaria Bucuresti la prinderea cainilor.


          Mi-e sila de faptul ca fac parte din aceasi specie cu 90% din postacii de pe HN.
          Soarta maidanezilor va doresc sa o aveti !
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 15:15)

    rerenenegate [utilizator]

    Si se mai intreaba lumea de ce-i Dinamo pe locul 5...
  • +17 (27 voturi)    
    Gasiti diferentele: (Joi, 28 august 2014, 15:17)

    dandra [utilizator]

    Care este diferenta dintre Bucuresti si o jungla?
    Cam niciun...
    20.000 de caini pe strazile unei capitale europene - incredibil, ma ingrozeste aceasta cifra - 20.000 de animale care umbla nestringherite, 20.000 de animale care defecheaza pe strazi, 20.000 de animale murdare, care imprastie purici si microbi....
    Orasul asta nu are sanse sa devina ceva frumos prea curand....
    • -17 (27 voturi)    
      V-ati intrebat (Joi, 28 august 2014, 15:26)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cati saraci cu duhul se plimba in libertate pe strazile Bucurestiului?
      Un exemplu: bunica copilului Ionut Anghel. Oara domnia-sa e pe lista eutanasierilor d-lui escroc Bancescu?
      • +7 (17 voturi)    
        iar (Joi, 28 august 2014, 16:20)

        Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        puneti egal intre oameni si caini?
        • -6 (18 voturi)    
          de ce nu? (Joi, 28 august 2014, 16:42)

          misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

          cati bipezi carora le spunem oameni sunt caini, in tarisoara asta?
          cu ce sunt mai presus ca patrupezii caini?
          • -1 (11 voturi)    
            imi pare rau ca hotnews (Joi, 28 august 2014, 17:31)

            misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

            nu a publicat si mesajul meu in care le doream pofta buna lui Bancescu si sleapca lui care traieste dupa spinarea bietelor animale..cam ce salariu are domn'
            Bancescu, mai marele hingher de caini, as dori sa stiu..
            le mai doresc odata, si poate acum se publica mesajul:
            sa le dea Dumnezeu aceeasi soarta cu ce a bietelor animale!
            Si as vrea sa-l mai intreb..pe cand si marea hinghereala si eutanasiere a batranilor...ca nici pt astia nu mai sunt bani de pensii?!
          • 0 (6 voturi)    
            va multumesc (Vineri, 29 august 2014, 0:07)

            Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

            ca v-ati aratat adevarata fata. Si nu e de om.
    • +5 (15 voturi)    
      in septembrie 2013 (Joi, 28 august 2014, 16:19)

      Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Èrau peste 60 000..... de aceea a murit Ionut.... si in curand se face un an de atunci. Iar ONG-istii sunt mai ocupati sa urmareasca hingherii decat sa faca adaposturi private.
      • +2 (4 voturi)    
        gresit (Vineri, 29 august 2014, 11:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

        Ionut a murit pentru ca Oprescu, angajatii de la ASPA si primarii de sector sunt niste incompetenti si ar trebui acuzati de neglijenta criminala. Conform statisticilor de la Matei Bals, numarul persoanelor muscate de caini fara stapan a inceput sa creasca din 2008 (pana in 2012 s-a dublat!), cand a ajuns la primaria capitalei caricatura asta de primar care viseaza autostrazi suspendate.
  • +9 (21 voturi)    
    nu erau destule vesti proaste pt azi (Joi, 28 august 2014, 15:18)

    wtv [utilizator]

    ..mai auzim ceva si despre existenta infectului lui oprescu
    • +5 (15 voturi)    
      rahatul de caine... (Joi, 28 august 2014, 16:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui wtv

      Nu-ti pute? Sensibilule...

      Poate sa fie si copilul lui ponta, cat timp au inceput sa se rareasca javrele bune de adoptat numai virtual ca da bine, mie-mi convine.
  • +6 (20 voturi)    
    Felicitari pentru cifrele prezentate... (Joi, 28 august 2014, 16:13)

    laurix [utilizator]

    ... dar treaba inca nu s-a terminat. Mult succes in continuare!
    Pana atunci, recomand sa sunati la 0219844 ori de cate ori vedeti pe strada caini fara stapan, functioneaza (testat de mine de cateva ori).
  • +3 (13 voturi)    
    Era chiar nevoie (Joi, 28 august 2014, 16:51)

    Matrafirefox [utilizator]

    de moartea unui copil pentru ca dobitocii astia sa faca ce trebuie?

    Oribil, absolut oribil.
    • +1 (5 voturi)    
      bine ca s-au trezit si atunci (Vineri, 29 august 2014, 0:10)

      Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Ca oameni au mai murit ucisi de maidanezi, si adulti si copii. Chiar si in Bucuresti. Ati uitat japonezul ucis in 2006 si cainele salvat de cutu cutu si paula iacob? Ati uitat femeia ucisa in curtea institutiei in care lucra in 2011? De copilul ucis in Constanta? Si multi, multi altii.... plus cati or fi care nu au aparut in presa. Medicul legist care a facut autopsia lui Ionut Anghel spunea ca a mai facut autopsie la inca doi oameni ucisi de maidanezi: un barbat de 30 de ani si o femeie a strazii care a murit in cimitirul Titan parca. Ati auzit in presa ceva de moartea lor?
  • +3 (13 voturi)    
    Cool (Joi, 28 august 2014, 17:04)

    benicio [utilizator]

    Uite ca mai sunt si institutii care functioneaza in tara asta, ceea ce-mi confirma ca de fapt e vorba de oamenii care le conduc. Pe Razvan Bancescu l-as vota primar general cu doua maini (sper sa nu citeasca tovarasul Oprescu asta, ca-l da afara). Hai ca mai e un pic si treaba ASPA devine doar una de mentenanta. Iar treaba ONG-urilor de apartament dispare complet.
  • -5 (9 voturi)    
    "Reprezentanții Vier Pfoten susțin că ..." (Joi, 28 august 2014, 20:26)

    Raluca_B [utilizator]

    Jurnaliștii Hotnews nu cunosc legislație? În condițiile în care Curtea de Apel București a suspendat normele de aplicare a legii, dna. jurnalistă nu poate deduce și singură ilegalitatea aplicării ei? Halal jurnalism.