FOTOGALERIE Primaria Capitalei a taiat zeci de tei de pe Soseaua Pantelimon

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 18:29 Actualitate | Administratie Locala

Colaj Sos Pantelimon
Foto: Hotnews
Zeci de tei de pe Soseaua Pantelimon din Capitala, intre Granitul si Sos. Morarilor, au fost taiati in ultimele luni de Primaria Capitalei pentru modernizarea arterei. Sub soarele verii, zona arata ca un desert. Desi in loc s-au plantat pui de platani, mai multi cetateni din cartierul Pantelimon sunt nemultumiti de decizia Primariei deoarece teii aveau 40-50 de ani, iar platanii mai au cel putin zece ani pana vor creste. Dan Trifu, vicepresedintele Fundatiei Ecocivica, spune ca defrisarile s-au facut fara aviz. HotNews.ro a solicitat reprezentantilor municipalitatii un punct de vedere, dar pana la aceasta ora nu am primit niciun raspuns.

  • UPDATE Reprezentantii primariei capitalei spun ca largirea strazii, amenajarea locurilor de parcare si a pistelor pentru biciclete nu se puteau realiza fara taierea copacilor. Acestia spun ca vor replanta puiet de arbori pe ambele parti ale strazii.
Cetatenii din zona spun ca s-au defrisat circa 200 de tei de pe Soseaua Pantelimon, plantati intre Granitul si Sos. Morarilor, iar teii aveau 40-50 de ani.

"Jumatate de bulevard l-au ras. Au fost taiati peste 200 de copaci. Au taiat pomi de 45-50 de ani care puteau sa traiasca inca pe atat. Daca era nevoie, puteau sa-i toaleteze. Acesti copaci, pe langa faptul ca reduceau poluarea, avea si rol de protectie fonica. Pe acest bulevard zgomotul este foarte mare, trec foarte multe masini si tramvaiul. Dupa parerea mea, Primaria Capitalei face aceasta lucrare ca sa puna borduri. Sunt mana in mana cu firmele care fac asfaltarea. De aici se fac banii. Au pus cate cinci randuri de borduri pe fiecare parte a drumului, deci zece randuri de borduri pe toata latimea bulevardului. Este o lucrare in dispretul cetatenilor si a banului public, fiind paguboasa din punct de vedere ecologic, economic, ca se pun atatea borduri, si din punct de vedere al traficului, ca se reduce bulevardul de la 4 benzi la 3", a explicat Eugen Cincu unul dintre cetatenii nemultumiti ca s-au defrisat arborii.

Acesta a trimis Primariei Capitalei o petitie in care reclama ce s-a intamplat insa pana acum a primit doar un raspuns in care i se spune ca va primi un raspuns. "O alta intrebare a mea este ce s-a intamplat cu lemnul rezultat din copacii taiati. Eu am vazut ca a fost luat de vecinii care locuiesc la case pentru foc, la iarna", mai spune Cincu.

Dan Trifu, vicepresedintele fundatiei Ecocivica, sustine si el ca s-au taiat circa 190 de pomi. Mai mult, acesta spune ca Primaria Capitalei nu a avut aviz de defrisare, iar lucrarea de modernizare a bulevardului nu este sincronizata cu viitoarea magistrala de metrou care va trece pe sub aceasta sosea.

"Eu am fost in comisia de avizare de la Agentia de Mediu cand s-a discutat acest proiect. Nu s-a avizat nicio defrisare pe Soseaua Pantelimon. Mai mult, in cazul lucrarilor de modernizare a Soselei Pantelimon s-a cerut sincronizarea cu magistrala de metrou care va trece pe acolo. Dupa cum stiti, vor incepe in curand lucrarile la linia de metrou Granitul - Mihai Bravu, iar daca nu se incep lucrarile pana in 2016, se pierd banii. Primaria Capitalei a spus ca nu este nicio problema, ca nu se defriseaza nimic si ca se vor sincroniza. L-am sunat chiar pe dl. Dedu (n.r. directorul directiei de Infrastructura din cadrul Primariei) de la Primaria Capirtalei si a spus ca se vor taia doar arborii uscati. Problema este ca nu au defrisat numai aliniamentul stradal ci au intrat si in scuarurile laterale. A fost un macel. Avem zeci de reclamatii de la cetateni. Nici Directia de Mediu din Primaria Capitalei nu a dat aviz de defrisare. Nu inteleg de ce s-a betonat tot. Cartierul Pantelimon si asa este slab inverzit. Era o artera foarte poluata. Trebuie sa ne gandim ca daca tai 190 de arbori, iau oxigenul la 30 de persoane. Pomisorii care s--au plantat o sa ajunga la maturitate peste 20-30 de ani. Din ce am inteles noi, grupul de cetateni din zona vor sa faca sesizare la Parchet pentru ce s-a intamplat", a declarat Dan Trifu pentru HotNews.ro.


Lucrarile de reabilitare a Soselei Iancului si Pantelimon au inceput la jumatatea lunii iunie 2013.Lucrarile se ridica la circa 70 milioane de euro, iar licitatia a fost castigata de consortiul alcatuit din firmele Tehnologica Radion, TIAB si Via Proiect. Reprezentantii Primariei Capitalei promit ca vor finaliza cele doua bulevarde in toamna anului 2014.

  •     Ce lucrari se fac pe cele doua artere:


Soseaua Pantelimon


- linia de tramvai, de pe mijlocul bulevardului, va fi inaltata cativa centimetri astfel incat sa nu poata urca masinile si va fi inverzita prin plantarea de gazon;

-  pe fiecare sens bulevardul va avea trei benzi de circulatie, iar pe laterale vor fi construite doua benzi laterale separate, prin care riveranii vor avea acces la locurile de parcare;

- pentru statiile de autobuz vor fi construite alveole;

- toate statiile de tramvai vor fi mai late si vor avea copertine;

- pe toata lungimea soselei, cu exceptia celor doua benzi laterale separate, stationarea va fi interzisa, cele trei benzi ramanand exclusiv pentru traficul auto;
 
- toate trecerile de pietoni vor fi semaforizate;

- aceasta artera va fi introdusa in sistemul inteligent de management al traficului, fiind montate semafoare inteligente care isi schimba timpii de asteptare in functie de valorile de trafic. De exemplu, daca la o intersectie se face coada dintr-un anumit sens, semaforul va ramane pe verde mai mult timp, astfel incat sa se decongestioneze traficul;

- la capatul Soselei Pantelimon, in fata magazinului Cora va fi construit o statie uriasa, unde vor opri toate mijloacele de transport din zona, respectiv autobuzul, tramvaiul si microbuzele. Cand va fi gata noua linie de metrou Pantelimon-Universitate, statia va fi conectata si cu acest mijloc de transport. Astfel pietonii nu vor mai fi nevoiti sa traverseze si ca sa schimbe mijloacele de transport. In apropierea statiei va fi construita si o parcare park&ride, conectata cu statia, unde cei care vin din afara orasului sa-si poata lasa masina si sa mearga mai departe folosind mijloacele de transport in comun.

Soseaua Iancului

- linia de tramvai va fi inaltata cativa centimetri si va folosi si drept banda pentru autobuz. Cele doua mijloace de transport vor avea statii comune pana la intersectia cu Soseaua Pantelimon. Potrivit proiectantilor, aceasta masura a fost luata deoarece de la anul, RATB va afisa orarul mijloacelor de transport in fiecare statie si daca nu vor exista benzi unice pentru transportul in comun, acest grafic nu va putea fi respectat.

- statiile de autobuz si tramvai vor avea copertine;

- pentru circulatia auto vor ramane doua benzi pe sens, intrucat nu se va mai parca pe marginea bulevardului;

- aceasta artera va fi introdusa in sistemul inteligent de management al traficului, fiind montate semafoare inteligente care isi schimba timpii de asteptare in functie de valorile de trafic. De exemplu, daca la o intersectie se face coada dintr-un anumit sens, semaforul va ramane pe verde mai mult timp, astfel incat sa se decongestioneze traficul;

- pe marginea trotuarului va fi refacuta plantatia de aliniament;


Soseaua Pantelimon inainte de inceperea lucrarilor de modernizare. Foto: Eugen Cincu


Soseaua Pantelimon inainte de inceperea lucrarilor de modernizare. Foto: Eugen Cincu


Soseaua Pantelimon inainte de inceperea lucrarilor de modernizare. Foto: Eugen Cincu


Arbore taiat pe Soseaua Pantelimon. Foto: Eugen Cincu


Soseaua Pantelimon dupa inceperea lucrarilor de modernizare


Soseaua Pantelimon dupa inceperea lucrarilor de modernizare


Soseaua Pantelimon dupa inceperea lucrarilor de modernizare


Soseaua Pantelimon dupa inceperea lucrarilor de modernizare


Soseaua Pantelimon dupa inceperea lucrarilor de modernizare












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
12667 vizualizari
  • +18 (22 voturi)    
    bravos natiune (Marţi, 17 iunie 2014, 18:43)

    neurino [utilizator]

    dupa ce ca te topeai cand treceai prin Pantelimon, acum mori de-a binelea.
    Se face pe strada aia total reflection pe un culoar de 5 km. Nu vreau sa fiu prin zona cand IMM anunta +32 grade.
    • +7 (7 voturi)    
      eu as vrea sa fiu in zona (Marţi, 17 iunie 2014, 19:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      cand cineva o sa si raspunda pentru asta si altele asemenea...
      • +10 (10 voturi)    
        teiul si nucul (Marţi, 17 iunie 2014, 21:02)

        Argesel [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        sunt monumente ale naturii. Cei ce au luat aceasta decizie trebuie sa raspunda penal! Nu se poate asa ceva; tai niste pomi/copaci care au atins varsta maturitatii pentru a pune in loc niste puieti care vor avea nevoie de 20 de ani ca sa se maturizeze cat de cat...
        N-am vazut inca o categorie sociala mai distrugatoare decat asta, postcomunista.
        Iata ce-nseamna sa alegi incompetenta si sa pui neamul prost sa te conduca sau sa te adminsitreze:
        http://www.argeseanul.ro/diverse/reportaje/arbori-ocrotiti.html
      • 0 (0 voturi)    
        Nu o sa raspunda nimeni. (Joi, 19 iunie 2014, 11:12)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Nu o sa raspunda nimeni.
    • +1 (17 voturi)    
      Eu ma bucur ca s-au taiat pomii (Marţi, 17 iunie 2014, 20:05)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Eu ma bucur ca s-au taiat pomii: in felul asta pot sa vad daca nu cumva imi zgarie cineva Audi A 6 cand il las parcat in fata blocului. La naiba cu toti pomii, oricum tot carbuni ajungeau peste ceva vreme.
    • +6 (8 voturi)    
      e nimic (Marţi, 17 iunie 2014, 21:15)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      comparativ cu macelul facut de bravii gospodari de la Iasi.. au taiat sute de tei in oras si au plantat tot felul de pomi exotici
  • +11 (11 voturi)    
    teii (Marţi, 17 iunie 2014, 18:49)

    ggna [utilizator]

    aveau maximum 25 ani! Bun model Gigi TaiTeiTaiTot de la Iasi!
    • +4 (4 voturi)    
      cum sa aiba 25 de ani? (Marţi, 17 iunie 2014, 20:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Eu am stat in zona intre 1987-2001 si erau tei gramada la sosea in Pantelimon...chiar si in 1987.

      Cred ca mesajul dvs. e o ironie totusi :)
    • +3 (3 voturi)    
      despre teii din Pantelimon (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:05)

      lisandra [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Teii sunt din 1974, locuiesc in zona de cand s-au dat in folosinta primele blocuri si, ma gandesc cu nostalgie la acele vremuri, cand aveam aliniamentul stradal cu teii aceia superbi, spatiul ingradit cu gard metalic, cu iarba si arbusti si, in fiecare primavara locul era improspatat...Dupa '90, totul a degenerat si, acum nu e decat o mare mizerie, o groapa de gunoi, cu ambalaje, seminte scuipate, comercianti ilegali de legume, fructe si tigari, rable pe post de depozite...Unde au fost pana acum acesti locuitori ai Soselei Pantelimon, de ce au ignorat si tolerat aceasta imagine dezolanta?
      • +2 (2 voturi)    
        au fost si sunt (Miercuri, 18 iunie 2014, 13:59)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui lisandra

        ... DUPA BLOCURI...
      • 0 (0 voturi)    
        Peste tot este la fel, degradarea este vizibila or (Joi, 19 iunie 2014, 11:14)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui lisandra

        Peste tot este la fel, degradarea este vizibila oriunde, nu numai in Pantelimon.
  • +10 (10 voturi)    
    indoieli (Marţi, 17 iunie 2014, 19:06)

    Tomis [utilizator]

    Nu cred ca edilii capitalei cunosc sensul cuvantului "modernizare".
    • +7 (9 voturi)    
      Ba da (Marţi, 17 iunie 2014, 20:08)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Insa la noi orice modernizare incepe cu distrugere. Am avut in vizita niste prieteni la facultatea mea si le-am aratat ca respectiva cladire e din 1090. Face adica-te-lea aproape 1000 de ani. Modernizata, insa tot pe grinzi de lemn, moderna si clasica in acelasi timp.
  • +11 (11 voturi)    
    Sunt curios (Marţi, 17 iunie 2014, 19:08)

    Orpheus [utilizator]

    De ce a fost nevoie sa fie aruncati banii pe geam? Desi presupun ca nu au fost aruncati, ci dati cui trebuie...
  • +11 (15 voturi)    
    what the actual f*ck? (Marţi, 17 iunie 2014, 19:09)

    dandra [utilizator]

    cum au reusit frate sa faca acest genocid pentru copaci?
    nu au nevoie de avize de mediu inainte sa puna dorel mana pe drujba?
    cum? cum?
    alo,dna?
    draga hotnews, va rog sa investigati si cineva sa ajunga la parnaie si cei care nu ajung la parnaie din puscarie sa planteze urgent 100 de copaci:(
    • -11 (21 voturi)    
      Plopi, nu tei sau platani (Marţi, 17 iunie 2014, 19:42)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Singurii arbori utili in oras sunt plopii.
      Acestia nu sunt pretentiosi, nu au nevoie de sol deosebit si cresc extrem de repede.
      Teiul sau platanul sunt sensibili si cresc foarte greu.
      Daca vreti umbra alegeti arbori utilitari si lasati fitele de prost gust.
      • +8 (10 voturi)    
        plopu'si victoras (Marţi, 17 iunie 2014, 20:00)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        mai Vistor, eu zic sa pui mana pe o carte de biologie si sa vezi de ce plopul NU E un copac bun pentru oras: creste foarte inalt, are radacina mica si la primele "tubulentze", pica. Nu discut de "improscarea" cu puf, foarte daunator respiratiei, asa asa, chestii minimalistice.
        Plopu' nu-i copac utilitar, din contra, chiar nociv .

        Teiul este intr-adevar un copac ce creste greu insa are si o durara de viata mult mai mare...cat despre sensibilitatea lor, ma sacuzi, cum or trait 45 de ani, cred ca puteau trai inca pe atata bine merci.
        dar de, veni si siolvicultoru' lu' peste de pe vremea lu' nea' nicu.
      • +9 (11 voturi)    
        Puf (Marţi, 17 iunie 2014, 20:11)

        alex123 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Plopii au un mare dezavantaj - puful pe care il produc, care produce nu doar mizerie ci si alergii. De aceea nu sunt preferati.
        • +2 (4 voturi)    
          plus radacina (Marţi, 17 iunie 2014, 20:29)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui alex123

          care-i nu-i suficient de puternica si poate provoca accidente la furtuni.
        • +2 (8 voturi)    
          Alergii doar pentru unii (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:06)

          Robert M [utilizator] i-a raspuns lui alex123

          Puful nu este un alergen, doar analfabetii confunda puful care transporta samanta cu polenul.
          In general orasenii cu radacini in mediul rural traiesc cu ideea ca se pricep la pamant dar realitatea arata ca nu au habar.
          Plopii rezista foarte bine la vandt daca radacinile nu sunt taiate sau acoperite cu placi de beton.
          Toti cei care au comentat impotriva plopilor au vorbit doar din povesti de la coltul blocului, fara a avea experienta in plantarea arborilor.
          Din cauza acestor oameni este rau in Romania, ca sunt nepriceputi dar vor sa para inteligenti.
      • +10 (12 voturi)    
        Sigur (Marţi, 17 iunie 2014, 20:13)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Nu pot decat sa spun ca esti in plop :)
      • 0 (2 voturi)    
        esti si tu vreun (Marţi, 17 iunie 2014, 21:18)

        Argesel [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        ardelean mandru? Ca numai la astia am mai auzit enormitati de acest nivel! De unde tot apareti mai de nu va mai sfarsiti? Auzi la el, taie teiul ca sa puna plopul in loc...
    • +5 (5 voturi)    
      sa-ti explic.. (Marţi, 17 iunie 2014, 19:57)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      se iau cateva bucati drujbe, se macelaresc rapid copacii fara aviz, si dupaia cand vin intrebarile.. faptul e consumat.., raspunsul celebrul: "asta e", latra cativa nitel si gata, asa se face banu la primarie..
  • +6 (6 voturi)    
    si Badia Grigore de la Floresti, Tecuci (Marţi, 17 iunie 2014, 19:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    si Badia Grigore de la Floresti, Tecuci, a tăiat toți copacii din curte (bătătură) pentru că-i țineau umbră ?!
  • +1 (19 voturi)    
    Mandru ca sunt ardelean (Marţi, 17 iunie 2014, 19:34)

    blec-bierd [utilizator]

    Bucuresti: oras de mitici, pentru mitici, condus de mitici
    • +7 (7 voturi)    
      Ne-ardelean mandru! (Marţi, 17 iunie 2014, 21:14)

      Argesel [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

      http://www.opiniatimisoarei.ro/peisagistii-timisoreni-acuza-un-masacru-ecologic-primaria-timisoara-a-incalcat-legea-prin-taierea-copacilor-din-piata-balcescu/07/10/2013/

      Atata prostie neconstientizata si atata curaj de ignorant ca la "ardelenii mandri", (va rog sa retineti nuanta), n-am vazut inca la alta creatura regionala pana acum! Dumnezeu sa va ierte ca alta sansa nu aveti, prostalailor!

      http://zhd.ro/codul-pin-pentru-defrisare-arhitectii-deveni-condamna-taierea-abuziva-pinilor-din-curtea-catedralei/

      http://www.voceatransilvaniei.ro/proprietarul-unei-paduri-din-satu-mare-furat-cu-complicitatea-autoritatilor-hotii-de-lemne-aparati-de-padurari-si-politisti-comuna-sacaseni/

      http://www.ziare.com/tg-mures/stiri-actualitate/cere-urmarirea-penala-3781969
    • +1 (1 vot)    
      Noroc ca prostia nu doare! (Marţi, 17 iunie 2014, 22:45)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

      Si de astea esti mandru... de pe la Cluj!!!:

      http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/foto-taieri-masive-copaci-zona-primaria-intentioneaza-amenajeze-parc-1_51839ec9053c7dd83f6cbed6/index.html

      Si o toaletare ca peste tot in Romania, tot de la Cluj:

      http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/crengile-taiate-din-parcul-central-ajung-la-pata-rat-foto--78573.html
  • +18 (18 voturi)    
    Tampitul Oprescu! (Marţi, 17 iunie 2014, 19:35)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Oprescu si Negoita tocmai au betonat jumatatea din spatiul verde de pe bd. Unirii pentru parcari. Cica reamenajare! In Pantelimon la fel: trotuarele au fost reduse la maxim, copacii au fost defrisati ilegal, in locul lor aparand asfalt si betoane, borduri peste borduri si locuri de parcare. Cine are nevoie de aer curat, mai ales in Pantelimon? O sa tragem gaz de esapemant pe nas pana ne aranjam.
    Creatura asta, Oprescu, cica este medic! Bucuresteni, aveti grija cu cine votati! E ca intr-un vis urat.... numai ca e realitatea!
    • +7 (9 voturi)    
      hm (Marţi, 17 iunie 2014, 20:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Si Mengele era doctor...
  • +4 (6 voturi)    
    Un singur lucru am de zis (Marţi, 17 iunie 2014, 19:55)

    AliB [utilizator]

    Afurisit Basescu asta, domne.....nu-i ajungea Nana? Acum ne ia si pomii?
  • +10 (10 voturi)    
    prea tarziu (Marţi, 17 iunie 2014, 20:04)

    Sarang [utilizator]

    HN, acum ati aflat?
    Defrisarile au inceput de anul trecut si cetatenii au facut sesizari inca de atunci, fara niciun efect.
    Si da, copacii au 40-50 de ani. Locuiesc in zona din 1976 si stiu prea bine. M-a durut sufletul si mi-au dat lacrimile vazandu-i cum erau taiati in fiecare zi. Le-am facut poze, am facut poze si trunchiurilor ramase dupa ce i-au taiat si nu le-au scos inca radacinile. Criminalii de copaci!
    Ma uit cu groaza la cei ramasi intre Morarilor si Iancului, i-am pozat si pe ei. Daca s-ar putea salva macar copacii din zona asta.
    Dar, suntem in Romania...lasciati ogni sperantza.
    • +3 (3 voturi)    
      de douazeci de ani (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:13)

      lisandra [utilizator] i-a raspuns lui Sarang

      facem sesizari, am trimis strigate de disperare si Catiusei, dar, nu era vorba despre centrul orasului...este doar o artera importanta de iesire-intrare in capitala, o zona extrem de aglomerata, de ce sa fie bagata in seama ?
  • +12 (12 voturi)    
    Intrebari (Marţi, 17 iunie 2014, 20:13)

    Cetateanu [utilizator]

    Se intreaba unii p'aci de ce? Pai nu e clar ? Haita de primari penali cu Oprescu'n frunte ii e sete. Asa ca se ia aceeasi bucata de firma eco-furticola care rade si planteaza pe bani grei. DNA u vaz ca cam doarme - sau astia-s pesti mici. Pai daca ma uit la ei unii sunt ca inainte de Ignat.
  • +5 (5 voturi)    
    Deci... (Marţi, 17 iunie 2014, 20:19)

    Sholdo [utilizator]

    ...locuiesc in zona si ghici ce mi-au auzit urechile? ca cica noii copaci sunt plantati intr-un strat de pamant de doar 20-30 de cm sub care s-ar afla beton. Va imaginati copacii aia la maturitate ca nu au unde sa isi extinda radacinile si se vor prabusi pe masini? Plus ca toate iesirile din spatele blocurilor spre bulevard au fost inchise asa ca tot traficul greu s-a mutat in spatele blocurilor. Ma intreb cine e strategul din spatele acestei decizii. Ma rog la bunul Dumnezeu ca macar lucrarea finala sa fie ceva de minima utilitate publica...
  • +6 (6 voturi)    
    Unde e modernizarea? (Marţi, 17 iunie 2014, 20:43)

    gigi1 [utilizator]

    Unde e modernizarea? poza de dupa arata apocaliptic pe langa ce era inainte.

    Problema e la oameni ca nu sunt uniti cand sunt loviti de astfel de probleme, trebuiau sa se opuna sa nu le permita sa taie, sa protesteze si reuseau cu atat mai mult ca nu era un aviz de la mediu, plamanii si pielea lor vor suferi cel mai mult.
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 17 iunie 2014, 21:04)

    chiuaua [utilizator]

    Teii au fost taiati cu scopul recoltarii mai facile a florilor de tei in vederea hranirii celor 1,3 miliarde chinezi.
    Lemnul va fi utilizat ca materie prima pentru producerea de paltoane utile in perioada iernii cand gazele rusesti vor ingheta la furnizor.
  • +11 (11 voturi)    
    tembeli (Marţi, 17 iunie 2014, 21:08)

    ToXRM [anonim]

    Niste criminali, unde putem face reclamatie? In primul rand au marit banda pt riverani iar ceilalti tot in spic parcheaza acum e spatiu de o banda si jumatate in al doilea rand au blocat strazi de acces intre blocuri cum e cea care face legatura intre sos pantelimon si sos vergului unde se afla si scoala generala nr 66 la fel pe partea cealalta strada Biserica Marcuta nu mai este accesibila direct din sos pantelimon este important accesul pt ca in spatele blocurilor este un centru medical plus ca se facea legatura cu sos dobroesti. Cine a gandit infrastructura asta nu are niciun fel de studiu de urbanism !!! Arata ca un oras din China parasit s-a dus naibii umbra, picul de burete de CO2 si estetica !
  • +3 (3 voturi)    
    Bai esti nebun?!?!?! (Marţi, 17 iunie 2014, 21:21)

    Taras Bulba [utilizator]

    Astia sunt normali la cap?!!?!?!

    Am mai spus-o, aia care au dat ordin precum si aia care au executat trebuiesc trasi pe roata, sa li se taie mainile si picioarele!
  • +4 (6 voturi)    
    Lucrare de mantuiala (Marţi, 17 iunie 2014, 22:30)

    DanMoldoveanu [anonim]

    Unde visati frate 3 benzi pentru circulatie cand astia in loc sa lateasca soseaua au taiat din banda 1 ?

    Inainte erau 2 benzi pe sens si 1 o banda pe care se parca in spic.

    Acum sula a mai ramas o banda si pe o banda se parcheaza in spic. Pe benzile de langa sosea cica o sa se parcheze in spic si paralel cu trotuarul.

    O SA AJUNGE SA NE OMORAM PE LOCURILE DE PARCARE.

    Nu mai zic ca firma care se ocupa de constructie este o firma de tot rahatul. In loc sa construiasca pe etape a spart peste tot si uita sa mai termine lucrarea.

    Trebuiau sa lase in rahat asa cum era pantelimonul.
    O solutie buna era sa taie din trotuarele care erau pana acum sa faca si locuri in spic si gata se dublau locurile de parcare.

    Dar bine inteles Pantelimonul are nevoie de borduri
  • +6 (6 voturi)    
    D E M E N Ț Ă (Marţi, 17 iunie 2014, 23:02)

    incomodul [utilizator]

    Punem pariu ca s-a ivit vreun "antreprenor" dintr-asta cu pile-n primarie, cu vreo firma gen "SOD SILVA GROUP ROMANIA", "Garden Services" si care-or mai fi, care va avea profitul URIAS pe 2014? Romanii uita repede, dar aduceti-va aminte ca s-a mai scris aici un articol numit "Primaria Capitalei a spart peste 3 miliarde de lei pentru 48 de platani".

    Teii? Draguti, miros frumos, insa... nu pot ajuta la "cash-flow". Iar spiritul civic al enoriasilor docili - inexistent. Cine spunea ca aici nu-i un mediu propice pentru afaceri si "investitii"? E abia inceputul...
  • +2 (2 voturi)    
    He-he-he canalistul Nekita de la PSD e primul ! (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:18)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Fostul sef al canalelor din Iasi - tov. Nekita - de la PSD (ajuns primar prin vointa partidului dupa ce Simirad a fost "plecat" ambasador in Cuba) a taiat teii din capitala Moldovei din cauza ca nu se vedea bine (ca monument istoric) cand aparea pe strada (e un tip mic de tot). Plus ca florile de tei obturau mireasma canalelor (turistii chiar erau revoltati).
    Am inteles ca tovarasa de la mediu si tovarasul Victor Viorel nici nu respira in fata lui ! Un adevarat deschizator de drumuri (prin jungla teilor romanesti). Desigur dimensiunile averii e o problema confidentiala cunoscuta de toata lumea. Tovarasii "lucreaza" doar pentru bobor !
  • +7 (7 voturi)    
    lipsa de spirit civic.. (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:45)

    pehash [utilizator]

    S-au taiat arborii in luni de zile si locuitorii abia acum fac ceva? Pun pariu ca sunt in fiecare bloc zeci de persoane acasa in orice momemt al zilei. De ce nu ies sa-si protejeze spatiul verde atunci cand vin aia de la primarie sa defriseze?...
    • +1 (1 vot)    
      !!!!!!!!!! (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:10)

      aer [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      pai daca idiotii l-au votat pe oprescu, ontanu si gasca comunista a PSD-ului ...

      ce sa spuna ... sunt direct raspunzatori toti retardatii de votanti ai PSD-ului ...

      cred ca se apropie ziua cand vom iesi in strada si ii v-om decapita pe guvernanti cu tot cu familiile lor ...

      cred ca va trebui o epurare cum au facut khmerii rosii in Cambodgia ...

      toti trebuie ucisi fara mila cu intregul lor neam .. politicieni corupti, functionari incapabili si infractori ...

      cateva sute de mii trebuiesc executati in public , daca vrem sa traim cat de cat civilizat si sa ajungem din urma occidentul ...

      stiu ca nu este o solutie de secol 21 ... dar cand buruienile te invadeaza ... care este solutia ?
    • +1 (1 vot)    
      aveti dreptate... (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:29)

      lisandra [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      nu exista spirit civic, dar, ma intreb, nu exista un departament care sa verifice cum este executata lucrarea?Se lucreaza de mantuiala, trotuarul este asfaltat dupa interesul fiecaruia, serpuieste pe langa treptele sparte sau lipsa, iesite ilegal si inestetic in afara magazinelor de la parterul blocurilor, se merge in zig-zag, fara noima...Nu trebuie sa fii arhitect sau constructor, ca sa-ti dai seama de bataia de joc...
  • +4 (4 voturi)    
    sectoarele Capitalei (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Sectorul 3 a cunoscut la alegerile pt. primar cea mai slaba participare la vot din Bucuresti. Iar o mare parte din votanti au vazut "Negoita" si au votat la intamplare. Altii au votat ideologic un ins cel putin dubios (care nu si-a platit TVA-ul pe imobilele vandute sub acoperirea persoanei fizice etc.) Am auzit inclusiv plangeri ca fostul Negoita a plantat prea multe banci si cosuri de gunoi pe marginea strazii - noul Negoita le-a scos pe cele vechi si a plantat unele mai scumpe, dupa care le-a scos si pe astea si a distrus spatiile verzi de pe Bd. Unirii inlocuindu-le cu piatra cubica si constructii scumpe din lemn.
    In sectorul 2 babele si mosii il voteaza pe acelasi Ontanu de peste 10 ani pt. ca le da si lor cate ceva. La Primaria Capitalei l-au votat pe "independentul" Oprescu pt. ca le-a aratat dispretul la televizor si pt. ca ii minte in fata, fara jena. La sectorul 5 il voteaza pe care este pt. ca le da mita electorala.

    Per ansamblu, rata de participare la vot este intre 20 si 30%. Un oras care ar putea fi frumos, populat de venetici si oameni fara minte.
  • -4 (6 voturi)    
    Cum puteti sa aparati COPACI COMUNISTI? (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:56)

    Miky60 [utilizator]

    Ma mir cum pe un site gen hotnews.ro apar atatia aparatori ai copacilor comunisti? Teiul era un simbol communist, pus ca un kitch in asa zisa Uitati-va la imaginile din Rusia sa vedeti cati tei sunt acolo, iar in America nu este nici unul!
    Nu spun ca plopul ar fi mai ok, dar nu mai aparati copacii comunisti!
    Unde este Nicusor Dan cand este nevoie de el? Daca nu este vreo baraca ocupata de oamenii strazii care acu vreo 200 de ani era importanta, el nu apare...
  • +3 (3 voturi)    
    electorala (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:20)

    gosa [utilizator]

    Cand au fost ultimile alegeri locale, lucrarile la Sos. Pantelimon erau deja incepute. Cu toate astea daca va uitati la voturile date candidatilor o sa observati ca acesti au votat ce si-au dorit.
    Ca o parte dintre dumneavostra consitientizeaza situatia rela este una insa majoritatea vrea alta. Este valabil si pentru sectorul 3.
    Din pacate trebuie sa ne supunem majoritatii iar majoritatea a votat (indirect) aceste proiecte pentru o mazare si orez.
    Asta DA, democratie!
    • +1 (1 vot)    
      pai majoritatea NU a votat! (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:32)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui gosa

      tocmai asta este problema: majoritatea nu este de fapt interesata de cine/ce/cum administreaza orasul, deci orice mitica cocotat pe scaun poate face ce vrea.
      ma intreb cati dintre cei indignati de pe aici si-au miscat fundurile la alegeri...
  • +2 (2 voturi)    
    indiferenta o sa ne ucida (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:36)

    adicos [utilizator]

    Din cele cateva sute de persoane care locuiesc in acele blocuri, nu se poate ca macar 50 sa nu fi observat ce se petrece cu acei pomi si care sa fie impotriva acestui lucru, asa incat sa initieze un protest. Va treziti de abia dupa ce faptul este consumat? Ce rost isi are o reclamatie dupa ce dezastrul s-a produs? Pomii care au fost plantati au nevoie de zeci de ani ca sa ajunga la maturitate (timp in care noi vom avea de suferit), iar malacii deja au milioanele de euro in buzunar. Putin le pasa daca vor face 1-2 ani de puscarie, cel mult.
  • -2 (4 voturi)    
    Privirea in oglinda (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:39)

    benicio [utilizator]

    Oare cati din comentatori nu au masina, merg pe jos sau cu bicicleta? Banuiesc ca foarte putini. Oare cati dintre comentatori va face o solicitare organelor de ancheta sa verifice cum au fost atribuite contractele? Banuiesc ca nici unul. Pentru ca e mai simplu sa comentezi decat sa faci ceva.
  • -2 (2 voturi)    
    pantelimon (Miercuri, 18 iunie 2014, 13:59)

    wolverine [utilizator]

    Sariti repede sa comnetati dar cati din voi sunt cei care parcheaza pe spatiu verde cati nesimtit am vazut,aia sunt mai criminali, copaci cresc nu e problema.Numai cand e cav publicst sar toti dar cand vezi unul pe starada aruncand gunoie hartii nepasatooti niste nesimtit si zic ce imi pasa e ROMANIA nu ami conteaza NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU niste chestii puerile discutatii aici.