Sorin Oprescu sustine ca in cazul autostrazii suspendate trebuie sa se recurga la tuneluri

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2013, 17:19 Actualitate | Administratie Locala

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, este de parere ca in cazul autostrazii suspendate trebuie sa se recurga la tuneluri, fiind o solutie mai ieftina, relateaza Agerpres.

"Eu continui sa cred ca daca ne ducem pe dedesubt pe tuneluri si pe astea e mai ieftin decat sa iau case si tot soiul de chestii de acestea, sa pot sa iau la expropriat. Nu are niciun sens, suntem ca in filmele cu fraieri, acum platim ceea ce s-a retrocedat (...) mai multe tuneluri in sensul ca pentru parcul Herastrau, deoarece e monument si nu ai cum sa-l ocolesti si cred ca a doua zona ce va fi cu tunel va fi cea dintre linii, enclava aceea dintre liniile CFR de la Chitila", a declarat Oprescu, cu prilejul verificarii stadiului lucrarilor de realizare a sistemului rutier din zona Bucuresti-Magurele.

El a mentionat ca pentru realizarea autostrazii suspendate e nevoie de aproximativ 750 de milioane de dolari.

Edilul general al Capitalei a adaugat ca vrea sa realizeze aceasta autostrada cu bani de la companii din China in cadrul unui parteneriat public-privat si ca lucrarile ar trebui sa inceapa la primavara.

CGMB a adoptat pe 28 noiembrie proiectul de hotarare privind aprobarea planului urbanistic zonal 'Inchidere inel median de circulatie la zona nord - autostrada urbana tronson cuprins intre Lacul Morii si sos. Colentina'.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1694 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Suspendata de ce? (Luni, 2 decembrie 2013, 17:33)

    icss [utilizator]

    Tin minte ca in campania electorala de la pimul mandat a fost o confruntare cu Blaga. Si atunci am auzit prima oara de autostrada asta. La care Blaga a intrebat: Si de ce o suspendati? De nori? In final lumea nu a votat argumentul ci vrajeala. La fiecare alegeri asa se intampla.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca sa inteleg bine... (Luni, 2 decembrie 2013, 17:33)

    Laurentiu78 [utilizator]

    O sa avem o autostrada suspendata in tuneluri...

    Mda...macar e insistent...
    • -3 (7 voturi)    
      Da, foarte bine gandit! (Luni, 2 decembrie 2013, 19:06)

      Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Decat sa dea pe exproprieri bani cu nemiluita, Sorin Oprescu se orienteaza catre tuneluri.
    • -1 (1 vot)    
      Nu va fi autostrada, (Luni, 2 decembrie 2013, 19:29)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      ci un drum expres. Legea nu permite construirea de autostrazi in oras. Daca va intra in memoria colectiva drept "autostrada suspendata a lui Sorin Oprescu", asta e deja alta chestiune. Important este ca Sorin Oprescu nu renunta la proiect si asta e in folosul traficului bucurestean.
  • +7 (7 voturi)    
    bravo don primar (Luni, 2 decembrie 2013, 17:45)

    artistul000 [utilizator]

    vom ingropa si proiectul asta :))
  • +9 (9 voturi)    
    Omul este rupt de realitate.... (Luni, 2 decembrie 2013, 17:47)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Oprescule... vrei tuneluri? Fa metrou! Lasa autostrazile suspendate prin tuneluri !?!?!?!?!.... teatrul absurdului in actiune!
  • +5 (7 voturi)    
    Pina la urma (Luni, 2 decembrie 2013, 17:48)

    sln [utilizator]

    E o autostrada suspendata sau ingropata?
    Inteleg ca acum e ingropata, probabil impreuna cu banii nostri.

    Cit despre declaratiile lui Oprescu - sunt singurul care nu intelege gangaveala asta?
    Singurul lucru pe care l-am inteles - si sunt total de acord - este ca "suntem ca in filmele cu fraieri".
    • +2 (4 voturi)    
      Tuneluri suspendate (Luni, 2 decembrie 2013, 18:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui sln

      eventual cu aripioare laterale.
  • +2 (6 voturi)    
    Minciuna est tovarasa de munc a USL (Luni, 2 decembrie 2013, 17:52)

    SRA [utilizator]

    usl ISTI au ieswit cpe piata cu promisiuile lor MINCIUNI pentru a calm electoratul in vederea alegerilor euro parlamentare si pezidentiale din 2014.

    Romani sunt mintiti cu nerusinare si nesimtire !!!
  • +5 (7 voturi)    
    pe bune? (Luni, 2 decembrie 2013, 17:53)

    cristiaan [utilizator]

    Dar tunelurile? Si ele vor fi suspendate? Adica intai le incepe si apoi? Le suspenda!
    Halal sa ne fie ca unul ca asta cunduce Capitala Romaniei...
  • +1 (3 voturi)    
    sa va traiasca prim (gogosiarul (Luni, 2 decembrie 2013, 17:56)

    lucadd [utilizator]

    Ati vrut autostrada suspendata acu aveti autostrada-tunel
    E mai bine oricum, se amelioreaza prim (gogosi)arul
  • +1 (3 voturi)    
    pai, (Luni, 2 decembrie 2013, 18:25)

    Cezy [utilizator]

    sunteti carcotasi! Ea e suspendata, da' merge pe sub pamant doar p-ici pe colo, prin partile esentiale....Ce nu e clar? Vreti, ca'n Caragiale, sa lipseasca cu desavarsire, adica sa fie doar sublima?
  • +3 (5 voturi)    
    ma, eu nu inteleg... (Luni, 2 decembrie 2013, 18:57)

    Bakerman [utilizator]

    limbajul acestei caricaturi de primar, parca as vorbi eu la coltul blocului la un pumn de seminte cu prietenii, si ne dam noi asa, cu parerea, cam ce ar ma trebui facut... Eu zic "hai sa facem ceva suspendat, nu stiu, niste drumuri, ceva...", altul vine "ce-ai ma, esti nebun, tuneluri frate, e cea mai tare chestie, am vazut eu pe undeva pe Discovery, e belea, va zic", altul care completeaza "da' ma, dar se sapa mult, e greu, mai bine am face asa, niste scari rulante pentru masini, iti dai seama ce chestie tare, nici nu mai consumi, te duce banda..."
    Cam asa ceva, gresesc?
  • 0 (0 voturi)    
    Invidia (Luni, 2 decembrie 2013, 20:01)

    Cetateanu [utilizator]

    Io cred ca e invidios pe pretenul lui Manescu. Asta face pod suspendat prin parc sa se plimbe pensionarii si copii, care daca macar n-au verdeata, sa se bucure de mult mult soare (+40C) sau frig (-20) la inaltime. Iar daca isi dau seama ca nu le mai vine pensia pot sa se si sinucida cu public. In plus are si toneluri de metro de la nevasta. Asa ca dom doctor si mintosii de consilieri s-au gandit sa le faca pe toate: si poduri batute de vant si soare si tuneluri ca tot a inchiriat Maneasca cartita.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa votanti, asa primar (Luni, 2 decembrie 2013, 20:22)

    Un Nene [utilizator]

    Il meritam pe deplin.