Hotararea unei comune vasluiene privind interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist, declarata legala de Tribunal

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:42 Actualitate | Administratie Locala

Decizia Consiliului Local al comunei vasluiene Alexandru Vlahuta privind interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist a fost declarata legala de magistratii Tribunalului Vaslui, dupa ce hotararea fusese atacata in contencios administrativ de reprezentantii Institutiei Prefectului, transmite Agerpres.

Magistratii au considerat ca, in acest caz, Consiliul Local al comunei Alexandru Vlahuta "a avut competenta administrativ-teritoriala pentru a emite hotararea prin care a interzis explorarea, dezvoltarea si exploatarea gazelor de sist, prin metode neconventionale, si nu si-a depasit atributiile prevazute de legea administratiei publice locale".

Reprezentantii Institutiei Prefectului Vaslui au anuntat, miercuri ca vor face recurs.

"Institutia Prefectului Vaslui, prin Serviciul Juridic si Contencios Administrativ, va face recurs in termenul legal la Sentinta Civila nr. 2118 din 28.10.2013, pronuntata de Tribunalul Vaslui in dosarul nr. 2657/89/2013, privind Hotararea Consiliului Local al comunei Alexandru Vlahuta de interzicere a explorarii, dezvoltarii si exploatarii gazelor de sist prin metoda neconventionala pe teritoriul acestei comune", a declarat pentru Agerpres consilierul mass-media din cadrul Institutiei Prefectului Vaslui, Maria Costea.

Vara aceasta, un numar de 11 hotarari ale unor consilii locale din judet privind interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist prin metode neconventionale au fost atacate in contencios administrativ de Institutia Prefectului Vaslui.

De altfel, Institutia Prefectului Vaslui a solicitat tuturor celor 14 consilii locale care au adoptat hotarari privind interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist sa comunice intreaga documentatie care a stat la baza adoptarii acestor acte normative. Trei consilii locale au anulat hotararile, iar un 11 au mentinut aceste decizii.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1844 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    se stie ca magistratii Tribunalului Vaslui (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:56)

    nellino [utilizator]

    sunt pe statul de plata al Gazpromului, iar Prefectura pe cea a Chevronului.
    amuzant este ca Statul Roman ii plateste si pe unii si pe altii...
    • +10 (14 voturi)    
      "Se stie" expresie tipic bolsevica de anii 50 (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:10)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      "Se stie" expresie tipic bolsevica de anii 50

      "se stie" , "se aude" "stim noi ca"

      care voi?

      Urmasii alora adusi pe tancuri de rusi in anii 50?

      Daca ai dovezi da-le

      Daca nu abtine-te de la soparle....
    • +2 (6 voturi)    
      Logica de 2parale (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:16)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Deci daca eu nu doresc sa beau apa contaminta de Chevrom inseamna ca sunt platit de Gazprom?
      De unde logica asta?
      Te anunt ca pe mine nu ma plateste nimeni, din contra platesc foarte multi bani la buget prim multe taxe, muncesc 16 ore pe zi si consider ca numerit sa fiu otravit pentru ca un primministru sa primeasca spaga consistenta.

      Tu macar ai studiat problemele ecologice pe care le presupune o astfel de exploatare?
      Stii ca in SUa unde sunt legi mai dure si mai respectate decat in romania 3% din sonde au probleme cu contaminarea panzei freatice si a solului?
      Stii ca intr-o comuna de genul celor de mai sus vor fi montate cel putin 100 de sonde si ca vor fi foarte dese? Daca stii ceva matematica afla ca exista o probabilitate de 80% ca solul si pa de consum sa fie contaminata.
      Dar ce sa faci cnad matale nu esti capabil sa gandesti.

      Poate in cativa ani vor apare tehnologii ce nu sunt nocive cu mediul, poate ar fi mai bine sa exploram atunci si nu acum.
      Si din punct de vedere economic va fi mult mai bine sa exploatam atunci, gazele vor fi mai scumpe si necesarul va fi mai mare, vom castiga mai multi bani.
    • 0 (0 voturi)    
      ati putea aduce argumente in sprijinul afimatiei? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:19)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      "se stie" este un pic cam vagm nu mentioneaza o sursa a informatiei, nici macar la modul relativ, cu pastrarea discretiei ...
      Ceva precizari ar fi mai mult decat bine-venite!
  • +4 (8 voturi)    
    Vor face recurs si la Bucuresti justitia e control (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:08)

    alex1234 [utilizator]

    Vor face recurs si la Bucuresti justitia e controlata politic

    1. vezi cazul Plagiatorului pentru a carui Plagiat Evident

    (cu zeci d epagini xeroxate) s-a dat NUP

    2. vezi cazul Rosia Montana a carui dosar facut initial de un procuror militar

    "se rataceste" la DNA unde a si ramas ingropat pana azi
  • +4 (10 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Felicitari locuitorilor din comuna Alexandru Vlahuta! Oamenii astia gindesc pentru ei.

    Daca nu-si stapinesc pamintul stramosesc, vor pirde si pamintul si natura si sanatatea. Ce pret are sanatatea?! Citi metri cubi de gaz metan echivaleaza un metru cub de apa curate?!

    Stirea asta m-a binedispus. Sper ca multi locuitori ai tarii sa decida cit mai intelept, pentru sanatatea si pamintul lor.
    • -3 (7 voturi)    
      vor muri saraci (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      si prosti
      pe pamantul sfant stramosesc
      • +4 (6 voturi)    
        Ce-ar fi sa traiasca? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 19:09)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Si daca pamintul le este expropiat (cu sau fara despagubiri), vor murii destepti?!!

        Esti teribil in logica! Proprietarii terenurilor isi pierd tot rostul vietii. Cei mai multi nu au nici un alt loc sub soare. Societatea le poate oferi ceva bani la schimb, dar aia se termina imediat. Nimic nu poate inlocui pamintul acelor oameni. Si nici societatea nu este dispusa sa ofere despagubiri imense.

        Oamenii aia ramin nenorociti daca isi dau pamintul. Societatea nu-i va putea integra nicaieri. Toata lumea se descurca foarte greu.
        • 0 (0 voturi)    
          din pacate asa este! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:28)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Chiar americanii au mentionat diferenta fundamentala in legsilatie: in SUA, proprietarul terneului detine si "drepturile minerale" asupra bogatiilor subsolului, pe cind in Europa, nu!
          Asa ca in State exploatarea prin fracking otraveste pinza freatica pe bani, pe cind la noi, o va face in mod gratuit!
          Propritarii terenurilor sunt expropriati si primesc o suma ridicola, ast in cazul fericit cind sinda este chiar la ei in orgada - daca amplasata la 5 m de gard, vor primi doar noxele, niciun fel de despagubiri!
          Iar noi de unde o sa importam apa potabila?