Klaus Iohannis: Varianta construirii unei autostrazi Sibiu-Brasov, mai ieftina decat varianta Pitesti

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 20:48 Actualitate | Administratie Locala


Primarul orasului Sibiu, Klaus Iohannis, a declarat joi ca varianta construirii unei autostrazi pe ruta Sibiu - Brasov este mai rentabila decat cea a construirii unei autostrazi care sa lege Sibiul de Bucuresti prin Pitesti, cum era, de altfel, prevazut, relateaza Rondul de Sibiu.

Iohannis a declarat ca aceasta varianta a fost discutata si cu premierul Victor Ponta, cand acesta a participat la Raliul Sibiului.

"Recunosc ca am discutat aceasta chestiune cu premierul Victor Ponta cand a vizitat Sibiul, cu ocazia Raliului. Mie mi se pare ca face sens o autostrada Sibiu - Brasov, in contextul in care oricum se realizeaza legatura Bucuresti - Brasov. Sigur ca face sens si legatura Sibiu - Pitesti, doar ca aici vorbim de cu totul alte costuri. Sibiu - Brasov ar fi o autostrada fara probleme tehnice deosebite, pe un teren usor, cu putine locuri unde ar aparea complicatii, pe cand autostrada Sibiu - Pitesti ar fi prin zona de munte, mai complicat si scumpa si atunci mi s-a parut chiar buna ideea de a dezvolta Coridorul 4 pe relatia Sibiu - Brasov - Bucuresti", a spus Iohannis.

Edilul a precizat insa ca nu a discutat detalii tehnice cu premierul la momentul vizitei in Sibiu.

Varianta construirii autostrazii Sibiu - Brasov vine in contextul in care constructia autostrazii Sibiu - Pitesti a fost respinsa de Agentia Nationala pentru Protectia Mediului, din cauza faptului ca reprezentantii Companiei Nationale de Autostrazi au depus un dosar incomplet si au refuzat trimiterea mai multor documente solicitate de autoritatile de mediu.

Potrivit publicatiei sibiene, si presedintele Consiliului Judetean Sibiu, Ioan Cindrea, a evocat, marti, varianta construirii unei autostrazi Sibiu-Brasov, care sa lege Sibiu de Bucuresti prin unirea cu autostrada Comarnic-Brasov.

"Exista si alte variante care se discuta. Exista varianta autostrazii Sibiu-Brasov, care este mult mai ieftina si mai realizabila. De la Brasov vine autostrada Comarnic-Brasov si, ar trebui sa fie gata impreuna", a declarat Ioan Cindrea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4515 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Fonduri UE (Joi, 5 septembrie 2013, 21:14)

    Euunul [utilizator]

    se aloca pe Pitesti Sibiu si nu pe unde vrea KJ.
    In felul asta ei incearca sa faca vialbil sectorul Comarnic Brasov (taxe) pentru ca altfel nu vrea vad cine-l finanteaza.
    • +1 (3 voturi)    
      E drum mai usor? (Joi, 5 septembrie 2013, 23:22)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui Euunul

      E drum mai usor?
      Nu e prin munti?
      Pai atunci sa-l realizeze ca altii: cu 3 milioane euro pe km!
      In conditiile astea sint de acord.
      • +1 (1 vot)    
        Regi ai asfaltului in tara fara sosele moderne (Joi, 5 septembrie 2013, 23:55)

        JG [utilizator] i-a raspuns lui JG

        Nu pling eu pentru (cel putin) un minus.

        Dar oare cine mi l-a dat?
        Umbrarescu?
        Casuneanu?
        Vulpescu?
        Besciu?
        Gata!
        Stiu!
        Iordache are net in celula?

        Sau cineva din spatele acestora?
  • +7 (7 voturi)    
    Autostrada e cu 55 km mai lunga (Joi, 5 septembrie 2013, 21:24)

    dumitrica [utilizator]

    In cea mai optima varianta, autostrada Sibiu - Brasov - Bucuresti este cu 55 km mai lunga decit Sibiu - Pitesti - Bucuresti.

    Diferenta de kilometri intre cele doua autostrazi nu poate fi scurtata la mai putin de 55 km indiferent de traseul ales.
    • 0 (0 voturi)    
      si nici nu ajuta transportatorii (Vineri, 6 septembrie 2013, 10:08)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Romania ar trebui sa fie interesata sa aiba rute de transport intre Turcia/Balcani si Vest. Sarbii si Bulgarii se lupta de mama focului pentru a prelua cat mai mult din trafic (aduce bani), iar varianta Piteti-Sibiu ar face tranzitul prin Romania mai interesant. Ce sa faca un TIR care intra in Romania prin Giurgiu sau Calafat, sa faca km in plus si sa plateasca taxe mai mari la autostrada Comarnic Brasov?
      Sunt convins ca sunt numai interese de alta natura in a alege intre cele doua variante, iar politicienii care oricum nu inteleg mare lucru sunt doar iepuri scosi la inaintare
  • +3 (5 voturi)    
    nu luati bani de la ue ca nu aveti nevoie de ei (Joi, 5 septembrie 2013, 21:27)

    slakeritul [utilizator]

    Aruncati toate planurile facute pe fereastra si nu mai luati fonduri ue ca nu le puteti fura asa usor. Veniti iar cu o razgandire in fata tuturor. Halal
  • +6 (8 voturi)    
    ăsta da primar! (Joi, 5 septembrie 2013, 21:40)

    Trabucodonosor [utilizator]

    "am discutat aceasta chestiune cu premierul Victor Ponta cand a vizitat Sibiul, cu ocazia Raliului"
    • +6 (8 voturi)    
      Poanta fiind un expert in domeniu (Joi, 5 septembrie 2013, 22:03)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      si nu oricare, de talie mondiala, dintr-un xerox iti face si proiectul, instant.
  • +6 (8 voturi)    
    "face sens" (Joi, 5 septembrie 2013, 22:05)

    Vlad C [anonim]

    Mama ei de limba romana: "are sens"

    Din acelasi ciclu mai avem "ar apare" in loc de "ar aparea"

    Hotnews, cand mai vedeti astfel de aberatii va rog sa folositi cu incredere [sic]:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sic

    Si pentru ca tot suntem aici mai avem "autostrari". Si legarea prin legare e un concept foarte interesant.

    Probabil daca ati scrie textul cu diactritice ati putea folosi si un program de corectie automata.

    Chiar, de ce nu folositi diacritice in anul 2013?
    • +2 (2 voturi)    
      Iohanel (Joi, 5 septembrie 2013, 23:37)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

      ... si lb. romana?? 'phleaaase'...
  • +4 (6 voturi)    
    nu e o contradictie (Joi, 5 septembrie 2013, 22:16)

    catt [utilizator]

    Autostrada ar trebui sa fie si SB-BV si SB- AG, cred ca e o problema de prioritizare, nu de excludere.
    Oricum un lucru bun ar fi ca in centrul tarii sa existe o placa turnanta de autostrazi, un poligon SB-AB-CJ-MS-BV-SB. Vorbim de traversat tara pe autostrada in cat mai multe direcții posibile.
    • +3 (3 voturi)    
      Necesitati mai sint (Joi, 5 septembrie 2013, 23:26)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui catt

      Botosani - Iasi - Vaslui - Galati - Macin/Tulcea - Constanta.
      Acu' sa va vad cit de frati sintem intre regiuni!
  • +2 (2 voturi)    
    Patetic (Vineri, 6 septembrie 2013, 0:28)

    HP [utilizator]

    Agramatul asta de Iohannis cum a ajuns ditamai primarul ? "face sens"...

    Mi-e jena de politicienii romani. Si scarba.
  • +1 (1 vot)    
    tovarasu' hp (Vineri, 6 septembrie 2013, 1:29)

    catt [utilizator]

    Confundati lipsa de scoala cu multilingvismul. Nenea asta gandeste in limba materna sau cel putin face aici o aproximatie din limba sa, un false friend s-ar numi.
    Desigur oamenii nu l-au ales pentru abilitatile in romana. Pana la urma nu ma intereseaza daca autostrada face sau are sens, ci daca este. Chiar si care este.
  • 0 (0 voturi)    
    autostrazile... (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:04)

    arthur_l [utilizator]

    romania are 5 trecatori

    cea mai aglomerata este valea prahovei si valea oltului.

    suntem in 2013 si nu exista tuneluri rutiere in romania.

    pe valea oltului daca pica un bolovan drumul e blocat si 4 ore

    chiar si asa pe valea oltului se circula foarte greu si drumul era praf in toamna anului trecut.

    e nevoie de drumruri tip autostrada prin toate trecatorile.

    ce autostrada sa se faca intre sibiu si brasov cand drumul a fost refacut si arata foarte bine in prezent.???