UPDATE Primaria Bucuresti: Cainele care a ucis, luni, un copil de patru ani apartine unui ONG. Institutia a publicat documentele care dovedesc acest lucru

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 16:39 Actualitate | Administratie Locala

Caini fara stapan 2
Foto: Hotnews
Cainele care a atacat si ucis un copil de 4 ani, luni, in apropiere de parcul Tei, apartinea unui ONG - Caleidoscop - a declarat pentru B365.ro Razvan Bancescu, responsabilul de proiect la Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din Bucuresti. Se pare ca animalul a fost eliberat si a ajuns pe terenul unde a fost omorat copilul. Razvan Bancescu a declarat pentru Hotnews.ro ca si cainii care au omorat o femeie in curtea ADP sector 5, in 2011, apartineau fundatiei Cutu-Cutu. Fundatia neaga acest lucru si spune ca Primaria Capitalei obliga ONG-urile sa adopte cainii ca sa ii sterilizeze gratuit.

UPDATE ASPA a dat publicitatii documentele care atesta ca unul dintre maidanezii ucigasi apartine fundatiei Caleidoscop. Potrivit acestora ONG-ul era obligat sa nu abandoneze cainele pe strada.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
documente
(3 Sept 2013) PDF, 243KB
"Am reusit sa identificam cei sase caini. Cel care avea si urme de sange pe gura este un caine sterilizat de ASPA si adoptat de fundatia Caleidoscop in decembrie 2008. Acesta nu trebuia sa se afle acolo. O sa intram pe fir, sa aflam ce au dansii de spus, inclusiv in fata Politiei", a declarat pentru B365.ro Razvan Bancescu, responsabilul de proiect din partea Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din Bucuresti.

documente
(3 Sept 2013) PDF, 264KB
In urma cu cateva ore, Bancescu declara pentru Hotnews ca animalele ucigase nu au stapan. "La adresa Tuzla nr. 50, unde s-a petrecut tragedia, nu este niciun caine inregistrat la ASPA. Din cei 6 caini, patru erau sterilizati, doi nu. Cei sterilizati nu figureaza ca aveau proprietari", explica acesta.

documente
(3 Sept 2013) PDF, 1MB

"Acest catel a fost preluat de hingheri dintr-o zona oarecare, a fost sterilizat si microcipat si apoi a fost solicitat spre reteritorializare, iar noi am completat documentele ca sa fie reteritorializat. Ca sa fie gratuit, iubitorii de animale se adresau noua, ca numai prin noi procesul era gratuit. Cainele a fost adus de un iubitor de animale care l-a luat inapoi si nu stim ce s-a intamplat cu el, noi nu am urmarit evolutia cainilor 5 ani de zile", a declarat Carmen Secareanu, presedintele asociatiei Caleidoscop, pentru B365.ro.


Marcela Pisla, presedinta Cutu-Cutu, spune ca aceasta este o dezinformare: "Este o minciuna. Nu au demonstrat niciodata ca niste caini ai nostri au omorat femeia aceea. Au pus pe site-ul lor dezmintire ca nu s-a intamplat asa. Dezmintirea a stat pe site pana in urma cu trei luni cand au pus noile hotarari de consiliu. Este o minciuna si acum incearca sa arate cu degetul catre o alta fundatie, Caleidoscop, ca sa justifice el incompetenta lui, ca vezi Doame cainii sunt ai asociatiei Caleidoscop, cand de fapt cainii aceia nu i-a prin el. Sunt la Centrul Teritorial Veterinar de la sectorul 2. Omul este de o mare incompetenta. nu are ce sa caute acolo si acesta este un prilej de vanatoare de vrajitoare".

ONG-ista sustine ca Primaria Capitalei nu sterilizeaza cainii daca oamenii nu semneaza ca ii adopta.

"Domnul primar Oprescu ne-a rugat in 2008, ca sa sterilizeze cainii pe banii primariei, sa-i adoptam noi pe hartie dupa care ne-a dat la toate organizatiile masinile ASPA ca sa-i returnam. Dar ei figurau ca adoptati. Domnul Oprescu era cam suparat de ce nu vor ONG-urile sa semneze. Uite de aia ca daca musca pe cineva, noi trebuie sa ne asumam raspunderea. Stiti ca si la ora asta se intampla la fel. Nu sterilizeaza cainele daca nu il adopti. Daca ai un caine nesterilizat in fata blocului,  ce faci? Il sterilizezi si semnezi pentru el sau il lasi in fata blocului sa se inmulteasca?", a explicat Marcela Pisla.

Razvan Bancescu nu a putut fi gasit pentru a explica situatia.












13247 vizualizari
  • -27 (47 voturi)    
    bref (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:49)

    Mazeta [utilizator]

    1. Câinii se aflau pe teren privat, NU public.

    2. Adulții sunt întotdeauna vinovați, NU copiii sau câinii.

    3. Presa de calitate transmite informații, NU emoții.
    • +16 (22 voturi)    
      mai, (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:57)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce teren privat? erau in curtea cuiva? era ingradit terenul ala privat? au sarit copiii aia gardul si au dat nas in nas cu cainii de paza ai cuiva? NU! atunci lasa ma cu argumentele astea. In schimb sunt de acord, adultii sunt vinovati, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca animalele astea trebuie omorate.
      • -17 (29 voturi)    
        vina e a femeii care era cu copiii (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:45)

        nbo [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

        Copilul trebuia supravegheat. Putea ajunge pe strada, unde ar fi dat o masina peste el. Putea sa cada intr-un canal descoperit. Se puteau intampla o gramada de lucruri. Intamplator a ajuns pe un teren privat si l-a omorat un caine. Vina e a adultului care nu l-a supravegheat cum trebuie, nu a cainelui sau a proprietarului cainelui.
        • +11 (13 voturi)    
          asa nu e vina violatorului (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:43)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui nbo

          e a victimei ce era nesupravegheata de familie...
          ANIMALELE NU AU CE CAUTA PE STRAZI !!!!
          Daca animalele umane fac puscarie, maidanezii sunt "reteritorizati"
          Asta e valoarea unei vieti de OM in romania (R-)
          Salutari politicienilor...
        • +12 (16 voturi)    
          caine (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:37)

          marmarin [utilizator] i-a raspuns lui nbo

          Da iubitorule de caini. Copiii trebuiesc tinuti in lesa si caini liberi pe strada ca sa puteti voi fura o gramada de o bani. Sa va fie rusie.
        • +1 (1 vot)    
          Da, "bunica e vinovata", tu esti serios?? (Joi, 5 septembrie 2013, 12:00)

          t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui nbo

          Cum va aruncati fratilor praf in ochi in halul asta? Cainii au MANCAT un copil!! Si pentru miile si miile de atacuri doar din Bucuresti tot bunica e vinovata? Cum dracu' puteti avea o gandire atat de imbacsita si stupida? Ai ochelari de cal, chiar nu vezi problema? Haitele de caini ataca oamenii! Asta e problema, lasati bunica linistita!
      • +3 (9 voturi)    
        ok (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:46)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

        Ca sa intelegi treaba cu terenul privat...

        Presupune ca o bunica iese cu copilul de 4 ani la plimbare...si trece prin fata casei mele, imprejmuita cu gard si avand o curte...teren privat...si unde am un caine foarte rau. Cumva copilul reuseste sa intre (prin gard, peste gard, pe sub gard- nu conteaza) in curte, unde este atacat de caine.

        A cui este vina? A mea (proprietarul terenului), a cainelui, a copilului, a bunicii?

        Succes la rationament.
        • +2 (6 voturi)    
          teren privat in imediata continuarea parcului (Miercuri, 4 septembrie 2013, 15:09)

          MonicaPescaru [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

          Nu era in curtea unei case de pe nu stiu ce strada, era o parcela de teren privat in interiorul Parcului Tei,parcela care ar fi trebuit de altfel imprejmuita cu un gard si pazita.Oricine putea sa ajunga in plimbare acolo, numai ca noi, adulti fiind, am fi scapat mai usor , probabil doar un picior sfasiat si frica de rabie. E usor sa arunci vina pe bunica si ar fi fost vina ei daca astea se intamplau pentru ca a lasat copiii sa sara pur si simplu gardul vreunei oarecare case de pe strada, dar lucrurile s-au intamplat intr un parc . acum sincer, nu e normal sa fie haite de caini in parcurile din oras, parcuri care ar trebui sa fie locuri sigure de relaxare unde sa vina oamenii sa se plimbe si copiii sa se joace. cam asta e rolul parcurilor, nu? *stim cu totii ca in Bucuresti e plin in parcuri de haite din astea, inclusiv in boemul parc Cismigiu pe langa care am si stat o buna vreme. eutanasierea nu e o solutie, poate repartizati in adaposturi si mai apoi ridicati de acolo de iubitori dupa semnarea unui contract pe proprie raspundere. Daca un om chiar iubeste cainele din fata scarii, poate face efortul de a-l lua in casa si de a-i cumpara o lesa ca mancare ii da
          oricum :)_
          • +1 (1 vot)    
            A fost ridicat pe semnatura (Joi, 5 septembrie 2013, 0:54)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui MonicaPescaru

            Tocmai asta e discutia.
            Cineva a semnat si acum zice ca ii obliga primaria. Ok, acum trebuie sa raspunda caci si-au asumat-o.

            Ce semne de intrebare exista? Si asta cu bunica ce nu a pazit copilul ma face sa nu mai gandesc corect. Sunt bulversat. E ca si cum am admite ca e normal ce s-a intamplat.
            Era vorba de un parc cu locuri amenajate pentru copii si cu paznici/gardieni.
        • +1 (1 vot)    
          bine (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:00)

          NL [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Cum sa nu conteze cum reuseste sa intre? Una e daca ai gardul prost facut si alta e daca il escaladeaza.
          Apoi, conteaza si cine intra. Una e sa intre un copil, alta e sa intre un adult.
          Nu in ultima instanta, conteaza de ce intra: una e sa intre la furat de cirese, alta e sa ceara un pahar cu apa, alta e sa-ti aduca un plic care ti-a cazut in fata portii, alta e sa intre ca sa te fure.
          O tot dati cu terenul privat. Pune-ti, dom'le, alarma. Ridica-ti ziduri opace daca vrei intimitate. Dar nu electrifica gardurile, nu planta mine anti-personal sub cires si nu-ti lua ciine de paza si atac.
        • +1 (1 vot)    
          In orice tara civilizata (Joi, 5 septembrie 2013, 12:03)

          t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          care pretuieste viata oamenilor, cainele tau ar fi eutanasiat. Este vb de un copil, cainii NU AU VOIE sa fie agresivi cu copiii....lasand la o parte scumpa ta proprietate, terenul tau privat, chiar in curtea ta, daca un copil este atacat de caine, tu si cainele tau sunteti trasi la raspundere. El eutanasiat, tu amendat, si intr-o tara civilizata, poate ca nici nu ai mai avea dreptul sa detii vreun caine.
          • -1 (1 vot)    
            :)):)") (Vineri, 6 septembrie 2013, 16:01)

            Allexaa [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

            cum poti sa spui asa ceva?:)) nu gandesti logic? cum poti tu sa crezi ca daca cineva iti intra in curtea ta personala tu poti fi amendat iar cainele tau omorat? am impresia ca nu stii despre ce este vb... nici macar nu esti pe subiect . vedeti-va de treaba voastra oamenilor.
        • 0 (0 voturi)    
          ps: (Joi, 5 septembrie 2013, 12:05)

          t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          nu am nevoie de succes in a gandi, insa vad ca unii care se agata de vinovatia bunicii, de faptul ca terenul era privat, au. Nu pierdeti esentialul pt niste detalii. Repet problema e urmatoarea: haitele de caini ataca oameni.
    • +15 (17 voturi)    
      inca un bref :) (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:57)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Autoritatile lasa cainii violenti pe strazi, se pot duce pe proprietatea oricui si pot omora pe cineva. Cainele e vinovat, dar autoritatile trebuie sa poarte raspunderea. Ai hotarat ca nu eutanasiezi atunci trebuie sa raspunzi de decizia ta...Fiecare trebuie sa raspundem de deciziile noastre. Si parlamentarii/primarul/etc... sa raspunda de ale lor.
      • +11 (13 voturi)    
        E bine de mentionat (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:32)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Asa cum am vazut intr-o petitie:

        Lăsarea câinilor în stradă încalcă foarte grav drepturile fundamentale garantate de Constituţia României.

        - dreptul la viață şi la integritate fizică şi psihică (art.22);
        - dreptul la siguranța persoanei (art.23);
        - dreptul la asigurarea igienei şi a sănătăţii publice (art.34);
        - dreptul la un mediu sănătos (art.35);
        - dreptul la protecţia copiilor (art. 49) - vedeţi copiii omorâţi de câini.
    • +15 (23 voturi)    
      ai uitat (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:02)

      calinp [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La sterilizare, potailor li se indeparteaza organele de reproducere, nu coltii. Ei te musca cu coltii, nu cu 00-le. Un caine sterilizat este un pericol, asadar el trebuie indepartat fizic dintr-un mediu urban in care nu are ce cauta.

      In alta ordine de idei, doresc tuturor celor care cu evlavie saruta frantuzeste sub coada jigodiile de pe strazi sa pateasca cum au patit oamenii aia ieri: sa le moara copiii muscati de caini. Numai in felul asta vor putea intelege de ce cainii vagabonzi nu au ce cauta in oras, in rest dand dovada de o ignoranta si de un cinism ce frizeaza nebunia.
    • +13 (19 voturi)    
      Moartea e "gratuita" prin fund. Caleidoscop (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:04)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "...noi nu am urmarit evolutia cainilor 5 ani de zile"
      Cu ce se ocupa fundatia? Sa imprastie pe strazi cainii adunati si microcipati?
      Aceasta fundatie Caleidoscop este autoarea morala a unei crime. Oare cei de acolo au o urma de regret?
      Sau vor continua sa faca totul pentru caini, nimic pentru oameni!
      Daca nici acum astia nu raspund penal pentru omor din neglijenta nu vad ce rost mai au stirile despre maidanezi...
      Doar sa ne anunte ca politicienii nu sunt in stare sa "nemultumeasca" o mana de oameni care, mari iubitori de animale, ii lasa in strada?
      Oare inconstientul care l-a luat s-a gandit o clipa la copilul lui?
      Ar trebui premiati cei care ii aduna si pusi sa plateasca scump cei care ridica.
      In Romania e pe dos. Te costa sa-i aduci si gratis, prin Caleidoscop, sa-i eliberezi....
    • +4 (8 voturi)    
      O parere (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:05)

      CristiN [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1. Care este diferenta in situatia de fata intre cele doua? Exista o delimitare clara a celor doua zone? Ipoteza si intrebare: Cui apartin niste caini caini care vagabonzi fiind cu o seara inaintea incidentului "au campat" pe terenul privat?
      2.De acord, dar statul trebuie sa asigure securitatea cetateanului, chiar si a celui mai neatent si mai neadaptat din societate. Ipoteza si intrebare: Daca intr-o zona de drum, dispare sau se deterioreaza marcajele sau indicatoarele rutiere, in cazul unui accident cine poarta vina morala?
      3.De acord.
    • +3 (9 voturi)    
      Mortul e de vina, a incalcat Proprietatea... (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:29)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Am vazut azi destule comentarii superidio... "Bunica e de vina ca nu a putut tine in lesa 2 copii de 4 si 6 ani"; cine are copii stie ce inseamna sa-i supraveghezi, mai ales ca bunic. "Partidul advers e de vina, ca...." "Daca eutasiem cainii, de ce nu eutasiem si oamenii, ca si in randurile lor sunt destui criminali". Au uitat ca oamenii sunt, deocamdata regele naturii si trebuie EL PROTEJAT. Si alte idio.....ii. Daca primarii nostrii au dreptate, ca tolereaza ZECI DE MII de maidanezi in orase, daca politicieni au dreptate ca au facut, au blocat, au atacat, n-au aplicat legi in domeniu, ma intreb cum au rezolvat problema la Budapesta, Viena, Berli, Paris, londra, chiar ?
    • +1 (9 voturi)    
      Romania, (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:55)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o tara plina de caini fara stapan si de salbaticiuni.
      Si mai rau e ca in padurea mea ,pe proprietatea mea,in casa mea,nu ma pot apara de caini ,de salbaticiuni, de oameni...Legitima aparare e admirabila,e sublima...,iar eu mi-am cumparat pusca degeaba.
      Sa traiti,bine!
  • +19 (25 voturi)    
    cît tupeu! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:49)

    Ava_ps [utilizator]

    „Fundatia neaga acest lucru si spune ca Primaria Capitalei obliga ONG-urile sa adopte cainii ca sa ii sterilizeze gratuit”

    Le-ar conveni dumnealor ca jigodiile să rămînă ale nimănui, să atace oameni fără ca nimeni să nu poată fi tras la răspundere, în timp ce dumnealor mănîncă o pîine din poezia „cîinii sterilizați nu sînt agresivi”! Foarte bine face primăria să-i oblige să adopte cîini!
    • +9 (11 voturi)    
      Javrelor le convine sa ia bani! (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:59)

      , NeverToTheLeft [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

      La responsabilitate, dau vina unii pe altii!
      • +5 (5 voturi)    
        exact! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:48)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui , NeverToTheLeft

        Iată, documente care arată că acel cîine aparține unei asociații, dar aceasta se scuză că de fapt cîinele a fost luat de un iubitor de animale. Vrem să vedem și noi formularul de adopție, fiindcă înseamnă că acel cîine trebuia ținut în casa omului care l-a adoptat. Dacă l-a lăsat liber, este vinovat și de tratament necorespunzător față de animal, și de crimă față de copilul respectiv.
  • +31 (43 voturi)    
    Sunt un mare iubitor de animale... (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:50)

    felis_tigris [utilizator]

    ...dar un iubitor şi mai mare de oameni.

    Aceşti câini nu au ce căuta printre noi.
    Aşa cum sacrific găina pentru a trăi, pot sacrifica şi câinele, tot pentru a trăi. Din motive diferite, desigur.
    • +1 (3 voturi)    
      cu Ponta la carma... (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:07)

      PopaPius [anonim] i-a raspuns lui felis_tigris

      ...o sa ajungem sa-i sacrificam pentru acelasi motiv, ca asiaticii.
  • +12 (18 voturi)    
    Caini sterilizati (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:58)

    vlad.pe [utilizator]

    Adica muscaturile au fost facute de un caine sterilizat ?

    Pai ONG-urile si asociatiile pro maidanezi spuneau ca nu sunt violenti cainii sterilizati si doar sterilizarea este o masura eficienta de a scapa de caini.
    • +3 (9 voturi)    
      Paradontoza nu e data de sterilizare (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:26)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      ...ar trebui sa le dea si un ciocan in bot inainte sa-i dea jos de pe masa!
  • +20 (26 voturi)    
    Gata cu sterilizarea (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:07)

    Clop [utilizator]

    Nu se mai poate merge pe sterilizare, ci numai pe exterminare legala.

    http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile

    Cred, de asemenea, ca este necesara auditarea tuturor ONG-urilor care se ocupa de maidanezi.

    Si, de asemenea, AUDITAREA TRANSPARENTA a Primariei Capitalei si a primariilor de sector care au gestionat fonduri pentru maidanezi.
  • +11 (31 voturi)    
    Si acum eu ma intreb... (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:12)

    benicio [utilizator]

    Nu e de datoria noastra sa omoam cainii maidanezi? Cand oamenii de stat nu isi fac treaba, noi sa stam cu mainile in san?
    • -4 (22 voturi)    
      nu e (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:33)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Iti raspund eu, sa fi primitiv nu e datoria ta niciodata. Nu intr-un stat care se vrea 'european'.

      Datoria ta e sa te asiguri ca oamenii de stat isi fac treaba si ca sunt implicati real.
      Azi sunt cainii problema, maine rosia montana, poimaine cine mai stie ce...
      Sa tratezi efectele n-a fost niciodata solutie, cauta CAUZA problemei si rezolv-o.
      • +2 (18 voturi)    
        ba e (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:06)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui kelye

        datoria noastra sa ne aparam de fiare! Cand populatia de ursi e prea mare sa da voie la vanatoare, asta nu e primitivism? Puiul, porcul pe care ii omori si ii mai si mananci nu e primitivism??? Logica ta e la pamant!
    • +6 (16 voturi)    
      Semneaza petitia (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Datoria noastra este sa-i lapidam cu petitii, eventual si cu oua si cu rosii pe responsabilii in chestiune, ca sa-i fortam sa vada treaba dincolo de un minimalism convenabil, ONG-ist sau nu, in care se impaca si capra si varza, in timp ce INTAI MUSCATORII URBEI sunt din ce in ce mai multi si mai infometati.

      http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile
      • +4 (12 voturi)    
        adevarat, (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:00)

        t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        trebuie sa ne organizam mai puternic decat asociatiile sugativa banilor publici, noi macar luptam pt binele public. Ce asociatii impotriva cutucutu comunitar cunoasteti?
      • +11 (11 voturi)    
        Ce petitii ?! Astia fura milioane de eoro (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:48)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Credeti ca le pasa de petitii? La PMB este (aprobat pentru anul acesta) un fond de 3.500.000 euro gestionat de un apropiat al Primarului General excro. Oprescu Sorin pentru cainii comunitari. Ce a facut cu el ? Din 10 euro s-au furat 8. Este aprobat si un contract de 200.000.000 (doua sute milioane) euro pentru construire adaposturi langa Giurgiu; gestionat de FIUL LUI OPRESCU si amicii sai. Adica 3.077 euro pe cap de maidanez (200.000.000mil/65.000). Si noi vorbim de petitii... ?
        • +4 (4 voturi)    
          Sesizari DNA (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:00)

          sorin.sava [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          - faceti sesizari la DNA sa vina sa verifice ONG-ul Caleidoscop si pe Sorin Oprescu:

          http://www.pna.ro/faces/sesizare.xhtml
          si
          https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/ro/petition.html

          Folositi o adresa de email valida pentru a fi informati de statusul anchetei.
      • +1 (1 vot)    
        Nu ii pasa nimanui de petitiile astea (Miercuri, 4 septembrie 2013, 19:38)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Nu am auzit nici macar de un singur caz in Romania legat de vreo actiune facuta in urma trimiterii unei petitii...Nu mai pierdeti vremea cu asa ceva. Marele Oprescu va organiza un referendum (alt motiv de stoarcere de bani) si pe urma se vor numar voturile in dulcele stil romanesc si se va ajunge la concluzia ca e nevoie de mai multi bani pt solutia aleasa si culmea acei bani se vor duce la cine trebe...Iar cainii vor trai in continuare fericiti pe strazi, pisandu-se pe afisele referendumului si pe gardurile ONG-urilor unor babe NF care spala bani pt diverse partide...
    • +2 (10 voturi)    
      si eu ma gandeam la o (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:59)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      solutie miseleasca....nu foarte demna insa o solutie. Otraviti javrele astea, ca asa am ajuns in ROmania, sa facem noi treaba autoritatilor!
  • +16 (30 voturi)    
    sa fie eutanasiati (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:16)

    gigel123 [utilizator]

    Sa fie eutanasiati si ONG-istii respectivi, impreuna cu cainele. Asa ar fi corect.
    • -1 (11 voturi)    
      Si tu (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:15)

      criss.cross [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

      Pentru ca in loc sa tragi la raspundere vinovatii, adica primaria, tu tragi la raspundere niste fiinte fara ratiune - cainii, si niste oamenii care chiar incearca sa rezolve ceva - ongistii.
      • +8 (8 voturi)    
        Care vinovati frate ?? (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:38)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui criss.cross

        Primaria zice ca nu are fonduri suficiente, mijloace, etc. ! ong-urile zic ca nu e datoria lor sa-i sterilizeze, dar papa bani, ca apara "drepturile" ciinilor ! Nesimtitii carora le fata catelele continua sa arunce puii pe strazi ! Babele si mosii de la blocuri sar de fund in sus daca vin hingerii sa adune javrele ! Jigodiile de portari de pe la institutii dau de mincare la maidanezi in curtile acestora ca sa poata dormi noaptea linistiti in post (treci putin prin fata portii de la Rolitrans (sau cum dracu' se mai cheama acum) de pe Fizicienilor, sa vezi cum te face zdrente haita de maidanezi din curtea intreprinderii aleia PRIVATE !) ! Pe cine sa tragi la raspundere cind toti iti raspund ca n-au cu ce sau ii doare undeva ? Si peste toate, mai vin si astia ca tine care ne spun ce blinde si nevinovate sint haitele de ciini de pe strazi, sa vorbim frumos cu ei, etc ?? Va intreb pe toti : frate, voi stati bine cu capu' ?? Cind veti intelege ca acesti ciini nu mai sint de mult catelusii aia din povesti, cu care va jucati cind erati mici ? Ca deja au reactii de animale salbatice, normal de altfel ? Au fost si sint cazuri in care, dupa ani intregi si-au muscat stapinul in curte, iac-asa, fara motiv ! Cum sa rezolvi aproape 100.000 de maidanezi din Buc. cind, chiar sapt. trecuta (era un articol pe HN) ASPA se "lauda" ca in 7 zile au strins de pe strazi 91 de ciini, adica 13 ciini pe zi ?? Pe care, dupa ce, chipurile, i-au sterilizat, i-au aruncat din nou pe strazi ? Faceti dracu' niste calcule simple si vedeti cum se poate, PE BUNE, rezolva situatia fara eutanasiere ?
      • -1 (3 voturi)    
        pai ONGistii sunt principalii vinovati (Marţi, 3 septembrie 2013, 22:28)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui criss.cross

        ONGistii au dat drumul cainelui pe strada. Ei se fac vinovati moral - in primul rand - de decesul micutului. Si probabil ca sunt vinovati si penal.
  • +10 (22 voturi)    
    Eutanasia, singura solutie (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:24)

    xhermesx [utilizator]

    Lasand la o parte culpabilitatea ONGurilor de profil (stiu din surse directe de altfel un ONG care punea doar eticheta pe ureche de caine sterilizat fara sa il sterilizeze), esentialul este altul si anume faptul ca sterilizarea cainilor nu este absolut deloc o solutie. Iubesc animalele, iubesc cainii, cu conditia ca ei sa fie adoptati si supravegheati corespunzator. Pentru cei vagabonzi, in Romania, singura solutie practica din pacate este doar eutanasia. Pana la urma, este legea selectiei naturale, ce preferam, sa fim muscati noi sau familia noastra in teritoriul in care traim si sa traim in frica ca de ex copilul nostru poate fi muscat eventual omorat sau sa ii omoram noi? Nu mai e vorba de umanitate ci de supravietuirea noastra si a membrilor familiilor noastre. Cei care "latra" contrariul dau de mancare pe la colturile blocurilor la cainii vagabonzi, viitoarele pepiniere de fiare potentiale, fara sa ii ia si sa ii tina in casa cum ar fi firesc, deci o mostra crasa de egoism numit "iubire" de animale.
    • +7 (7 voturi)    
      intrebare (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:54)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui xhermesx

      Sunt de acord ca eutanasia este singura solutie, dar pe cine eutanasiem? Nu cumva pe tzaranii (fie ca sunt de la sate sau de la suburbii) care isi lasa cainii sa se imperecheze si dupa aia duc cateii mici la tomberon? Eu asa am vazut ca se practica in Romania, in multiple randuri.
      Zicea cineva mai sus ca trebuie tratata cauza, nu efectele. Care este cauza? Nu omul?
  • +1 (13 voturi)    
    Vad destule mesaje (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:32)

    urfe [utilizator]

    In care se tot spune ca vina cade exclusiv pe umerii ONG-urilor. Si mi se pare un pic ciudat. Si nu pentru ca as fi de acord cu intreaga politica a lor - nu sunt, cainii din pacate, in situatia actuala, trebuie eutanasiati.

    Ceea ce ma mira este faptul ca aici se ignora complet faptul ca animalele care-au omorat copii nu au fost abandonate de ONG initial, nu s-au nascut pentru ca ONG-urile nu ar fi sterilizat parintii. Cainii, initial, au fost animalele de casa ai unor stapini care nu si-au asumat responsabilitatea unui detinator de animale. I-au abandonat sau au abandonat puii, pentru ca astfel stiu o mare parte din romani sa rezolve problema..

    Cei 60.000 de caini se pot eutanasia. In cativa ani va exista aceeasi problema - cu sau fara ONG-uri.
    • +4 (12 voturi)    
      Pai si atunci (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:46)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      De ce mai exista mai ONG-ul? Doar sa incaseze bani? Iau doar taxa de jmecher?
      • +3 (5 voturi)    
        'mai' (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:51)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Cate sterilizari crezi ca se fac prin ONG-uri, si cate crezi ca au fost facute de stapani?

        In situatia actuala, cand eutanasierea e mai neclara ca oricand, bine macar ca nu mai apar si pui.

        Iar intre timp macar recunoaste ca nu ONG-urile produc cainii, ci Bucurestiul.
        • +1 (5 voturi)    
          lol (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:12)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui urfe

          ce ma intereseaza pe mine de sterilizari. cainii trebuie eutanasiati. dar, fara caini, cum ar mai manca ong-urile (smecherii) milioanele, nu-i asa?
          • -3 (3 voturi)    
            Milioanele cui (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:08)

            urfe [utilizator] i-a raspuns lui giigi

            Daca sunt ONG-uri, despre ce milioane vorbim?
    • +3 (9 voturi)    
      Gresesti (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:50)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      asta cu animalele abandonate a fost demult, pe vremea cand comunistii daramau casele oamenilor sa faca blocuri.

      ONGurile daca si-au asumat (semnand ca sunt proprietari) TREBUIE sa plateasca. Nu exista nici o indoiala.

      Daca un copil chiuleste de la scoala si e calcat de masina, directorul scolii raspunde penal. Ciudat sau nu, odata ce iti asumi o responsabilitate, raspunzi.

      Dar in Romania, cu modelele cocotate sus de tot, ce nu raspund pt nimic, ce sa te astepti.
      Eu insa sper sa se ia masuri, si da, sa raspunda cei vinovati.
      • +1 (1 vot)    
        Da si nu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:06)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Cunosc multe sate in care cainii de curte sunt agandonati la margine sau dusi cu masina 30-40km departare. Pentru ca oamenii nu-i pot omori, dar nici nu ii mai doresc.

        Unii sunt batrani, altii sunt mai mari/agresivi/prietenosi decat si-au dorit stapanii.
        • +2 (2 voturi)    
          Asta spune ceva (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:57)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui urfe

          despre oamenii respectivi si comunitatile din care ei fac parte.

          Mi-e rusine cand aud asta. Cainii sunt si ei simple victime. Asta nu inseamna ca trebuie sa fie pe strada, acolo unde sunt batuti crunt, sunt bolnavi si chinuiti.

          Ne trebuie legistlatie (daca educatie nu se face) care sa protejeze tot ce e viu, de la om, animale si pamant.
          Din pacate ne-am pierdut respectul multi dintre noi pentru tot ce e in jur, si pentru noi insine.
    • +3 (7 voturi)    
      Problema (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:33)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Problema se pune cam asa. ONG-urile incaseaza destui de multi bani publici pentru a steriliza cainii. Asta este o afacere destul de banoasa si pentru primarii si pentru ONG-uri, si din aceasta cauza nimeni nu vrea sa rezolve cu adevarat problema.

      Si ca sa le raspund si celorlalti, eutanasierea nu rezolva problema decat temporar. Degeaba ii eutanasiem pe toti acum, daca vine nea Gica cu sacul de catei si ii arunca. In cativa ani, iar or sa fie haite. Solutia sunt niste legi drastice pentru animale, in special cele periculoase, poate chiar prevederi in codul penal. Ai abandonat, animalul, amenda penala. Nu o platesti, faci parnaie. Ai fost prins a doua oara facand asta, direct parnaie.
      Dar cum ziceam, nimeni nu vrea sa rezolve problema, deoarece sunt niste umflati si in aparatul de stat si in ONG-uri care din asta traiesc, si nu le pasa de suferinta oamenilor sau a cainilor.
      • +5 (5 voturi)    
        eutanasierea nu se face odata si gata (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:51)

        slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Hingerii fac parte din serviciul public ca si politia, pompierii... Nu e ca si cum daca ii eutansaiezi pe toti acum, inseamna ca gata, te opresti si lasi sa apara maidanezi pe strada. Legi sunt destule, dar degeaba atata timp cat nimeni nu le pune aplicare si cat timp sunt si f greu de pus in aplicare. Cum gasesti tu proprietarul initial al unui caine abandonat pe strada? Dupa ce, cateaua cand face pui nu le implanteaza acestora cipuri la naster :)

        Solutia e mai simpla, creeaza stimulente pentru ca lumea sa nu-si mai abandoneze cainii. Plateste oamenii care isi aduc cainii la sterlizat sau care aduc maidanezi la adapost(spre a fi eutanasiati sau nu). Nu pune-i sa-ti plateasca ei tie iar ong-urile sau alte "organizatii" sa-si bage banii in buzunar.
    • +4 (6 voturi)    
      Bine spus!... (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:35)

      Uhm [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Intr-adevar, ati pus punctul pe I. Daca mine ar dispare absolut toti cainii maidanezi, nu conteaza prin ce metode, in cativa ani se va ajunge tot aici...
      • +3 (3 voturi)    
        inca o data, cine a zis ca eutanasierea se opreste (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:52)

        slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui Uhm

        Hingerii tot acolo sunt si dupa un an, doi, trei. E un proces continuu
    • -1 (9 voturi)    
      teritorial (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:37)

      negue [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Cam asta am zis si eu ieri la articolul despre moartea copilului, insa am fost rapid ingropat in minusuri pentru... crima de a fi exprimat opinia ca o buna parte din vina o poarta bunica IN A CAREI GRIJA se aflau copiii. Ala-i un bot de om, habar n-are nici cum il cheama daca-l iei repede.

      Insa nu despre asta vorbim. 60.000 de caini sa presupunem ca sunt in Bucuresti, iar petitionarii vor reusi (desi ma indoiesc) sa duca la eutanasierea lor. Si astfel vor produce mare bucurie in randul cainilor maidanezi din zonele limitrofe Bucurestiului, care vor descoperi si ocupa noi teritorii, se vor inmulti si... exact ca "urfe" zic si eu, in cativa ani vor fi inapoi 60.000 sau chiar mai multi.

      In plus, desi multora nu le-a convenit nici ieri, mai subliniez o data: NU va mai lasati cainii sa se inmulteasca, sterilizati-i. Si adevarul e ca o mare parte din stapanii de animale de casa sunt nepasatori, considerand de datoria altcuiva, mereu a altcuiva (primarie, ong, guvern, basescu!) sa rezolve problema cainilor fara stapan. Acolo trebuie mai intai ajuns, la oraseanul care si-l lasa pe Rex sa se puiasca cu maidaneza, precum si la taranul care ia cateii abia fatati intr-un sac si-i lasa pe langa un tomberon la oras.
    • +2 (2 voturi)    
      putina istorie (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:32)

      Valentin68 [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Taticu', maidanezii au inceput sa prolifereze in Bucuresti odata cu campania dementa de demolari din anii '80. Ai fost mutati oamenii la bloc, casele demolate, dar animalele au ramas pe strazi. De atunci se tot inmultesc, fara a se putea tine sub control fenomenul. Si la tzara se inmultesc cainii, dar nu ai sa vezi pe ulitele vreunui sat haitele din Bucuresti. Asa ca lasati vrajeala, vina apartine EXCLUSIV Primariei, care trebuie sa rezolve cumva aceasta problema, dar s-o rezolve intr-o periada de timpa acceptabila (12-18 luni), nu cu un "program" care sa pape banii vreo 50 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      putina istorie (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:32)

      Valentin68 [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Taticu', maidanezii au inceput sa prolifereze in Bucuresti odata cu campania dementa de demolari din anii '80. Ai fost mutati oamenii la bloc, casele demolate, dar animalele au ramas pe strazi. De atunci se tot inmultesc, fara a se putea tine sub control fenomenul. Si la tzara se inmultesc cainii, dar nu ai sa vezi pe ulitele vreunui sat haitele din Bucuresti. Asa ca lasati vrajeala, vina apartine EXCLUSIV Primariei, care trebuie sa rezolve cumva aceasta problema, dar s-o rezolve intr-o periada de timpa acceptabila (12-18 luni), nu cu un "program" care sa pape banii vreo 50 de ani.
  • +8 (12 voturi)    
    pai ar trebui sa fie simplu in acest caz (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:34)

    draq [utilizator]

    dar ma-ndoiesc ca va raspunde cineva penal pentru ceea ce s-a intamplat chiar si asa
  • +15 (23 voturi)    
    Cine a semnat pt adoptie (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:39)

    Je__ [utilizator]

    Sa plateasca si in fata legii.
    Numai astfel se vor responsabiliza cei care adopta cainii si-i lasa pe strada.

    La fel...si pt cei muscati de caini. Despagubirile sa fie platite de cei care si-au pus semnatura pe formularul de adoptie.
  • +8 (16 voturi)    
    A semnat (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:45)

    giigi [utilizator]

    La mititica! Si repede, ca-n China.
  • +7 (15 voturi)    
    mortii mamei lui (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:55)

    t_roxx [utilizator]

    de iubitor de animale! sa fie dati in judecata toti, si iubitorul de animale, si ong ul cutufutu, si primaria, si statul roman! Sa fi fost copilul meu bagam pusca-n gura tuturor, ca nu se mai poate trai asa!
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:17)

      johnmibb [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

      cumparam o duba blindata, o umpleam cu gloante si nu ma opream pana nu le terminam pe toate. Cu orice risc. Punct.
  • +4 (14 voturi)    
    Inca o idee (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:03)

    t_roxx [utilizator]

    in loc sa vaneze domnii mistretii lui Tiriac poate organizam niste raiduri printre caini. Cainii astia tre sa dispara si autoritatile ar face bine sa ia o decizie (eutanasierea) si noi sa ne organizam mai ceva ca ong urile mancatoare de machin de caine...
  • +7 (11 voturi)    
    civilizatie (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:19)

    JeanCrote [utilizator]

    atunci cand un caine te musca, nu te intereseaza daca el e sterizizat, vaccinat, chipat, inregistrat sau deparazitat. nu te incanta cu absolut nimic asta. ce ma intereseaza este sa nu ma muste. si ca sa nu ma muste as prefera sa nu fie acolo pe strada sau in parc pt ca eu sa nu ma gandesc daca e posibil sa ma muste sau nu.

    Problema noastra nu ec a acesti caini sa fie sterilizati sau nu, problema e ca ei sa nu mai umble pe strada singuri si fara stapan.
    care este rezolvarea acestei probleme? primaria sa ii stranga si mai departe sa faca ce stiu ei mai bine cu ei. daca au bani de la iubitorii de animale sa ii ingrijeasca, daca nu isi permit sa ii eutanasieze.
  • +11 (19 voturi)    
    Sa nu mai aud de maidanezi, ii otravesc personal (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:28)

    warchild [utilizator]

    M-am saturat de astfel de intamplari, imi e greu sa si citesc astfel de lucruri. E inadmisibil sa fii atatcat la tot pasul de haite de caini.
  • +8 (14 voturi)    
    rezolvare (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:55)

    Petre1312444909804 [anonim]

    eu sunt din Oradea si aici nu mai exista maidanezi, mi se rupe sufletul de acel copilas fara vina, problema e ca nu se ia atitudine, eu am avut o haita de vreo 7 caini in curtea blocului acum cativa ani si am rezolvat rapid cu Stricnina efect garantat, asa ca nu va mai plangeti ca va mananca potaile si luati atitudine
  • +4 (6 voturi)    
    Si cainii sterilizati musca?!? (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:20)

    Sting [utilizator]

    Ei asta este chiar surprinzator, si eu care credeam ca daca sunt sterilizati s-a rezolvat problema :))
  • +3 (5 voturi)    
    Propunere (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:48)

    rov [utilizator]

    Daca intr-o luna de azi 3 septembrie 2013 cei alesi de "noi" nu sunt capabli sa elimine cainii de pe strazi, propun sa ne organizam in grupuri nocturne cu topoare si coase sa scapam cetatea de ucigasii de copii...
  • +4 (6 voturi)    
    Unde-i Brigitte? (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:01)

    cicci [utilizator]

    Scoaba nu mai vine pe lanoi?????
  • +2 (2 voturi)    
    Ce fac Parlamentul si Guvernul? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 6:52)

    Bozi [utilizator]

    De cand am vazut stirea despre copilasul ucis de caini sunt absolut cutremurata. Parlamentul si guvernul au obligatia sa ia masuri. Pana acum n-am vazut nici o reactie, ii doare in cot de nenorocirea asta, desi sunt direct responsabili. Rusine! Macar Basescu si-a spus parerea. In primul rand, sa se stopeze problema de la radacina. Fiecare caine ar trebui sa aiba un proprietar (persoana fizica, firma, ONG, etc.) care ar trebui obligat sa-l duca la sterilizat (in cazul in care nu se ocupa cu comercializarea puilor de rasa). Iar cei care sunt acum pe strazi trebuie adoptati, dusi la adaposturi iar cei agresivi eutanasiati. Asa nu se mai poate.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai sunt si alte nenorociri (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:55)

    M3M [utilizator]

    Personal sunt de accord cu Solutia eutanasierii cainilor fara stapan care intr-un termen fix nu sunt adoptati.

    Ca parinte a 2 copii sunt socat de intamplare. Fufa aia de era responsabila de caine trebuie trasa la raspundere. Ca om cu educatie, job-uri, responsabilitati sociale am o limita si anume copii, ai mei sau ai altora. Educatia primita de la bunicii care m-au crescut si care au trecut prin multe in viata se rezuma, la capitolul copii, la o intamplare: un vecin m-a prins, copil fiind la el in curte luand mere dulci dintr-un pom; venind furios sa ma altorasca tin minte expresia si replica bunicului "vecine, daca dai in copil bag cutitul in tine aici si acum". Nu glumea...

    Poate ne-ar trebui si niste lucruri simple si clare peste care sa nu le acceptam/ trecem sub nicio forma. Nu am fost la niciun protest, manifestatie, s,a, insa pentru "contra maidanezi" promit sa vin!
  • +1 (1 vot)    
    datul cu fundul de gard (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:34)

    TDB [utilizator]

    Nu mai are nici o importanta daca si cui "apartinea" cainele. Un om a murit - a cata oara? - pentru ca autoritati si ONG-uri isi paseaza pisica de la unii la altii,
    de ani. Un lucru este absolut clar : caini si pisici vagaboande nu au ce cauta pe strada. Primarie sau ONG, trebuie sa adune animalele si sa le duca in adaposturi. De acolo cine le iubeste cu adevarat, le poate adopta. Cele batrane si bolnave sunt eutanasiate. As simple as that. E comod sa "latri" ca iti plac pisicile de pilda, dar ele sunt pline de paraziti pe care ii imprastie in cartier, iar generatiile de pui sa le arunci in strada la mila Domnului; stau si miorlaie acolo, flamande si murdare, pana le calca vreo masina sau le culege vreun copil milos. Suna cunoscut, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      are importanță (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:32)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui TDB

      Pentru că, iată, cineva a SEMNAT pentru ei și apoi zice ca floricica: „Teoretic trebuia sa am grija de el, practic nu. Pentru ca nu erau scosi pe nume propriu ci pe numele asociatiei. Daca trebuie sa invinovatim pe cineva, trebuie criticata asociatia pentru ca nu si-a asumat responsabilitatea. Era o situatie de compromis, primaria stia, dar trebuia sa eliberam locurile. Am inteles ca s-a ajuns la moartea unui copil, dar asta a fost. A fost un accident. Eu am constiinta curata si ma ocup in continuare sa salvez animale"

      Trimite-o pe această inconștientă la închisoare pentru omor, împreună cu președinta Caleidoscop, și hai să vedem dacă a doua oară mai „salvează” vreun cîine lăsîndu-l liber pe străzi!
  • +1 (1 vot)    
    lipsa de dovezi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 17:20)

    sec_o [utilizator]

    Madam Cutu-Cutu arunca vina pe primar dar uita ca fara dovezi clare de vinovatie poate sa urle ea si la luna; primaria ramane curata. Nu zic ca nu e un gram de adevar dar este absolut irelevant fara dovezi. Complicitatea la crima se plateste si ea.

    Poate in loc sa iesim la protest ar fi mai bine sa luam noi o lopata si sa iesim dupa caini in strada. Si dupa ONG-uri daca isi baga nasul.
  • 0 (0 voturi)    
    jhjgkl.;' (Joi, 5 septembrie 2013, 13:01)

    lkjhgf [utilizator]

    nu sint deacord cu eutanasierea maidanezilor!imi pare foarte de rau de copilas este o adevarata tragedie!condoleante sincere familiei!dar asta nu e o solutie!nu sintem criminali!nu sintem animale!daca autoritatile si ar face treaba cum trebuie am evita astfel de tragedii!daca nu ar mai papa banii si chiar iar interesa de problemele tarii nu sar ajunge aici!sint revoltata cum dau vina pe niste caini !pina la urma sint niste animale si au actionat din instinc !ei sint mai rau ca animalele si nu isi asuma greselile!singurul vinovat e cainele ,nu?singura solutie este eutanasierea pt ca sint niste handicapati si nu sint in stare de altceva!mi e rusine ca exista asemenea oameni daca se pot numi asa!