UPDATE Primaria Bucuresti: Cainele care a ucis, luni, un copil de patru ani apartine unui ONG. Institutia a publicat documentele care dovedesc acest lucru

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 16:39 Actualitate | Administratie Locala

Caini fara stapan 2
Foto: Hotnews
Cainele care a atacat si ucis un copil de 4 ani, luni, in apropiere de parcul Tei, apartinea unui ONG - Caleidoscop - a declarat pentru B365.ro Razvan Bancescu, responsabilul de proiect la Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din Bucuresti. Se pare ca animalul a fost eliberat si a ajuns pe terenul unde a fost omorat copilul. Razvan Bancescu a declarat pentru Hotnews.ro ca si cainii care au omorat o femeie in curtea ADP sector 5, in 2011, apartineau fundatiei Cutu-Cutu. Fundatia neaga acest lucru si spune ca Primaria Capitalei obliga ONG-urile sa adopte cainii ca sa ii sterilizeze gratuit.

UPDATE ASPA a dat publicitatii documentele care atesta ca unul dintre maidanezii ucigasi apartine fundatiei Caleidoscop. Potrivit acestora ONG-ul era obligat sa nu abandoneze cainele pe strada.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
documente
(3 Sept 2013) PDF, 243KB
"Am reusit sa identificam cei sase caini. Cel care avea si urme de sange pe gura este un caine sterilizat de ASPA si adoptat de fundatia Caleidoscop in decembrie 2008. Acesta nu trebuia sa se afle acolo. O sa intram pe fir, sa aflam ce au dansii de spus, inclusiv in fata Politiei", a declarat pentru B365.ro Razvan Bancescu, responsabilul de proiect din partea Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din Bucuresti.

documente
(3 Sept 2013) PDF, 264KB
In urma cu cateva ore, Bancescu declara pentru Hotnews ca animalele ucigase nu au stapan. "La adresa Tuzla nr. 50, unde s-a petrecut tragedia, nu este niciun caine inregistrat la ASPA. Din cei 6 caini, patru erau sterilizati, doi nu. Cei sterilizati nu figureaza ca aveau proprietari", explica acesta.

documente
(3 Sept 2013) PDF, 1MB

"Acest catel a fost preluat de hingheri dintr-o zona oarecare, a fost sterilizat si microcipat si apoi a fost solicitat spre reteritorializare, iar noi am completat documentele ca sa fie reteritorializat. Ca sa fie gratuit, iubitorii de animale se adresau noua, ca numai prin noi procesul era gratuit. Cainele a fost adus de un iubitor de animale care l-a luat inapoi si nu stim ce s-a intamplat cu el, noi nu am urmarit evolutia cainilor 5 ani de zile", a declarat Carmen Secareanu, presedintele asociatiei Caleidoscop, pentru B365.ro.


Marcela Pisla, presedinta Cutu-Cutu, spune ca aceasta este o dezinformare: "Este o minciuna. Nu au demonstrat niciodata ca niste caini ai nostri au omorat femeia aceea. Au pus pe site-ul lor dezmintire ca nu s-a intamplat asa. Dezmintirea a stat pe site pana in urma cu trei luni cand au pus noile hotarari de consiliu. Este o minciuna si acum incearca sa arate cu degetul catre o alta fundatie, Caleidoscop, ca sa justifice el incompetenta lui, ca vezi Doame cainii sunt ai asociatiei Caleidoscop, cand de fapt cainii aceia nu i-a prin el. Sunt la Centrul Teritorial Veterinar de la sectorul 2. Omul este de o mare incompetenta. nu are ce sa caute acolo si acesta este un prilej de vanatoare de vrajitoare".

ONG-ista sustine ca Primaria Capitalei nu sterilizeaza cainii daca oamenii nu semneaza ca ii adopta.

"Domnul primar Oprescu ne-a rugat in 2008, ca sa sterilizeze cainii pe banii primariei, sa-i adoptam noi pe hartie dupa care ne-a dat la toate organizatiile masinile ASPA ca sa-i returnam. Dar ei figurau ca adoptati. Domnul Oprescu era cam suparat de ce nu vor ONG-urile sa semneze. Uite de aia ca daca musca pe cineva, noi trebuie sa ne asumam raspunderea. Stiti ca si la ora asta se intampla la fel. Nu sterilizeaza cainele daca nu il adopti. Daca ai un caine nesterilizat in fata blocului,  ce faci? Il sterilizezi si semnezi pentru el sau il lasi in fata blocului sa se inmulteasca?", a explicat Marcela Pisla.

Razvan Bancescu nu a putut fi gasit pentru a explica situatia.






Citeste pe Stirile ProTV

Portretul lui "Jihadi John", teroristul devenit cel mai cautat om din lume. SUA au trimis dronele pe urmele sale

Dupa ce ar fi decapitat trei persoane, dintre care doi jurnalisti americani si un lucrator umanitar britanic, teroristul cu cagula neagra este, cu siguranta, printre cei mai cautati oameni de pe planeta. In timp ce unii experti credeau ca teroristul ar fi fost identificat de Serviciile Secrete britanice, MI5 si MI6, faptul ca acesta isi continua lista de asasinari este un semn clar ca momentan niciun guvern nu i-a dat de urma






13262 vizualizari
  • -27 (47 voturi)    
    bref (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:49)

    Mazeta [utilizator]

    1. Câinii se aflau pe teren privat, NU public.

    2. Adulții sunt întotdeauna vinovați, NU copiii sau câinii.

    3. Presa de calitate transmite informații, NU emoții.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +19 (25 voturi)    
    cît tupeu! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:49)

    Ava_ps [utilizator]

    „Fundatia neaga acest lucru si spune ca Primaria Capitalei obliga ONG-urile sa adopte cainii ca sa ii sterilizeze gratuit”

    Le-ar conveni dumnealor ca jigodiile să rămînă ale nimănui, să atace oameni fără ca nimeni să nu poată fi tras la răspundere, în timp ce dumnealor mănîncă o pîine din poezia „cîinii sterilizați nu sînt agresivi”! Foarte bine face primăria să-i oblige să adopte cîini!
      #showComment
  • +31 (43 voturi)    
    Sunt un mare iubitor de animale... (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:50)

    felis_tigris [utilizator]

    ...dar un iubitor şi mai mare de oameni.

    Aceşti câini nu au ce căuta printre noi.
    Aşa cum sacrific găina pentru a trăi, pot sacrifica şi câinele, tot pentru a trăi. Din motive diferite, desigur.
      #showComment
  • +12 (18 voturi)    
    Caini sterilizati (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:58)

    vlad.pe [utilizator]

    Adica muscaturile au fost facute de un caine sterilizat ?

    Pai ONG-urile si asociatiile pro maidanezi spuneau ca nu sunt violenti cainii sterilizati si doar sterilizarea este o masura eficienta de a scapa de caini.
      #showComment
  • +20 (26 voturi)    
    Gata cu sterilizarea (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:07)

    Clop [utilizator]

    Nu se mai poate merge pe sterilizare, ci numai pe exterminare legala.

    http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile

    Cred, de asemenea, ca este necesara auditarea tuturor ONG-urilor care se ocupa de maidanezi.

    Si, de asemenea, AUDITAREA TRANSPARENTA a Primariei Capitalei si a primariilor de sector care au gestionat fonduri pentru maidanezi.
  • +11 (31 voturi)    
    Si acum eu ma intreb... (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:12)

    benicio [utilizator]

    Nu e de datoria noastra sa omoam cainii maidanezi? Cand oamenii de stat nu isi fac treaba, noi sa stam cu mainile in san?
      #showComment#showComment#showComment
  • +16 (30 voturi)    
    sa fie eutanasiati (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:16)

    gigel123 [utilizator]

    Sa fie eutanasiati si ONG-istii respectivi, impreuna cu cainele. Asa ar fi corect.
      #showComment
  • +10 (22 voturi)    
    Eutanasia, singura solutie (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:24)

    xhermesx [utilizator]

    Lasand la o parte culpabilitatea ONGurilor de profil (stiu din surse directe de altfel un ONG care punea doar eticheta pe ureche de caine sterilizat fara sa il sterilizeze), esentialul este altul si anume faptul ca sterilizarea cainilor nu este absolut deloc o solutie. Iubesc animalele, iubesc cainii, cu conditia ca ei sa fie adoptati si supravegheati corespunzator. Pentru cei vagabonzi, in Romania, singura solutie practica din pacate este doar eutanasia. Pana la urma, este legea selectiei naturale, ce preferam, sa fim muscati noi sau familia noastra in teritoriul in care traim si sa traim in frica ca de ex copilul nostru poate fi muscat eventual omorat sau sa ii omoram noi? Nu mai e vorba de umanitate ci de supravietuirea noastra si a membrilor familiilor noastre. Cei care "latra" contrariul dau de mancare pe la colturile blocurilor la cainii vagabonzi, viitoarele pepiniere de fiare potentiale, fara sa ii ia si sa ii tina in casa cum ar fi firesc, deci o mostra crasa de egoism numit "iubire" de animale.
      #showComment
  • +1 (13 voturi)    
    Vad destule mesaje (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:32)

    urfe [utilizator]

    In care se tot spune ca vina cade exclusiv pe umerii ONG-urilor. Si mi se pare un pic ciudat. Si nu pentru ca as fi de acord cu intreaga politica a lor - nu sunt, cainii din pacate, in situatia actuala, trebuie eutanasiati.

    Ceea ce ma mira este faptul ca aici se ignora complet faptul ca animalele care-au omorat copii nu au fost abandonate de ONG initial, nu s-au nascut pentru ca ONG-urile nu ar fi sterilizat parintii. Cainii, initial, au fost animalele de casa ai unor stapini care nu si-au asumat responsabilitatea unui detinator de animale. I-au abandonat sau au abandonat puii, pentru ca astfel stiu o mare parte din romani sa rezolve problema..

    Cei 60.000 de caini se pot eutanasia. In cativa ani va exista aceeasi problema - cu sau fara ONG-uri.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +8 (12 voturi)    
    pai ar trebui sa fie simplu in acest caz (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:34)

    draq [utilizator]

    dar ma-ndoiesc ca va raspunde cineva penal pentru ceea ce s-a intamplat chiar si asa
  • +15 (23 voturi)    
    Cine a semnat pt adoptie (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:39)

    Je__ [utilizator]

    Sa plateasca si in fata legii.
    Numai astfel se vor responsabiliza cei care adopta cainii si-i lasa pe strada.

    La fel...si pt cei muscati de caini. Despagubirile sa fie platite de cei care si-au pus semnatura pe formularul de adoptie.
  • +8 (16 voturi)    
    A semnat (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:45)

    giigi [utilizator]

    La mititica! Si repede, ca-n China.
  • +7 (15 voturi)    
    mortii mamei lui (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:55)

    t_roxx [utilizator]

    de iubitor de animale! sa fie dati in judecata toti, si iubitorul de animale, si ong ul cutufutu, si primaria, si statul roman! Sa fi fost copilul meu bagam pusca-n gura tuturor, ca nu se mai poate trai asa!
      #showComment
  • +4 (14 voturi)    
    Inca o idee (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:03)

    t_roxx [utilizator]

    in loc sa vaneze domnii mistretii lui Tiriac poate organizam niste raiduri printre caini. Cainii astia tre sa dispara si autoritatile ar face bine sa ia o decizie (eutanasierea) si noi sa ne organizam mai ceva ca ong urile mancatoare de machin de caine...
  • +7 (11 voturi)    
    civilizatie (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:19)

    JeanCrote [utilizator]

    atunci cand un caine te musca, nu te intereseaza daca el e sterizizat, vaccinat, chipat, inregistrat sau deparazitat. nu te incanta cu absolut nimic asta. ce ma intereseaza este sa nu ma muste. si ca sa nu ma muste as prefera sa nu fie acolo pe strada sau in parc pt ca eu sa nu ma gandesc daca e posibil sa ma muste sau nu.

    Problema noastra nu ec a acesti caini sa fie sterilizati sau nu, problema e ca ei sa nu mai umble pe strada singuri si fara stapan.
    care este rezolvarea acestei probleme? primaria sa ii stranga si mai departe sa faca ce stiu ei mai bine cu ei. daca au bani de la iubitorii de animale sa ii ingrijeasca, daca nu isi permit sa ii eutanasieze.
  • +11 (19 voturi)    
    Sa nu mai aud de maidanezi, ii otravesc personal (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:28)

    warchild [utilizator]

    M-am saturat de astfel de intamplari, imi e greu sa si citesc astfel de lucruri. E inadmisibil sa fii atatcat la tot pasul de haite de caini.
  • +8 (14 voturi)    
    rezolvare (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:55)

    Petre1312444909804 [anonim]

    eu sunt din Oradea si aici nu mai exista maidanezi, mi se rupe sufletul de acel copilas fara vina, problema e ca nu se ia atitudine, eu am avut o haita de vreo 7 caini in curtea blocului acum cativa ani si am rezolvat rapid cu Stricnina efect garantat, asa ca nu va mai plangeti ca va mananca potaile si luati atitudine
  • +4 (6 voturi)    
    Si cainii sterilizati musca?!? (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:20)

    Sting [utilizator]

    Ei asta este chiar surprinzator, si eu care credeam ca daca sunt sterilizati s-a rezolvat problema :))
  • +3 (5 voturi)    
    Propunere (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:48)

    rov [utilizator]

    Daca intr-o luna de azi 3 septembrie 2013 cei alesi de "noi" nu sunt capabli sa elimine cainii de pe strazi, propun sa ne organizam in grupuri nocturne cu topoare si coase sa scapam cetatea de ucigasii de copii...
  • +4 (6 voturi)    
    Unde-i Brigitte? (Marţi, 3 septembrie 2013, 21:01)

    cicci [utilizator]

    Scoaba nu mai vine pe lanoi?????
  • +2 (2 voturi)    
    Ce fac Parlamentul si Guvernul? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 6:52)

    Bozi [utilizator]

    De cand am vazut stirea despre copilasul ucis de caini sunt absolut cutremurata. Parlamentul si guvernul au obligatia sa ia masuri. Pana acum n-am vazut nici o reactie, ii doare in cot de nenorocirea asta, desi sunt direct responsabili. Rusine! Macar Basescu si-a spus parerea. In primul rand, sa se stopeze problema de la radacina. Fiecare caine ar trebui sa aiba un proprietar (persoana fizica, firma, ONG, etc.) care ar trebui obligat sa-l duca la sterilizat (in cazul in care nu se ocupa cu comercializarea puilor de rasa). Iar cei care sunt acum pe strazi trebuie adoptati, dusi la adaposturi iar cei agresivi eutanasiati. Asa nu se mai poate.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai sunt si alte nenorociri (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:55)

    M3M [utilizator]

    Personal sunt de accord cu Solutia eutanasierii cainilor fara stapan care intr-un termen fix nu sunt adoptati.

    Ca parinte a 2 copii sunt socat de intamplare. Fufa aia de era responsabila de caine trebuie trasa la raspundere. Ca om cu educatie, job-uri, responsabilitati sociale am o limita si anume copii, ai mei sau ai altora. Educatia primita de la bunicii care m-au crescut si care au trecut prin multe in viata se rezuma, la capitolul copii, la o intamplare: un vecin m-a prins, copil fiind la el in curte luand mere dulci dintr-un pom; venind furios sa ma altorasca tin minte expresia si replica bunicului "vecine, daca dai in copil bag cutitul in tine aici si acum". Nu glumea...

    Poate ne-ar trebui si niste lucruri simple si clare peste care sa nu le acceptam/ trecem sub nicio forma. Nu am fost la niciun protest, manifestatie, s,a, insa pentru "contra maidanezi" promit sa vin!
  • +1 (1 vot)    
    datul cu fundul de gard (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:34)

    TDB [utilizator]

    Nu mai are nici o importanta daca si cui "apartinea" cainele. Un om a murit - a cata oara? - pentru ca autoritati si ONG-uri isi paseaza pisica de la unii la altii,
    de ani. Un lucru este absolut clar : caini si pisici vagaboande nu au ce cauta pe strada. Primarie sau ONG, trebuie sa adune animalele si sa le duca in adaposturi. De acolo cine le iubeste cu adevarat, le poate adopta. Cele batrane si bolnave sunt eutanasiate. As simple as that. E comod sa "latri" ca iti plac pisicile de pilda, dar ele sunt pline de paraziti pe care ii imprastie in cartier, iar generatiile de pui sa le arunci in strada la mila Domnului; stau si miorlaie acolo, flamande si murdare, pana le calca vreo masina sau le culege vreun copil milos. Suna cunoscut, nu-i asa?
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    lipsa de dovezi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 17:20)

    sec_o [utilizator]

    Madam Cutu-Cutu arunca vina pe primar dar uita ca fara dovezi clare de vinovatie poate sa urle ea si la luna; primaria ramane curata. Nu zic ca nu e un gram de adevar dar este absolut irelevant fara dovezi. Complicitatea la crima se plateste si ea.

    Poate in loc sa iesim la protest ar fi mai bine sa luam noi o lopata si sa iesim dupa caini in strada. Si dupa ONG-uri daca isi baga nasul.
  • 0 (0 voturi)    
    jhjgkl.;' (Joi, 5 septembrie 2013, 13:01)

    lkjhgf [utilizator]

    nu sint deacord cu eutanasierea maidanezilor!imi pare foarte de rau de copilas este o adevarata tragedie!condoleante sincere familiei!dar asta nu e o solutie!nu sintem criminali!nu sintem animale!daca autoritatile si ar face treaba cum trebuie am evita astfel de tragedii!daca nu ar mai papa banii si chiar iar interesa de problemele tarii nu sar ajunge aici!sint revoltata cum dau vina pe niste caini !pina la urma sint niste animale si au actionat din instinc !ei sint mai rau ca animalele si nu isi asuma greselile!singurul vinovat e cainele ,nu?singura solutie este eutanasierea pt ca sint niste handicapati si nu sint in stare de altceva!mi e rusine ca exista asemenea oameni daca se pot numi asa!