FOTOGALERIE 12 hectare retrocedate din Parcul Titan, acoperite de gunoaie si populate de maidanezi si oameni fara adapost. Primaria Sectorului 3 a montat afise cu mesajul Zona Retrocedata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 20:35 Actualitate | Administratie Locala

O parte a parcului IOR a fost retrocedata
Primaria sectorului 3 a pus de cateva zile, in parcul Alexandru Ioan Cuza (fost IOR), o serie de afise prin care anunta ca bucata de spatiu verde cuprinsa intre bd. Liviu Rebreanu, Nicolae Grigorescu,  C-tin Brancusi si malul lacului a fost retrocedata. Potrivit arhitectului sef al sectorului, Stefan Dumitrascu, Directia parcuri din cadrul Primariei a pus afisele deoarece zona respectiva din parc a ramas neingrijita, iar cetatenii fac numeroase sesizari pentru ca institutia sa curete si sa intretina zona. Acest lucru nu este posibil deoarece bucata respectiva este proprietate privata. Cele aproape 12 hectare din parcul AI Cuza au fost retrocedate in 2005 de fostul primar al Capitalei, Adriean Videanu, Mariei Cocoru.

Afisele au fost puse la intrarile in parcul AI Cuza de la statia de metrou Titan, biserica de lemn si intrarea de pe bd. Constantin Brancusi precum si de-a lungul bd. L Rebreanu si Nicolae Grigorescu. Bucata de parc retrocedata este plina de gunoaie, copaci cazuti si a devenit adapost pentru oamenii strazii si pentru maidanezi. Pe pancarte scrie ca zona a fost retrocedata prin Dispozitiile de Primar General  4333/2005 si 4334/2005.

"Terenurile situate în Bucureşti, str. Liviu Rebreanu F.N sector 3, Lotul 71 – în suprafaţa de 112.399,19 mp și Lotul 16 - în suprafaţa de 10.127,43 mp au fost restituite în natură, pe vechiul amplasament, în proprietatea doamnei Maria COCORU în baza Dispoziţiei Primarului General - Adriean Videanu nr. 4333/18.05.2005, respectiv4334/18.05.2005", se arata intr-un comunicat al primariei.

Arhitectul sef al sectorului 3, Stefan Dumitrascu, a declarat ca Directia Parcuri de pe langa Primaria sectorului 3 a pus acele afise pentru ca primea foarte multe sesizari de la cetateni care cereau reamenajarea zonei. Fiind proprietate privata, institutia nu mai poate investi niciun ban acolo. "Inca din 2005, Primaria sectorului 3 a contestat dispozitia de retrocedare. Nu am avut castig de cauza. Primaria sectorului 3 nu poate cere exproprierea terenului pentru ca el sa redevina domeniu public. Guvernul si Consiliul General al Municipiului Bucuresti sunt singurele in masura sa ia o astfel de decizie", a declarat Dumitrascu, pentru HotNews.ro.

Dan Trifu, vicepresedintele fundatiei EcoCivica, spune ca este la curent cu situatia din parcul IOR. "Primaria sector 3 a pus acele afise pentru ca cetatenii sa nu o mai acuze ca a lasat parcul neingrijit, sa se stie ca terenul respectiv nu mai este domeniu public. In situatia parcului IOR sunt mai multe spatii verzi din Capitala care au fost retrocedate. In urma cu cateva saptamani, noi am cerut Consiliului General al Municipiului Bucuresti sa ceara Guvernului permisiunea sa exproprieze aceste terenuri ca sa redevina parcuri, dar nu s-a intamplat nimic. Sa speram ca situatia se va rezolva pana la urma", a declarat Trifu, pentru Hotnews.ro.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

ANIMATIE GRAFICA. Momentul in care un TIR intra pe contrasens si loveste doua masini. Trei morti: un barbat a ars de viu

Trei oameni au murit intr-un accident infricosator, produs langa Ramnicu Sarat. Masinile lor au luat foc, iar unul dintre soferi, care era in viata dupa impact, a ars de viu pentru ca nu a mai putut sa iasa.








9264 vizualizari
  • +6 (20 voturi)    
    heeeiiii ong-isti........nicusor....unde esti?? (Miercuri, 3 aprilie 2013, 23:54)

    zzzzzzzzzzzzzzzzz [utilizator]

    aici de ce nu intervii pt. salvarea spatiului public??
    hai faceti ceva, chiar daca nu sunt maghernite din sec. 19...probabil ca sunteti in alianta cu ong-erule ,gen cutu-cutu, pt.ca respectivul teren a devenit un fel de cuto-drom.
    • +7 (15 voturi)    
      tu ce ai facut pt asta? (Joi, 4 aprilie 2013, 0:33)

      revoltatul [utilizator] i-a raspuns lui zzzzzzzzzzzzzzzzz

      Prietene tu ce ai facut? ai pus vreo petitie pe undeva? hai trimite la Prefect, la Guvern, la Minsiterul Mediullui,spune si la alti prieteni sa faca asta daca ti pasa....poate trezim din somn ratiunea care adormita iaca naste......retrocedari Multumesc
      • +1 (1 vot)    
        dar tu ce faci....imi reprosezi mie?? (Joi, 4 aprilie 2013, 19:02)

        zzzzzzzzzzzzzzzzz [utilizator] i-a raspuns lui revoltatul

        mai bine culca-te, ia-l si pe nicusor cu tine....zi-i sa-ti dea si tie o bere, din banii pe care ii castiga din activitatea ong-ista.si dormiti linistiti.
  • +12 (12 voturi)    
    retrocedare pac IOR (Joi, 4 aprilie 2013, 0:15)

    Chiper [utilizator]

    Doresc sa semnalez o situatie similara – retrocedarea in 2007, tot catre Maria Cocor(u), a unei suprafete de peste 8.300 mp (ce cuprinde un spatiu verde amenajat avand aprox. 300 de arbori, 2 locuri de joaca pentru copii, alei cu banci si 90 de locuri de parcare amenajate) situata tot in Sect. 3, Bd. Nicolae Grigorescu nr. 18, in fata blocului B3BIS (suprafata este oarecum adiacenta cu cea descrisa in articol, fiind despartite de Bd. Liviu Rebreanu).
    Situatia este cunoscuta cel putin din 2009, cand, in urma unei tentative a reprezentantilor proprietarului de a obtine un certificat de urbanism in vederea construirii unui centru comercial pe aceasta parcela, locatarii din blocul B3BIS au aflat ca acest teren a fost retrocedat.
    Ca urmare a protestelor publice ale acestora, se pare ca demersurile proprietarului Maria Cocor(u) au fost blocate, in sensul ca Primaria Sect. 3 nu ar fi avizat constructia pe un spatiu verde amenajat, clasificat ca fiind zona verde V1a.
    In cursul lunii Dec. 2012, Primaria Sec. 3 a reziliat toate cele 90 de contracte de parcare, pe motiv ca acel teren este proprietate privata.
    Daca asa stau lucrurile, care sunt motivele pentru care in perioada 2007-2012, Primaria Sector 3, nefiind proprietara pe teren:
    - a inchiriat aceste locuri de parcare si a si incasat sumele din contracte,
    - a amenajat in mai multe randuri parcarea, cu borduri noi si covor asfaltic nou, ultima lucrare de anvergura fiind in vara lui 2012
    - a amenajat spatiile verzi: in Oct-Nov 2012 s-au montat instalatii de irigat iar in Martie 2013 au inlocuit cel putin 30 de banci si cosuri de gunoi?
    Tunul imobiliar initiat de Dl. Adriean Videanu (Porcusorul Rozaliu) impreuna cu Dna Maria Cocor(u) (un fel de Matusa Tamara) continua sa fie o drama pentru locuitorii din zona, iar cheltuirea banilor publici pentru amenajarea unor terenuri “proprietate privata” continua sa fie un obiectiv pentru Dl. Primar Robert Negoita, asa cum a fost si pt predecesorul sau Dl. Primar Liviu Negoita.
    • +2 (2 voturi)    
      semne de intrebare (Joi, 4 aprilie 2013, 9:52)

      Daykatana [utilizator] i-a raspuns lui Chiper

      Eu unu mi-as pune niste semne de intrebare ... de unde avea aceasta Maria Cocoru aceste suprafete mari de teren la peste 100.000 mp si culmea si in Bucuresti. Totodata vezi ca se obliga persoane sa isi vanda terenul pe "NIMIC" (a se vedea fostii proprietari din zona construita a actualului pasaj Basarab - grozavesti, iar cand e vorba de un parc public nu se gasesc solutii in cazul in care "cererea de retrocedare" ar fi justificata. Maine poimaine o sa aud de aceasta Maria Cocoru ca cere retrocedarea intregii suprafete pe care este construit tot Bucurestiul - ce o sa se faca o sa ii dea tot Bucurestiul si restul lumii sa se mute in alta parte?
      Datii oameni tot datii casa Poporului, papatul victoria, muzeul satului... datii tot ca oricum vad ca ii dati parc si alte suprafete ca poate o sa ajunga un oras fantoma tot bucurestiul.

      LEGE de tot rasul. Evacuezi persoane care au cumparat un teren si a construit o casa si poate nu cu bani putini ca sa pui in proprietate un alt fost proprietar (al terenului) nu a casei.

      DAR TRAIM IN ROMANIA SI NE INCHIDEM OCHII LA TOATE LEGILE PE PLACUL UNOR SPAGARI
  • -10 (12 voturi)    
    Asa... si ? (Joi, 4 aprilie 2013, 0:21)

    Frankie [utilizator]

    Traim in Romanica
  • +10 (10 voturi)    
    tema interesanta (Joi, 4 aprilie 2013, 8:20)

    math [utilizator]

    ...batranica (mafiotii din spatele ei) au platit impozit pe suprafata respectiva din 2005 pana acum ?

    ar fi interesant sa aflam detalii. usl va spune ca videanu si pdl au incercat un tun (desi aveau tot ce trebuie inclusiv timp berechet sa il traga). altii vor spune ca robert negoita va reusi un nou tun, dupa ce liviu negoita s-a judecat ani de zile pentru reintroducerea terenului in domeniul public.
  • +10 (12 voturi)    
    Si daca-i retrocedat ce? (Joi, 4 aprilie 2013, 8:49)

    fdaniel [utilizator]

    Chiar daca terenul e retrocedat e treaba Primariei sa impuna reguluile de convietuire sociala.

    N-are decat onor Primaria sa someze proprietarul ca sa-si faca curat in ograda. Dar, cum sunt pe-o mana, n-au cojones sa faca asta; mai bine pun pancarte, si mai pica si un ciubuc la asta...
    • +3 (3 voturi)    
      intrebari (Joi, 4 aprilie 2013, 10:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      - fiind un teren retrocedat, nu ar fi fost normal ca proprietarul sa-l ingradeasca?
      - ca proprietar, nu are obligatia sa-si faca singur curatenie?
      - fiind un spatiu verde, de ce nu este declarat terenul de utilitate publica, proprietarul urmand a fi despagubit fie prin improprietarire in alta zona (tot vrea oprescu sa extinda viitoarea ipotetica metropola bucuresteana in sudul si sud-estul capitalei), fie in bani, asa cum s-a procedat cu cei din zona pasajului basarab ?
      foarte bune si alte aspecte sesizate mai sus : fiscul si-a vazut banii de impozit? de ce primaria sector 3 a investit bani in parcari aflate pe teren privat? de ce aceeasi primarie a incasat bani pe inchirierea locurilor de parcare ilegal amenajate? de ce aceeasi primarie continua sa investeasca bani in zone de parc care nu-i mai apartin?.......etc.,etc.,etc.,...
    • +1 (5 voturi)    
      Absolut corect (Joi, 4 aprilie 2013, 10:47)

      Radu Pandele [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Exact la asta ma gandeam si eu. Ok, sa zicem ca e retrocedat (desi mi se pare absolut stupid sa retrocedezi parcuri, spatii verzi.. pt ca e clar ca propietarul va face pe dracu'n patru ca sa l valorifice, sa poata construi pe el).
      De ce nu este AMENDAT proprietarul? De ce nu se iau masurile legale? Ce e asa greu?!
      Inseamna ca primaria aproba astfel de comportamente care nu sunt altceva decat atentate la sanatatea publica.
  • +3 (3 voturi)    
    Primaria Sector 3 chiar nu face nimic? (Joi, 4 aprilie 2013, 11:17)

    Cristine Barbu [utilizator]

    Intreaga zona a parcului IOR a fost distrusa in ultimii 2 ani: santierul fara sfarsit care cuprinde linia de tramvai dintre cele doua lacuri, sus mentionata zona retrocedata, practic tot spatiul din jurul statiei de metrou Titan. Aici era una din cele mai frumoase zone verzi ale Bucurestiului, in prezent, dupa repetate vandalizari, o zona cu noroiaie si gropi.
    Nu pot sa cred ca primarul Negoita nu vrea sa faca chiar nimic. Este practic centrul sectorului 3, ce Dumnezeu! Primarul Robert Negoita nu se simte dator cu nimic fata de locuitorii sectorului? El chiar nu mai vrea un al doilea mandat?
    • 0 (0 voturi)    
      Si sa-i dea Negoita (Joi, 4 aprilie 2013, 15:48)

      Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui Cristine Barbu

      7000 euro/mp, cum a dat Videanu la Basarab!
    • +1 (1 vot)    
      Al saptelea mandat (Joi, 4 aprilie 2013, 16:47)

      doinar [utilizator] i-a raspuns lui Cristine Barbu

      Sa ne fie clar:se vorbeste ,de mult,vreau sa spun,in sector/cartier,ca in spatele dnei M.Cocoru este,de fapt,dl.Robert/Ionut Negoita;se mai vorbeste ca pe terenul din parcul Al.I.Cuza exista,deja proiectul unei constructii cu spatii de locuit,dar si de relaxare, apartinand celor doi de mai sus.Se vorbeste.Eu n-am vazut nimic scris,dar inclin sa cred ca nu Videanu?Livu Negoita ar putea fi in spatele mantzocariei (adic,nasul ii face zile fripte finului?,sa fim seriosi...)Dar,nu exclud sa fie mana marelui arhitect sef Dumitrascu,omul care invarte tot-tot in Primaria s.3 si pe care n-a reusit nimeni(sau n-a vrut)sa-l miste de acolo.
      Cat despre facptul ca actulaul primar mai vrea un mandat,va spun cu certitudine ca s-a lins pe bot:daca acum a profitat de confuzia de nume si de furia oamenilor contra PDL,la urmatoarele alegeri,probabil ca nici nu mai candideaza,de teama sa nu-l lapideze locuitorii sectorului, pentruca si-a batut joc de tot ce era frumos si bun in sectorul asta si n-a facut nimic din ce a promis (parca am mai auzit asta si despre altii,nu?0