​Pieton in Bucuresti

​​FOTOGALERIE Ce s-a ales de trotuarul de pe strada CA Rosetti, pavat cu marmura alba, si de stalpisorii de peste 100 euro bucata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2013, 15:08 Actualitate | Administratie Locala

Masini parcate pe trotuar_C.A. Rosetti_4
Foto: Hotnews
Spatiul public de la intersectia str. C.A. Rosetti cu J. L. Calderon, amenajat de Primaria Capitalei cu marmura alba si granit, a devenit parcare de lux pentru masini. Desi locul lasat pietonilor este foarte mic, spatiul amenajat cu pietre scumpe fiind mai mult o decoratie a parcarii de alaturi, masinile au inceput sa se urce si pe micul trotuar. Stalpisorii din piatra alba, care costa intre 100 si 200 de euro bucata, au  fost daramati, desi lucrarea nici macar nu este gata.


Str. C.A. Rosetti: un jeep este parcat pe trotuarul parcat cu marmura alba si granit

Carmen Dinca, purtatoarea de cuvant a Administratiei Strazilor, spune ca masinile parcate pe trotuar sunt treaba Politiei. "Noi am pus de mai multe ori acei stalpisori care au fost pur si simplu rasi de soferii pentru a isi permite sa parcheze in locuri ilegale. Aici nu mai este treaba Administratiei Strazilor sa rezolve aceasta problema. Pe trotuare, in foarte multe locuri, stau masinile aranjate fara sa aiba niciun fel de problema", a declarat aceasta pentru HotNews.ro.


Str. C.A. Rosetti: masinile sunt parcate pe trotuar, printre stalpisori

Chiar Codul Rutier le permite soferilor sa parcheze pe trotuar cu conditia sa lase un metru liber pentru pietoni.

Purtatorul de cuvant al Politiei Rutiere Bucuresti, Andrei Codau, a declarat ca incepand cu 2011 de amendarea soferilor care parcheaza pe trotuar se ocupa mai mult Politia Locala, politistii rutieri amendand mai mult soferii care blocheaza circulatia rutiera, sunt parcati pe trecerile de pietoni etc.



Str. C.A. Rosetti: o masina ocupa tot trotuarul, iar stalpisorii au fost daramati

Politia Locala a Municipiului Bucuresti spune ca ii amendeaza pe soferii care parcheaza pe trotuar si ca aplica sute de amenzi lunar. "Noi ii amendam pe cei care stationeaza neregulamentar pe trotuar sau le dam avertismente unde au puncte de penalizare. Este vorba de sute de amenzi pe luna. Amenda este de circa 200 de lei. Politistii locali vin, vad masina parcata neregulamentar, identifica proprietarul, o fotografiaza cu aparate omologate si respectivul sofer primeste amenda acasa. Sigur, sunt si soferi care contesta amenzile, dar, din informatiile pe care le avem noi, aceste amenzi se incaseaza", a declarat pentru HotNews.ro Razvan Popa, purtatorul de cuvant al Politiei Locale a Municipiului Bucuresti, in urma cu cateva saptamani.


Str. C.A. Rosetti:  stalpisorii au fost daramati

Lucrarile de amenajare a trotuarelor de pe str. C.A. Rosetti au inceput la inceputul anului 2012. Pe parcursul verii s-a lucrat cu mari pauze, astfel incat a venit iarna si pavajul a ramas neterminat. Municipalitatea spune ca va relua lucrarile imediat ce vremea va permite.


Str. C.A. Rosetti:  o masina este parcata pe trotuar, dupa stalpisori


Citeste si:

  • FOTOGALERIE De ce isi permit soferii din Romania sa parcheze pe trotuar, fara sa lase loc pentru pietoni si ce se poate face pentru rezolvarea problemei






















    Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

    Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

    Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

    6219 vizualizari

    • +2 (4 voturi)    
      masini parcate (Vineri, 29 martie 2013, 15:53)

      infoInsider [utilizator]

      http://infoinsider.ro/2013/02/02/amestec-rahat-sub-nasul-politiei-locale-a-municipiului-bucuresti/
    • +12 (14 voturi)    
      primaria? politia locala? (Vineri, 29 martie 2013, 15:57)

      manon [utilizator]

      si de ce nu se ridica aceste masini?? De ce nu se aplica legile in vigoare? In Sibiu nu ar fi fost loc pentru aceasta situatie. Politia locala este imputernicita sa ia masuri iar legea si normele locale se aplica cu strictete. Rezultatele se vad cu ochiul liber....Dar la noi Bucuresti Politia Locala e inexistenta, primaria de sector si cea a capitalei la fel....cainii latra....si smecherii parcheaza unde vad prima gaura pe trotuar....
      • +4 (4 voturi)    
        se ridica de unde iese banu (Vineri, 29 martie 2013, 16:45)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui manon

        Ex: masina parcata si nu ai bon de parcare in geam , pac caracatita.
        O ai parcata mai incolo la oprirea interzisa , nu-ti face nimic , nici nu ii intereseaza. Ii doare la basca ca nu fac bani pe asa ceva ...
      • +3 (3 voturi)    
        pentru ca (Vineri, 29 martie 2013, 21:29)

        gnd [utilizator] i-a raspuns lui manon

        Pentru ca sunt preocupati sa ridice din zonele de unde se ridica usor si se ajunge repede la baza sa le lase repede sa se intoarca sa ia altele. Cu alte cuvinte sunt preocupati sa faca banul repede nu sa ridice masinile din zonele unde chiar incurca cu adevarat. Au cateva zone preferate de facut bani rapid, vezi de exemplu in zona semanatoarea cum se salta si daca ai depasit cu 1cm vopseaua de parcare. De acolo se ajunge in 5-8 minute la rosu unde le lasa si se intorc rapid sa ia altele. Daca s-ar duce mai spre centru sa ia masini care incurca traficul pietonal/auto ar pierde de 3-4 ori mai mult timp, si deci ar face de 3-4 ori mai putini bani. Primaria nu pazeste ca nu-i intereseaza, doar au primit spaga sa le dea contractul, in rest ii lasa sa faca ce vor nu mai tin cont ca ei trebuie sa ridice in primul rand cazurile cele mai grave de nesimtire care incurca nu sa faca bani.
    • +14 (14 voturi)    
      Politia rutiera (Vineri, 29 martie 2013, 16:04)

      tudor74 [utilizator]

      Politia doarme in papuci ca de obicei !

      Ridicol este faptul ca acest guvern, stiti voi care, ala cel mai cinstit, se plange ca nu are bani in buget ... daca politia chiar ar da amenzi pentru toate situatiil in care legea e incalcalta am avea bani in buget ca si Qatarul !

      Bd Timisoara spre intersectia razoare, smecherii de bucuresti (de parca ar fi si alt gen de smecher) merg pe linia de tramvai si in mijlocul intersectiei e un politist .. crezi ca se deranjeaza sa il traga pe dreapta si sa-l plesneasca cu o amenda ? Nuuuuuu ! Nimic, nada, nothing, zilch !
      Normal ca bizonii continua sa mearga pe sina de tramvai (si pe sina de tramvai pe contrasens de multe ori) si se baga cu tupeu in fata celui care sta civilizat la semafor.


      Rromanie !
    • +8 (10 voturi)    
      E legal... (Vineri, 29 martie 2013, 16:22)

      Y [utilizator]

      Parcatul pe trotuar este legal :))
      Parca am fi tara bananiera. Oh wait...
    • +9 (11 voturi)    
      Lipsa de civilizatie! (Vineri, 29 martie 2013, 16:29)

      Azra [utilizator]

      Puneti domnule sina de cale ferata nu stalpisori de 100 Euro bucata!!
      • +6 (6 voturi)    
        fier! (Vineri, 29 martie 2013, 16:42)

        lokkos [utilizator] i-a raspuns lui Azra

        Sina ar disparea in 2 ore ca ar toca-o tiganii sa o vanda la fier vechi. Sa puna niste mormane de 'rahat', sa vad cine intra cu masina in ele :))
    • +6 (6 voturi)    
      aratati numerele (Vineri, 29 martie 2013, 16:38)

      vlad.pe [utilizator]

      Aratati numerele de inmatriculare sa se simta soferii, nu le mai cenzurati, sa demonstreze soferii ca acele imagini sunt false, pana atunci sa le dea Politia amenda.
      • +1 (1 vot)    
        Se pot arata numerele in poza... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:28)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        ...dar nu pot constitui dovezi in sensul ca acuzatul sa-si demonstreze nevinovatia. Nu asa functioneaza justitia (nu de pe vremea Inchizitiei anyway).
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 29 martie 2013, 18:07)

      a4 [utilizator]

      de vazut cum a ajuns si pavajul de la P-ta Unirii, la fostul BIR!!

      Bani aruncati pe fereastra!
    • +1 (1 vot)    
      AIA NU ESTE MARMURA... (Vineri, 29 martie 2013, 18:17)

      schroedinger [utilizator]

      asta care a scris articolul este un rau intentionat, sa nu-i spun altfel ca nu ma publica HN.
      Masinile saltate si duse la Fetesti!
      Amenda + costurile aferente! Simplu!
      • +2 (2 voturi)    
        R (Vineri, 29 martie 2013, 18:51)

        Catiusa Ivanov [hotnews.ro] i-a raspuns lui schroedinger

        Este marmura alba buciardata! Va invit la redactie sa va ofer o bucata pe care o am de la santier! :)
        • +1 (1 vot)    
          DACA ESTE ASA... (Vineri, 29 martie 2013, 19:29)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Catiusa Ivanov

          Poza nu e relevanta!
          Daca este asa, atunci cei care au platit lucrarea trebuie inchisi la boli mintale. Domeniul de utilizare al acestui tip de marmura este: "Placare interioara Placare exterioara pe fatade, garduri, ziduri, etc." La etc nu intra pavajele!
        • 0 (0 voturi)    
          Am uitat! (Vineri, 29 martie 2013, 19:30)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Catiusa Ivanov

          Cand pot sa vin?
        • 0 (0 voturi)    
          trotuare (Sâmbătă, 30 martie 2013, 13:20)

          lisandra [utilizator] i-a raspuns lui Catiusa Ivanov

          Va invit, Catiusa, sa va indepartati de centru si, va asteptam pe Soseaua Pantelimon, dupa Spitalul Pantelimon, spre Cora.Sa vedeti si sa filmati trotuarele pline de gropi si mizerie, masinile parcate pana sub balcoanele blocurilor, noroaiele cu bordura sparta sau lipsa...Aici este, acea zisa, a treia lume dar, si noi, ca toti ceilalti din centru, platim aceleasi taxe...Vrem si noi stalpisori, bordura si iarba, marcaj rutier...Vreti un articol despre comertul ilegal de pe trotuar cu legume fructe si tigari inconjurat de multa mizerie ? Veniti aici...
    • +2 (6 voturi)    
      O sa incep sa fac "cercuri" olimpice pe masini (Vineri, 29 martie 2013, 23:19)

      bigbrother [utilizator]

      Pe bune, m-am saturat sa fac slalom printre masini. NU MA INTERESEAZA CA NU AU UNDE PARCA. Nu este treaba mea, sa se duca la primarie si sa se certe cu aia. Sa iasa in strada si sa demonstreze, sa faca ceva LEGAL pentru a-si rezolva problema. Dar sa nu ocupe trotuarele pentru ca asa vor muschii lor.

      Daca soferii considera ca pot rezolva problema parcand INTEGRAL pe trotuar, atunci imi voi face si eu loc peste masina lui. Ca vor ramane urme ale trecerii mele pe acolo...c'e la vie, cine nu risca nu "castiga".

      Aviz tuturor bizonilor care mai parcheaza pe trotuar si nu lasa acel minim 1 metru pentru pietoni. Si cand ma refer la pietoni spun si copii si batrani care sunt nevoiti sa mearga pe strada din cauza lor. Inclusiv bizonul din masina e pieton mare parte din zi, dar devine bou cand se urca la volan.
    • +4 (4 voturi)    
      Pitar Mos (Vineri, 29 martie 2013, 23:40)

      adriam [utilizator]

      Ca tot ati fost in zona, (incercati sa) mergeti si pe trotuarul de pe Pitar Mos, unde cateva luni bune s-a lucrat intens, cladirea Facultatii de Limbi Straine, nu prea solida, se cutremura toata, pentru a se inlocui un asfalt perfect in regula cu pietre. Acele pietre nu sunt lipite una de cealalta, mergi si ti se clatina sub picioare, se lovesc unele de celelalte. E cea mai proasta lucrare pe care am vazut-o pana acum si nu cred ca a fost facuta vreo sesizare.
      • +1 (1 vot)    
        OPRESCU PRESEDINTE! (Sâmbătă, 30 martie 2013, 8:45)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui adriam

        Acea lucrare este executata precum lucrarea dentara de care a avut parte primarele in Portugalia (auzi la asta unde a gasit sa-si faca implant!): i-a zburat dintele in plina sedinta!
        O fi executat lucrarea o echipa a stomatologului portughez?
    • +1 (1 vot)    
      parcarile (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:17)

      castro [utilizator]

      Oare n-ar fi fost mai util si civilizat ca , in loc sa monteze stalpisori , sa fi creat locuri de parcare ?!?