Curtea de Apel Bucuresti a anulat Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire pentru aqua parc-ul din Parcul Tineretului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 18 martie 2013, 16:30 Actualitate | Administratie Locala

Defrisare Parcul Tineretului
Foto: Hotnews
Curtea de Apel Bucuresti a anulat irevocabil, la cererea Asociatiei Salvati Bucurestiul, Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire pentru aqua parc-ul din Parcul Tineretului. Decizia a fost data pe 14 martie, potrivit unui comunicat emis de Asociatia Salvati Bucurestiul. Terenul de 53.000 mp din Parcul Tineretului, pe care urma sa se construiasca aqua land-ul, apartine Municipiului Bucuresti. Printr-un contract de parteneriat public-privat, incheiat pe 29 aprilie 2009, Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement, institutie in subordinea Primariei  Capitalei, s-a asociat cu firma Blue Ciel pentru construirea aqua parc-ului. Contractul de parteneriat nu a fost supus aprobarii Consiliului General cu toate ca acest lucru este prevazut de legea administratiei locale.

Potrivit Asociatiei Salvati Bucurestiul, mai multe institutii au contribuit la acest proiect "ilegal":

-          Primaria Municipiului Bucuresti a oferit terenul in folosinta gratuita pentru 25 de ani pentru realizarea investitiei;

-          Agentia Regionala pentru Protectia Mediului Bucuresti si Agentia pentru Protectia Mediului Bucuresti au avizat Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire fara a obliga la intocmirea unei evaluari de mediu, desi dispareau aprox. 3 hectare de spatiu verde si cateva sute de copaci;

-          Comisia de Circulatie a Primariei Municipiului Bucuresti a dat aviz favorabil si a inclus proiectul in “Sistemul de management al traficului in Bucuresti”, desi in mod evident proiectul aglomera traficul din zona Parcului Tineretului;

-          Arhitectul Sef al Sectorului 4, Daniel Caramida, a confirmat Agentiilor de Mediu ca proiectul se incadreaza in prevederile legale privitoare la spatiile verzi;

-          Consiliul Local al Sectorului 4 a emis Planul Urbanistic de Detaliu;

-          Primarul Sectorului 4 a emis autorizatia de construire.


"Investiatia autorizata era, conform autorizatiei de construire, de 30,5 milioane lei. Conform afirmatiilor investitorilor, in vederea finantarii proiectului a fost acordat un imprumut bancar. Pierderile investitorului sunt de ordinul catorva sute de mii de euro. Asociatia Salvati Bucurestiul incurajeaza investitorul sa se indrepte in justitie pentru recuperarea pagubei impotriva tuturor emitentilor actelor ilegale. Numai asa se poate stopa atitudinea iresponsabila a primariilor din Bucuresti in eliberarea actelor necesare investitiilor imobiliare. Numai asa se poate crea un cadru investitional corect in Bucuresti", se arata in comunicatul Asociatiei Salvati Bucurestiul.

Tribunalul Bucuresti a anulat Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire pentru aqua land-ul din Parcul Tineretului in iulie 2012. Potrivit Asociatiei Salvati Bucurestiul, Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire sunt ilegale din mai multe motive, cele mai importante fiind:

-          schimba destinatia spatiului verde prin constructii (restaurante, parcari, etc);

-          acordul de mediu s-a emis cu conditia obtinerii avizului de defrisare, aviz pe care beneficiarul nu l-a obtinut pana in acest moment;


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3939 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    ce bataie de joc.. (Luni, 18 martie 2013, 17:03)

    akillies [utilizator]

    ..de ce nu fac aqua-park langa Bucuresti?
    De ce trebuie facut aqua park in Bucuresti si in Tineretului?!?!?!!!
    Oprescu o sa devina cel mai hulit primar general al Capitalei!!
    • +8 (12 voturi)    
      Deja (Luni, 18 martie 2013, 19:32)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Există deja aqua parkuri lângă București, deci chiar nu trebuie făcut. După câte a făcut, sau mai degrabă nu a făcut (vezi Uranus, vezi pasajul Mihai Bravu), Oprescu trebuia să fie de multă vreme nu doar hulit, ci dat în șuturi afară de bucureșteni. Dar nu a fost, probabil pentru că le dă bucureștenilor suficient circ.
    • +8 (12 voturi)    
      imi pare rau (Luni, 18 martie 2013, 21:11)

      imishte [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      dar esti intr-o mare eroare. L-au votat vreo 70% din bucuresteni si o sa-l voteze inca 2-3 mandate de acum incolo daca nu candideaza la presedentie. Suntem un popor de idioti care voteaza niste golani si asta se tot intampla in ultimii 100 de ani, asa ca slabe sanse sa se schimbe ceva in viitorul apropiat
      • +1 (1 vot)    
        A iesit primar cu 56,67% din voturi.... (Marţi, 19 martie 2013, 13:54)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui imishte

        si este dupa parerea mea un scor mic pentru cocolosirea de care s-a bucurat din partea televiziunilor, a presei in general. Videanu, pe buna dreptate, a fost tocat zi si noapte pentru celebra borduriada. Dar borduriada lui Oprescu a continuat mai abitir. Liviu Miahiu vorbea intr-o emisiune de vreo 400 mil de euro, insa nimeni nu vorbeste despre asta. La cat blat a facut presa cu Oprescu chiar ma mir ca nu a fost votat de 70% din electorat.
  • +13 (15 voturi)    
    Multumim "Asociatiei Salvati Bucurestiul" (Luni, 18 martie 2013, 17:24)

    Chiar Eu [utilizator]

    Exista locuri unde se pot construi aqua park-uri. Sa lase zonele verzi in pace, ca o sa ne sufocom in orasul asta.
    • -9 (13 voturi)    
      :))) (Marţi, 19 martie 2013, 9:33)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      "zona verde", tu chiar esti serios,frate? ai vazut poze sau macar imagini despre aceasta stire?
      "zona ta, asa zisa, verde" este un teren viran obosit, plin de gunoaie, cu 3 boscheti si plin de caini comunitari.
      aceasta este natura ta?
      draga Hotnews, mai puneti niste poze sau macar prezentati pro si contra acestui plan urbanistic.
      l-am vazut la stiri, pe marele matematician Nicusor Dan, abia scotand doua vorbe despre cum a salvat el "spatiul verde" si natura din bucuresti...patetic...ultra mega jalnic
      parea un baiat simpatic la alegeri, dar s-a dovedit a fi un mare pampalau si bleg. Ar trebui sa ma duc la el si sa ii cer votul inapoi:)
      • +11 (11 voturi)    
        poze sau macar imagini (Marţi, 19 martie 2013, 10:12)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Si cine e de vina ca "este un teren viran obosit, plin de gunoaie, cu 3 boscheti si plin de caini comunitari"? Nicusor Dan? Sau marele primar care v-a vandut verzi si uscate in campanie? Asta e tehnica dupa care se darama tot ce incurca marile proiecte de carton ale amicilor de investitii: lasatul in paragina urmat de "salvarea" binefacatoare.
        Apropo, parca s-au scurs cele sase luni dupa care spunea ca demisioneaza daca nu rezolva problema cainilor comunitari. Cred ca ar fi cazul sa i se bata obrazul.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu vad cum ti se pare... (Marţi, 19 martie 2013, 10:16)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        ...ca e vina lui Dan Nicusor ca parcul (ca si tot Bucurestiul) este plin de cainii maidanezi? Poate esti indragostita de Oprescu? Primavara, deh...
      • +6 (6 voturi)    
        teren viran (Marţi, 19 martie 2013, 10:57)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        hyde parkul e tot cam asa in mare parte - un teren viran.
        Gunoaiele se pot aduna, iar "terenul viran" se poate cosmetiza in cateva zile. Asa se intampla in lumea civilizata. In lumea necivilizata se construieste aqua parc in mijlocul orasului intr-un parc.

        Ai votat tu cu Nicusor Dan asa cum am votat eu cu Obama. Hai Sictir!
      • +7 (7 voturi)    
        Nu suntem frati! (Marţi, 19 martie 2013, 11:02)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Pai asa a ajuns din cauza indolentei autoritatilor si chiar a unor "cetateni" ca tine: "plin de gunoaie, cu 3 boscheti si plin de caini comunitari". A cui o fi vina? A primariilor si primarilor, Oprescu si Piedone! Solutia nu este distrugerea, ci curatarea si replantarea (a fost defrisat) acelui spatiu si crearea unui spatiu verde de calitate. Altfel "solutia" asta poate fi aplicata peste tot. Imagineaza-ti ca intr-o noapte vin unii si descarca niste masini de gunoi in Herastrau. Ce facem? Facem curatenie sau distrugem parcul. Dupa capul tau, il distrugem. Apropo, din fotografie se vede ca acolo au fost defrisati mai mult de 3 boscheti si inca a mai ramas de defrisat.
        In ceea ce-l priveste pe Nicusor Dan, cred ca a spus exact ce trebuia sa spuna. Nimic mai mult. La cei obisnuiti cu limbajul golanesc si atitudinea lui Oprescu, acest fel de a fi nu prinde. Parerea mea este ca nu i-ati acordat niciun vot.
  • +7 (7 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 19 martie 2013, 10:13)

    benicio [utilizator]

    Deci uitati si voi cate institutii care de fapt ar trebui sa apere interesele cetatenilor si-au dat concursul pentru a sprijini un investitor privat, in dauna cetatenilor. Primaria lui Oprescu a dat in folosinta gratuita terenul (!!?!?!), agentiile si consiliul local au aprobat PUD-ul, arhitectul sef zice ca nu se strica spatiile verzi (!?!?!!), evident ca si cinstitul Piedone a sprijinit acest minunat proiect. Toti au vrut sa distruga o zona de verdeata (in loc sa o amenajeze ca parc natural). Iar oamenii din sectorul 4 dorm pe ei ca idiotii, eventual se aduna la cate-o paranghelie organizata de Piedone, fac coada la mici. Jalnic. Bine ca mai exista cate o asociatie din asta ca Salvati Bucurestiul ca altfel era vai de capul nostru.
    • +3 (3 voturi)    
      sprijin! (Marţi, 19 martie 2013, 13:15)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      astfel de asociatii care chiar fac ceva pt societate pot fi sprijinite simplu: redirectionarea celor 2% (cred) din impozitul pe venit catre acestea.
      inca ceva. eu tin sa ma sigur intotdeauna ca banii destinati cuiva si ajung unde trebuie...
  • +2 (2 voturi)    
    pastrati parcurile (Marţi, 19 martie 2013, 10:26)

    Dedalus [utilizator]

    Totul e sa nu persevereze... nu e vorba despre pierderea directa, ci despre pierderea unui profit.

    Parcurile Bucurestiului trebuie pastrate. De ajuns cat din ele s-a pierdut deja cu tot felul de contructii fara noima,
    • +1 (1 vot)    
      parcuri (Marţi, 19 martie 2013, 14:40)

      lisandra [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Dar parcul Sticlariei, spre Sos. Vergului, langa Sos. Pantelimon, lasat in paragina in ultimii ani si care striga ajutor ? Se pare ca a fost amenajat in acelasi timp cu Cismigiul, dupa acelasi proiect, cu aceleasi podete, gen crengi, alei pe langa lac,superb inainte de anii 90 si, unde acum, iti este frica si sa treci pe langa el. Trebuie doar curatenie si puse becuri pe superbii felinari, daca mai exista si, bininteles , paza pentru siguranta oamenilor...Sau e prea departe de centru si nu intereseaza Asociatia si Primaria Capitalei ? Oare cunoaste cineva din primarie situatia acestui parc, care ar putea sa fie la fel de frumos si atractiv ca Cismigiul?
      De ce nu sunt prezentate aici si alte pareri ?