Primaria Capitalei a pus stalpisori pe strada din spatele Ateneului, iar trotuarele au fost redate pietonilor. In urma cu cateva saptamani acestea erau ocupate de masini

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 16:46 Actualitate | Administratie Locala

Cum arata in prezent strada din spatele Ateneului si cum arata inainte
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei a pus stalpisori pe straduta din spatele Ateneului Roman - str. Nicolae Golescu - iar trotuarele au fost redate pietonilor. Hotnews.ro a scris in urma cu cateva saptamani despre faptul ca trotuarele de pe aceasta strada au fost lagite si modernizate, dar institutia a uitat sa puna stalpisori pe margine, iar acestea au devenit parcare de lux pentru masini.

In toamna anului trecut, municipalitatea a reamenajat aceasta strada.Trotuarele au fost largite si pavate cu granit si piatra alba, parcarile de pe margine au fost desfiintate, iar carosabilul amenajat cu piatra cubica.

Citeste aici de ce nu sunt sanctionati soferii care parcheaza pe trotuar.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6080 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    wow (Marţi, 12 martie 2013, 16:58)

    pehash [utilizator]

    bine gandit. oare unde parcheaza acum soferii? pe celelalte stradute din zona unde traficul pietonal este mai intens si exista si comercianti? nu ca mi-ar fi mila de ei, dar n-ar fi oare mai inteligent sa faca trotuarul ala un pic mai ingust si locuri de parcare pe o singura parte? nu poti sa rezolvi problema ignorand-o... romanul e foarte inventiv (ca orice alt popor, dar intr-o tara in care legile nu sunt respectate nici de 'oamenii legii')
    • +15 (19 voturi)    
      @pehash (Miercuri, 13 martie 2013, 7:12)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Melteanu' poate parca la Universitate sau la Intercontinetal si merge 5 minute pe jos. Asta daca Garcea si-ar face treaba pentru care EU si TU il platesti.
      • -18 (18 voturi)    
        MELTEANULE! (Miercuri, 13 martie 2013, 7:42)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Ia locuieste tu in zona si vino de la Universitate pana acasa (str. N. Golescu) cu doua sacose pline cu de-ale gurii (cartofi, verdeturi, carne, lapte, etc.!
        Vorbiti toti ca prostii!
        Uiti de locurile de parcare desfiintate din cauza statuii lui Carol I!
        • +9 (9 voturi)    
          de-ale gurii (Miercuri, 13 martie 2013, 11:21)

          zooloo [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          Oare cum ajung acasa cu de-ale gurii oamenii care nu au masina? Oare cum ajung acasa cu de-ale gurii oamenii civilizati care prefera sa isi lase masina mai departe de casa decat sa blocheze trotuarul fix in dreptul scarii unde locuiesc?

          Sa fiu in locul tau as spune saru-mana ca a fost unul care s-a gandit in sfarsit la mine si la familia mea, nu la masina mea.
          • +4 (4 voturi)    
            fara masina ? (Miercuri, 13 martie 2013, 15:11)

            CarolV [utilizator] i-a raspuns lui zooloo

            Aia fara masina nu se pune. Aia nu e oameni. Cum sa care sacosele cu mana ? Cu propria mana ? Pe jos ? El are masina dar nu e problema lui unde are loc de parcare. E problema altora. El vrea sa parcheze fix in poarta casei. nu ai tu loc sa treci ? E problema ta. Tot ce e in jurul casei lui ii apartine. I se cuvine. De ce ? Treaba lui. A melteanului.
        • +10 (10 voturi)    
          Taranule! (Miercuri, 13 martie 2013, 11:23)

          Mjay [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          Trotuarele sunt pentru pietoni! Nu ai unde sa iti pui masina? Nu iti este comod sa o parchezi intr-o parcare? O vinzi! Iar la problema ta punctuala legata de cumparaturi ai o solutie simpla: iti lasi sotia/copilul/vecinul/mamica/catelul cu cumparaturile in fata locuintei si pleci sa duci masina intr-o parcare unde nu incurci alte persoane!
        • +3 (3 voturi)    
          mestere.. (Miercuri, 13 martie 2013, 15:15)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          ..si la periferie merg oamenii in magazine sa faca cumparaturi si nu au tot timpul masina la dispozitie.
          ...si la periferie nu sunt locuri de parcare langa scara blocului, ci undeva intr-un spatiu special amenajat.
          ..sa te iei de statuia Regelui Carol I al Romaniei, si sa nu te iei de teapa unui "artist" promovat de un primar incult (cel mai probabil)..
          ..sa iti doresti in plin centrul orasului parcari pentru masini si nu zona de promenada pe langa vreo 3-4 simboluri ale orasului (2 palate, o biblioteca universitara, Ateneul Roman din Bucuresti)...
          ..frate tu nu ai prea multa cultura, este? Sa pui in balanta sacosile de mancare cu frumusetea si potentialul turistic al zonei daca nu ar fi atatea masini parcate pe-acolo pe trotuar.. bah, tu esti Marga 2!
          Nu sunt absurd, inteleg ca ai masina, dar de ce nu propuneti un proiect de parcare supra/sub -terana in zona?
          Poate il convingeti pe Oprescu de utilitatea unor parcari subterane in zona aceea si renunta la monstrul ala de Autostrada suspendata, nedorit de niciun locuitor al orasului, ci doar de ego-ul imens al "Doctorului"!!! Sigur obtineati sprijinul locuitorilor acestui oras, mai ales cei care apreciaza zona Ateneului Roman la adevarata sa valoare!!
          Sfatul meu pentru tine: mai studiaza si tu cate ceva despre zona in care stai ca sa nu mai fii atat de incult..!!!
    • +7 (7 voturi)    
      şoferii... (Miercuri, 13 martie 2013, 12:47)

      mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      să-şi lase maşinile acasă, să mai facă şi sport, că obezitatea şi nesimţirea merg mână-n mână în România... sunt parcări goale, iar şoferii sunt în stare să urce cu maşinile până-n birourile unde, cică, muncesc... ia uite că mi-au dat lacrimile de şoferi, mă reclamă vecinii că i-am inundat d-atâta plâns! (atenţie, am 2 maşini, dar parchez unde nu lezez dreptul pietonilor atunci când le folosesc, cât mai puţin, doar la cumpărături, o dată pe săptămână şi în excursii în afara oraşului, în sfârşit de săptămână)
      • +1 (1 vot)    
        nu se rezolva nimic asa (Joi, 14 martie 2013, 15:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui mereuinminus

        1. unii au casa chiar acolo! aia unde-si lasa masina?
        2. problema nu este rezolvata pentru ca adevarata problema nu este ca o masina poate parca pe trotuar, ci ca este lasata sa parcheze.. adica nu se respecta legile si aici este exclusiv vina primariei si a politistilor (care tin de primarie mai nou). daca s-ar da amenzi non-stop pt cei care parcheaza ilegal...
        3. pentru ca problema nu se rezolva asa, acei soferi vor cauta alt loc de parcare in zona si vor bloca traficul pe celelalte strazi.
        4. de fapt pe strada aia nu prea circula pietoni, deci ar fi mult mai practic sa se ingusteze trotuarul si sa se faca locuri de parcare cu plata pe o parte..
        5. de ce trebuie sa fie totul gri?
  • +15 (19 voturi)    
    BRAVO, HOTNEWS ! (Marţi, 12 martie 2013, 16:59)

    Felics [utilizator]

    Apreciez campania voastra si ar trebui sa o continuati mult timp de aici incolo.

    Poate asa, incet incet, obligati Primarul sa isi aduca aminte ca el este platit de noi si d'aia trebuie sa faca ceva si pentru noi, nu numai pentru buzunarul domniei-sale.
  • +14 (14 voturi)    
    la mai multe (Marţi, 12 martie 2013, 17:01)

    UglyKidJoe [utilizator]

    au si gasit strada cu un trafic pietonal imens...in schimb vrem peste tot asa ceva, macar un trotuar sa fie pentru pietoni, m-am lovit de multe ori de imposibilitatea de a circula cu copilul in carut
  • +15 (19 voturi)    
    bravo (Marţi, 12 martie 2013, 17:19)

    minny [utilizator]

    cu stalpishorii aia i-a facut pe fraieri! orice strada reabilitata trebe dotata cu stalpishori. ca nu au masinile unde parca am un singur mesaj: mi se rupe. orasul nu e numai pentru masini. iar tinand cont de faptul ca in bucuresti transportul in comun e mult mai bun ca in alte locuri din tara si ca mai exista si parcari subterane si supraterane, argumentele ca bietii soferi ce fac ma lasa rece. sa mearga pe jos!
    • +6 (6 voturi)    
      :))) (Marţi, 12 martie 2013, 17:45)

      MaitreBogdan [anonim] i-a raspuns lui minny

      Asta mi-a placut in mod special. Da dovada de inteligenta!
    • +16 (16 voturi)    
      Mașinile românilor... (Marţi, 12 martie 2013, 18:43)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui minny

      Ce-mi place răspunsul unui român este întrebat cât costă mașina: ia catalogul și se uită: 5.600 de euro sau 15.435 de euro sau 43.657 de euro sau, după caz, 403.562 de euro fără să gândească niciun moment că, de fapt, o mașină te costă mai mult și că e bine să te gândești dacă merită să ți-o cumperi sau să îți pui problema să plătești: asigurări, întreținerea mașinii, combustibil, spălatul, PARCAREA, reviziile, ITP, etc. Șoferii se plâng degeaba pe de altă parte dacă vreți să vedeți mentalitatea celor care se plâng e bine să vă duceți la Herăstrău să vedeți cum gem trotuarele de mașini iar parcarea este goală (doar proștii plătesc parcarea în București) dar, altfel, urlă cât îi țin plămânii că n-au locuri de parcare. Mai ironic este că atunci când urlăm noi, cei care mergem și pe jos, urlă și ei cu noi că "românii e necivilizați".
  • +13 (15 voturi)    
    trist (Marţi, 12 martie 2013, 17:38)

    Tibi. [utilizator]

    in romania, sau macar in bucuresti, pana nu ingradesc astia toate trotuarele cu stalpi nu scapam de nesimtirea eterna a soferilor.. desi nu sunt un tip violent, uneori cand efectiv trebuie sa ma strecor prin 20 de cm lasati intre cladiri si masini, imi vine acolo sia tunci sa scot toporul si sa las un mesaj nesimtitului.. unii incearca sa iti lase un pic de loc sa te strecori, dar altii sunt pur si simplu incredibil de nesimtiti, parcheaza inclusiv pe trecerile de pietoni cate 2-3 bot in bot... stalpii aia mi se par cumva apasatori, parca esti ca la puscarie, nu mai vorbesc de estetica.. totusi, mi-e clar ca e singura solutie.. mai trebuie sa treaca 20-30 de ani si sa moara natural toti soferii actuali inainte de a se civiliza mentalul colectiv pe masura ce se mai plimba romanii si pe afara, speram degeaba sa se civilizeze jegosii si sa plateasca 1 leu pe parcare in loc sa isi lase masina gratis pe trotuar sau pe unde apuca... doar prin metode coercive se poate rezolva ceva, ar trebui ingradite astfel toate trotuarele din bucuresti
  • +10 (10 voturi)    
    Bataie de joc! (Marţi, 12 martie 2013, 19:07)

    inginerul [utilizator]

    daca te uiti cu atentie in pozele respective, se vede cum au scos cate patru blocuri de piatra si au cimentuit apoi la loc de mantuiala. Estetica zero barat toata lucrarea. Se puteau decupa blocurile alea de piatra, ca sa arate cum trebuie. Chiar v-as ruga sa va interesati cat a costat tigania.
  • +6 (8 voturi)    
    frumos (Marţi, 12 martie 2013, 19:42)

    maria_alterego [utilizator]

    a fost o supriza tare placuta cand am trecut pe acolo. n-ar strica sa fie la fel si pe magheru.
  • -16 (20 voturi)    
    ce multi (Marţi, 12 martie 2013, 20:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    hipsterei cu mentalitate de pensionar ceausist pe forumul asta, sa punem stilpisori, garduri si portite, sa nu-i lasam, pe ei, pe mama or...nu ma intereseaza unde parcheaza, ce daca locuieste acolo, sa-si duca masina in unirii nesimtitu naibii...
    • +9 (9 voturi)    
      Pietoni cu mentalitate de oameni civilizati, nu hi (Miercuri, 13 martie 2013, 11:49)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Trotuarul este pentru circulatie pietonala! Strada este pentru circulatie auto! Parcarile sunt pentru parcarea automobilelor! Dumneata domnule, dai dovada de nesimtire in modul cum pui problema. Tii la masina ta? Lasa-mi loc sa merg de mana cu iubita, lasa-mi loc sa imi plimb copilul in carucior. Linertatea ta se termina unde incepe libertatea mea! Sau esti mai "egal" ca mine?
  • +5 (5 voturi)    
    1000000000 (Miercuri, 13 martie 2013, 10:38)

    LaurentiuNed [anonim]

    Mai trebuie adaugate inca vreo 100.000.000 de astfel de stalpisori pe ici pe colo prin Bucuresti si apoi va incepe sa arate ca un oras normal.
  • -9 (9 voturi)    
    zona (Miercuri, 13 martie 2013, 10:41)

    TudorMatei [anonim]

    eu stau fix acolo, am loc de parcare ca si locatar, dar e mereu ocupat pentru ca nu mai exista locuri de parcare in zona. de cand au reamenajat zona, s-au inchis 3 baruri/cafenele...probabil urmeaza si altele. acum vitrinele araza dezolant si e totul parasit!!! celor carora " li se rupe" le recomand sa viziteze tari civilizate, unde se parcheaza absolut oriunde( amenajat si cu taxa - evident). mie nu imi place ce au facut, trotuarul de 6 metri din spatele ateneului nu-si are sensul!!! acolo nu este super trafic pietonal, iar daca amenajau o parcare civilizata ar fi fost mult mai bine pentru toata lumea ( primarie - taxe de parcare, soferi, pietoni, comerciantii/cafenelele din zona. niste idioti ca de obicei cei care se ocupa de lucruri care ne vizeaza direct. nu s-au gandit decat cum sa vanda cati mai multi stalpisori!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      da? (Miercuri, 13 martie 2013, 11:03)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui TudorMatei

      In ce tara civilizata ai fost tu colegule de ai vazut ca oamenii parcheaza 'absolut oriunde'? Priveste poza din articol si numeste-mi un oras dintr-o tara civilizata in care se parcheaza in halul ala. Eu n-am vazut!
    • +8 (8 voturi)    
      zona zoster (Miercuri, 13 martie 2013, 11:07)

      zooloo [utilizator] i-a raspuns lui TudorMatei

      Daca ai locul de parcare "inchiriat" de la primarie si este ocupat de altcineva poti suna la politia locala. Surpinzator, cateodata isi fac treaba.

      Cat despre aia care nu mai au cum sa parcheze fix in buza cafenelei/magazinului - le poti oferi 1-2 locuri de parcare in sufrageria ta. Contra cost - evident.
    • +4 (4 voturi)    
      ca in Viena.. (Miercuri, 13 martie 2013, 15:25)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui TudorMatei

      ..in Viena prietene se parcheaza la 3-4 strazi de casa soferului, ca sa se respecte drepturile pietonilor (vienezi sau nu)..nu pe trotuarul pe care se deplaseaza pietonii!!
      Ca in Munchen: nu exista masina parcata pe trotuar: nici in centru nici la periferie!!
      Ca in Londra? Ca in Dublin? Ca in Stockholm?

      Nu ai locul de parcare liber, cheama firma de tractare masini si politia!!!

      La cafenele se ajunge si pe jos, nu doar cu masina.. la fel si al magazine, si al restaurante. Eu cand vin prin zona aia, parchez masina la Cismigiu in spate pe locuri de parcare amenajate si libere(pe Stirbei acolo), apoi ma plimb prin Cismigiu, merg pana la Universitate, apoi ma intorc spre Ateneu si merg la orice local(cafenea/restaurant) sau amgazinas care ma intereseaza in zona..
      Nu inteleg de ce sa parchezi pe trotuar si sa mai fi si indaratnic sa sustii ca ti se ia un drept!!
      Mai plimba-te si tu prin lume si ai sa intelegi scopul trotuarelor de 6 metri in zone turistice...
  • +6 (6 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 13 martie 2013, 10:55)

    B.Dan [utilizator]

    E adevarat ca arata mult mai ordonat si prin urmare mai bine zona. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa faca asa in fiecare coltisor al centrului.
    • +2 (2 voturi)    
      regula e regula dar nu si pentru dulai (Miercuri, 13 martie 2013, 14:53)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Perfect adevarat. Oprescu ar trebui sa planteze cu minuta lui fina bolarzi pe str. Pitar Mos, intre numerel 18-22 (exact acolo unde nu s-au montat prin exceptie), unde functioneaza clinica Academica controlata de stim noi cine... iar exceptiile cu "cintec" abunda in centrul Bucurestiului
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 martie 2013, 10:57)

    a.nonim [utilizator]

    In principiu e bine ca se extind zonele pietonale si se monteaza stalpi pentru interzicerea accesului auto, insa in cazul acestei strazi este un exces de zel.
    E o strada extrem de putin circulata, care nu justifica in niciun fel latimea noilor trotuare. Nici macar nu poti sa spui ca ar putea avea pe viitor de unde (sau de ce) sa preia trafic pietonal. Eventual s-ar putea deschide cateva terase peste vara, dar slabe sperante tinand cont ca zona e oarecum izolata intre bulevarde si strazi intens circulate.
    Mai degraba interesul brusc pentru pietoni se datoreaza costului de cateva sute de euro pe metru patrat... Nu mai comentam si despre calitatea executiei.
    • +3 (3 voturi)    
      Tocmai! (Miercuri, 13 martie 2013, 11:51)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Exact pentru ca este o strada linistita intre doua bulevarde, intr-o zona ultracentrala, o face foarte atractiva pentru terase si cafenele.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 martie 2013, 13:29)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        O vorba batraneasca zice "cine-a pus carciuma-n drum"... In zona erau deja vreo doua terase, dar niciuna n-o ducea prea bine. Sa speram ca era din cauza masinilor parcate, si nu pentru ca n-ar fi "in drum"...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa vina Primaria si in fata sediului RDS (Miercuri, 13 martie 2013, 11:55)

    Mjay [utilizator]

    Sa vina Primaria si in fata la RDS pe Str. IZVOR. Au izolat trotuarele din zona si se vede o mare diferenta, dar acolo unde este nesimtirea cea mai mare, in fata sediului RDS au omis. Eu sunt convins ca au omis intentionat, la interventia unora. PRIMARIA...SE AUDE? Lasati spaga si puneti mana si faceti treaba cum trebuie!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari Hotnews (Miercuri, 13 martie 2013, 12:10)

    RB75 [utilizator]

    Bravo Hotnews!
    o mare realizare pentru populatia Bucurestiului.
    Ati reusit sa mobilizati autoritatile sa faca ceva
    un inceput bun pentru un proiect care trebuie continuat!
  • 0 (0 voturi)    
    AH (Miercuri, 13 martie 2013, 14:17)

    Dragos.C [anonim]

    Acuma ar merge de-o firma de slapisori.
  • +1 (1 vot)    
    parcarea si rablele (Miercuri, 13 martie 2013, 14:25)

    lisandra [utilizator]

    Dar rablele, nemiscate si pe post de depozite pentru comerciantii ilegali de pe trotuare, cand vor fi ridicate ?Este plina Sos. Pantelimon de ele si, nimeni nu vede, nu aude, nu stie si, nimanui nu-i pasa...Iar mizeria, gunoaiele, noroiul sunt vesnic aici...De curatenia trotuarelor din fata magazinelor si aplicarea sanctiunilor nu se mai ocupa primaria ? E un cosmar Sos. Pantelimon...in fata blocului nostru, doar pe un sens, sunt masini parcate pe patru, uneori chiar cinci randuri, printre care zeci de rable si, niciun fir de iarba...doar multa, multa mizerie...
  • +4 (4 voturi)    
    Caderea Bastiliei (Miercuri, 13 martie 2013, 15:56)

    iulianacp [utilizator]

    Sa incercati sa mergeti pe trotuar pe Caderea Bastiliei. Nu ai loc sa treci nici daca ai 45 de kile. Ar trebui sa se faca CURAT si pe celelalte strazi din centru si nu numai.
    Parcarile cu plata sunt goale, asa ca sa nu se mai planga soferii.
    Si eu am masina, dar sunt si pieton, ca nu m-am nascut in masina.