Primaria Capitalei expropriaza un teren de 3800 mp din cartierul Baicului cu 1,6 mil euro, pentru strapungerea Doamna Ghica - Chisinau

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2012, 21:00 Actualitate | Administratie Locala


Terenul din str Fantanica
Foto: bing.com
 documente
(19 Nov 2012) PDF, 930KB
Primaria Capitalei a platit firmei IMCOM 1,6 milioane de euro pentru un teren de circa 3.800 mp (420 euro/mp), pe care se afla o constructie de circa 700 metri, in cartierul Baicului, una dintre cele mai rau famate zone ale Bucurestiului. Terenul a fost expropriat de municipalitate pentru continuarea lucrarilor la strapungerea Doamna Ghica-Chisinau. Banii au fost dati printr-o dispozitie semnata de primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu. In comparatie, cea mai scumpa vila scoasa la vanzare pe site-ul de imobiliare anuntul.ro, aflata in centrul Capitalei, pe bd Lascar Catargiu si avand 700 mp construiti, cu teren de 350 metri patrati, costa 1,6 milioane de euro.

Potrivit dispozitiei de primar general nr. 941 din 11 septembrie 2012, primaria Capitalei a expropriat mai multe terenuri pentru care s-au platit urmatoarele sume de bani:

  • Str Fantanica imagine de ansamblu
    Foto: Hotnews
    2,1 milioane de lei pentru un teren de 1160 mp, de pe str. Fantanica nr.31. Beneficiar: Tanasoca Doina, Tanasoca Ana Maria, Tanasoca Nicolae Serban, Marinescu Tanasoca razvan Nicolae, Tanasoca Rodica Michaela;
  • 984.000 lei pentru un teren de 538 mp de pe str. Fantanica nr. 41. Beneficiar: firma IMCOM;
  • 423.117 lei pentru un teren de 231 mp de pe str. Fantanica nr. 41. Beneficiar firma IMCOM;
  • 105.128 lei pentru un teren de 23 mp si o constructie de 33 mp pe str. Fantanica nr. 41. Beneficiar: ACMA Business.
  • 5,8 milioane lei pentru o constructie de 704 mp si un teren de 3039 mp de pe str. Fantanica nr.41. Beneficiar: firma IMCOM.
  • 1,5 milioane de lei pentru o constructie de 235 mp si un teren de 731 mp pe strada Fantanica nr. 41. Beneficiar: firma REVICOM OIL
  • 1,3 milioane lei pentru o constructie de 367 mp si un teren de 377 mp pe str. Fantanica nr. 41. Beneficiar: firma REVICOM OIL
  • 34.688 lei pentru un teren de 19 mp de pe str. Fantanica nr 41. Beneficiar: firma AQUA Montaj.
  • 9.128 lei pentru un teren de 5 mp de pe strada Fantanica nr. 41. Beneficiar: firma Aqua Montaj.
  • 1,8 milioane lei pentru un teren de 1029 mp de pe str. Fantanica nr. 41. Beneficiar: SCM Computers Group.
  • 9.128 lei pentru un teren de 5 mp de pe strada Fantanica nr. 41. Beneficiar: SCM Computers Group.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8546 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    nu cred că-i corect formulat (Luni, 19 noiembrie 2012, 21:32)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Nu cred că-i corect "pentru străpungerea Doamna Ghica", ci " pentru străpungerea Doamnei Ghica"
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Luni, 19 noiembrie 2012, 21:46)

    gogu_demagogu [utilizator]

    din imaginea atasata eu nu inteleg care e terenul. nici pe unde vine strapungerea.
  • +7 (7 voturi)    
    p.s. (Luni, 19 noiembrie 2012, 21:49)

    gogu_demagogu [utilizator]

    iar autoarea nu cred ca a umblat in prea multe zone din bucuresti, daca spune despre baicului ca-i una dintre cele mai rau famate zone. ce poti spune, atunci, despre rahova, ferentari, giurgiu, berceni, salajan, giulesti sau capat pantelimon?
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 19 noiembrie 2012, 22:55)

    florinelul [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Baieti finuti (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:10)

    catalin72 [utilizator]

    Pai da ,asa se invirte spaga in mileniul 3 ! Nu cu sacosa cu caltabosi si damigeana de palinca .... :)
  • +11 (11 voturi)    
    imcom (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:21)

    minimi [utilizator]

    dorele, lucram si noi un pic la articolul asta? cine e imcom asta? e rompetrol? e alta poveste de privatizare de succes? de ce e site-ul in engleza al acesteia scris de un agramat? cum poate o firma cu PR zero barat sa iasa fix in calea maretului proiect al maretului edil si sa incaseze milioane de lei? hai sa dam si cu ancheta pana in panzele albe, nu doar articole de-astea pompieristice "s-au mai sifonat 1.6 milioane euro". sau poate oamenii chiar merita, au investit niste bani in terenul ala, au cultivat ierburi rare de capitala, cum mai gasesti doar in balta Vacaresti, oricare ar fi situatia, hai sa ne depasim pozitia de simpli constatori ai unui transfer de bani de la stat in buzunare private (nici macar nu se stie ale cui)
  • +3 (3 voturi)    
    la o prima vedere (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:41)

    theli [utilizator]

    s-a platit fix acelasi pret/mp pentru toate terenurile.
    • -3 (7 voturi)    
      Strapungerea Doamna Ghica (Marţi, 20 noiembrie 2012, 8:25)

      arakis [utilizator] i-a raspuns lui theli

      e alta mostenire pe care Videanu i-a lasat-o lui Sorin Oprescu.Deh,Bordureanu a crezut ca i-o lasa lui Blaga,dar Sorin Oprescu a incurcat socotelile pedelimii (2008),dupa care i-a trimis la plimbare in 2012,in cel mai democratic mod:prin vot!Hai pa!
  • +7 (7 voturi)    
    Politruc si incompetent (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:46)

    daniel2111p [utilizator]

    Oprescu administreaza ingrozitor de prost Bucurestiul. Fiecare groapa este o palma pe obrazul bucurestenilor. Care se pare ca sunt fericiti sa incaseze scaltoace. "Realizarile" lui Oprescu sunt proiecte fantasmagorice, bani aruncati cu nemiluita si rezultate zero. Asta este omul cel mai bine cotat la presedintie in 2014. Si in Bucuresti oamenii sunt cat de cat informati. Ce pretentie sa mai avem de democratie functionala cand incompetentul asta troneaza in sondaje si in alegeri.
  • +7 (7 voturi)    
    si mai avem (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:52)

    minimi [utilizator]

    dar ce frumos le zice google!

    cautati dupa "imcom sa bucuresti" si pe prima pagina de rezultate apare... AQUA MONTAJ, pe site-ul careia (de asemenea neactualizat din 2002) citim "a luat fiinta în urma reorganizarii societatii comerciale IMCOM SA Bucuresti , având aceeasi dotare tehnica si aceeasi structura de personal."

    ACMA Business sunt si ei parteneri Rompetrol si altele. mai rasfirati, baieti, mai rasfirati.

    pe SCM Computers Group nici macar nu i-am gasit (tare o firma cu nume cu rezonanta IT care nu pare sa fie prezenta pe Internet). Singura denumire mai apropiata a fost "Scm Group Romania S.R.L" si un site scmgroup[.]ro are nu mai e functional. un numar de inregistrare la registrul comertului, o cifra de afaceri, aflam si noi?

    ANI, DNA, se aude? Pe cine expropriaza mai exact astia?
  • +7 (7 voturi)    
    scm computers group (Luni, 19 noiembrie 2012, 23:58)

    minimi [utilizator]

    n-am fost destul de insistent, apar si ei la cautari dupa "sc scm computers group srl" cu cui 16246533 si domeniu de activitate... Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate

    curat computere...
  • +6 (6 voturi)    
    si familia Tanasoca (Marţi, 20 noiembrie 2012, 0:11)

    minimi [utilizator]

    ...asta si ma culc: cautam si Tanasoca pe google.. si aflam pe de o parte despre dl profesor Nicolae Serban, care are si blog si este decorat cu Crucea Casei Regale a Romaniei.. iar pe de alta parte despre Tanasoca Doina care in 2007 castiga marele premiu de 3000 EUR la campania de paste din Bucuresti Mall (voi ma credeti in coincidente si Mos Craciun?) iar aceeasi Tanasoca Doina impreuna cu Tanasoca Ana Maria castiga in 2009 excursii la Moeciu in cadrul unui concurs la acelasi mall... cat de mare va e foamea, dragilor? aceeasi familie care aparent are terenuri de milioane de lei/eur, se arunca la frimituri de-astea la tombole din mall-uri? mai lasati-i si pe altii sa traiasca!!
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Marţi, 20 noiembrie 2012, 1:58)

    Codruta N [utilizator]

    Nu se deduce de acolo care-i 'terenul", poate ca pretul e "al pietei" din zona, mai stii?
    Unde o "strapunge" pe Doamna?